Συγκρίσεις αυτοκινήτων: ποιο να προτιμήσω;

Συγκρίσεις αυτοκινήτων: ποιο να προτιμήσω;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 13)

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Χμμμ, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο παρόμοιο θέμα (αν υπάρχει ξέρετε :redface:), αλλά έχω ένα μικρό δίλημμα: ανάμεσα στο Subaru Forester 2.000 cc, μοντέλο 2004 και στο Kia ceed, 1.400 cc, μοντέλο 2008, ποιο είναι καλύτερο; Ή για την ακρίβεια μπορεί κάποιος να μου εκθέσει τα υπέρ και τα κατά με κάποιο επιχείρημα πλην του ότι το ceed είναι κόκκινο, πιο ντιζαινάτο και μουράτο και πιο καινούργιο;

Αξίζει να κρατήσω το Forester αν και είναι πιο παλιό μοντέλο; :/:

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση.

ΥΓ: Το θέμα θα μπορούσε (αν δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο) να παραμείνει ως γενικό θέμα σύγκρισης ανόμοιων κατηγοριών αυτοκινήτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peach

Νεοφερμένος

Ο peach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Έχει σημασία να μας πεις τις ανάγκες σου. πχ αν έχεις οικογένεια καλύτερα το αμάξι που έχεις, αλλιώς πήγαινε στο καινούριο. Εγώ πχ θα έπαιρνα το καινούριο ασυζητητί. Δεν προκύπτει διαφορά στην τιμή αν δώσεις το παλιό σου για το καινούριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οπως λεει ο peach το κυριοτερο ειναι τι αναγκες εχεις. Το Forester ειναι ενα καλο αυτοκινητο, με καλες επιδοσεις εντος και εκτος δρομου, χωρις πολυ μεγαλη καταναλωση (αλλα και χωρις φοβερη δυναμη, 125 ιππους αποδιδει), με καλους χώρους και ασφαλεια. Αισθητικά...ειναι για τα μπαζα. Αλλά δεν ενδιαφερει και πολυ η εμφανιση ολους μας, και δη στα 4χ4.

Το άλλο το ξερεις, το χεις, το δοκιμασες, το ζεις. Το Forester μπορεις να το πουλησεις 16-18 χιλιαδες ευρω παντως αυτη τη στιγμη.

Visual aid :


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το Φόρεστερ είναι πιο μεγάλο, πιο ασφαλές και πιο αξιόπιστο μηχανικά (υποθέτω). Οπτικά είναι για τα μπάζα όντως και από εσωτερικούς χώρους είναι ακόμα χειρότερο. Επίσης είναι πλέον σχετικά παλιό μοντέλο, έχει ήδη βγει καινούργιο. Φαντάζομαι καίει αρκετά, αλλά ούτως ή άλλως εγώ δεν πολυκυκλοφορώ με αμάξι, οπότε λίγο με απασχολεί αυτό. Στα συν ότι χωράει σκύλο πίσω. :P
Το ceed από την άλλη είναι κουκλί οπτικά μέσα και έξω, παίζει mp3 (:P), είναι ολοκαίνουργιο, βγήκε αμάξι της χρονιάς 2008, έχει πέντε αστέρια στην ασφάλεια κι έχει σχετικό νεύρο στην οδήγηση. Στα πλην ότι είναι μονο 1400 (γιατί δεν έπαιρνα 1600; :mad:) και ότι γενικά είναι στενεμένο σε σχέση με την ..μαούνα (λέγε με Φόρεστερ) - επίσης είναι δίπορτο.

Βλακείες. Δεν μπορώ να αποφασίσω.

ΥΓ: Μήπως να τα αφήσω και τα δύο και να διαλέξω κάτι τρίτο; Αλλά γμτ το ceed είναι ολοκαίνουργιο, θα χάσω 3.000 με 3.500 χιλιάρικα αν το δώσω έτσι.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Σορρυ που πετάγομαι, ανίδεη είμαι από αμάξια αλλά για τα ΚΙΑ και τα Hyundai δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
H Κινα ανεβαινει, εννοια σου ;)

Ντινα, τις αναγκες σου σκεψου. Μη σκεφτεσαι απο τωρα αν θα θες τζιπ σε 5-10 χρονια. Τις τωρινες αναγκες σου. Ναι θα χασεις τοσα δινοντας το Κia τωρα και ειναι κριμα. Αν βεβαια χρειαζεσαι το αλλο, πασο.

Αν τα δωσεις και τα 2 θα βρεθεις με καμια 30αρια χιλιαδες και νεα επιλογη αυτοκινητου.
Αν δωσεις το Φόρεστερ, θα βρεθεις με Κia και 16-17 χιλιαδες.
Αν δωσεις το Kia, θα βρεθεις με τζιπ που παλιωνει και 15 χιλιαδες.

