Έχουμε το δικαίωμα να εγκαλούμε κάποιον για το βάρος του;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Εσείς δεν είπατε για ταψιά στο κεφάλι της ευτραφούς κυρίας που ούτε καν γνωρίζετε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
βεβαίως. Η ευεργετική επίδραση του φλοιώδους εγκεφαλικού σοκ από το ταψί,στο κοντρολάρισμα των διατροφικών διαταραχών, αποτελεί 'πιστημονικό κεκτημένο παλαιόθεν, ήδη από την εποχή του νεάντερνταλ με το ρόπαλο. Ενδεχόμενα να μην αποτελεί την θεραπεία εκλογής εδώ, αλλά σε εποχές άθλιας λιτότητας ζούμε, την παλεύουμε λοιπόν με τα μέσα που μας παρέχονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Κι αν η γυναίκα ΔΕΝ θέλει να κοντρολάρει το φαγητό της; Λέω βρε παιδί μια ιδέα...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Κι αν η γυναίκα ΔΕΝ θέλει να κοντρολάρει το φαγητό της; Λέω βρε παιδί μια ιδέα...:whistle:

ε, περί ορέξεως κολοκυθοτυρόπιτα. Με μπούκοβο καφτερό. Και φύλλο σπιτικό, όχι τα βέργας τα κατεψυγμένα κι αηδίες. Αλλά τα έχουμε πει αυτά. Κι αν αυτή η ίδια γυναίκα μπαίνει και σε κανα φόρουμ και κράζει όσους υπεραμύνονται των πλεονεκτημάτων , σωματικών τε και νοητικών τω άμα, του να φροντίζουμε την φυσική μας κατάσταση, και τους χαρακτηρίζει εμμονικούς και κοκκαλιάρηδες, καλή καρδιά. Κι αυτό δεν το είπαμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Όχι καλό μου, δεν είπαμε αυτό. Είπαμε οτι θα της πετάξουμε την μπουγάτσα μαζί με το ταψί στο κεφάλι για να μάθει να κάνει αυτό που γουστάρουμε εμείς. Εγώ αυτό είδα να λέτε κάποιοι. Αλλά δεν το συνεχίζω. Καλή καρδιά indeed! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Όχι καλό μου, δεν είπαμε αυτό. Είπαμε οτι θα της πετάξουμε την μπουγάτσα μαζί με το ταψί στο κεφάλι για να μάθει να κάνει αυτό που γουστάρουμε εμείς. Εγώ αυτό είδα να λέτε κάποιοι. Αλλά δεν το συνεχίζω. Καλή καρδιά indeed! :)

Καθόλου αυτό δεν ελέχθη, αν υπήρξε ασάφεια, παρακαλώ δεχτείτε τις απολογίες μου. Προσωπικά, γιατί για άλλον να εκφραστώ θα ήταν αντιδεοντολογικό, επρότεινα η κατανάλωση της εβδομαδιαίας παραγωγής τριγώνων πανοράματος να συνδυαστεί με μιά στην κεφάλα με το ταψί ώστε η υπερκατανάλωση του εδέσματος να εμπλακεί σε εξαρτημένο αντανακλαστικό με τον στούφο και το φλοιώδες εγκεφαλικό ρημπούτ. Κατά τις διδαχές του παβλόβ δλδ.
Η καλή καρδιά δε, αυτονόητη δεν είναι; Πατέντες σκαρφιζόμαστε, δεν αντιδικούμε, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Καθόλου αυτό δεν ελέχθη, αν υπήρξε ασάφεια, παρακαλώ δεχτείτε τις απολογίες μου. Προσωπικά, γιατί για άλλον να εκφραστώ θα ήταν αντιδεοντολογικό, επρότεινα η κατανάλωση της εβδομαδιαίας παραγωγής τριγώνων πανοράματος να συνδυαστεί με μιά στην κεφάλα με το ταψί ώστε η υπερκατανάλωση του εδέσματος να εμπλακεί σε εξαρτημένο αντανακλαστικό με τον στούφο και το φλοιώδες εγκεφαλικό ρημπούτ. Κατά τις διδαχές του παβλόβ δλδ.
Η καλή καρδιά δε, αυτονόητη δεν είναι; Πατέντες σκαρφιζόμαστε, δεν αντιδικούμε, σωστά;

