Μέρκελ: Θα βοηθήσουμε, αν κόψετε συντάξεις, διακοπές και αργίες!

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Βερολίνο, Γερμανία


Η Γερμανία είναι πρόθυμη να βοηθήσει την Ελλάδα, υπό συγκεκριμένους όρους και προϋποθέσεις, επανέλαβε η Άνγκελα Μέρκελ, βάζοντας στο στόχαστρο τις πρόωρες συνταξιοδοτήσεις, αλλά και τις διακοπές και τις αργίες των Ελλήνων εργαζομένων.

Σε εκδήλωση του Χριστιανοδημοκρατικού Κόμματος (CDU), την Τρίτη, στο Μέσεντε της Βόρειας Ρηνανίας-Βεστφαλίας, η Γερμανίδα καγκελάριος σημείωσε ότι η βοήθεια προς την Ελλάδα συνοδεύεται από συγκεκριμένους όρους.

«Δεν μπορούμε να είμαστε απλώς αλληλέγγυοι και να πούμε ας συνεχίσουν απλά αυτές οι χώρες να κάνουν ό,τι έκαναν μέχρι τώρα […] Ναι, η Γερμανία θα βοηθήσει, αλλά θα το κάνει μόνον όταν οι άλλοι καταβάλλουν προσπάθειες. Και αυτό πρέπει να αποδειχθεί», σημείωσε, σύμφωνα με την Deutsche Welle.

Σε άλλο σημείο της ομιλίας της αναφέρθηκε και στις συντάξεις.

Δεν μπορεί «σε χώρες όπως η Ελλάδα, η Ισπανία και η Πορτογαλία να συνταξιοδοτούνται οι εργαζόμενοι πιο νωρίς από εκείνους στη Γερμανία. Θα πρέπει όλοι να καταβάλλουν λίγη προσπάθεια και αυτό είναι σημαντικό», είπε, ενώ έβαλε στο στόχαστρο τις διακοπές και τις αργίες.

«Δεν μπορούμε να έχουμε ένα νόμισμα και ο ένας να κάνει πολλές διακοπές και ο άλλος πολύ λίγες. Αυτό δεν μπορεί να γίνεται στο διηνεκές», ανέφερε χαρακτηριστικά.

in.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν μπορεί «σε χώρες όπως η Ελλάδα, η Ισπανία και η Πορτογαλία να συνταξιοδοτούνται οι εργαζόμενοι πιο νωρίς από εκείνους στη Γερμανία.
η Γαλλια εκανε επανασταση για να μην παει στα 63,,,

δεν θα γινει ολη η ευρωπη Γερμανια,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
μαλακίες λέει η άγκελα. οι διακοπές και οι αργίες των εργαζομένων ρίξανε την χώρα έξω, ας μου δώσουν και μένα χρηματικά και εργασιακά όσα δίνουν στον αντίστοιχο εργαζόμενο στην γερμανία και σου δουλεύω 365 μέρες τον χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
στο τελος θα μας βαλουν να κοψουμε φλεβες και το σεχ για να βοηθησουν....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Δεν μπορεί «σε χώρες όπως η Ελλάδα, η Ισπανία και η Πορτογαλία να συνταξιοδοτούνται οι εργαζόμενοι πιο νωρίς από εκείνους στη Γερμανία. Θα πρέπει όλοι να καταβάλλουν λίγη προσπάθεια και αυτό είναι σημαντικό», είπε, ενώ έβαλε στο στόχαστρο τις διακοπές και τις αργίες.

