Ιστορίες τσιγκουνιάς: το μεγαλύτερο ελάττωμα ( ; )

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Σε ολα τα πραγματα υπαρχει αντικειμενικο και υποκειμενικο αρκει να μην υπαρχει υπερβολη. Τωρα αν καποιος ειναι καποιας μεσαιας ταξης και γενικα δεν τα βγαζει περα δεν γινεται να τον πεις τσιγκουνη επειδη κανει οικονομια στη βενζινη πχ. Δεν θα ναι αντικειμενικη αποψη. Το να πω καποιον που εχει εκατομμυριο και εχει σπιτια και νοικιαζει και παιρνει τα ποδαρακια του για να μη βαλει βενζινη αυτο ειναι αντικειμενικοτατα κακομοιρια για να μην πω ´γυφτιά´ αφου δεν σου αρεσε ο ορος π ειπε καποιος και σου φανηκε ρατσιστικος. Επισης εξαρταται και ποιανου ειναι η αποψη. Δηλαδη αν εσυ λεω για παραδειγμα εισαι τσιγκουνης τοτε δεν θα κρινεις αυστηρα και τους τσιφουτηδες. Γιατι αυτοι θεωρουν και τον εαυτο τους σπαταλο. Δεν λεω να ειναι καποιος σπαταλος γιατι ειναι και αυτο το αλλο ακρο, αλλα δεν μπορει καποιος να σωθει με το 50λεπτο

Επισης φιλε μου το να μαζευει καποιος το νερο της βροχης για να ποτισει μπορει να ειναι εφευρετικοτητα. Το να ποτιζει με το νερο του βοθρου τι ειναι;

Και τι ισχυει εαν αυτος ο ανθρωπος, ο λεφτας ας πουμε, θεωρει υπερβολη το αυτοκινητο και μετακινείτε με τα ποδια ή με ΜΜΜ ; Ωραια, εχει λεφτα, ωστοσο πραγματικα θεωρει οτι δε του χρειαζεται να χρησιμοποιει αυτοκινητο και ναι, δε βαζει βενζινη. Αρα λοιπον ισως κρινουμε με τα εκαστοτε στερεοτυπα.

Μα το κανουνε ηδη εκατονταδες ή και χιλιαδες ανθρωποι που ασχολουνται με την καλιεργια της γης. Υπαρχουν συστηματα που κανουν το νερο καταλληλο για ποτισμα. Οπως πολυ σωστα αναφερεις κι εσυ υπαρχουν πολλοι παραγοντες (ποιος ασκει κριτικη, σε ποια οικονομικη κατασταση βρισκονται και οι δυο κ.α). Επομενως, ολοκληρωνωντας την αποψη μου, ισως μια κριτικη για το αν καποιος ειναι τσιγγουνης ή οχι θα πρεπει να βασιζεται στην σκεψη καποιων παραγοντων και οχι καποιων προσωρινων στερεοτυπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Τοτε το αυτοκινητο δεν χρειαζοταν καν να το αγορασει. Το αγορασε μονο για επιδειξη. Δεν ειναι το τι φαινεται ή το τι δειχνει καποιος οτι κρατα. Ειναι οτι οταν λεω μια ιστορια σημαινει μιλαω για καποιον που ξερω καλα πχ και ξερω και την οικονομικη του κατασταση. Δεν κανω απλα μια ικασια και λεω μπορει να εχει αυτοκινητο και να μην εχει πληρωσει τελη κυκλοφοριας. Ειναι αλλα να κανει καποιος οικονομια και αλλο να εχει λεφτα και να χει καβουρια στις τσεπες του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=JW-kJVoUg_I
Eνα τελειο βιντεο του Ζουγανελη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
-- Ποιο είναι το άκρον άωτον της τσιγκουνιάς;
-- Να έχει πιάσει φωτιά το σπίτι σου κι εσύ να κάνεις αναπάντητες στην πυροσβεστική.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κακό πράγμα η τσιγκουνιά, σε καμία περίπτωση δεν βοήθησε κανέναν πιστεύω. Είχα και εγώ κάποιους φίλους τσιγκούνηδες τύπου (ας πάρουμε αυτόν τον καφέ που κοστίζει 4.50 και όχι τον άλλον που κάνει 4.80) και αποφάσισα πως τέτοια μιζέρια δεν την αξίζω.. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου σπάταλο, αλλά σε καμία περίπτωση τσιγκούνη!

