Άναληψη απο διαφορετικό ATM

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Φαντάζομαι με μια καρτά ανάληψης που είναι συμβατή με το πρότυπο visa electron ή maestro ή κάτι σχετικό τελοσπάντων μπορείς να κάνεις ανάληψη από ATM που είναι συμβατό με το πρότυπο της κάρτας.

Το θέμα είναι πόσο θα χρεωθώ απο κάτι τέτοιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Τα περισσοτερα μηχανηματα αναληψης ειναι χωρις χρεωση (νομιζω). Τωρα, αν χρωνει κατι θα σου το πει! Τουλαχιστον Αγγλια ετσι γινεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το λογικο αυτό είναι... αλλά με το ταμιευτήριο την έχω πατήσει ... πήγα στην εμπορική, που υποστηρίζει το συστήμα "δίας", να σηκώσω, επειδή ήταν αναγκή και δεν μπορούσα να περπατήσω 45λέπτο, και πλήρωσω 5? χώρις λόγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Το λογικο αυτό είναι... αλλά με το ταμιευτήριο την έχω πατήσει ... πήγα στην εμπορική, που υποστηρίζει το συστήμα "δίας", να σηκώσω, επειδή ήταν αναγκή και δεν μπορούσα να περπατήσω 45λέπτο, και πλήρωσω 5? χώρις λόγο

χμμμ.. αυτο το συστημα ειχα κ εγω στο μυαλο μου. Μη σε καψω! Καλυτερα να μας πει καποιος που ξερει καλυτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
πληρωνεις ενα κατι τις, καλο μου...
καλυτερα ρωτα την τραπεζα σου να σου πει ΑΚΡΙΒΩΣ.
εγω για τις ελληνικες τραπεζες (ολες) πληρωνω 5 ευρω (εννοειται οχι και αυτης που εχει εκδοσει την καρτα μου,ε? ), και για τις ξενες 7.5!
ρωτα καλυτερς μη πληρωνεις τσαμπα πραμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Οταν κανεις αναληψη με το διας στη δικια μου τραπεζα τουλαχιστον εχω παρατηρησει οτι αφαιρουνται 77 λεπτα.
Οταν κανεις αναληψη με δια την ιδια μερα που θα σου βαλουν τα λεφτα, επιβαρυνεσαι επιπλεον επειδη σε εξυπηρετει αμεσα η τραπεζα (χεχ..).
Το ποσο δεν ειναι πολυ, αλλα αν το ατμ δε βγαζει 10ευρα, σου σπαει τα νευρα και σου κραταει 19,23 ευρα γιατι δεν σου δινει το 20ευρω, αγκρ. Αυτα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Εχει δικιο η Katerina. Αυτη ειναι περιπου η χρεωση με το Διας. Το ειχα παρατηρισει οταν εκανα πρακτικη στην Εμπορικη. Και καλο ειναι να μην κανετε πολλες αναλυψεις. Οι πολλες κινησεις του λογαριασμου σας ειναι εξοδο για την τραπεζα και φυσικα το πληρωνετε εσεις...

Και ποτε μην αφηνετε κατω απο 300? μεσα...Υπαρχουν κρατησεις σε τρημηνιαια ή εξαμηνιαια βαση και αντι παιρνεται τοκους θα χανετε το κεφαλαιο...Η τραπεζες ειναι κερδοσκοπικες ανωνυμες, παντα θα εχουν ενα τροπο για κερδος...Και καλο ειναι να ζητατε ενημερωση απο την ιδια τη τραπεζα που ειστε πελατης. Η καθε μια "κλεβει" διαφορετικα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
οκ ... thanks για την ενημερωση, ευτυχως βεβαια που τωρα δεν εχω και τοσο προβλημα.

Μια τελευταια ερωτηση, με μια καρτα αναληψη maestro θα μπορω να σηκωνω λεφτα απο ολα τα μηχανηματα atm που υποστηριζουν maestro
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
5? πολλά μου ακούγονται κι εγώ αυτά που λεει η Κατερίνα ξέρω:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
5? πολλά μου ακούγονται κι εγώ αυτά που λεει η Κατερίνα ξέρω:hmm:

καλε ναι, το γραφει σε υποσημειωση στο χαρτι που μου εστειλαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Να σας πω γιατί δουλεύω και στο τραπεζικό!

Στην μόνη περίπτωση που η τράπεζα ή κάποιος φορέας δεν βγάζει λεφτά από την χρήση μιας κάρτας είναι από ΑΤΜ με κάρτα της ίδιας της τράπεζας (πάλι βγάζει αλλά με την μορφή οικονομίας)!

Τώρα σε κάθε άλλη περίπτωση κάποιος πληρώνει κάτι και το θέμα είναι ποιος! πχ στις πιστωτικές αγορές ο έμπορος δίνει ένα ποσοστό το οποίο πρακτικά (να μην το σκίσω) πάει στην τράπεζα και στην ΒΙΖΑ ή Mastercard

Ο δίας είναι μια ιστορία από ένα φορέα που έφτοιαξε ένα σύστημα που κάθε χρεωστική κάρτα πέρναγε από τα ΑΤΜ κάθε τράπεζας! Για να έχεις αυτή την δυνατότητα, μια εποχή που τα ατμ ήταν λιγότερα έπρεπε να πληρώσεις στον ΔΙΑ! Μια εποχή μου το ήξερα ήταν ένα ελάχιστο ποσό για κάθε συναλλαγή πχ απλά να δεις το υπόλοιπο και μετά το ποσό αυτό ένα ποσοστό στα λεφτά που έκανες ανάλληψη!
Μεγάλο νταβατσιλίκι αλλά και η VISA το ίδιο κάνει απλά δεν το έχετε πάρει χαμπάρι! Αλλά τον ΔΙΑ τον αποφεύγεις με λίγα πόδια συνήθως!

Αν θέλεται μπορώ να σας πω και άλλα! Αν δείτε τι κάνουν θα πάθεται πλάκα και θα καταλάβαιτε γιατί οι μικροί έμποροι προτιμούν μετρητά ενώ οι μεγάλες αλυσίδες σκάσίλα τους!

Μιλάμε για εκατομύρια ευρώ έτσι χωρίς κανένα παραγόμενο έργο! Αρχηγός η VISA και η MASTERCARD!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Εμένα με εκνευρίζει περισσότερο που βάζουν και έξοδα ανάληψης 3,00ευρώ/ανάληψη.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
να πηγαίνεις σε ΑΤΜ της τράπεζάς σου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top