[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Α)Συμφωνείς που ο ΣΥΡΙΖΑ κατάργησε το ΕΚΑΣ των χαμηλοσυνταξιούχων (που πρωτοέδωσε το ΠΑΣΟΚ);
Ή συμφωνείς με το Κίνημα Αλλαγής που ζητά να ξαναδωθεί στους αδύναμους οικονομικά συμπολίτες μας;

Β)Για την αναθεώρηση του Συντάγματος δεν φτάνουν οι ψήφοι της ΝΔ

Γ)Το Κίνημα Αλλαγής εξέλεξε 86 Δημάρχους (υπερδεκαπλάσιους απ' ότι ο ΣΥΡΙΖΑ)


Γενικά είμαι κατά του ΣΥΡΙΖΑ σε όλα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.


ΟΚ. Σέβομαι την επιλογή σου, όπως σέβεσαι και εσύ τη δική μου.
Στη παρούσα Βουλή ο ρόλος του Κινήματος Αλλαγής είναι η υπεύθυνη αντιπολίτευση (να στηρίζει τα θετικά μέτρα για τους συμπολίτες μας και να πιέζει ώστε ν' αποσύρονται τ' αρνητικά).
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,615 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Αρχίσατε νωρίς το τρέξιμο...κάντε προπόνηση γιατί θα ακολουθήσετε τα φιλαράκια σας (χα)


Και ποιος σου είπε ότι μιλάω για τον ΣΥΡΙΖΑ;

Ο ΣΥΡΙΖΑ κυβέρνησε πλέον και έχει σοβαρέψει σε αυτό το θέμα.
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Φυλλάδιο με προπαγανδιστικό υλικό μοίρασε το ΚΚΕ σε διάφορα σχολεία (μεταξύ αυτών πολλά δημοτικά), σε δήμο του νομού Θεσσαλονίκης. Θυμίζω πως αυτό πρόκειται για παράνομη πράξη, όπως είναι και η αφισοκόλληση γενικότερα.
Πού είσαι Αλεχάντρο να μας πεις ότι «κάνουμε καλύτερες συζητήσεις με τα γυμνασιόπαιδα παρά με εσάς στο φόρουμ» :laugh:




- Πώς ορίζετε την ασφάλεια στους δημόσιους χώρους μιας πόλης; Πρόκειται για κατάκτηση ενός αστικού τρόπου ζωής που δεν επιδέχεται ιδεολογικών ερμηνειών;


Η αριστερά, το λένε οι ίδιοι οι εχέφρονες αριστεροί, επιτίθεται στον «φιλήσυχο» πολίτη. Η λέξη «νοικοκυραίοι» ακούγεται σαν βρισιά. To 2002, όταν ο Ερβέ Αλγκαλαροντό, στέλεχος της γαλλικής αριστεράς, έγραψε το βιβλίο «Η αριστερά εναντίον της ασφάλειας» τον βρίσανε πατόκορφα. Όμως είχε δίκιο: η αριστερά εγκατέλειψε την εργατική τάξη (διότι, τάχα, οι εργάτες «αστικοποιήθηκαν» λες και δεν ήταν αυτός ο αρχικός στόχος) και στράφηκε στο λούμπεν προλεταριάτο. Θέλω να είμαι εδώ όταν θα γίνει η επανάσταση του λούμπεν προλεταριάτου! Να τη δω με τα ματάκια μου!

Έτσι, παραμέλησε την παιδεία και τους κανόνες της ευπρέπειας: όταν απευθύνεσαι στο λούμπεν προλεταριάτο δεν μπορείς να επιδιώκεις την αριστεία. Η λογική είναι περίπου η εξής: στο καπιταλιστικό σύστημα επιτρέπεται ή ακόμα και επιβάλλεται η ανομία· όταν όμως έρθει ο σοσιαλισμός, αλίμονό μας ― αν δεν είμαστε νομοταγείς, θα μας φάει το μαύρο φίδι. Μπορεί να γίνουν και μερικές εκτελέσεις. Για τον καλό σκοπό, για τη σοσιαλιστική νομιμότητα. Και για τη δικτατορία του λούμπεν προλεταριάτου.