Το ότι πλήρωσαν 4.50 για ένα καφέ θεωρήτε νορμάλ ας πούμε και η τσιγκουνιά έγγειτε στο ότι θελαν να γλιτώσουν το 30λεπτο? :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Φιλη μου φιλοξενισε γνωστο μας στη πολη που σπουδαζει. Ο τυπος της πηγε δυο σοκολατες ως ευχαριστω για τη φιλοξενια, τις οποιες και εφαγε μονος του με το που εφτασε.
Η φιλη μου ειχε μαγειρεψει κτλ φαγανε ωραια καλα.
Οταν ομως βγηκαν εξω και αυτη πηρε μια τυροπιτα εκεινη ειχε χοντρα και ο φουρναρης δεν ειχε ρεστα και ο φιλοξενουμενος λεει στη φιλη μου ΄΄ ασε Βασω κερναω εγω΄΄΄ οταν γυρισαν σπιτι μετα απο καμια ωρα της λεει τι θα γινει με εκεινο το 1,5 ευρω που πηρες τυροπιτα;....νταξει μιλαμε για τρελο κερασμα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Πήγαινα Β γυμνασίου. Ένα απόγευμα μαζευτήκαμε μαζί με δύο άλλα παιδιά στο σπίτι μιας συμμαθήτριας για κάτι σχετικό με την εργασία της τεχνολογίας. Κάποια στιγμή πεινάσαμε και ο πατέρας της συμμαθήτριας μας ρώτησε αν θέλουμε να παραγγείλει πίτσες. Είπαμε (φυσικά) όλοι ναι, ήρθαν 2 πίτσες και ντερλικώσαμε 4 άτομα. Μέχρι εδώ καλά. Όμως, αφού φάγαμε, ο πατέρας του κοριτσιού, έκανε διαίρεση και μας ζήτησε να του πληρώσουμε ο καθένας (πλην της κόρης του) το μερίδιό μας για τις πίτσες!!!! Επειδή δεν είχαμε όλοι μαζί μας τα χρήματα, μας είπε να τα δώσουμε αύριο στην κόρη του!!!! Εδώ πιο καλά από το χαρακτηρισμό "τσιγκούνης", νομίζω ταιριάζει το "γύφτουλας".


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Φιλη μου φιλοξενισε γνωστο μας στη πολη που σπουδαζει. Ο τυπος της πηγε δυο σοκολατες ως ευχαριστω για τη φιλοξενια, τις οποιες και εφαγε μονος του με το που εφτασε.
Η φιλη μου ειχε μαγειρεψει κτλ φαγανε ωραια καλα.
Οταν ομως βγηκαν εξω και αυτη πηρε μια τυροπιτα εκεινη ειχε χοντρα και ο φουρναρης δεν ειχε ρεστα και ο φιλοξενουμενος λεει στη φιλη μου ΄΄ ασε Βασω κερναω εγω΄΄΄ οταν γυρισαν σπιτι μετα απο καμια ωρα της λεει τι θα γινει με εκεινο το 1,5 ευρω που πηρες τυροπιτα;....νταξει μιλαμε για τρελο κερασμα ...

Χαχα απίστευτο κι ομως αληθινό! Και το λεω γιατι μου εχει τύχει κατι παρόμοιο. Συνηθως να φιλοξενείς τέτοιους ανθρωπους ειναι οτι χειροτερο. Ερχονται πεινασμένοι να φανε οσα δεν έχουνε φαει ολη τους τη ζωη:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millie_M

