Νομίζετε ότι μπορείτε να προγραμματίσετε τη ζωή σας;

Βάζετε στόχους στη ζωή σας?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 43)
  • Ναι, μακροπρόθεσμους και αφοσιώνομαι για να τους πετύχω

    Ψήφοι: 8 18.6%
  • Ναι, αλλά ένα βήμα κάθε φορά...

    Ψήφοι: 12 27.9%
  • Προσπαθώ, αλλά η ζωή αλλάζει διαρκώς

    Ψήφοι: 11 25.6%
  • Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια, ο Θεός σκάει στα γέλια!

    Ψήφοι: 12 27.9%

etasas

Νεοφερμένος

Ο etasas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Για ηρεμήστε ρε παιδιά με το Θεό που γελάει και τα σχέδια όνειρα που δεν πραγματοποιούνται... προσωπικά έχω δει ανθρώπους που με το όνειρό τους (το τσαγανό τους) κάνανε πράγματα στη ζωή και έχω δει άλλους που έλεγαν ας ζήσουμε το σήμερα και για το αύριο ο Θεός ξέρει.. και έμειναν καρφωμένοι στον πάτο... εγώ προσωπικά τα κυριότερα που έχω πετύχει αφορούν σε κάποιες προσχεδιασμένες κινήσεις αν και μικρού βελινεκούς... τώρα όσον αφορά τα όνειρα είμαι ένας από τους πολλούς που λέω ότι δεν πραγματοποιήθηκαν αλλά ξέρω ότι ο λόγος που δεν πραγματοποιήθηκαν ήταν είτε γιατί δεν προσπάθησα όσο έπρεπε, είτε γιατί συνεχώς τα αμελούσα αλλά παρ' όλα αυτά μπορώ ακόμα να κάνω όνειρα και ξέρω ότι όταν αυτά είναι ρεαλιστικά ο μόνος υπαίτιος για το αν θα πετύχουν ή όχι είναι εγώ και όχι ο Θεός ή η πόρνη η κοινωνία...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Το ρητό λέει life is what happens to you while you are busy making other plans.

Είναι ωραίο να θέτεις στόχους, αλλά όχι να χτίζεις ιδανικές πολιτείες και να κλείνεσαι εκεί μέσα περιμένοντας ή και πασχίζοντας να γίνουν πραγματικότητα. Τα όνειρα είναι καλά και μας βοηθούν να παίρνουμε κουράγιο και δύναμη, ωστόσο νομίζω οι στόχοι μας πρέπει να είναι σταδιακοί και βραχυπρόθεσμοι. Δεν έχω την ηλικία να πω ότι πριν 10 χρόνια έλεγα άλλα και έγιναν άλλα, όμως θυμάμαι πως όταν ήμουν μικρή και με ρωτούσαν τι ήθελα να γίνω όταν μεγαλώσω έλεγα ιατρός.

...αλλά καμία σχέση όμως. :P

Αργότερα (πολύ αργότερα δηλαδή) γνώρισα κάποιον και κάναμε παρέα όνειρα. Σκεφτόμασταν πως δεν είχαμε κανένα λόγο να χωρίσουμε και πως θα ήταν ωραία να μέναμε μαζί για καιρό. Μαντέψτε. :redface: Ναι, χωρίσαμε προφανώς.

Το να μένεις κολλημένος σε κάποια πραγματικότητα που έπλασες στο μυαλό σου αγνοώντας κάθε άλλη ευκαιρία που μπορεί να σου παρουσιαστεί είναι πραγματικά σαν να αφήνεις τη ζωή σου να συμβαίνει κι εσύ να κάνεις άλλα σχέδια. Φυσικά και θα παλέψεις για το στόχο σου, αλλά δεν πρέπει να αγνοείς τα ενδιάμεσα στάδια και πόσο μπορεί να αλλάξεις εσύ όπως τελικά άλλαξα εγώ και μεγαλώνοντας σκέφτηκα διαφορετικά και αποφάσισα πως η ιατρική επιστήμη είναι πολύ γοητευτική, αλλά όχι για μένα. Δεν πιστεύω λοιπόν πως μπορούμε να προγραμματίσουμε τη ζωή μας γιατί δεν ξέρουμε τι θα έρθει και πώς θα μας βρει. Ο άνθρωπος δε μένει στάσιμος, αλλάζει και εξελίσσεται άρα δεν μπορεί να έχει και στάσιμους στόχους.

Διαφέρουν τα σχέδια απ' τα όνειρα; Κι αν δεν κάνει κανείς σχέδια, σημαίνει πως δεν έχει και όνειρα;
Μμ ταυτίζω τα σχέδια με τους στόχους μάλλον. Ο στόχος και το όνειρο δεν είναι ταυτισμένα. Ένα όνειρο δεν έχει όρια, οι στόχοι είναι προσγειωμένοι στην πραγματικότητα και γι' αυτό περιορίζονται.