Δεν ξέρω γιατί δε με καταλαβαίνεις. Λες τη λέξη "υπερκατανάλωση". Ποιος ορίζει πόση μπουγάτσα (με μπουγάτσα είναι η ιστορία, μη μού το αλλάζεις! :loltooth:) είναι φυσιολογική κατανάλωση ή υπο-κατανάλωση ή υπέρ-κατανάλωση; Η κυρία αυτή γουστάρει να τρώει πολλή μπουγάτσα. Ποιος θα ορίσει εσένα κι εμένα και τον καθένα υπεύθυνο να τη βαράει (μεταφορικά) στο κεφάλι ώστε ωσάν το σκυλί του Παβλόφ να μάθει οτι όποτε τρώει πολλή μπουγάτσα θα τρώει και μία στο κεφάλι; Μόνο εγώ βλέπω οτι κάπου στραβά πάει ο γυαλός;:worry:

Εγώ δε θέλω να σκαρφιστώ καμιά πατέντα γιατί δεν με έχει ορίσει κανείς υπεύθυνο να επέμβω στη ζωή κανενός. Φυσικά και δεν αντιδικούμε. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί δε με καταλαβαίνεις. Λες τη λέξη "υπερκατανάλωση". Ποιος ορίζει πόση μπουγάτσα (με μπουγάτσα είναι η ιστορία, μη μού το αλλάζεις! :loltooth:) είναι φυσιολογική κατανάλωση ή υπο-κατανάλωση ή υπέρ-κατανάλωση; Η κυρία αυτή γουστάρει να τρώει πολλή μπουγάτσα. Ποιος θα ορίσει εσένα κι εμένα και τον καθένα υπεύθυνο να τη βαράει (μεταφορικά) στο κεφάλι ώστε ωσάν το σκυλί του Παβλόφ να μάθει οτι όποτε τρώει πολλή μπουγάτσα θα τρώει και μία στο κεφάλι; Μόνο εγώ βλέπω οτι κάπου στραβά πάει ο γυαλός;:worry:

Εγώ δε θέλω να σκαρφιστώ καμιά πατέντα γιατί δεν με έχει ορίσει κανείς υπεύθυνο να επέμβω στη ζωή κανενός. Φυσικά και δεν αντιδικούμε. :happy:

:loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth:. Συγγνώμη, απλά έχω ξεκωλωθεί στα γέλια. Αλλά ας σοβαρευτούμε, το θέμα το επιτάσσει. :loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth: (συγγνώμη και πάλι!!)
Λοιπόν, και πάλι θα απολογηθώ που δεν σας επεξήγησα πως όπως δεν πρέπει να σπαταλούμε τους φυσικούς πόρους, aka κοντέινερ μπουγάτσας στην προκείμενη, ουτωσεί οφείλουμε να εκμεταλλευόμαστε και τον χρόνο μας στο διαδίκτυο εφευρίσκοντας πατέντες. Η δε συγκατάθεση της μπουγατσοφάγας, για διδακτικούς λόγους, θεωρήθηκε δεδομένη. Δεν νομίζω πως και η ίδια δεν θα ήθελε να απαλλαγεί αυτής της έξης. Αλλέως πως, δεν θα ευημερούσαν τόσοι κλάδοι με διατροφολόγους και χειρουργούς διαμερισματοποιήσεων στομάχου (γαστρικά μανίκια, πέτα, μανικετόκουμπα, γιλέκα κλπ κλπ) που ασχολούνται και αφαιμάσσουν τα θωρηκτά ποτέμκιν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει με το σώμα του και να τρώει ότι θέλει. Όμως και ο καθένας μπορεί να επιλέγει να μην του αρέσει κάποιος που δεν προσέχει τον εαυτό του. Εγώ συνήθως ντρέπομαι να πω σε υπέρβαρους γνωστούς μου να προσέξουν λίγο παραπάνω την διατροφή τους αλλά η μαμά μου πολλές φορές τους λέει να κάνουν καμιά δίαιτα γιατί πραγματικά πιστεύει ότι τους βοηθάει. Βασικά η κοινωνία το έχει κάνει έτσι που αν ένας άνδρας πει σε μια γυναίκα να χάσει κιλά είναι κακό, αλλά αν το πει μια γυναίκα σε μια άλλη γυναίκα δεν είναι τόσο κακό. Συνεπώς απλά το λέω σε άνδρες φίλους μου αν τους βλέπω να χαλάνε πολύ τα κιλά τους (πχ να πάρουν πάνω από 12 κιλά μαζεμένα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
... Εγώ συνήθως ντρέπομαι να πω σε υπέρβαρους γνωστούς μου να προσέξουν λίγο παραπάνω την διατροφή τους ...

