Μπορεί ένα νέο format cd να σταματήσει την πειρατεία;

The_Steve

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Με αφορμή το παρακάτω άρθρο του pathfinder σκέφτηκα να συζητήσουμε το γνωστό θέμα πειρατείας.

Η δισκογραφική εταιρεία της Walt Disney, Hollywood Records θα αρχίσει να διαθέτει στην αγορά ένα νέο CD format που θα προσφέρει στους χρήστες καινούργια χαρακτηριστικά, στην προσπάθειά της να αντιδράσει στις ολοένα και περισσότερο μειούμενες πωλήσεις των μουσικών CD. Το νέο πρότυπο ονομάζεται CDVU+ [CD View Plus] και θα εμπλουτίζεται με διάφορα extra, όπως τους στίχους των τραγουδιών, φωτογραφίες των καλλιτεχνών κ.ά. Με βάση το νέο format, αντικαθίσταται και η κλασική πλαστική θήκη του CD με άλλη που προέρχεται από ανακύκλωση. - Όλες οι μουσικές εταιρείες ψάχνουν τρόπους για να αντιστρέψουν την πτώση στις πωλήσεις τους. Χαρακτηριστικό είναι ότι το πρώτο εξάμηνο του 2007 οι πωλήσεις μουσικών CD στην αγορά της Αμερικής έπεσαν κατά τουλάχιστον 20% καθώς ολοένα και περισσότεροι χρήστες επιλέγουν να κατεβάσουν μέσω Internet τα τραγούδια που τους αρέσουν και η πειρατεία καλά κρατεί.

Νομίζω ότι η εταιρίες κοιτά σε λάθος τεχνολογίες. Οι καταναλωτές θέλουν μουσική με χαμηλή τιμή, οι εταιρίες ζητάνε περισσότερα κέρδη. Η λύση είναι απλή νομίζω. Για εμένα η λύση είναι τα online καταστήματα μουσικής. Και οι καταναλωτές μπορούν να αγοράζουν ολόκληρο album με περίπου 12-15? και οι εταιρίες θα έχουν μεγάλα κέρδη επειδή δεν θα έχουν έξοδα για CDʼs, εξώφυλλα, καταστήματα διανομής κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και οι καταναλωτές μπορούν να αγοράζουν ολόκληρο album με περίπου 12-15?
15 ευρω δεν ειναι και καμια σοβαρη εκπτωση. Αν θελουν να δουν προκοπη, ας φτασουν στα 10 το ακριβοτερο...και βλεπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η μουσική έχει κάποιο κόστος, δεν είναι εφικτό μια τόσο μικρή τιμή και στην τελική μιλάμε για τέχνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Φυσικά και είναι εφικτά τα 10 ευρώ ανά album. Μη τρελαθούμε τελείως. Και όσους περισσότερους μεσάζοντες κόψεις είναι εύκολο να πέσεις και πολύ πιο χαμηλά και να βγάζεις ικανοποιητικό κέρδος.

Όσο για το ότι είναι τέχνη η μουσική ΟΠΟΤΕ πρέπει να την πληρώνουμε (ακριβά) δεν ξέρω από που προκύπτει και γιατί πρέπει να το δεχτούμε χωρίς λόγο. Υπάρχουν πολλές μορφές τέχνης που προσφέρονται δωρεάν. Επιπλέον, άλλοι μπορεί να έχουν άλλη άποψη για την ίδια την τέχνη, πχ. κατά την δική μου γνώμη, η τέχνη (όπως και η γνώση) θα ΕΠΡΕΠΕ να διακινείται ελεύθερα και δωρεάν, και οποιοδήποτε κέρδος θα έπρεπε να είναι παράπλευρο (ένα μικρό bonus) και όχι ο στόχος της, γιατί τότε χάνει κάτι από τον χαρακτήρα της. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η μουσική έχει κάποιο κόστος, δεν είναι εφικτό μια τόσο μικρή τιμή και στην τελική μιλάμε για τέχνη.
Ξερεις ποσο κοστιζει να παραχθει ενα cd αλμπουμ ; Λιγοτερο απο 1 δολλαριο. (μη ξεχναμε οτι αδειο cd βρισκεις με μερικα cents...και βγαζουν και απο κει εσοδα ! ). Τα υπολοιπα ειναι αμοιβες καλλιτεχνη,εταιριας,δικαιωματα,διαφημηση. Ας κοψουν απο τα εσοδα τους οι εταιριες λοιπον.

Και το οτι ειναι "τεχνη" δε σημαινει οτι πρεπει να δεχομαστε οι εταιριες να κοστολογουν οτι θελουν.

Προσφατα οι 5 μεγαλες μουσικοβιομηχανιες, πληρωσαν προστιμα γιατι αποδειχτηκε οτι την προηγουμενη δεκαετια αισχροκερδουσαν με τις πωλησεις cd.


Μαγκια του Prince που τον τελευταιο του δισκο τον εδωσε τζαμπα και φρικαραν οι εταιριες και τον απειλησαν οτι δε θα ξαναεκδοσουν cd του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Η μουσική έχει κάποιο κόστος, δεν είναι εφικτό μια τόσο μικρή τιμή και στην τελική μιλάμε για τέχνη.

Οπως και ολα τα πραγματα σ'αυτη τη ρημαδα τη ζωη, αλλα για σκεψου ποσες περισσοτερες πωλησεις (αρα κερδη) θα ειχαν αν ειχε την μιση τιμη πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Η μουσική έχει κάποιο κόστος, δεν είναι εφικτό μια τόσο μικρή τιμή και στην τελική μιλάμε για τέχνη.


Ο Κατσιμίχας είχε πει πως για τα ελληνικά δεδομένα,με 8 ευρώ τελική τιμή του cd,ο καλλιτέχνης μπορεί να έχει ένα πολύ καλό/λογικό κέρδος

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οπως και ολα τα πραγματα σ'αυτη τη ρημαδα τη ζωη, αλλα για σκεψου ποσες περισσοτερες πωλησεις (αρα κερδη) θα ειχαν αν ειχε την μιση τιμη πχ.
Νομίζω ότι το πρόβλημα σε αυτήν την συζήτηση είναι ότι καθένας έχει διαφορετικά πράγματα στο μυαλό του.

Πιστεύεται ότι ο Λουτσιάνο Παβαρόττι (ή ο κάθε τενόρος) ή ο Jean Michel Jarre ή .... κτλ θα δεχτούν πότε να πουλήσει πότε τα πνευματικά δικαιώματα σε πιο χαμηλή τιμή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
να ρωτησω κατι? κ δεκα ευρω να εκανε θα το περνατε? η θα το κατεβαζατε τζαμπα? δεν μιλαω για ολα τα cd αλλα εγω προσωπικα το 80% τον cd που εχω τα εχω κατεβασει απο διαφορα site η απο διαφορα προγραματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
να ρωτησω κατι? κ δεκα ευρω να εκανε θα το περνατε? η θα το κατεβαζατε τζαμπα? δεν μιλαω για ολα τα cd αλλα εγω προσωπικα το 80% τον cd που εχω τα εχω κατεβασει απο διαφορα site η απο διαφορα προγραματα...
Υπερβολικά πολύ εύστοχη η τοποθέτηση σου kakerlak
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πιστεύεται ότι ο Λουτσιάνο Παβαρόττι (ή ο κάθε τενόρος) ή ο Jean Michel Jarre ή .... κτλ θα δεχτούν πότε να πουλήσει πότε τα πνευματικά δικαιώματα σε πιο χαμηλή τιμή;
Αμα δε πουλαει, θα αναγκαστει να το κανει. Το πολυ πολυ να χασει και κανα κιλο :P Παντως το προβλημα δεν ειναι οτι οι καλλιτεχνες βγαζουν πολλα. Οι εταιρειες βγαζουν τα περισσοτερα.

να ρωτησω κατι? κ δεκα ευρω να εκανε θα το περνατε? η θα το κατεβαζατε τζαμπα? δεν μιλαω για ολα τα cd αλλα εγω προσωπικα το 80% τον cd που εχω τα εχω κατεβασει απο διαφορα site η απο διαφορα προγραματα...
Αν ενα καινουργιο CD, βγει με ωραια θηκη, με βιβλιαρακι της προκοπης (οχι αυτες τις γυφτιες 2 σελιδων) ωραιο εξωφυλλο, καλη διαρκεια (cd με περιεχομενο 30 λεπτα ειναι ξεφτιλα), και κοστιζει 6-9 ευρω, αρκετος κοσμος θα το παρει. Εδω τα παιρνουν τωρα που κανουν 15-20.
Και μεσα μπορει να εχει και κανενα κουπονακι με προσφορες,διαγωνισμους, μπορει η συσκευασια να εχει καμια αφισα. Πρεπει να τραβηξεις τον κοσμο να αγορασει το αυθεντικο και για να το κανεις αυτο, πρεπει αγοραζοντας το να νιωθει οτι κραταει στα χερια του κατι σπεσιαλ.

