Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,992 μέλη και 2,479,513 μηνύματα σε 78,982 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 144 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια πόλη έχει το καλύτερο σουβλάκι στην Ελλάδα;

Ποιά πόλη έχει το καλύτερο σουβλάκι στην Ελλάδα;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 130)
Αθήνα (γιατί εκτός από πρωτεύουσα στην Ελλάδα, είμαστε και πρωτεύουσα στο σουβλάκι)
26
20,00%
Θεσσαλονίκη (εμείς εδώ το λέμε σάντουϊτς και άμα σας αρέσει)
36
27,69%
Πάτρα (και μη μου πείτε για το LeCoq...)
11
8,46%
Ηράκλειο (είμαστε και βραβευμένοι...)
12
9,23%
Χανιά (έχουμε σίγουρα καλύτερο σουβλάκι από τους Ηρακλειώτες)
6
4,62%
Λάρισσα (μετά τα κοψίδια θέλεις κάτι πιο ...ελαφρό)
4
3,08%
Ρόδος (πιάσε ένα και μην ξεχάσεις το κύμινο)
1
0,77%
Ιωάννινα (τρώγοντας σουβλάκι με θέα τη λίμνη)
4
3,08%
Βόλος (γιατί δεν έχουμε μόνο τσιπουράδικα...)
2
1,54%
Αλεξανδρούπολη (πού θα πάει να φάει ο φαντάρος στην έξοδο...)
5
3,85%
Σέρρες (εδώ μπορείς να φας σουβλάκι από τις 7 το πρωί)
3
2,31%
Άλλη πόλη (πες ποιά)
22
16,92%
Εκτός Ελλάδος (ανάφερε χώρα και μέρος)
0
0%
Δεν τρώω σουβλάκι
1
0,77%
Είμαι ο κουμπάκιας
15
11,54%

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 12:06, 20-06-13:

Σαλόνικα εννοειται με την γυράρα της, αλλα ψηφισα την Κρήτη καθώς προτιμώ το γιαούρτι απο το τζατζίκι( το τρωω κι αυτο βεβαια)!
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

gianniakos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο gianniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O gianniakos έγραψε: στις 16:45, 27-06-13:

Θεσσαλονικης παντως προσωπικα δεν μου αρεσει ισως γιατι εχω συνηθισει απο το νοτο σουβλακια
Το καλυτερο το εχω φαει Λιβαδεια
1
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 4,504 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε: στις 12:16, 04-07-13:

Δεν υπάρχει καλύτερο σουβλάκι( εγώ σουβλάκι λέω το για πολλούς λεγόμενο καλαμάκι !-> με αυτό ρουφάμε την πορτοκαλάδα μας!) από αυτό του Αιγίου Αχαΐας στην τρίγωνη πλατεία! Όποιος το έχει δοκιμάσει ξέρει τι εννοώ... Για όποιους λένε Αθήνα, μάλλον δεν ξέρουν τι πάει να πει ΣΟΥΒΛΑΚΙ.
* Και έχω δοκιμάσει σουβλάκι σε πολλές περιοχές της Αθήνας, στη Θεσσαλονίκη, Καλαμάτα, Σέρρες και Βόλο. Τώρα αν υπάρχει καλύτερο στην Ελλάδα εκτός αυτών των περιοχών, πάω πάσο γιατί δε γνωρίζω!
Παράθεση

φρι

Περιβόητο Μέλος

H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 1,288 μηνύματα.

H φρι . έγραψε: στις 12:35, 04-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από ~Melania~
Παιδιά, αν και γνωστή φανατική Πατρινή, θα πω της Αθήνας Κάθε φορά που πηγαίνω Αθήνα παίρνω,είναι απαράβατος κανόνας
σε ποιο; μη μου πεις κανα μπαιρακταρη,σαββα ή θαναση γιατι ειναι κλεφτες.πληρωνεις 2 ευρω για πιτα κεμπαπ ντοματα χωρις πατατες ή τζατζικι/σως
Αρχική Δημοσίευση από Εχέμυθη
Προσωπικα πιστευω οτι σε συγκριση με τη Θεσσαλονικη , η Αθηνα εχει καλυτερη πιτα σουβλακι/σουβλακι.
Στα περισσοτερα σουβλατζιδικα που εχω παει στη Θεσσ το κανουν αρκετα βαρυ και λαδερο βαζωντας πολυ περισσοτερες πατατες και λιγοτερο κρεας...Αφηστε που ειναι τεραααστια και εγω τουλαχιστον δε μπορω να το φαω ολο. Στην Αθηνα μου αρεσει το "υποχρεωτικο"τζατζικι το οποιο δε στο χρεωνουν 20λεπτα επιπλεον , το οτι κανουν υπεροχο κεμπαπ και οτι αντι για πατατες μπορεις να βαλεις σαλατα...
Στη Λαρισσα επισης ειναι αρκετα καλο (η τουλαχιστον , φροντισαν να με πανε σε καλα μαγαζια )
απαπα τι λες καλε; δε συγκρινονται τα πιτογυρα της αθηνας με της θεσσ.πιο ωραια της θεσσ,πιο μεγαλα και πιο φθηνα. εδω μονο 1-2 αξιζουν στο κέντρο
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12,565 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 12:42, 04-07-13:

Ρέθυμνο και δεν ακούω τίποτα. Είτε το παλιό καλό στην Αρκαδίου, είτε στη Σταμαθιουδάκη .-
Παράθεση

Orient. (Όρι)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 521 μηνύματα.