«Δεν μπορούμε να έχουμε ένα νόμισμα και ο ένας να κάνει πολλές διακοπές και ο άλλος πολύ λίγες. Αυτό δεν μπορεί να γίνεται στο διηνεκές», ανέφερε χαρακτηριστικά.

in.gr

Τάδε έφη, το κουρδιστό ρομποτάκι.....:/: Έτσι κι αλλιώς κομμένες τις έχουμε και τις διακοπές και τις συντάξεις. whatever πολύ ασχοληθήκαμε μαζί της, ας πάει να κόψει τον λαιμό της τώρα......:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,860 μηνύματα.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
στο τελος θα μας βαλουν να κοψουμε φλεβες και το σεχ για να βοηθησουν....:/:

Μπα, δε νομίζω! Ακόμη και η Μέρκελ αναγνωρίζει, πιστεύω, ότι το απαγορευμένο σεχ είναι σε γενικές γραμμές πιο...ευπρόσδεκτο:P:P:P!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Μπα, δε νομίζω! Ακόμη και η Μέρκελ αναγνωρίζει, πιστεύω, ότι το απαγορευμένο σεχ είναι σε γενικές γραμμές πιο...ευπρόσδεκτο:P:P:P!
Εισαι σιγουρος;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Εγώ δεν δανείστηκα από κανέναν τίποτα, και δεν χρωστάω σε κανέναν.

Δάνειο δεν πήρα ποτέ, σε περιόδους που δεν πήγαιναν καλά τα οικονομικά μου δεν αγόραζα τίποτα, άρα δεν χρωστάω σε κανέναν τίποτα.

Σαν μισθωτός, θέλοντας και μη, μου κρατάν τους φόρους, άρα δεν είμαι φοροφυγάς.

Αυτοί που μας έφεραν σε αυτά τα χάλια, και σίγουρα δεν είμαι εγώ ούτε ο κάθε εργαζόμενος, ας πληρώσουν και ας κόψουν και τις διακοπές τους.

Όσο για τις συντάξεις, οι ίδιοι πίεζαν και φώναζαν στο δημόσιο χρόνια τώρα για εθελούσιες, εγώ σαν ιδιωτικός θα την πάρω κανονικά (άσε που λίγο-λίγο θα τη φθάσουν στα 90), δεν θα μου κόψουν τώρα και τις διακοπές μου, που έχω κάθε χρόνο ανάγκη να ξεφύγω λίγο (άσε που πηγαίνω μόνο μια βδομάδα, αλλά και αυτό το έχω τόσο ανάγκη).

Δεν φταίω εγώ για τίποτα λοιπόν, δεν με αφοράν αυτά που λέει η κάθε κα Μέρκελ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
άι στα διάλα μαρή Μέρκελ! Ήθελα να γεννιόσουν εσύ στην Ελλάδα και μια άλλη π.... να σου έβαζε τέτοιους όρους... κατσαρίδα! ε κατσαρίδα :mastigio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εγώ δεν δανείστηκα από κανέναν τίποτα, και δεν χρωστάω σε κανέναν.

Δάνειο δεν πήρα ποτέ, σε περιόδους που δεν πήγαιναν καλά τα οικονομικά μου δεν αγόραζα τίποτα, άρα δεν χρωστάω σε κανέναν τίποτα.

Σαν μισθωτός, θέλοντας και μη, μου κρατάν τους φόρους, άρα δεν είμαι φοροφυγάς.

Αυτοί που μας έφεραν σε αυτά τα χάλια, και σίγουρα δεν είμαι εγώ ούτε ο κάθε εργαζόμενος, ας πληρώσουν και ας κόψουν και τις διακοπές τους.

Όσο για τις συντάξεις, οι ίδιοι πίεζαν και φώναζαν στο δημόσιο χρόνια τώρα για εθελούσιες, εγώ σαν ιδιωτικός θα την πάρω κανονικά (άσε που λίγο-λίγο θα τη φθάσουν στα 90), δεν θα μου κόψουν τώρα και τις διακοπές μου, που έχω κάθε χρόνο ανάγκη να ξεφύγω λίγο (άσε που πηγαίνω μόνο μια βδομάδα, αλλά και αυτό το έχω τόσο ανάγκη).

Δεν φταίω εγώ για τίποτα λοιπόν, δεν με αφοράν αυτά που λέει η κάθε κα Μέρκελ.

