Ταξίδια στην Ευρώπη: Τι δεν πρέπει να χάσουμε

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Fandago, συγγνώμη αν παρανόησα, αλλά από τον τρόπο σου νομίζω πώς πιάστηκες αρνητικά από την απάντησή μου. Εσύ θα μπορούσες να ζήσεις άνετα Ισπανία, εγώ στα συγκεκριμένα μέρη δεν θα ξαναπήγαινα. Υπάρχει ο παράγοντας προσωπικό γούστο και δε νομίζω ότι είπα κάτι προσβλητικό για την συγκεκριμένη χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Πλεροφοριες για διαμονη στο Βερολινο παρακαλωωω :angel:
Ψαχνομαι τωρα για χοστελ η διαμερισμα, αλλα δεν εχω ιδεα για τις περιοχες που βολευει να ψαξω..οσοι εχετε παει ριξτε μια γνωμη που συμφερει να βρουμε καλυτερα απο αποψη αποστασεων, συγκοινωνιων κλπ.. και ο,τι αλλο εχετε να προτεινετε για μερη, αξιοθεατα κλπ (ειδα κατι σελιδες πιο πριν, αλλα οσο περισσοτερα τοσο καλυτερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Να συμπληρωσω μερικους αγαπημενους προορισμους για το Λονδινο,μεις πηγαμε χωρις γκρουπ και διαλεξαμε μονοι μας τα μερη που θελαμε να παμε.Μπορει κανεις να κινηθει πανευκολα με το μετρο,και να φτασει ακομα και στα πιο μακρινα σημεια της πολης.