Τι χρειαζεσαι/θελεις τωρα, σκεψου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το Κια το αγόρασα 14.500 ? με το κλειδί στο χέρι. Πάνω από 11.000 ? συνεπώς αποκλείεται να πάρω.. Μηχανικά το Φόρεστερ είναι καλύτερο ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εστω 11. Στην χειροτερη περιπτωση.

Μηχανικα, ναι η subaru υπερεχει (σε ποιοτητα, αντοχη κλπ). Αλλά αυτο σε ενδιαφερει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ανάμεσα στο νέο και το μεταχειρισμένο, θα επέλεγα το νέο.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Το Κια το αγόρασα 14.500 ? με το κλειδί στο χέρι. Πάνω από 11.000 ? συνεπώς αποκλείεται να πάρω.. Μηχανικά το Φόρεστερ είναι καλύτερο ε;

Oύτως ή αλλως το άμαξι ότι αξία είναι να χάσει την χάνει τον πρώτο χρόνο.Μετά το ποσοστό μείωσης είναι πολύ μικρότερο.Πάρε ένα autobild ή autoTρίτη να δεις τις ενδεικτικές τιμές των μεταχειρισμένων Κια για να πάρεις μια ιδέα ποια τιμή πώλησης να στοχεύσεις.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αφού ομολογείς πως δεν πολυμετακινείσαι γιατί επιλέγεις Suv?Θέμα ασφάλειας?Χώρων?Εγωιστικά?Σόρρυ αλλά κατ΄εμέ η συγκεκριμένη κατηγορία αυτοκινήτου είναι οκ αν είσαι αποφασισμένη να τα "λερώσεις" με πολύ λάσπη αλλιώς είναι σαν να έχεις ένα χρυσόψαρο σε γλάστρα:P
Αναλογιζόμενη και το κυκλοφοριακό της Αθήνας αν θες ένα αμάξι απλά να πηγαινοέρχεσαι στην δουλειά σου ή στην πόλη τότε πάρε ένα αυτοκίνητο πόλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οντως η μεταπωλητικη αξια μειωνεται πολυ στην αρχη, και μετα λιγοτερο. Γενικα παντως χανονται πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Oύτως ή αλλως το άμαξι ότι αξία είναι να χάσει την χάνει τον πρώτο χρόνο.Μετά το ποσοστό μείωσης είναι πολύ μικρότερο.Πάρε ένα autobild ή autoTρίτη να δεις τις ενδεικτικές τιμές των μεταχειρισμένων Κια για να πάρεις μια ιδέα ποια τιμή πώλησης να στοχεύσεις.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αφού ομολογείς πως δεν πολυμετακινείσαι γιατί επιλέγεις Suv?Θέμα ασφάλειας?Χώρων?Εγωιστικά?Σόρρυ αλλά κατ΄εμέ η συγκεκριμένη κατηγορία αυτοκινήτου είναι οκ αν είσαι αποφασισμένη να τα "λερώσεις" με πολύ λάσπη αλλιώς είναι σαν να έχεις ένα χρυσόψαρο σε γλάστρα:P
Αναλογιζόμενη και το κυκλοφοριακό της Αθήνας αν θες ένα αμάξι απλά να πηγαινοέρχεσαι στην δουλειά σου ή στην πόλη τότε πάρε ένα αυτοκίνητο πόλης.


Axμμμ.. το Subaru είναι του μπαμπά μου και εκεί που είναι δεν νομίζω να το χρειαστεί :P
Κατά τα άλλα επειδή η δουλειά μου είναι κέντρο και συχνά πυκνά περιλαμβάνει και επισκέψεις σε δικαστήρια και άλλες εξωτερικές υπηρεσίες, μου είναι άχρηστο το αμάξι μεσοβδόμαδα. Σ/κ μόνο κι αυτό για κάνα καφέ λίγο πιο πέρα από το σπίτι μου κι αν δεν είμαι με κάποιον που έχει ήδη αμάξι. Συνεπώς .. ε, δεν κάνω χιλιόμετρα πια, όπως παλιά που το έπαιρνα στην προηγούμενη δουλειά (την Αλφα δλδ, όχι το Κια :P).