Φίλε Δημήτρη, όλα αυτά τα οποία αναφέρεις είναι πολύ καλά και συμφωνώ απόλυτα...

Όμως...

Αν παρατήρησες στη δήλωση της Μέρκελ, ανέφερε χαρακτηριστικά «δεν είναι δυνατόν να έχουμε ενιαίο νόμισμα και κάποιοι να κάθονται περισσότερο». Άρα το θέμα το οποίο θέτει είναι απλούστατα το ότι η ύπαρξη ενός ενιαίου νομίσματος θα πρέπει να οδηγήσει στη δημιουργία μιας νέας Ευρωπαϊκής Αυτοκρατορίας στην οποία η Γερμανία, ως η πλέον ανταγωνιστική χώρα, θα θέσει μόνη της τους όρους της διακυβέρνησής της. Δηλαδή, με λίγα λόγια, μιλούμε για ένα 4ο Ράϊχ, το οποίο θα επιβληθεί όχι διά των όπλων αλλά δια της οικονομίας. Το θέμα είναι κατ' εξοχήν πολιτικό και όχι οικονομικό.

Τη Γερμανία δεν την ενδιαφέρει αν εσύ δουλεύεις ή όχι, αν κερδίζεις τίμια το ψωμί σου ή όχι. Την ενδιαφέρει μονάχα να καταργηθεί πλέον οποιαδήποτε εθνική κυριαρχία στην Ελλάδα ώστε οικονομικά να είναι πλήρως υποτελής σε αυτήν και να αγοράσουν οι Γερμανικές εταιρείες πάμφθηνα μεγάλο μέρος της κρατικής περιουσίας και των κρατικών εταιρειών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η Αγκέλα Μέρκελ προέρχεται από την μεγάλη Σοσιαλ - χριστιανική οικογένεια της Ευρώπης. Το DNA της δηλαδή είναι μολυσμένο από την σοσιαλχριστιανική βιοθεωρία και καταβολές των προγόνων της. Φυσικά μετά πέρασε στο CDU που τα αρχικά σημαίνουν Χριστιανική Δημοκρατική 'Ενωση.


Η κόρη του λουθηρανού πάστορα Χορστ Κάσνερ και της δασκάλας Χέρλιντ Κάσνερ γεννήθηκε στις 17 Ιουλίου 1954 στο Αμβούργο. Λίγο μετά τη γέννησή της, ο πατέρας της ανέλαβε θέση σε εκκλησία της Ανατολικής Γερμανίας. Έτσι η οικογένεια μετακόμισε στο Τεμπλίν, 80 χιλιόμετρα περίπου βόρεια του Βερολίνου. Η Άνγκελα Μέρκελ έζησε μέχρι το 1990 στην σοσιαλιστική Γερμανική Λαϊκή Δημοκρατία.
Όπως οι περισσότεροι μαθητές, έτσι και η Μέρκελ ήταν μέλος της επίσημης νεολαίας του σοσιαλιστικού κόμματος, της Ελεύθερης Γερμανικής Νεολαίας (FDJ).
Τον Δεκέμβριο του 1989, λίγες εβδομάδες μετά την κατάρρευση του τείχους του Βερολίνου, η Μέρκελ προσχώρησε στην Δημοκρατική Επαγρύπνηση (Demokratischer Aufbruch, DA), δημοκρατικό πολιτικό κόμμα της Γερμανικής Λαϊκής Δημοκρατίας, που είχε ιδρυθεί πρόσφατα από τους πάστορες Ράινερ Έπελμαν, Φρίντριχ Σορλέμερ και τον δικηγόρο Βόλφγκανγκ Σνουρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Χριστιανική Δημοκρατική 'Ενωση.
φαντασου η ΝΔ ή πασοκ να ειχε το "χριστιανο" μεσα της..ποσο αντιδραση θα υπηρχε..