  • Αν πατε Χριστουγεννα,μην παραλειψετε να δειτε το Winter Wonderland στο Hyde park.Μην πατε πολυ αργα,η γερμανικη αγορα θα εχει κλεισει και δε θα μπορεσετε να παρετε ομορφες γυαλινες μπαλες(και θα περιμενετε και δεκα χρονια στην ουρα για λουκανικο).
  • Αν σας αρεσει η γοτθική ατμόσφαιρα,επισκεφθείτε το Highgate Cemetary.Ειναι και το μνημειο του Μαρξ εκει,θα το δειτε να ξεπροβαλλει,αναμεσα απο τους κομψους αγγελους,ειναι μια τεραστια κεφαλα(κοτζαμ Μαρξ δε μπορουσαν να κανουν κατι πιο καλαισθητο; )Επισης εχει πολυ ομορφες εικονες για φωτογραφιες,εγω τραβηξα πολλες ασπρομαυρες.
  • Μια καλη ιδεα ειναι το μουσειο παιχνιδιού του Pollock.Μπορειτε να δειτε παιχνιδια παρα παρα πολυ παλια,απο κουκλοσπιτα μεχρι βωλους,απλα δεν ειναι καλη ιδεα αν εχετε και παιδακια μαζι σας,γιατι ειναι πολυ στριμωχτα.
  • Αν θελετε να δειτε το Ναο των Ιπποτων,φροντιστε να εχετε καλες οδηγιες σχετικα με το πως θα φτασετε εκει.Ειναι μεσα σε ενα τετραγωνο με στενα,και τις περισσοτερες μερες κλειστος.
  • Αξιζει να επισκεφθειτε το Globe theatre,μαλιστα να μπειτε και σε γκρουπ ξεναγησης,οι ξεναγοι ειναι καταπληκτικοι και δε θα βαρεθειτε καθολου.Εχει πολυ ομορφα σουβενιρ αλλα φροντιστε να εχετε μαζι σας αρκετες λιρες γιατι δεν εχει τριγυρω κανενα ανταλλακτηριο (ακομα την κλαιω την τσαντουλα με την Τιτάνια που ηθελα...)
  • Πολυ ωραιοι ειναι και οι περιπατοι που διοργανωνονται.Εμεις πηγαμε σε αυτον του Τζακ του Αντεροβγαλτη και περασαμε τελεια.Δε χρειαζετε να κανετε κρατηση,απλα να ειστε στο σημειο οπου δινουν ραντεβου και να εχετε το αναλογο ποσο για να βγαλετε εισητηριο εκεινη την ωρα.Φροντιστε μονο να μην ειναι το τελος μιας κουραστικης μερας,γιατι προβλεπεται πολυ περπατημα.
  • Κοιταξτε τις μερες που θα πατε μηπως εχει καποια ενδιαφερουσα εκθεση στο NAtional portrait Gallery.Εμεις ειχαμε πετυχει μια εξαιρετικη εκθεση φωτογραφιας.
  • Αν βολταρετε στο παρκο του St.James εχετε το νου σας στους σκιουρους:μπορει να ερθουν ακομα και στο χερι σας και να μασουλησουν το γαντι σας.Εκει κοντα ειναι και το Αββαειο,οπου καποιες συγκεκριμενες μερες γινεται μια λειτουργια για τους αλλοθρησκους και τους ξενους.Ειναι πολυ ομορφη εμπειρια,και αξιζει να τη ζησετε.Νομιζω την ονομαζουν Eversong.
  • Διπλα στο London Eye ειναι το County Hall,οπου φιλοξενειται εκθεση του Πικάσο και του Νταλί,σε αιθουσες με αναλογο...υφος.Εμενα παντως του Νταλι με ξετρελανε.
  • Το Αββαειο του Westminster ηταν το πιο αγαπημενο μου,ειδικα η Γωνια των Ποιητων.Υπαρχουν και καποιες συσκευες σαν ασυρματα τηλεφωνα,οπου ειναι ηχογραφημενη η ξεναγηση,σε συνδυασμο με αριθμημενο χαρτη.Ετσι μπορεις να ακουσεις την περιγραφη οσες φορες θες,να παρακαμψεις καποια,να ξανακουσεις κατι που δεν καταλαβες,και γενικα να δεις το ναο με το δικο σου ρυθμο.
  • Αν θελετε να πατε στο μουσειο κερινων ομοιοματων,καντε κρατηση μεσω ιντερνετ,οπως και για το Ματι.Οι ουρες ειναι τεραστιες,και θα φατε ολη τη μερα σας περιμενοντας.
  • Επισης στις γιορτες ειναι πολυ ομορφα στο Covent Garden,οπου γινονται και διαφορες εκδηλωσεις απο ακροβατες.Εχει και ωραια αγορα,μπορειτε να παρετε πρωτοτυπα και ομορφα δωρακια για ολους.
  • Αν ειστε (ή νιωθετε) ακομα παιδι,το παιχνιδάδικο Hamley's αξιζει μια επισκεψη.
  • Τελος,πολυ ωραια ειναι η αγορα Portobello,στο Notting Hill,με πολλες αντικες και αρωμα απο το παρελθον.Μονο διπλοτσεκαρετε τη μερα,γιατι δεν ειναι καθε μερα η αγορα με τις αντικες,και θα ειναι κριμα να κανετε τοσο δρομο για να δειτε...μαρουλια(θα δειτε και το περιφημο σπιτι με τη μπλε πορτα οπου εμενε ο Χιου Γκραντ στο "μια βραδια στο Νοττινγκ Χιλ",αλλα δε θα σας αποζημιωσει):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Πλεροφοριες για διαμονη στο Βερολινο παρακαλωωω :angel:
Ψαχνομαι τωρα για χοστελ η διαμερισμα, αλλα δεν εχω ιδεα για τις περιοχες που βολευει να ψαξω..οσοι εχετε παει ριξτε μια γνωμη που συμφερει να βρουμε καλυτερα απο αποψη αποστασεων, συγκοινωνιων κλπ.. και ο,τι αλλο εχετε να προτεινετε για μερη, αξιοθεατα κλπ (ειδα κατι σελιδες πιο πριν, αλλα οσο περισσοτερα τοσο καλυτερα)
Εγώ που πήγα τα χριστούγεννα(στο δυτικό Βερολίνο) ήταν πολύ ωραία...έμενα σε ένα ξενοδοχείο στην konstanzerstrabe(κάπως έτσι λεγόταν,ήταν κοντά στον καθεδρικό ναό του kurfurstendamm).Από αξιοθέατα:η πύλη του Βραδεμβούργου,το μουσείο της Περγάμου που είναι πολύ ωραίο και βρίσκεται στην περιοχή που λέγεται νησί των μουσείων,(museumsinsel)όπως και η Παλαιά Εθνική πινακοθήκη που είναι τεράστια και αξίζει,ο ζωολογικός κήπος σίγουρα αξίζει μια επίσκεψη(ο καλύτερος ζωολογικός κήπος στην Ευρώπη),το ανάκτορο του Σαρλότενμπουργκ επίσης,όπως και άλλα μουσεία(αιγυπτιακό,φυσικής ιστορίας που δεν τα επισκέφτηκα βέβαια αλλά πρέπει να είναι ωραία,όλα αυτά στο museumsinsel)...
Για χώρο διαμονής δεν ξέρω να σου πω,οι συγκοινωνίες πάντως είναι πολύ καλές οπότε δε νομίζω να έχεις πρόβλημα...Θα σου πρότεινα δυτικό Βερολίνο.Στο ανατολικό που πήγα για λίγο δε μου άρεσε...
Αυτά,ελπίζω να σε βοήθησα όσο μπορούσα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Α ρε Κορπσιδι τι μου έκανες. πήγα και ξέθαψα από την κούτα όλα τα ενθύμια απο Βερολίνο για πάρτυ σου!!! :P