και άριστα πράττεις, αυτό δεν είναι το σωστό; Αυτό επιτάσσει η κοσμιότητα και αυτό κάνουμε όλοι όσοι σεβόμαστε το ευγενώς φέρεσθαι. Αλλά στην πράξη το δηλώνουμε έμμεσα και όσο γίνεται διακριτικά. Πχ επικαλούμαστε διάφορα για να μην τις βάλουμε τρικάβαλο στο μοτόρι, η Όλινσ με τα >1100 έουρα για το πίσω αμορτισέρ, καμιά κατανόηση δεν λέει να δείξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
:loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth:. Συγγνώμη, απλά έχω ξεκωλωθεί στα γέλια. Αλλά ας σοβαρευτούμε, το θέμα το επιτάσσει. :loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth: (συγγνώμη και πάλι!!)
Λοιπόν, και πάλι θα απολογηθώ που δεν σας επεξήγησα πως όπως δεν πρέπει να σπαταλούμε τους φυσικούς πόρους, aka κοντέινερ μπουγάτσας στην προκείμενη, ουτωσεί οφείλουμε να εκμεταλλευόμαστε και τον χρόνο μας στο διαδίκτυο εφευρίσκοντας πατέντες. Η δε συγκατάθεση της μπουγατσοφάγας, για διδακτικούς λόγους, θεωρήθηκε δεδομένη. Δεν νομίζω πως και η ίδια δεν θα ήθελε να απαλλαγεί αυτής της έξης. Αλλέως πως, δεν θα ευημερούσαν τόσοι κλάδοι με διατροφολόγους και χειρουργούς διαμερισματοποιήσεων στομάχου (γαστρικά μανίκια, πέτα, μανικετόκουμπα, γιλέκα κλπ κλπ) που ασχολούνται και αφαιμάσσουν τα θωρηκτά ποτέμκιν

Έχεις βαλθεί να μού ανεβάσεις την πίεση σήμερα, δεν εξηγείται αλλιώς...:dash1:

Βρε καλέ μου και χρυσέ μου άνθρωπε, αυτή η κυρία θέλει να τρώει τις μπουγάτσες της καθημερινώς και αδιαλλείπτως. Εσύ τι ζόρι τραβάς στην τελική; Μπορεί να έχει ξάδελφο τον Κανάκη και της προμηθεύει μπουγάτσες δωρεάν και με τα κοντέινερ. Εσύ τι θες κι ανακατεύεσαι στη διατροφή της κυρίας, είτε κατανάλωση, είτε υπερκατανάλωση, είτε σκάσιμο; Στο λαιμό σού καθεται ή σου τρώει το φαί;

Και όχι, το οτι αυτή η γυναίκα θέλει να βρεις εσύ τη φαεινή ιδέα να την καταντήσεις σκυλί του Παβλόφ δεν είναι καθόλου δεδομένο. Αν κάποιος θέλει πραγματικά να κόψει την μπουγάτσα, θα την κόψει. Εγώ έκοψα το τσιγάρο εν μία νυκτί. Κάπνισα ένα τσιγάρο μια μέρα και είπα, αυτό είναι το τελευταίο μου τσιγάρο. Και τέρμα. Ήταν όντως το τελευταίο μου τσιγάρο. Και κάπνιζα πάνω από 20 χρόνια έτσι;

Τώρα το οτι ακούγεται εδώ μέσα να λέμε κάποιον θωρηκτό ποτέμκιν προσωπικά δε με εκφράζει και με στεναχωρεί. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Έχεις βαλθεί να μού ανεβάσεις την πίεση σήμερα, δεν εξηγείται αλλιώς...:dash1:

Βρε καλέ μου και χρυσέ μου άνθρωπε, αυτή η κυρία θέλει να τρώει τις μπουγάτσες της καθημερινώς και αδιαλλείπτως. Εσύ τι ζόρι τραβάς στην τελική; Μπορεί να έχει ξάδελφο τον Κανάκη και της προμηθεύει μπουγάτσες δωρεάν και με τα κοντέινερ. Εσύ τι θες κι ανακατεύεσαι στη διατροφή της κυρίας, είτε κατανάλωση, είτε υπερκατανάλωση, είτε σκάσιμο; Στο λαιμό σού καθεται ή σου τρώει το φαί;

Και όχι, το οτι αυτή η γυναίκα θέλει να βρεις εσύ τη φαεινή ιδέα να την καταντήσεις σκυλί του Παβλόφ δεν είναι καθόλου δεδομένο. Αν κάποιος θέλει πραγματικά να κόψει την μπουγάτσα, θα την κόψει. Εγώ έκοψα το τσιγάρο εν μία νυκτί. Κάπνισα ένα τσιγάρο μια μέρα και είπα, αυτό είναι το τελευταίο μου τσιγάρο. Και τέρμα. Ήταν όντως το τελευταίο μου τσιγάρο. Και κάπνιζα πάνω από 20 χρόνια έτσι;

Τώρα το οτι ακούγεται εδώ μέσα να λέμε κάποιον θωρηκτό ποτέμκιν προσωπικά δε με εκφράζει και με στεναχωρεί. :(
:loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth: άμα σταματήσω να γίνομαι ταγάρι στην μπουγατσοφάγα και να της μετράω τα τρυγοκόφινα που κατεβάζει, θα μου πείτε την πατέντα με το τσιγάρο; Φέαρ ηνάφ, όχι; :loltooth::loltooth::loltooth::loltooth: (πείτε ναι!!! Πείτε μου πως δεν πασχίζω τζάμπα τόση ώρα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
ΟΧΙ.-
Είναι γελοίο το πως όλοι κρίνουν αμέσως τους παχύσαρκους χωρίς να σκεφτούν καν, και λένε ότι το κάνουν επειδή «νοιάζονται για την υγεία τους». Το γνωρίζετε ότι υπάρχουν αδύνατοι άνθρωποι που μπορούν να τρώνε ο,τι βλακεία τους κατέβει και να παραμένουν αδύνατοι,ετσι; Και να μην κάνουν καν γυμναστική; Αυτοί δηλαδη είναι περισσότερο υγιείς από τους παχύσαρκους; Όχι φυσικά. Απλά επειδή φαίνονται αδύνατοι, νομίζουμε ότι τρώνε υγιεινά. Επίσης, γνωρίζετε ότι υπάρχουν αδύνατοι άνθρωποι που υποφέρουν από διατροφικές διαταραχές,σωστά; Ούτε αυτοί είναι υγιείς παρόλο που είναι αδύνατοι! Πόσες φορές δεν ακούμε ανθρώπους να ακολουθούν αυστηρές δίαιτες και να τους επιβραβεύουμε για αυτό, τόσο ο καθένας από εμάς σε προσωπικό επίπεδο, όσο και η κοινωνία, επειδή υποτίθεται ότι «ακολουθούν έναν υγιεινό τρόπο ζωής» ενώ τρώνε δυο φρούτα τη μέρα και άντε, στο τσακιρ κέφι μια σαλάτα για μεσημεριανό; Δεν βλέπω κανεναν να ενδιαφέρεται για την υγεία αυτών των ανθρώπων. Όποτε για εμενα το επιχείρημα «μα,ενδιαφέρομαι για την υγεία των παχύσαρκων», δεν έχει ΚΑΜΙΑ βάση. Είναι μια δικαιολογία για να κρίνουμε όσους έχουν παραπάνω βάρος. Και που ξέρετε εσεις αν όντως αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας; Υπάρχουν και αυτοί που έχουν περισσότερα κιλά αλλά είναι μια χαρά στην υγεία τους. Αν σας έχει εκφράσει κάποιος που έχει παραπάνω κιλά ότι θέλει να χάσει βαρος λόγω προβλημάτων υγείας, τότε να τον υποστηρίξετε στην προσπάθεια του να χάσει βαρος με υγιεινό τρόπο. Αν όχι, δεν σας αφορά ΚΑΘΟΛΟΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,493 μηνύματα.
Himela εγω το είπα. Μην κολλάς στον τσιγαρά σέρτικα! Στην συγκεκριμενη δεν έχω πει ποτέ τιποτα γιατι οπως σωστα λέτε και εσεις εδω μεσα δεν μου πέφτει λογος ουτε ζητησε την γνώμη μου την έφερα απλα σαν παράδειγμα. Και δεν με ενδιαφέρει και τι κάνει στην τελική. Ο άντρας που την έχει ας προβληματιστει. Αλλά ανθρωπους οπως αυτους που μπαινουν στο φβ και διαφημιζουν οτι ειναι χοντροι και το χαιρονται κιολας υπάρχει πιθανοτητα να τους κοντράρω σε μια δημοσια κουβέντα. Γιατι πιστευω οτι πάνε να μεταδόσουν λάθος πρότυπο. Πρέπει να κάνουν κατι καλυτερο για τον εαυτο τους απο το να κάθονται ολη τη μέρα και να τρώνε ασυναίσθητα.