Απόσπασμα από την συνέντευξη της Σώτη Τριανταφύλλου. Ολόκληρη εδώ .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Φυλλάδιο με προπαγανδιστικό υλικό μοίρασε το ΚΚΕ σε διάφορα σχολεία (μεταξύ αυτών πολλά δημοτικά), στον δήμο του νομού Θεσσαλονίκης. Θυμίζω πως αυτό πρόκειται για παράνομη πράξη, όπως είναι και η αφισοκόλληση γενικότερα.
Πού είσαι Αλεχάντρο να μας πεις ότι «κάνουμε καλύτερες συζητήσεις με τα γυμνασιόπαιδα παρά με εσάς στο φόρουμ» :laugh:





- Πώς ορίζετε την ασφάλεια στους δημόσιους χώρους μιας πόλης; Πρόκειται για κατάκτηση ενός αστικού τρόπου ζωής που δεν επιδέχεται ιδεολογικών ερμηνειών;


Η αριστερά, το λένε οι ίδιοι οι εχέφρονες αριστεροί, επιτίθεται στον «φιλήσυχο» πολίτη. Η λέξη «νοικοκυραίοι» ακούγεται σαν βρισιά. To 2002, όταν ο Ερβέ Αλγκαλαροντό, στέλεχος της γαλλικής αριστεράς, έγραψε το βιβλίο «Η αριστερά εναντίον της ασφάλειας» τον βρίσανε πατόκορφα. Όμως είχε δίκιο: η αριστερά εγκατέλειψε την εργατική τάξη (διότι, τάχα, οι εργάτες «αστικοποιήθηκαν» λες και δεν ήταν αυτός ο αρχικός στόχος) και στράφηκε στο λούμπεν προλεταριάτο. Θέλω να είμαι εδώ όταν θα γίνει η επανάσταση του λούμπεν προλεταριάτου! Να τη δω με τα ματάκια μου!

Έτσι, παραμέλησε την παιδεία και τους κανόνες της ευπρέπειας: όταν απευθύνεσαι στο λούμπεν προλεταριάτο δεν μπορείς να επιδιώκεις την αριστεία. Η λογική είναι περίπου η εξής: στο καπιταλιστικό σύστημα επιτρέπεται ή ακόμα και επιβάλλεται η ανομία· όταν όμως έρθει ο σοσιαλισμός, αλίμονό μας ― αν δεν είμαστε νομοταγείς, θα μας φάει το μαύρο φίδι. Μπορεί να γίνουν και μερικές εκτελέσεις. Για τον καλό σκοπό, για τη σοσιαλιστική νομιμότητα. Και για τη δικτατορία του λούμπεν προλεταριάτου.

Απόσπασμα από την συνέντευξη της Σώτη Τριανταφύλλου. Ολόκληρη εδώ .


Οι αριστεροί ξαναχτυπούν!
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ρε σκυλε που τη θυμηθηκες αυτη την επικη ατακα?

Δεν πρόκειται να την ξεχάσω ποτέ. Περικλείει όλο το νόημα της ΚΝΕ και γενικότερα του κομμουνισμού κατά τη γνώμη μου. Ο Αλεχάντρο το είπε για καλό, αλλά εγώ γέλασα πάρα πολύ. Προφανώς κάνεις καλύτερες συζητήσεις με τα γυμνασιόπαιδα που δεν έχουν ιδέα από πολιτική και ιστορία...
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,615 μηνύματα.
Φυλλάδιο με προπαγανδιστικό υλικό μοίρασε το ΚΚΕ σε διάφορα σχολεία (μεταξύ αυτών πολλά δημοτικά), σε δήμο του νομού Θεσσαλονίκης. Θυμίζω πως αυτό πρόκειται για παράνομη πράξη, όπως είναι και η αφισοκόλληση γενικότερα.
Πού είσαι Αλεχάντρο να μας πεις ότι «κάνουμε καλύτερες συζητήσεις με τα γυμνασιόπαιδα παρά με εσάς στο φόρουμ» :laugh:





- Πώς ορίζετε την ασφάλεια στους δημόσιους χώρους μιας πόλης; Πρόκειται για κατάκτηση ενός αστικού τρόπου ζωής που δεν επιδέχεται ιδεολογικών ερμηνειών;


Η αριστερά, το λένε οι ίδιοι οι εχέφρονες αριστεροί, επιτίθεται στον «φιλήσυχο» πολίτη. Η λέξη «νοικοκυραίοι» ακούγεται σαν βρισιά. To 2002, όταν ο Ερβέ Αλγκαλαροντό, στέλεχος της γαλλικής αριστεράς, έγραψε το βιβλίο «Η αριστερά εναντίον της ασφάλειας» τον βρίσανε πατόκορφα. Όμως είχε δίκιο: η αριστερά εγκατέλειψε την εργατική τάξη (διότι, τάχα, οι εργάτες «αστικοποιήθηκαν» λες και δεν ήταν αυτός ο αρχικός στόχος) και στράφηκε στο λούμπεν προλεταριάτο. Θέλω να είμαι εδώ όταν θα γίνει η επανάσταση του λούμπεν προλεταριάτου! Να τη δω με τα ματάκια μου!