Λεπόν καταρχάς να διαφωνήσω λίγο με το Μπιλάκο. Το Ανατολικό Βερολίνο είναι πιο ωραίο!
Τώρα για το που να μείνεις...όπου και να μείνεις δεν θα χεις πρόβλημα μιας και οι συγκοινωνίες είναι απίστευτες. Εμείς μείναμε alexanderplatz και ηταν τέλεια.

Για αξιοθέατα κλπ να συμπληρώσω σε αυτά που είπε ο Μπιλ και :
-Check Point Charlie και το Mauermuseum που είναι εκει.
-DDR Museum (διπλα στο ποτάμι εκεί που είναι και ο Καθεδρικός - αν θυμάμαι καλά)
-Μουσείο Στάζι (στα παλιά αρχηγεία της Στάζι)
- Καθεδρικό του Βερολίνου οπωσδήποτε.
- Ιστορικο Γερμανικό Μουσείο
-Πυργος τηλεόρασης. ανεβαίνεις και πίνεις και ένα καφεδάκι ενώ ο χώρος που είναι η καφετέρια περιστρέφεται και έτσι βλεπεις όλο το Βερολίνο από ψηλά!
-Αν σε ενδιαφέρει θα πρότεινα μια βόλτα στο Aquadom. Εχει ένα τεράστιο ασανσερ μέσα σε ενυδρείο!!
-υπάρχει επίσης ένα "μουσείο τρόμου" σε ένα απο τα παλιά καταφύγια, όπου στο 3ο του επίπεδο έχει πραγματικά "όροφο του τρόμου".Πετάγονται μέσα από τα σκοτάδια και σε τρομάζουν κλπ. Τα δικά μου νεύρα δεν το αντεξαν οπότε στο προτείνω μόνο αν πραγματικά δεν τρομάζεις εύκολα!

Θα σου πρότινα να αγοράσεις Welcome Card. Είναι εισητήριο διαρκείας (αν θυμαμαι καλά 36 ή 72 ωρών) και μαζί παίρνεις ένα βιβλιαράκι με εκπτωτικά κουπόνια γα σχεδόν όλα τα μουσεία και λοιπά αξιοθέατα του Βερολίνου.