προοδευτικοι ευρωπαιοι σου λεει μετα,,αυτοι ειναι πιο θρησκοληπτοι απο εμας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Μερκέλ = ανφάν γκατέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μερκέλ = ανφάν γκατέ.
ανφαν σκατέ.
(απο την ανατολικη Γερμνια ειναι,,γιαυτοκαι εχει τοσα αντιευρωπαικα συνδρομα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
ανφαν σκατέ.
(απο την ανατολικη Γερμνια ειναι,,γιαυτοκαι εχει τοσα αντιευρωπαικα συνδρομα..)

Με πόσα ψέμματα μπήκε η Ανατολική Γερμανία στην Ευρώπη; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και χρεη κοψανε,,και τα παντα,,πολιτικη αποφαση ηταν..

και η Γερμανια εσφαξε την ευρωπη καποτε,,εμεις τι καναμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
και χρεη κοψανε,,και τα παντα,,πολιτικη αποφαση ηταν..

και η Γερμανια εσφαξε την ευρωπη καποτε,,εμεις τι καναμε?


Αυτοί όχι απλώς μας χρωστάνε αποζημιώσεις για τον πόλεμο, αλλά τους έχουμε χαρίσει και χρέη (για όσους δεν το ξέρουνε) :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ

«Να πληρώσει η Γερμανία - Λεφτά υπάρχουν»

Γερμανοί πολίτες που έχουν συγκροτήσει την "Ομάδα Εργασίας για το Δίστομο", πραγματοποίησαν συγκέντρωση έξω από τη πρεσβεία της Γερμανίας στην Αθήνα, με αίτημα την καταβολή των γερμανικών αποζημιώσεων.



Το πανό με το σύνθημα της συγκέντρωσης των Γερμανών πολιτών έξω από την πρεσβεία της χώρας τους, στην Αθήνα.

Συγκέντρωση έξω από την πρεσβεία της Γερμανίας στο Κολωνάκι πραγματοποίησε στις 12 το μεσημέρι ομάδα πρωτοβουλίας Γερμανών πολιτών, με αίτημα την καταβολή των γερμανικών αποζημιώσεων. Στη συγκέντρωση μετείχαν Γερμανοί που ζουν στην Ελλάδα, καθώς και Γερμανοί πολίτες που ταξίδεψαν από τη χώρα τους για να λάβουν μέρος στην κινητοποίηση.

Οι Γερμανοί πολίτες -μέλη της "Ομάδας Εργασίας για το Δίστομο"- καλούν τους Έλληνες "Αγανακτισμένους" να σταθούν δίπλα τους και να απαιτήσουν την απόσυρση της γερμανικής προσφυγής στο Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης κατά της απόφασης του Ανωτάτου Δικαστηρίου της Ιταλίας, που δικαίωσε τους πολίτες του Διστόμου στο αίτημά τους για αποζημίωση για τη ναζιστική θηριωδία.

Επίσης, οι Γερμανοί πολίτες θα μεταβούν στο Δίστομο για να συμμετάσχουν στις 10 Ιουνίου στις εκδηλώσεις για τη θλιβερή επέτειο της σφαγής.

Η Ομάδα Εργασίας για το Δίστομο, που αποτελείται κυρίως από δικηγόρους, καταγγέλλει ότι το Βερολίνο "θέλει να αποφύγει την καταβολή αποζημιώσεων για τα πολεμικά εγκλήματα του παρελθόντος, αλλά και του μέλλοντος".

Τα μέλη της Ομάδας εκφράζουν μάλιστα την απορία τους, πώς και δεν έχει αναρτηθεί πανό που να απευθύνεται στα ελληνικά κόμματα και την τρόικα με το αίτημα "Να πληρώσει η Γερμανία - Λεφτά υπάρχουν - Πάρτε τώρα πάνω από 200 δισ. γερμανικές αποζημιώσεις".
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ



Πηγή: ΕΘΝΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top