Στο έχω ξαναπει πιο πολύ θα εκτιμησω εγω προσωπικά σαν άνθρωπος κάποιον που θα έρθει και θα μου πει "Φιλε τι διαολο κανεις εδω δεν πάς σωστά" παρα εκεινον που θα με δει οτι δεν πάω σωστά θα το κάνει αβαβά και θα μου ψευτοχαμογελάει.

Προφανως απο την συζητηση αποκλειονται οι παχυσαρκοι άνθρωποι που οντως έχουν προβλημα υγειας και δεν μπορούν να αδυνατισουν ενω θα το ήθελαν και προσπαθουν αυτοι αξιζουν και έχουν την συμπαράσταση μας και κανεις δεν τους κοροϊδευει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Himela εγω το είπα. Μην κολλάς στον τσιγαρά σέρτικα!

Τώρα γιατί μου το χαλάς De Ville; Και ετοίμαζα και το φωτοστέφανο του αποδιοπομπαίου τράγου από λεντοταινία για το τομάρι μου; (επ' ανταλλάγματι εννοείται και κρυφίως :loltooth::loltooth::loltooth: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Himela εγω το είπα. Μην κολλάς στον τσιγαρά σέρτικα! Στην συγκεκριμενη δεν έχω πει ποτέ τιποτα γιατι οπως σωστα λέτε και εσεις εδω μεσα δεν μου πέφτει λογος ουτε ζητησε την γνώμη μου την έφερα απλα σαν παράδειγμα. Και δεν με ενδιαφέρει και τι κάνει στην τελική. Ο άντρας που την έχει ας προβληματιστει. Αλλά ανθρωπους οπως αυτους που μπαινουν στο φβ και διαφημιζουν οτι ειναι χοντροι και το χαιρονται κιολας υπάρχει πιθανοτητα να τους κοντράρω σε μια δημοσια κουβέντα. Γιατι πιστευω οτι πάνε να μεταδόσουν λάθος πρότυπο. Πρέπει να κάνουν κατι καλυτερο για τον εαυτο τους απο το να κάθονται ολη τη μέρα και να τρώνε ασυναίσθητα.

Στο έχω ξαναπει πιο πολύ θα εκτιμησω εγω προσωπικά σαν άνθρωπος κάποιον που θα έρθει και θα μου πει "Φιλε τι διαολο κανεις εδω δεν πάς σωστά" παρα εκεινον που θα με δει οτι δεν πάω σωστά θα το κάνει αβαβά και θα μου ψευτοχαμογελάει.