Επίσης βολτίτσα στο Potsdam και στα ανακτορα λέει πολύ. Εννοείται βολτίτσα (και γιατί όχι και ποδηλατάδα) στο tiergarten.

Σιγουρα ξεχναω πολλά ακόμα. Αν θυμηθώ κάτι θα επανέλθω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Δεν ξέρω εμένα δε μου άρεσε καθόλου το ανατολικό...όταν με το καλό πάει και η κορπς να μας πει την άποψή της.:D
Α και τον πύργο της τηλεόρασης δεν τον ανέφερα γιατί πιστεύω δεν αξίζει να πληρώσεις τέτοιο ποσό εισόδου+τον καφέ που θα πάρεις για να δεις την πόλη.(αν θυμάμαι καλά η είσοδος είναι 10??)Όχι ότι δεν είναι ωραίο απλά η τιμή μου φαίνεται λίγο τσιμπημένη.Άποψή μου πάντα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Οοοοο, θενξ γκαιζ για την αμεση ανταποκριση!
Θα εκτυπωθειτε και θα ταξιδεψετε μαζι μου (τι τιμη:p)..
Αν οι συγκοινωνιες ειναι τοσο καλες οσο λετε, κακως καθομαι και το ψυρριζω για το ποιο διαμερισμα ειναι 2μ πιο κοντα σε μετρο :p
Κι αλλη ερωτηση, σε 4-5 μερες λετε προλαβαινουμε να το χαρουμε; Εχουμε ηδη κλεισει τα εισιτηρια αλλα εχω λυσσαξει απο τωρα οτι θα ναι πολυ λιγο :X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Α ρε Κορπσιδι τι μου έκανες. πήγα και ξέθαψα από την κούτα όλα τα ενθύμια απο Βερολίνο για πάρτυ σου!!! :P

Λεπόν καταρχάς να διαφωνήσω λίγο με το Μπιλάκο. Το Ανατολικό Βερολίνο είναι πιο ωραίο!
Τώρα για το που να μείνεις...όπου και να μείνεις δεν θα χεις πρόβλημα μιας και οι συγκοινωνίες είναι απίστευτες. Εμείς μείναμε alexanderplatz και ηταν τέλεια.

Για αξιοθέατα κλπ να συμπληρώσω σε αυτά που είπε ο Μπιλ και :
-Check Point Charlie και το Mauermuseum που είναι εκει.
-DDR Museum (διπλα στο ποτάμι εκεί που είναι και ο Καθεδρικός - αν θυμάμαι καλά)
-Μουσείο Στάζι (στα παλιά αρχηγεία της Στάζι)
- Καθεδρικό του Βερολίνου οπωσδήποτε.
- Ιστορικο Γερμανικό Μουσείο
-Πυργος τηλεόρασης. ανεβαίνεις και πίνεις και ένα καφεδάκι ενώ ο χώρος που είναι η καφετέρια περιστρέφεται και έτσι βλεπεις όλο το Βερολίνο από ψηλά!
-Αν σε ενδιαφέρει θα πρότεινα μια βόλτα στο Aquadom. Εχει ένα τεράστιο ασανσερ μέσα σε ενυδρείο!!
-υπάρχει επίσης ένα "μουσείο τρόμου" σε ένα απο τα παλιά καταφύγια, όπου στο 3ο του επίπεδο έχει πραγματικά "όροφο του τρόμου".Πετάγονται μέσα από τα σκοτάδια και σε τρομάζουν κλπ. Τα δικά μου νεύρα δεν το αντεξαν οπότε στο προτείνω μόνο αν πραγματικά δεν τρομάζεις εύκολα!

Θα σου πρότινα να αγοράσεις Welcome Card. Είναι εισητήριο διαρκείας (αν θυμαμαι καλά 36 ή 72 ωρών) και μαζί παίρνεις ένα βιβλιαράκι με εκπτωτικά κουπόνια γα σχεδόν όλα τα μουσεία και λοιπά αξιοθέατα του Βερολίνου.