H Orient. πάλι εδώ έγραψε: στις 18:30, 04-07-13:

Άγιος Πρόδρομος Χαλκιδικής

Παίζει τα σουβλατζίδικα εκεί να είναι περισσότερα και απο τα σπίτια
3
Παράθεση

nat1995 (Νατάσσα)

Νεοφερμένος

H Νατάσσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H nat1995 έγραψε: στις 21:08, 13-07-13:

Εννοείται στη Λιβαδειά! εξάλλου φημίζεται για τα σουβλάκια της!
Παράθεση

thomas l. (ΘΩΜΑΣ)

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,329 μηνύματα.

O thomas l. έγραψε: στις 23:11, 13-07-13:

Χαλκιδονα 8)8)8)8)
Παράθεση

DanaiPsa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H DanaiPsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H DanaiPsa Tumblr: http://danaeps.tumblr.com/ έγραψε: στις 22:58, 14-09-13:

καλύτερο σουβλάκι= Θεσσαλονίκη!!!!!!!!!!1
1
1
Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε: στις 01:13, 15-09-13:

Αν και δεν μαρέσουν τα σουβλάκια του πρόδρομου. Δλδ είναι κλασσικά, σιγά.
2 πόλεις γνώρισα, 2 αγάπησα, Θεσσαλονίκη Γιάννενα, άρα και οι 2 έχουν ωραία τα σουβλάκια τους
(και ναι οι βόρειοι το λέμε σάντουιτς, λυπόμαστε )
Αν και Γιάννενα βρήκα το στέκι μου. Θεσσαλονίκη όχι ακόμη.
Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε: στις 01:37, 15-09-13:

όσοι λέτε για ατ. πρόδρομο, πάτε καμία φορά και στον σωχο και μετά ξαναγραψτε... ο αγ. πρόδρομος έχει γίνει πολύ μπιζνα στο σουβλάκι και ποιότητα όχι τόσο καλή. για να μην πω για την εξυπηρέτηση...
όσο για σουβλάκι στην πόλη, πλέον τρώω μόνο από ένα μαγαζί, το οποίο δεν σερβίρει καν γύρο
2
1
Παράθεση

stefan87

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O stefan87 έγραψε: στις 04:01, 15-09-13:

Το καλυτερο σουβλακι το χει η Κομοτηνη αναμφισβητητα και φτηνα και νοστημα και χορταινεις.Αν πατε διακοπες κανεις στην Κομοτηνη ας δοκιμασει σουβλακια απο σουβλατζιδικο Κομοτηνης και μετα πειτε μου!
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 4,449 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 15:04, 15-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Ρέθυμνο και δεν ακούω τίποτα. Είτε το παλιό καλό στην Αρκαδίου, είτε στη Σταμαθιουδάκη .-
Wtf. Ποια σουβλατζίδικα λες;
Εγώ ψηφίζω Κέρκυρα.
Παράθεση

~Melania~ (Insomnia ♥)

Επιφανές Μέλος

H Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,721 μηνύματα.

H ~Melania~ ஜீBelieve me when I say...I loυe yoυ... έγραψε: στις 20:51, 20-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Wtf. Ποια σουβλατζίδικα λες;
Εγώ ψηφίζω Κέρκυρα.
Έχεις φάει σουβλάκια στην Κέρκυρα;; Εγώ παραμένω σταθερή στην άποψη ότι η Αθήνα έχει τα καλύτερα σουβλάκια . Δεν μπορώ να τα συγκρίνω με της Θεσσαλονίκης, ασφαλώς, αφού δεν έχω πάει, αλλά ευελπιστώ στο άμεσο μέλλον να μπορώ να μιλήσω με βεβαιότητα . Θυμάμαι πάντως χαρακτηριστικά, κάθε φορά που πηγαίνουμε Αθήνα, η μικρή μου αδελφή λέει: ''Επιτέλους θα φάμε σουβλάκια!'' και εγώ δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω!
Παράθεση

dimpaokara (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.