Αυτή τη στιγμή πάντως κοιτάζω κάποια θέματα που ανεβαίνουν στην επιφάνεια και ρωτάνε πώς φαντάζεστε τον εαυτό σας σε 10 χρόνια και μπορώ να βρω πολλά πιθανά σενάρια χωρίς να δείξω ιδιαίτερη προτίμηση σε κάποιο από αυτά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
δεν μ αρεσει να κανω πολλα σχεδια! ξερω πως ο,τι σχεδιασω στο τελος θα ανατραπει με οποιες συνεπειες θα εχει αυτο! γενικα τα παντα στην ζωη ειναι τυχαια και επηρεαζονται απο πολλες εσωτερικες και εξωτερικες μεταβλητες τις οποιες δεν μπορουμε να προβλεψουμε ή να ελεγχξουμε. Την ιδια στιγμη που μπορει να γελας την αμεσως επομενη θα κλαις! μπορεις να προσπαθησεις να θεσεις μια συγκεκριμενη κατευθυνση αλλα θα υπαρχουν πολλες παρεκλισεις. τωρα το αν θα συνεχισεις ειναι θεμα δικιας σου επιλογης! οπως και να χει ειμαστε θυματα του τυχαιου και της αβεβαιοτητας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εξαρτατε σε τι επιπεδο σχεδιασμου το παμε! Σαφως δεν μπορεις να σχεδιασεις και την παραμικρη λεπτομερια, αλλα καποια πραγματα που τα θες πολυ, μπορει η ζωη να σε αναγκασει να τα αναβαλεις, αλλα αν τα θες πραγματικα θα προσπαθισεις και καποια στιγμη θα τα πετυχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Να προγραμματίσεις την ζωή εε;;
Ας πάρουμε την ζωή τότε σαν άλλο ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα.
Για να έχεις ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα,πρέπει να έχεις λάβει υπόψη σου όλες τις μεταβλητές,όλες τις παραμέτρους.Και η ζωή τείνει να είναι ένα χαοτικό σύστημα.Μία μικρή ασήμαντη αλλαγή,μπορεί να καταστρέψει τα πάντα.Να αλλάξει την ροή χωρίς δυνατότητα διόρθωσης.
Ναι,μπορείς να κάτσεις να υπολογίσεις κάθε βήμα σου πρίν το κάνεις,και κάθε εναλλακτική που υπάρχει.Αλλά...
Αλλά,όσο το κάνεις αυτό,η ζωή δεν σταματάει,ο χρόνος δεν περιμένει.Και όταν πιά έχεις τελειώσει το σχέδιο,είναι πλέον αργά.Τα δεδομένα έχουν αλλάξει,και οι εξισώσεις απαιτούν νέους υπολογισμούς.Ακόμα περισσότερο χαμένο χρόνο στον σχεδιασμό.
Η ζωή είναι πεπερασμένη,κάθε στιγμη που περνάει,χάνεται,γίνεται μία ανάμνηση.Και όπως είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο:"Ζουμε μονάχα μία φορά,και ο χρόνος περνά γρήγορα.Δεν μπορούμε να αφιερώνουμε πολύ χρόνο σε θεωρίες για το πώς θα ζούμε την ζωή μας.Είναι πολύ καλύτερο να την ζήσουμε!"

Να την προγραμματίσεις;Όχι.
Να έχεις ένα όνειρο και να το θέσεις στόχο;Ναι.Μπορεί να μήν σου βγεί όπως ακριβώς το σκεφτόσουν,αλλά άν το θέλεις πολύ,άν το θέλεις πραγματικά.Γίνεται.Ακόμα και άν γυρίσει ο κόσμος ανάποδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Βαζω κυριως βραχυπροθεσμους στοχους γιατι πιστευω πως τιποτα δε πρεπει να το εχουμε σιγουρο και δεδομενο. Σημερα ειναι ετσι αυριο θαναι αλλιως... Κανω οσο ναναι "ονειρα" για το μακρινο μελλον αλλα παντα προσπαθω να κραταω και μια πισινη για να εχω τη σιγουρια οτι ο,τι και να γινει θα καταφερω παλι να ισορροπησω καπως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Ολοι νομιζω πως εχουμε στοχους... Ειναι στην φυση μας αλλωστε να στοχευουμε και να ζηταμε παντα το κατι παραπανω. Πιστευω οτι το να βαζεις στοχους στην ζωη σου ειναι μια πολυ καλη μεθοδος να καταφερεις αυτα που θες... Τα ονειρα σου. Αυτα που στην αρχη σου φαινονται πολυ μακρινα και δυσκολα τα αναλυεις σε μικροτερα και απλουστερα και σιγα σιγα φτανεις εκει που θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
πιστευω πως ειναι απαραιτητος ο προγραμματισμος.ετσι βαζεις μακροπροθεσμους στοχους και αφιερωνεις αρκετο χρονο ωστε α τον πετυχεις.εμενα μαρεσει να θετω στοχους αρκετο καιρο τωρα αμφιταλαντευόμουν στο τι θα σπουδασω(ναι πρωτη λυκειου παω............τόοοοοοοοοοοοοσο μακροπροθεσμους στοχους) αλλα τελικα το αποφασισα.οταν θετεις στοχους που χρειαζονται κοπο και χρονο (πολύυυυυυ χρονος πρεπει να περασει) αλλα ακομη και να μην τον πετυχεις παντα κατι κερδιζεις στην πορεια ...άλλωστε ο καβαφης κατι ηξερε και ασχοληθηκες με το ταξιδι κι οχι με τον προορισμο.Κάτι ξερει ο καβαφης..............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
εγω δεν προγραμματιζω ακριβως με την αυστηρη εννοια
απλα αν θελω κατι το κανω
φερνω τον κοσμο αναποδα και το καταφερνω ,παντα βρισκω τον τροπο
να εχω ενα στοιχειωδη ελεγχο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Νομίζω οτι ο μόνος άνθρωπος που μπορεί να προγραμματίσει τη ζωή του είναι ένας που μένει αποκομμένος από τον κόσμο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top