Το θέμα είναι πως πλέον έχω σκύλο και μάλιστα σκύλο 40 κιλών. Αν χρειαστεί για καποιο λόγο να την μετακινήσω και πάρω το Κια, πρωτα θα μου γρατζουνίσει όλο το αμάξωμα και μετά θα καταφέρει να μπει μέσα από την πόρτα του συνοδηγού κιόλας.. :P Απλώς κατά τα άλλα είναι καινούργιο αμαξάκι και κουκλί, λυπάμαι μόνο που δεν πήρα το 1600, αλλά μικρό το κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Kαγίρι μου εγώ στην θέση σου θα πουλούσα το suv και θα κρατούσα το επιβατικό.
Ή αν εκτός του σκύλου έχεις και προσωπικούς λόγους να θες να κρατήσεις το αμάξι του μπαμπά σου(πολύ λογικό) και δεν καίγεσαι οικονομικά να πάρεις τα χρήματα απο την πώληση τότε κράτησε τα και τα δύο.
Χειμώνας έρχεται, Σ/Κ αρκετά θα μπορέσεις να το αξιοποιήσεις τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χμ...εγω θα κρατουσα το Subaru...Απο οσα διαβασα ειναι ασφαλεστερο, καλυτερο μηχανικα και ειναι πιο ομορφο (στα δικα μου ματια, παντα!:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μήπως να βάζαμε καμμιά ψηφοφορία?Έτσι για να την βοηθήσουμε..........να μπερδευτεί περισσότερο:P


Μεταξύ μας απο τα δύο κι εγώ το Forester γουστάρω (εντάξει δεν πολυπάω και τα ΚΙΑ) αλλά αντικειμενικά πρέπει να επιλέγουμε τουτού ανάλογα με τις ανάγκες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ναι αλλά το αν είναι καλύτερο μηχανικά σχετίζεται με το τι χρήση έχει δεχτεί το αμάξι, πόσα χιλιόμετρα έχει κάνει και γενικά τι συντήρηση έχει.


πς: το subaru είναι εξαιρετικό, αλλά το νέο είναι νέο και σας το λέει άτομο που έχουν περάσει από τα χέρια του τόσο πολλά παλιά και πολλά νέα αυτοκίνητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
λυπάμαι μόνο που δεν πήρα το 1600, αλλά μικρό το κακό.
Αυτο διορθωνεται με μερικες επεμβασεις, αν θες να ζωντανεψει κι αλλο ;)

Παντως δε ξερω αν αξιζει να μην εχεις ΚΑΘΕ μερα το αυτοκινητο που θελεις, μηπως και καποτε χρειαστει μεταφορα το σκυλι. Αν θα χρειαζεται σιγουρα συχνα μεταφορες οκ. Αλλιως , αν τυχει και δεν εχεις αλλες επιλογες, γεμιζεις το Κια με ναυλον και κανεις οτι μπορεις. (και μετα εσωτερικο πλυσιμο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
την άλφα την έχεις ακόμα?? αν ναι, πήγαινε με αυτή το σκύλο εκεί που θες:P
Άσε το suv, θα σιχτιρίσεις την ώρα και τη στιγμή μέσα στην Αθήνα... κράτα το ceed (ή πούλα κι αυτό και πάρε ένα αντίστοιχο για μέσα στην πόλη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
To Forester είναι σε άριστη κατάσταση, ο μπαμπάς μου τα πρόσεχε πολύ αυτά. Τελικά όμως μάλλον αυτό θα διώξω, γιατί με δεδομένο πως ειχα παρει δάνειο για το ΚΙΑ που ακόμα πληρώνω, θα μου μείνουν στην ουσία πολύ λίγα χρηματα στα χέρια αν το πουλήσω τώρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
H Κινα ανεβαινει, εννοια σου ;)
ναι και μετά αποτυγχάνει σε όλα τα crash test και τις προδιαγραφές της ευρώπης :P


Ντίνα, να δώσεις το Forester και να κρατήσεις το Κia
Μπορεί να μην το νιώθεις αυτή τη στιγμή αλλά, εκτός απ τη βενζίνη που ΙΣΩΣ δεν σε καίει αυτή τη στιγμή αλλά θα σε καίει αργότερα αν το κινείς περισσότερο, είναι τα τέλη κυκλοφορίας καθώς και η ασφάλεια που είναι αρκετά υψηλότερα για 2000cc από του 1400
Αν σε ενδιαφέρει να τσιμπήσεις λίγο το 1400 και να έχεις λίγο άλογα κλπ... γνωστούς που το κάνουν αυτό έχεις :P
Σε λίγο καιρό το Forester θα θέλει να περάσει ΚΤΕΟ και θα αρχίσει να βγάζει τις ζημιές του
Οσο κι αν το πρόσεχε ο μπαμπας σου δεν παύει να είναι ένα παλιότερο αυτοκίνητο
Παρκαρισμένο να ήταν, στα τόσα χρόνια έχει φθορές

Θα ρωτήσω και τον Αργύρη το συντομότερο και θα σου γράψω και τη δική του πιο "έγκυρη" απ τη δική μου άποψη :)



σου έβαλα και poll :P



very very very later edit :P
αλλάζω και την ψήφο μου... έχω αρχίσει και ψήνομαι στο πούλα τα και τα δύο
γουστάρω να πάρεις κανα cabrio να κάνουμε τσάρκες :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top