Επίσης βολτίτσα στο Potsdam και στα ανακτορα λέει πολύ. Εννοείται βολτίτσα (και γιατί όχι και ποδηλατάδα) στο tiergarten.

Σιγουρα ξεχναω πολλά ακόμα. Αν θυμηθώ κάτι θα επανέλθω! :)

φαίνεσαι καλά πληροφορημένη

πρέπει να είχες πολύ καλό οδηγο :worry:

χοχοχο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Κι αλλη ερωτηση, σε 4-5 μερες λετε προλαβαινουμε να το χαρουμε; Εχουμε ηδη κλεισει τα εισιτηρια αλλα εχω λυσσαξει απο τωρα οτι θα ναι πολυ λιγο :X
Χμ...νομίζω πως ναι.
φαίνεσαι καλά πληροφορημένη

πρέπει να είχες πολύ καλό οδηγο :worry:

χοχοχο
τον καλύτερο!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
φαίνεσαι καλά πληροφορημένη

πρέπει να είχες πολύ καλό οδηγο :worry:

χοχοχο

Το νου σου-Κυριε οδηγε, αν εχεις κατι να προσθεσεις μιλα, αλλιως περασε στο οφφτοπικ μονη σου παρακαλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
αγάπη

μονο για σένα ένα brainstorming barιών :P

bleibtreu cafe, για φαΐ και κρασί(το τραγουδήσανε και οι κατσιμιχαίοι, berlin ακη duuuuuuuu berlin)

https://www.cafe-bleibtreu.de/

schwarzes cafe, για φαΐ και κρασί(θεϊκή καροτόσουπα), ωραίος χώρος.

https://www.net4.com/berlin/schwarzes-cafe/english.html

schocoladen για βραδυ ποτό, live η και χτύπημα φάση. πολυ ωραίο.

https://www.schokoladen-mitte.de/ind...1&all=1&sess=8a35df46e1b5412f021750fbfb0c8035

maria am ostbahnhof, δεν είναι του στυλ μου, αλλα επειδή το berlinακι θεωρείται πρωτεύουσα της ελεκτρόνικα, ίσως αξίζει να πας

https://www.clubmaria.de

wohnzimmer: τρομερό για καφέ, είναι αυτό το στυλάκι- βρήκα καναπέδες στο δρόμο, ανοίγουμε ένα bar? που πιάνει πολύ στην ευρώπη.
παρα πολύ ωραίο όμως, ωραίοι άνθρωποι, βιολογικά προϊόντα

https://www.qype.co.uk/place/411-Wohnzimmer-Berlin

mittwochsklub: ανοιχτό μονο τις τεταρτες.
xixi
πλακα έχει, είναι για βραδυ.
αντίστοιχα ψάξε το sonntagsklub για κυριακές :D
https://berlinlovesyou.wordpress.com/tag/prenzlauer-berg/


βασικό πράγμα: weinereis.
είναι μέρος με κρασί και ανάλογα την ώρα και τη μέρα φαΐ.
δεν πληρώνεις με βάση τιμοκατάλογο αλλα με βάση το ποσο εκτιμάς εσύ ότι άξιζε
αυτό που κατανάλωσες. μην κανεις γυφτιές θα σου την πούνε ίσως, αλλα αν κινηθείς σε λογικά πλαίσια δεν απαιτούν απλά δέχονται.

έχει μια πολύ ωραία κοντά στην zionkirchesstrasse..
και μια άλλη συμπαθητική στην senefelderplatz.
έχει και πολλές άλλες αλλα δε μου αρέσανε πολύ.