Προσφατα ο κολοσσος WalMart (αλυσιδα σουπερμαρκετ) πιεσε (και καταφερε να πετυχει) τις μεγαλες εταιριες να του κατεβασουν τις τιμες (καποιων κατηγοριων, αρχικα) cd στα 9.5 δολλαρια ! Ξερετε πως ; Τα πουλαγε με ζημια ! Ειχε την ανεση να τα αγοραζει στην τιμη που του τα διναν , και να τα πουλαει φθηνοτερα. Εγινε πανικος φυσικα, ε και σιγα σιγα αρχιζουν να πεφτουν οι τιμες γενικοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos_Hellas

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Οι εταιρίες (είτε μιλάμε για μουσική, είτε για ταινίες, είτε για pc games) ακολουθούν λάθος δρόμο. Το πρόβλημα δεν είναι η πειρατεία, αλλά τα ακριβά προϊόντα τους. Πειρατεία υπήρχε πάντα. Ή μήπως ξεχνάτε τα παλιά καλά χρόνια του βινυλίου, όταν όποιος ήθελε πήγαινε στο δισκάδικο και ζητούσε να τους γράψουν σε κασέτα το δίσκο που ήθελε; Από ένα σημείο και μετά τα προϊόντα τους έγιναν πανάκριβα. Στην αρχή τα έβαλαν με το ίντερνετ, χωρίς να ξέρουν τι τους γίνεται. Ώσπου ήρθε ο Steve Jobs και τους άνοιξε τα μάτια με το itunes. Η sony έκανε το μεγάλο λάθος με το περίεργο κλείδωμά της να δημιουργήσει προβλήματα στους νόμιμους κατόχους των προϊόντων της και τελικά να στρέψει όλο τον κόσμο εναντίον της.

Στα pc games τα ίδια και χειρότερα έγιναν με το κάκιστο κλείδωμα starforce, το οποίο επίσης δημιουργούσε προβλήματα στους κατόχους των παιχνιδιών. Τελικά καταργήθηκε με αποκορύφωμα τη δήλωση της Ubisoft (για το Prince Of Percia 3), ότι δεν πρόκειται να ξαναχρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο κλείδωμα, γιατί ο κόσμος δεν μπορεί να αντιγράψει (!) το παιχνίδι της και έτσι δεν γίνεται διαφήμιση! Τελικά μάλλον δεν είναι το πρόβλημα η πειρατεία ε;

Στην τελευταία γενιά HD-DVD το κλείδωμα κατά της αντιγραφής, αυτό που κατάφερε είναι να μην είναι συμβατά τα νέα δισκάκια με τα παλαιότερα players. Πάλι δηλαδή την πληρώνει ο ΝΟΜΙΜΟΣ κάτοχος του προϊόντος. Δεν είναι ηλίθιο;

Τέλος, δεν μπορείς να προσφέρεις στον κόσμο ένα φτηνό στην αίσθηση, αλλά πανάκριβο στην τιμή, προϊόν. Όσοι έτυχε να δουν την ελληνική έκδοση του παιχνιδιού που ανέφερα, καταλαβαίνουν. Για τους υπόλοιπους, να πω ότι δεν είχε ούτε καν manual(!), παρά μόνο μία άθλια τυπωμένη σελίδα Α4 με τα keys του παιχνιδιού....

Με όλα αυτά σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογώ την πειρατεία. Όπως εγώ θέλω να πληρωθώ για τη δουλειά μου, το ίδιο θέλουν και οι καλλιτέχνες. Μην ξεχνιόμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Ό,τι κλειδώνει ξεκλειδώνει όπως έχει πει και ο φίλτατος Kevin Mitnick.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Η πειρατεία δεν σταματά με τίποτα. Ακόμα και 100 διαφορετικά φορμάτ να βγάλουνε, πάλι θα επικρατεί η πειρατεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis1984

Νεοφερμένος

Ο makis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Και να μη μπορέσει να σπάσει το format, οι πωλήσεις τους δεν θα αυξηθούν.
Εγώ μόνο σε ηλεκτρονική μορφή θα το αποκτούσα έστω κι αν το αγόραζα από το internet.
Τα cd εκτός ότι πιάνουν χώρο, αργούν να κυκλοφορήσουν και χαλάνε, μολύνουν και το περιβάλλον..
Εγώ προσωπικά θεωρώ δεδομένο ότι η μουσική θα έπρεπε να είναι free για όλους και οι δισκογραφικες και οι καλλιτέχνες να βγάζουν από τα live και το merchadnise.
(cd μπορεί να μην αγοράζω, αλλά σε live πηγαίνω και μπλουζάκια αγοράζω) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis1984

Νεοφερμένος

Ο makis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Πάλι δηλαδή την πληρώνει ο ΝΟΜΙΜΟΣ κάτοχος του προϊόντος. Δεν είναι ηλίθιο;
Ακούστε ένα κουλό..! Στην εταιρεία που δουλεύω έχουμε κάποιον όγκο σε pc. Κάποια στιγμή αποφάσισε το boss να πάρουμε licences για τα win xp και τα office. Γενικά να ξέρετε ότι η διαδικασία του installation είναι σχεδόν διπλάσσια από ένα σπασμένο, κι αν κολλίσεις και πουθενά το κάνεισ και την άλλη μέρα.. και φυσικά υστερούν και σε χαρακτηριστικα..
Τεσπα.. τα licences που θέλαμε για win xp δεν υπήρχαν, παρά μόνο για vista. Και υποτίθεται κάνεις "downgrade" σε win xp.. από την αρχή είχα τις αμφιβολίες μου.. δεν είχα καταλάβει αυτό το "downgrade"..
Το cd που μας δώσανε ήταν vista και θεώρησα ότι από κει μέσα γίνετε με το κλειδί που είχα για vista..
Τα κάνω setup και φυσικά δεν υπάρχει κάποια τέτοια λειτουργία... Παίρνω την επίσημη ελληνική microsoft και τι μου λέει.......
"κάνε setup τα xp από άλλο cd"
"ορίστε;" του είπα 2-3 φορές μέχρι να συνηδειτοποιήσω τι μου λέει..
"και κλειδί;" του λέω
"χρησιμοποιήστε κάποιου φίλου σας..."
"οκ.. κατάλαβα.."
βγάλτε τα συμπεράσματα σας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Kάποιοι ξεχνάτε ότι αγοράζοντας άδεια cd/dvd κλπ καθώς και χαρτί printer και πολλά άλλα πληρώνετε ΗΔΗ πνευματικά δικαιώματα.
Και αυτό γιατί είναι μέσα στην αξία του προιόντος που αγοράζετε.

Όσο για την apple και το itunes που αναφέρθηκε από κάποιον, σιχαίνομαι τα drm και τις εταιρίες που τα υιοθετούν.
Και την apple (συγκεκριμένα τον υπερφίαλο Jobs) για πολλούς λόγους αλλά είναι άσχετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
βασικα ολο αυτο το κακο με την μουσικη και την πειρατεια το εχει προκαλεσει η βιομηχανια μουσικης, 7ης τεχνης κτλ. Οι περισσοτεροι καλλιτεχνες παιρνουν πολυ μικρο ποσοστο απο τα κερδη. Καποιοι βγαζουν εκατομμυρια και καποιοι μερικες δεκαδες ευρω (δεν αναφερομαι στους ελαχιστους τυχερους που εχουν βγαλει τρελα λεφτα). Οι τιμες ειναι στα υψη επειδη αυτες οι βιομηχανιες εχουν γινει υπερβολικα απληστες. Διαβαζα προχθες ενα παραδειγμα με εναν mangaka (αυτος που δημιουργει manga-ειδος comics). Ο συγκεκριμενος δημιουργησε ενα manga το οποιο πουλησε αρκετα εκατομμυρια αντιτυπα. Τα κερδη ηταν γυρω στα 2εκ δολλαρια. Απο αυτα τα κερδη ο καλλιτεχνης, ο οποιος δουλευει με 3-4 βοηθους, πηρε το 0.1%, δηλαδη μολις 2χιλ δολλαρια, με τα οποια επρεπε να πληρωσει τους βοηθους και το νοικι για το μερος που σχεδιαζει το εργο του. Αυτο συμβαινει και με την μουσικη και με τις ταινιες. Οτι και να σκαρφιστουν αυτες οι εταιριες, την πειρατεια δεν θα μπορεσουν να την σκοτωσουν γιατι αυτοι την δημιουργουν. Πλεον εχω σταματησει να κατεβαζω ειτε νομιμα ειτε παρανομα δουλειες διασημων και πλουσιων. Αγοραζω δουλειες απο οχι και τοσο γνωστους καλλιτεχνες γιατι αυτοι πραγματικα αξιζουν μεχρι και το τελευταιο penny μου.
Επισης ειναι σπαστικο να κατεβαζεις, νομιμα, μουσικη με DRM και να μη μπορεις να την βαλεις στο ipod. Ο λογος που προτιμω το itunes ειναι οτι δεν κλειδωνει την μουσικη που πουλαει.
Να ρωτησω και κατι αλλο... εγω που ειμαι εξωτερικο, ψωνιζω μουσικη απο το itunes του καναδα. Οταν θελησω να αγορασω ελληνικη μουσικη, οι επιλογες μου ειναι εξαιρετικα περιορισμενες. Δεν βρισκω σχεδον τιποτα, περα απο καποια παλια κομματια. Τι κανω σε αυτη τη περιπτωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Ωραίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DriveIn

Νεοφερμένος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Δεν πα να βγάζουν και μουσική μέσα στην σούφρα τού ρινόκερου, τα γατόνια πάντα θα εξαπλώνουν την μουσική παντού και πολύ καλά θα κάνουν, γαμώ τις πολυεθνικές σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top