Έτσι, παραμέλησε την παιδεία και τους κανόνες της ευπρέπειας: όταν απευθύνεσαι στο λούμπεν προλεταριάτο δεν μπορείς να επιδιώκεις την αριστεία. Η λογική είναι περίπου η εξής: στο καπιταλιστικό σύστημα επιτρέπεται ή ακόμα και επιβάλλεται η ανομία· όταν όμως έρθει ο σοσιαλισμός, αλίμονό μας ― αν δεν είμαστε νομοταγείς, θα μας φάει το μαύρο φίδι. Μπορεί να γίνουν και μερικές εκτελέσεις. Για τον καλό σκοπό, για τη σοσιαλιστική νομιμότητα. Και για τη δικτατορία του λούμπεν προλεταριάτου.

Απόσπασμα από την συνέντευξη της Σώτη Τριανταφύλλου. Ολόκληρη εδώ .


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Συνέντευξη της Σώτης Τριανταφύλλου, χαχαχαχα ...γελάνε και τα ίδια τα γράμματα

Περίμενα κάτι καλύτερο...
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Συνέντευξη της Σώτης Τριανταφύλλου, χαχαχαχα ...γελάνε και τα ίδια τα γράμματα

Περίμενα κάτι καλύτερο...

Έχω πάψει να κρίνω με βάση τις πολιτικές ιδεολογίες (και ειδικά τις κομματικές ευαισθησίες) του κάθε ανθρώπου. Αν πεις κάτι ορθό, το δέχομαι και το στηρίζω.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,615 μηνύματα.
που δεν έχουν ιδέα από πολιτική και ιστορία...

Συμπεριλαμβανομένου και μεγάλου ενήλικου πληθυσμού , όπως εδώ στο φόρουμ.

Μ αρέσει η αυτοκριτική .

Έχω πάψει να κρίνω με βάση τις πολιτικές ιδεολογίες (και ειδικά τις κομματικές ευαισθησίες) του κάθε ανθρώπου. Αν πεις κάτι ορθό, το δέχομαι και το στηρίζω.

Έχω πάψει να κρίνω κάτι όταν βρίσκομαι κάποια χιλιόμετρα μακριά. Και η εν λόγω κυρία έδωσε μια συνέντευξη γεμάτη υπερβολές και φανφάρες μπλε .
Δεν την τιμά πάντως σαν συγγραφές να χρησιμοποιεί στον λόγο της εκφράσεις όπως μπαχαλάκηδες.

Εγώ θα ρωτούσα τι σημαίνει η έκφραση λούμπεν προλεταριατο και μπαίνει στην ίδια σειρά με αριστερά και εργατική τάξη. Κάτι δεν κολλάει
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Και η εν λόγω κυρία έδωσε μια συνέντευξη γεμάτη υπερβολές και φανφάρες μπλε .
Δεν την τιμά πάντως σαν συγγραφές να χρησιμοποιεί στον λόγο της εκφράσεις όπως μπαχαλάκηδες.

Εγώ θα ρωτούσα τι σημαίνει η έκφραση λούμπεν προλεταριατο και μπαίνει στην ίδια σειρά με αριστερά και εργατική τάξη. Κάτι δεν κολλάει

Οι φανφάρες είναι προσωπική υπόθεση. Προσωπικά μου άρεσε το άρθρο.
Οι μπαχαλάκηδες είναι μια χαρά έκφραση. Δεν τους αξίζει ούτε κάτι καλύτερο, ούτε κάτι πιο ευηχο. Συγγραφέας μπορεί να είναι, αλλά έδινε προφορική συνέντευξη, δεν έγραφε.

Τέλος, απ'όσο γνωρίζω, η έκφραση «λουμπεν προλεταριάτο» χρησιμοποιήθηκε πρώτα από τον Μαρξ. Ελπίζω να μην είσαι αριστερός, γιατί η φάση είναι λίγο awkward.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Δεν πρόκειται να την ξεχάσω ποτέ. Περικλείει όλο το νόημα της ΚΝΕ και γενικότερα του κομμουνισμού κατά τη γνώμη μου. Ο Αλεχάντρο το είπε για καλό, αλλά εγώ γέλασα πάρα πολύ. Προφανώς κάνεις καλύτερες συζητήσεις με τα γυμνασιόπαιδα που δεν έχουν ιδέα από πολιτική και ιστορία...
Ενταξει, προφανως οταν πιστυεις οτι εχεις βρει την μεγαλη αληθεια του συμπαντος και οτι θα φερεις τον παραδεισο στην γη, οι μονες σοβαρες κουβεντες ειναι αυτες που ο αλλος συμφωνεις μαζι σου, ακομη και αν προκειται για γυμνασιοπαιδο που δεν μπορει να βαλει 2-3 σκεψεις σε μια σειρα. Αλλα υπαρχει και μια πολυ πιο σκοτεινη πλευρα, αυτη της πλυσης εγκεφαλου και φανατισμου απο μικρη ηλικια, που κατα πασα πιθανοτητα υπεστη και ο ιδιος. Να γαλεσω δεν μπορω, ειναι τρομερα cringy ατακα
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ενταξει, προφανως οταν πιστυεις οτι εχεις βρει την μεγαλη αληθεια του συμπαντος και οτι θα φερεις τον παραδεισο στην γη, οι μονες σοβαρες κουβεντες ειναι αυτες που ο αλλος συμφωνεις μαζι σου, ακομη και αν προκειται για γυμνασιοπαιδο που δεν μπορει να βαλει 2-3 σκεψεις σε μια σειρα. Αλλα υπαρχει και μια πολυ πιο σκοτεινη πλευρα, αυτη της πλυσης εγκεφαλου και φανατισμου απο μικρη ηλικια, που κατα πασα πιθανοτητα υπεστη και ο ιδιος. Να γαλεσω δεν μπορω, ειναι τρομερα cringy ατακα


Συμφωνώ με όσα λες περί «σκοτεινής πλευράς», και θα τολμήσω να πω ότι μου θυμίζει την θρησκεία. Συγκεκριμένα μου έρχεται στο μυαλό η γνωστή χριστιανική ιδέα ότι τα παιδιά είναι πιο κοντά στο Θεό κ.τ.λ. Μήπως αυτό λέγεται επειδή τα παιδιά είναι λίγο-πολύ η μοναδική ομάδα ανθρώπων που θα πιστέψει χωρίς δισταγμό όλα όσα λέει η Βίβλος;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,615 μηνύματα.
Οι φανφάρες είναι προσωπική υπόθεση. Προσωπικά μου άρεσε το άρθρο.
Οι μπαχαλάκηδες είναι μια χαρά έκφραση. Δεν τους αξίζει ούτε κάτι καλύτερο, ούτε κάτι πιο ευηχο. Συγγραφέας μπορεί να είναι, αλλά έδινε προφορική συνέντευξη, δεν έγραφε.

Τέλος, απ'όσο γνωρίζω, η έκφραση «λουμπεν προλεταριάτο» χρησιμοποιήθηκε πρώτα από τον Μαρξ. Ελπίζω να μην είσαι αριστερός, γιατί η φάση είναι λίγο awkward.


Η έκφραση λούμπεν προλεταριάτο, που όντως χρησιμοποιήθηκε από τον Μαρξ , αφορούσε το εξαθλιωμένο και περιθωριοποιημένο τμήμα της εργατικής τάξης . Δηλαδή το λούμπεν προλεταριάτο ανήκει στην εργατική τάξη (1ο φάουλ από την συγγραφέα). Δεύτερον, ο όρος αυτός αφορά τον κομμουνισμό και άρα όχι την αριστερά (2ο φάουλ από την συγγραφέα) .
Σε τρεις λέξεις , 2 λάθη από τη συγγραφέα. Νομίζω είναι περιττό να διαβάσω και την υπόλοιπη συνέντευξη .

Και ναι είμαι αριστερών πεποιθήσεων , όχι κομμουνιστικών. Επίσης επικροτώ την αναρχία , όχι αυτήν που κακώς για εμένα χρησιμοποιούν τα ΜΜΕ για τα Εξάρχεια. Δεν είναι αναρχία αυτό.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top