O dimpaokara έγραψε: στις 00:03, 21-09-13:

Το καλύτερο σουβλάκι το έχει η Θεσσαλονίκη (προφορά με χοντρό λ )
1
Παράθεση

Nefeli Graf

Επιφανές Μέλος

H Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,668 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε: στις 10:02, 21-09-13:

Λοιπόν έχω φάει στην Αθήνα.Καλό τρώγεται.Το δοκίμαζα 2 μήνες τώρα τα βαρέθηκα
Έχω δοκιμάσει και στην Λάρισα μέτριο μου φάνηκε τότε,ήμουν και μικρή σχετικά
Τώρα και η Πάτρα έχει καλό σουβλάκι σε κλασσικές΄μικρές ψησταριές.Στην γειτονιά της θείας μου χορταίνω ωραίο σουβλάκι
Αλλά και η Ηλεία έχει καλά σουβλατζίδικα.Δεν φτάνει σε ποιότητα άλλες πόλεις αλλά έχει καλά σουβλάκια.
Παράθεση

Emilouko (Γιούκου)

Επιφανές Μέλος

H Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,993 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε: στις 10:18, 21-09-13:

Eμείς εδώ που μένω το σουβλάκι το λέμε πίτα.Και σουβλάκι λέμε το "καλαμάκι"
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,520 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 19:22, 22-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nefeli Graf
Λοιπόν έχω φάει στην Αθήνα.Καλό τρώγεται......Έχω δοκιμάσει και στην Λάρισα μέτριο μου φάνηκε ......Τώρα και η Πάτρα έχει καλό σουβλάκι
Φαντάζομαι ότι τα συμπεράσματά σου για κάθε πόλη προέκυψαν από δειγματοληπτικό έλεγχο σε μεγάλο αριθμό σουβλατζήδικων της κάθε μιας. Γιατί αν δοκίμασες σε 2-3 στην κάθε μία, η πιθανότητα εσφαλμένων συμπερασμάτων είναι μεγάλη.
Επίσης το αρχικό ερώτημα του θέματος παραπέμπει στο ποίημα “Six Blind Men and the Elephant”του Αμερικανού ποιητή John Godfrey Saxe. (Από το Σάββα στο Μοναστηράκι έφαγες; )

Αρχική Δημοσίευση από Emilouko
Eμείς εδώ που μένω το σουβλάκι το λέμε πίτα.Και σουβλάκι λέμε το "καλαμάκι"
Ναι. Στις μέρες μας η έννοια "σουβλάκι" έχει εκφυλιστεί και σε κάθε περιοχή της χώρας μας ο καθένας την αντιλαμβάνεται διαφορετικα. Ίσως μια μέρα γράψω μια μονογραφία για το θέμα που θα αναλύει ιστορικά και τοπικά τους όρους σουβλάκι, καλαμάκι, γύρος, σάντουιτς, πιτόγυρο, κεμπάπ, τυλιχτό κλπ.
Προς το παρόν όμως, καλή μας όρεξη...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dias : 22-09-13 στις 19:29. Αιτία: Είναι εκνευριστικό να βγαίνει φατσούλα όταν δεν την θέλεις...
1
Παράθεση

Nefeli Graf

Επιφανές Μέλος

H Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,668 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε: στις 19:41, 22-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Φαντάζομαι ότι τα συμπεράσματά σου για κάθε πόλη προέκυψαν από δειγματοληπτικό έλεγχο σε μεγάλο αριθμό σουβλατζήδικων της κάθε μιας. Γιατί αν δοκίμασες σε 2-3 στην κάθε μία, η πιθανότητα εσφαλμένων συμπερασμάτων είναι μεγάλη.
Επίσης το αρχικό ερώτημα του θέματος παραπέμπει στο ποίημα “Six Blind Men and the Elephant”του Αμερικανού ποιητή John Godfrey Saxe. (Από το Σάββα στο Μοναστηράκι έφαγες; )
Σε όλες τις πόλεις εκτός από Λάρισα έχω δοκιμάσει τουλάχιστον 15 καιιιιιι(πολύ περισσότερες αλλά δεν προλαβαίνω αυτή την στιγμή να σου πω πιο κοντινό αριθμό στον ακριβή ) ψησταριές και σουβλατζίδικα γύρω στην πόλη.Ειδικά στην Αθήνα και ειδικά τους 2 τελευταίους μήνες έφαγα σε διάφορα μέρη της.
Για την Λάρισα όντως δεν γνωρίζω και πολλά μαγαζιά πλέον.Είχα επισκεφθεί μόνο 2 σουβλατζίδικα με την ξαδέρφη μου.Οπότε ίσως δεν έπρεπε να το αναφέρω.
()
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nefeli Graf : 22-09-13 στις 19:44.
Παράθεση

nikolaos p.

Δραστήριο Μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O nikolaos p. έγραψε: στις 20:21, 22-09-13:

Για σουβλάκια (καλαμάκια) στη Νέα Χαλκηδόνα Θεσ/νίκης. Για γύρο με πίτα Θεσ/νίκη, Αθήνα, Κομοτηνή, Ξάνθη!
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος