Αγαπημένα κιθαριστικά σόλο

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Ανοίγω αυτό το thread όπου εδώ μπορούμε να ποστάρουμε τα αγαπημένα μας κιθαριστικά σόλο.
Σόλο που μας έχουν κάνει να ανατριχιάσουμε, να κλάψουμε ή οτιδήποτε άλλο.
Ελπίζω να έχει συμμετοχή αυτό το thread.


Ξεκινάω εγώ με αυτό το live των Dire Straits.
Το σόλο ξεκινάει στο 5:23.
Είναι ιδιαίτερα συγκινητικός ο τρόπος που σολάρει ο Knopfler— είναι σαν να "κλαίει" η κιθάρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξαιρετικό θέμα.Το πρώτο σόλο που μου ήρθε στο μυαλό είναι ένα του Zakk Wylde στο Just Killing Time.Δεν είναι το πιο τεχνικό ή το πιο γρήγορο του αλλά ταιριάζει πολύ στο συναίσθημα του κομματιού και χτίζεται ιδανικά από την αρχή του τραγουδιού.Όποτε το ακούω ανατριχιάζω

Το σόλο από 2.40

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε μπορούμε όταν μιλάμε για κιθαρα να μη ανατρέξουμε στα blues είδος το οποίο έχει πολλούς εξαιρετικούς κιθαρίστες που έχουν γράψει πολλά αξιομνημόνευτα σόλο. Τα τρία επόμενα σόλο-τραγούδια αντιπροσωπεύουν τέλεια τρεις κατηγορίες κιθαριστικών σόλο σε ότι αφορά τα blues.Εκείνο του Clapton είναι πιο κλασσικό blues κομμάτι,του Hendrix πιο psychedelic και εκείνο του Allman θυμίζει πιο country με τη χαρακτηριστική slide κιθάρα.Enjoy!

Clapton
Hendrix
Allman
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Εξαιρετικά τα solo που ανέβασες.

Το επόμενο που σκέφτηκα είναι δια χειρός Tony Iommi.
Ένα solo που θυμίζει έντονα αυτό του Stairway to heaven.



Ανεβάζω άλλα δύο solo που έχουν έντονα στοιχεία folk.

Το πρώτο είναι από τους Thin Lizzy. Σκέτη απόλαυση!
Το δεύτερο είναι από τους Opeth.
Αυτό των Opeth είναι πολύ πιο σύντομο και ασφαλώς αντικειμενικά δεν φτάνει το επίπεδο του πρώτου κομμάτιου.
Παρόλ' αυτά πάντα με έκανε να ανατριχιάζω.
Το solo των Opeth είναι στο 11:07



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
i)Έτος 1991 και οι Metallica κυκλοφορούν το Black Album,έναν δίσκο που θα γίνει ορόσημο στο σκληρό ήχο.Η τελειομανία του παραγωγού Bob Rock και το ταλέντο του Kirk Hammett δίνει ως αποτέλεσμα θαυμάσια σόλο σε όλα τα κομμάτια.Ένα από τα αγαπημένα μου στο Wherever I May Roam

ii)Ένα από τα πιο χαρακτηριστικά σόλο στη ροκ μουσική.Χωρίς πολλά πολλά,Slash και Sweet Child O' mine

iii)Ίσως ο πιο versatile σύγχρονος κιθαρίστας σε ένα σόλο με πανέμορφο phrasing στο 3.20.Frusciante
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Να αναφέρω και εγώ με την σειρά μου μερικά από τα αγαπημένα μου σόλο:

* Aπό Kirk Hammet: Bleeding me
* Από Slash: Civil War

Επίσης να αναφέρω και ένα σόλο από τον πιο αγαπημένο μου μουσικό, τον Steven Wilson.
Το σόλο ξεκινάει στο 3:50 και αργά και βασανιστικά φτάνει στην κορύφωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
2 ακόμα αγαπημένα
i) Ένα από τα πρώτα metal album που είχα ακούσει ήταν το Waking The Fallen των Avenged Sevenfold και θυμάμαι μου χε κολλήσει πάρα πολύ η μελωδία από το σόλο του Second Heartbeat στο 6.10 περίπου.

ii)Από τη μεγάλη μου αγάπη,τους Trivium.A Gunshot to the Head of Trepidation στο 3.23
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Θυμάμαι ότι ένα από τα πρώτα που με είχαν εντυπωσιάσει πολύ ήταν αυτό του afterlife από τους avenged sevenfold, κυρίως λόγω της ταχύτητάς του:
https://youtu.be/VNpy2K27PKU στο 3:58
Και δύο άλλα που μου αρέσουν πολύ:
Buried alive- A7x γύρω στο 4ο λεπτό
Like light to the flies- Trivium στο 3:17
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Αυτό το thread δεν γίνεται να μην αναφέρεται στον Jimmy Page.
Οπότε κάνω ένα mini αφιέρωμα για αυτόν.
Πάντα με εντυπωσίαζε ο τρόπος που έπαιζε κιθάρα.
Σε κάνει να χαζεύεις.
Πραγματικά χαίρεσαι να τον βλέπεις.

Όλα προέρχονται από το ίδιο live του 1973.

* Dazed and Confused στο 4:00
* Stairway to Heaven κλαααάμα
* No Quarter στο 6:05
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Ας ανεβάσω και δύο σόλο από τον πιο extreme ήχο.

* Bolt Thrower - Behind the Enemy Lines 3.34 ένα μελωδικό σόλο που με έκανε να ανατριχιάζω
* Mayhem - Freezing Moon 4.23 μαύρο και άραχνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Μιας και πόσταρα σε άλλο thread το συγκεκριμένο κομμάτι, θυμήθηκα το υπέροχο σόλο που είχε.
Ξεκινάει στο 2:55.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το καλύτερο rock κομμάτι που έχει γραφτεί από το 2000 και μετά.Ένα πραγματικό έπος. Alter Bridge-Blackbird
Τα σόλο από τους Kennedy-Tremonti στο 5.27
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.

Unpopular opinion ίσως, αλλά το σόλο στο lonely day των soad πάντα μου σήκωνε την τρίχα, ίσως γιατί έχει ένα ιδιαίτερο στυλ και ταιριάζει με το ύφος του τραγουδιού, παρότι σύντομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 334 μηνύματα.

καθε φορα που το ακουω νιωθω το ιδιο συναισθημα.... Ανατριχιαζω πραγματικα οταν ακουω το σολο αυτου του τραγουδιου λες και δεν περασε μερα ενω περασαν 4 χρονια απο τοτε που το πρωτοακουσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν το σόλο σου καταφέρνει να σταθεί αντάξιο της ερμηνείας του αξεπέραστου Layne,κάτι καλό έχεις κάνει.Jerry Cantrell και Man in the Box
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένα από τα καλύτερα κιθαριστικά δίδυμα είναι αυτό των Mercyful Fate.Ένα αγαπημένο εδώ στο 3 λεπτό περίπου.Υπάρχει και re-recording του τραγουδιού αλλά το αυθεντικό με τον ήχο και την παραγωγή της εποχής είναι το κάτι άλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Τώρα που είπες Megadeth, μη ξεχνάμε και το Hangar 18.


Bonus:

 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top