Μελιτζανοσαλάτα καπνιστή

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θεϊκη μελιτζανοσαλάτα καπνιστή (αλλά άμα έχετε περίεργους γείτονες, μη τη δοκιμάσετε, θα νομίζουν πως καίτε το σπίτι :P)

Υλικά:

2 Μελιτζάνες χοντρούλες (φλάσκες νομίζω λέγονται)
1 κουταλια σουπας μουσταρδομαγιονέζα
2 σκελίδες σκόρδο ψιλοτριμμένο
Λαδι, λίγο ξύδι
Αλάτι, πιπέρι

Εκτέλεση:

Ψήνετε τις μελιτζάνες είτε σε κάρβουνα, είτε σε γκαζάκι, είτε στο μάτι της κουζίνας με αλουμινόχαρτο από κάτω, περίπου δέκα λεπτά από κάθε πλευρά μέχρι να καεί η φλούδα και να μαυρίσει (κάθε που αλλάζετε πλευρά, να αλλάζετε και αλουμινόχαρτο!) Τις ξεφλουδίζετε προσεκτικά και τις αφήνετε σε ενα στραγγιστήρι για κάνα δεκάλεπτο να φύγουν τα υγρά τους. Μετά τις λιώνετε (εγώ το έκανα σε multi) και προσθετετε τα υπολοιπα υλικά, ανακατεύοντας. Δοκιμάζετε να δειτε αν πέτυχε (κι εκεί τελικά την τρώτε όλη μόνες σας :P)

Kαι παρεπιπτόντως.. καμια ιδέα για το πως φεύγει το κολλημένο αλουμινόχαρτο πάνω από κεράμικο μάτι κουζίνας; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Kαι παρεπιπτόντως.. καμια ιδέα για το πως φεύγει το κολλημένο αλουμινόχαρτο πάνω από κεράμικο μάτι κουζίνας; :redface:
ωραία η συνταγή καγιράκι, αλλά τις μελιτζάνες τις βάζεις σε ταψάκι στο φούρνο και ΟΥΧΙ στο μάτι με αλουμινόχαρτο:(
έχεις το εξάρτημα-ξύστρα για τις κεραμικές εστίες???
αν δεν έχεις και προσπαθήσεις με αιχμηρό αντικείμενο, μπορεί να κάνεις ζημιά.... άστο να κρυώσει και δες μήπως από το τρίψε-τρίψε με σφουγγάρι (όχι από την πράσινη-τραχιά πλευρά) κάνεις δουλειά...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μπα δεν φεύγει.. και δεν ήθελα φούρνο, δεν θα καιγόνταν έτσι όπως ήθελα! Κι έχω δει και την μαμά μου να το κάνει με αλουμινόχαρτο αυτό το κόλπο, αλλά προφανώς τα άλλαζε πιο γρήγορα απ' ότι εγώ. Τεσπά, πάει το ένα μάτι, μένουν άλλα τρία για καταστροφή! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Της εβγαλες το ματι , που λενε ! Now its a pirate kitchen. Aarrr !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
:rofl:

Έχω βάλει και την κατσαρόλα με τα μακαρόνια πάντως, μη σκάσει η μάνα και πάθει κανα σοκ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top