Από τη στιγμή που κάποιος έχει παραπάνω βάρος αλλά δεν θέλει να χάσει κιλά γιατί νιώθει καλά με τον εαυτό του και δεν έχει κάποιο πρόβλημα υγείας, τότε δεν χρειάζεται να αδυνατίσει. Δεν ξέρω σε ποιους αναφέρεσαι ακριβώς όταν λες ότι διαφημίζουν ότι είναι χοντροί, αλλά ναι, υπάρχουν άτομα, κυρίως στο ινσταγκραμ, που διατηρούν λογαριασμούς σχετικά με το body positivity. Δηλαδή μπορεί να έχουν κάποια κιλά παραπάνω, αλλά προσπαθούν να δείξουν ακριβώς αυτό σε όλους τους υπόλοιπους: στην κοινωνία που συνεχώς κρίνει, ότι δεν χρειάζεται να μπούμε όλοι σε καλούπια και να είμαστε αδύνατοι για να είμαστε αποδεκτοί, και σε άτομα που έχουν παραπάνω βάρος και νιώθουν μειονεκτικά γι'αυτό, ότι το βάρος δεν σημαίνει κάτι και δεν ορίζει το ποσο αξίζεις σαν άνθρωπος. Μην ξεχνάμε ότι υπάρχει μια ολόκληρη βιομηχανία αδυνατίσματος που μας πιέζει να έχουμε το "ιδανικό βάρος". Αν κάποιος θέλει να χάσει κιλά για λόγους υγείας ή επειδή δεν νιώθει καλά με τον εαυτό του, ας το κάνει, αλλά είναι σημαντικό να γνωρίζουμε ότι το βάρος είναι απλά ένας αριθμός και δεν θα πρέπει να νιώθουμε μειονεκτικά επειδή έχουμε μερικά κιλά παραπάνω.
Αρχική Δημοσίευση από Devil:
Προφανως απο την συζητηση αποκλειονται οι παχυσαρκοι άνθρωποι που οντως έχουν προβλημα υγειας και δεν μπορούν να αδυνατισουν ενω θα το ήθελαν και προσπαθουν αυτοι αξιζουν και έχουν την συμπαράσταση μας και κανεις δεν τους κοροϊδευει.
Ορίστε, αυτο ειναι το θεμα, δεν ξερουμε ποσοι απο αυτους τους παχυσαρκους που βλεπουμε μπορει να αντιμετωπιζουν τετοια προβληματα, οποτε καλο ειναι να μην σχολιαζουμε κανεναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Himela εγω το είπα. Μην κολλάς στον τσιγαρά σέρτικα!

Για σας παρακαλώ! Σε όποιον θέλω θα κολλάω! Τουλάχιστον εγώ δεν πετάω μπουγάτσες και ταψιά σε χαρωπές ευτραφείς κυρίες! :whistle::loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,493 μηνύματα.
Ο καθενας κρίνει παιδιά μην κολλάμε σε αυτό. Εγω το έχω συνηθισει και εμένα με έχουν κρινει εδω μέσα. Προσωπικά θα δεχομουν την κριτική η οποια στοχεύει στο να με κάνει καλυτερο. Καμια φορά ειναι δυσκολο γιατι ταρακουνάει τον εγωϊσμο και την ιδέα που έχεις για τον εαυτο σου αλλα μετά σκέφτεσαι οτι ειναι για καλό και πρέπει να το βελτιώσεις! ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙς τουλάχιστον.

Χθες ήμουν για ψώνια έξω και πείνασα οποτε ηταν τα ΙΚΕΑ κοντά και πήγα να φάω απο εκει. Τα πιάτα που πήρα και βεβαια μου άρεσαν ηταν φακές - πουρές και ρυζι καστανο! Πιο πέρα ηταν ένας άνθρωπος σιγουρα πανω απο 100 κιλά και ενω ειχε γεμισει το πιατο του με πατατες τηγανιτες μαγιονέζες και τα σχετικά πιεζε κιολας μια γυναικα να πάρει αναψυκτικο. ΚΆΤΙ Τέτοιοι δεν θέλουν απλά όπως και ένας γνωστος του πατέρα μου διαγνώσθηκε με διαβητη το 2005 και δεν έκανε ποτέ τιποτα για να το ελέγξει. Το 2010 μπήκε για μπαλονάκι και φραγμένη αρτηρια 90% το 2017 απεβιωσε βυθιζοντας την οικογενεια του στο πένθος.