καθώς θα περνάς με το s5 από το hauptbahnhof να με σκέφτεσαι κι εγώ θα σε ζηλεύω που βλέπεις το tiergarten σε όλο του το μεγαλείο


όταν ξαναξεβαρεθω θα γράψω κι αλλα :D

να πω πάντως ότι το παρακάτω κλόνισε λίγο την όρεξη μου να ταξιδέψω.

κακέ δεσμώτη

Η πλήξη του διαρκώς καινούργιου, η πλήξη του να ανακαλύπτεις κάτω από την επίπλαστη διαφορά των πραγμάτων και των ιδεών την αμετάβλητη ταυτότητα των πάντων, την απόλυτη ομοιότητα ανάμεσα στο τέμενος, τον αρχαίο ναό και την εκκλησία, την εξομοίωση της καλύβας με τον πύργο, το ίδιο σώμα ντυμένο βασιλιά ή γυμνό άγριο, την αιώνια συμφωνία της ζωής με τον εαυτό της, τη στασιμότητα όλων όσα ζω που αρκεί να κουνηθείς και περνάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μη διανοηθεί κανείς να πάει Φλωρεντία χωρίς να πιει ζεστή σοκολάτα και να φάει γλυκάκι στο καφέ Rivoire, στην Piazza della Signora!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εδαδονι μου εισαι θησαυρος:P.. Ε ρε λεμεεε πως θα περασουν δυο μηνεεεες:D

ps. Ασε τον Δεσμωτη να λεει λεμεεεε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
bleibtreu cafe, για φαΐ και κρασί(το τραγουδήσανε και οι κατσιμιχαίοι, berlin ακη duuuuuuuu berlin)

https://www.cafe-bleibtreu.de/

Αυτό το συστήνω κι εγώ ανεπιφύλακτα!!! Και είναι και το μονο μαγαζί σε ολόκληρο Βερολίνο που βρήκαμε να επιτρέπεται το κάπνισμα!!!:)

Ψ: Ρε συ Εδάδι...τον ίδιο οδηγό εχουμε????:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
αξιοθέατα που... να πας>

η γιούκι σε είπε πολλά.

additionaly

εγώ θα επέμενα στο east side gallery για τείχος ζωγραφισμένο.

εβραϊκό μουσείο, όχι για το θέμα αλλα για την αρχιτεκτονική του (σε ξέρω και είσαι ψωνακι)

περπάτημα στο kreuzberg

βασική περιοχή που δεν πρέπει να ξεχάσεις είναι το prenzlauerberg.

είναι στο ανατολικό.

αγαπώ prenzberg.

για ειδικό κοινό έχουμε να προτεινουμε καταλήψεις στέγης, κοινωνικά κέντρα κοκ.


επικοινωνήστε μαζί μας...

ως τουριστακι τρελό, μπορείς να περάσεις από το tacheles η και το zapata που υπάρχει στο ισόγειο του.

θύμισε μου ποτε πας, μπορεί και να έρθω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΛΙΝΑ

Νεοφερμένος

Η Αλινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδάκια να πάτε Βαρκελώνη,αλλά προς την άνοιξη.Ειναι ομορφα!Ωραιο κλιμα, ωραια πολη, ωραίοι ανθρωποι οι καταλανοι!
Θα περάσετε πολυ ομορφα και θα ενημερωθειτε και για τα εικαστικα! Α! Θα βρειτε και πραγματακια να αγορασετε...!Ειμαστε Ελληναρες γιατι να το κρυψουμε αλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
μόνο για σενα


οταν θα κανετε βολτα στην unter den linden και θα εχετε κουραστει και θα θελετε να πιειτε ενα τσαγακι για να συνεχισετε τον ανελεητο τουρισμο


https://www.berlin.de/restaurants/index.php/bo/restaurantbo/action/display/frmRestaurantId/1009




επισης


καφε σε μπιτς μπαρ στο ποταμι η φαγητο προς τα κειθε

https://vounisiagata.blogspot.com/search/label/berlin
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
:-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
βρυξέλλες πληζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top