Δεν θα ήθελα στη δική μου οικογένεια ή την παρέα να τρώει κάποιος αηδιες και να ειναι παχυς και να του λέω "δεν πειραζει εισαι ωραιος αφου ετσι νιώθεις καλα" ειναι ένα ψεμα που θα φέρει συνεπειες στο μέλλον αν δεν το τσεκάρει. Δεν θα γράψω ψέμματα. Θα προσπαθησω να κάνω τα πάντα να τον φέρω στον ισιο δρομο. Γιατι αν αρρωστήσει εγω θα τρέχω μετά και θα στεναχωριέμαι. Ο κοσμος θα κλεισει την πορτα. Ο κοσμος που του ελεγε οτι ειναι ωραιος και έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
ε, περί ορέξεως κολοκυθοτυρόπιτα. Με μπούκοβο καφτερό. Και φύλλο σπιτικό, όχι τα βέργας τα κατεψυγμένα κι αηδίες. Αλλά τα έχουμε πει αυτά. Κι αν αυτή η ίδια γυναίκα μπαίνει και σε κανα φόρουμ και κράζει όσους υπεραμύνονται των πλεονεκτημάτων , σωματικών τε και νοητικών τω άμα, του να φροντίζουμε την φυσική μας κατάσταση, και τους χαρακτηρίζει εμμονικούς και κοκκαλιάρηδες, καλή καρδιά. Κι αυτό δεν το είπαμε;

Αυτά μάλλον τα είπες εσύ με τον φανταστικό εαυτό σου.:confused:

ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΡΙΝΩ ΟΛΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΕ Ισορροπημένη διατρτοφή και κουραφέξαλα αλλά τρώτε μια χαρά νεκρά πτώματα ζώων και το απκαλείται πρωτεινη

Νε εν τέλη, καταλήγω στο ότι μη κρίνεις, το ότι εσύ θεωρείς κακό τη μπουγάτσα δε σημαίνει ότι ο άλλος θα το αλλάξει. Όπως σωστά είπε η χιμέλα για το τσιγάρο, όπως είναι το αλκοόλ, το κρέας , τα δερμάτινα και οι γούνες κτλ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,493 μηνύματα.
Νε εν τέλη, καταλήγω στο ότι μη κρίνεις, το ότι εσύ θεωρείς κακό τη μπουγάτσα δε σημαίνει ότι ο άλλος θα το αλλάξει. Όπως σωστά είπε η χιμέλα για το τσιγάρο, όπως είναι το αλκοόλ, το κρέας , τα δερμάτινα και οι γούνες κτλ :)

Δεν με ενδιαφέρει αν θα το αλλάξει ή οχι απο την στιγμη που κάποια στιγμή στο μέλλον θα αναγκαστει να σταματησει να τρώει κάθε μέρα μπουγάτσες (αν και ουτε τοτε κάποιοι το κάνουν γιατι ειναι παθολογικά εγωϊστες άνθρωποι και ας τους βλέπεις χαμογελαστους και δηθεν προσχαρους!) εγω απλά ειπα οτι οπως αυτος ή ο καθενας διαφημιζει την παχυσαρκια ή την λαιμαργια του σαν κάτι το χαριτωμένο θα διαφημισω και εγώ τα δικά μας. Τα γυμναστηρια - τις πρωτεϊνες αμα θές την καλη διατροφη την άσκηση και το να εισαι πάντα μάχιμος και οχι ένα γιουβαρλάκι που λαχανιάζει αν ανέβει 5 σκαλιά!

Εμεις δεν έχουμε δικαιωμα να το κάνουμε αυτο δηλαδη;;; πρωτεϊνη παιρνεις και απο οσπρια ή σογια οχι μονο απο κρεας χθες για αυτο πηρα ρυζι και φακες επειδη ο συνδυασμος τους ειναι πολυ καλος πρωτεϊνικά!

Ενας παχυσαρκος φορουσε μια μπλουζα που έγραφε Ζητω το FAST FOOD. Η ασυδοσια τους έχει κανει να κυκλοφορουν αναμεσα μας και να διαφημιζουν πως αυτο που κάνουν ειναι και σωστο! Και εμεις πρέπει να το βουλώνουμε κιολας και να το παιζουμε πολιτικαλ κορέκτ. Δεν θα γινει αυτο! Έχουμε διαφορές που μας χωρίζουν , μεγάλες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top