Νεοφερμένος

Η thomasina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Λοιπόν θα σας διηγηθώ μια εμπειρία μιας φίλης μου που δεν το έχετε ξανακούσει . Η φίλη μου άνεργη κομμώτρια δουλεύει χρόνια στα σπίτια . Μία πελάτισσά και φίλη της λοιπόν ήταν τόσο τσιγκούνα που της ζητούσε κάθε μήνα να την κουρεύει τμηματικά(μία φορά τη φράντζα , την άλλη φορά τα πλαΪνά και ου το κάθε εξής ).
Δεν την πείραζε το αποτέλεσμα απλώς ήθελε να κουρεύει τα σημεία που θεωρούσε εκείνη ότι ήθελαν πείραγμα. Να σας πω ότι δεν είχε οικονομικό πρόβλημα και δεν έδειξε από την αρχή στη φίλη μου τις προθέσεις της . Την πλήρωνε πάντα αναλογικά όσο περίεργο και αν φαίνεται . Αλλά το κορυφαίο που έκανε και τελικά η φίλη μου την έκοψε ήταν ότι τον τελευταίο καιρό που πήγαινε , και ερχόταν η ώρα της πληρωμής έλεγε στη φίλη μου .
-έχω πεντακοσάευρω μήπως έχεις ρέστα γιατί δεν πρόλαβα να τα χαλάσω ?
Και αυτό γινόταν συχνά , ώσπου μια μέρα η φίλη μου δεν άντεξε και δεν ξαναπήγε σπίτι της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θα πω και εγώ ένα περιστατικό από το καλοκαίρι που μας πέρασε.. Πάμε παρέα 4 κορίτσια θάλασσα εδώ στη θεσσαλονίκη (ναι απελπισία :P) και η μια κοπέλα έφερε και την αδερφή της. Ήξερε λοιπόν η φίλη μου ότι για να κάτσεις στην παραλία δλδ στην ξαπλώστρα θα πρέπει να πάρεις σίγουρα κάτι. Λέει λοιπόν στην αδερφή της να μην ανησυχεί και ότι πήρε λεφτά μαζί της. Μόλις φτάσαμε και πήγαμε να κάτσουμε και ήρθαν να μας ρωτήσουν τι θα πάρουμε λέει αυτή στην αδερφή της αχ εγώ 3 ευρώ πήρα δεν φτάνουν για σένα.. και συνεχίζει: ωχ ρε όλο ξοδεύομαι κάτσε στην ίδια ξαπλώστρα με μένα. Ο.ο Είχε μείνει μαλάκας η καημένη η αδερφή της φίλης μου (και εμείς δηλαδή) ε και στο τέλος κέρασα εγώ τον καφέ στην κοπέλα. Και η φάση ήταν ότι μετά της έλεγε η άλλη να δες τώρα χρωστάς λεφτά στη σοφία. Νταξ της λέω δεν τα θέλω. :hehe:
Αδερφή να της πετύχει δηλαδή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ενα κακο ρε παιδια..γνωριζω αρκετους ανθρωπους τσιγκουνηδες. Και το κακο ειναι οτι πιστευουν οτι ειναι και λαρτζ. Δεν το αντιλαμβανονται ποσες γυφτιες κανουν καθημερινα. Υπαρχει τελικα μεγαλυτερο ελαττωμα απο τη τσιγκουνια;:confused:
Για την ακρίβεια κάπιοι το θεωρούν τσιγκουνιά άλλοι το θεώρουν τρόπο οικονομίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Ας αρχισουμε απτα βασικα...Ποιες πραξεις αντιλαμβανεστε εσεις ως τσιγκουνια???Για παραδειγμα εγω εχω εναν φιλο που οσες φορες και να κερασω(ειτε την παρεα ειτε αυτον προσωπικα) αυτος ποτε δεν προκειται να κερασει :P.Ετσι ειναι ο χαρακτηρας του και το δεχομαι.Γενικα δεν μπορω να βρω το προβλημα.Αν ειναι τρακαδορος(ασταματητος) σταματα να του δινεις,αν σου κανει συνεχεια αναπαντητες σταματα να τον παιρνεις πισω..Η τσιγκουνια (σε υπερβολικο βαθμο) αντιμετωπιζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Για την ακρίβεια κάπιοι το θεωρούν τσιγκουνιά άλλοι το θεώρουν τρόπο οικονομίας

Ε οχι. Αλλο τσιγκουνια και ´γυφτιά και αλλο οικονομία και να μην εισαι σπάταλος. Πιστευω οτι οι ανθρωποι που τα λενε αυτα ειναι γιατι ειναι και αυτοι το ιδιο! Και είπαμε εξαρταται απο την τσέπη του καθενος. Αν και πιστευω οτι ακομα και ο φτωχότερος ανθρωπος μπορει να μην γινεται ποτε του γύφτος ενω συνηθως γίνονται αυτοι που κρατάνε.
Ωραιο αυτο με την ξαπλώστρα! Και γω ειχα παει με το φιλο μου θάλασσα και ειχε έρθει ενας γνωστός. Επειδη δεν καθόμαστε εξω σχεδον καθολου παίρνουμε μια να βάλουμε τα πραγματα μας πανω. Καθόμασταν και οι 2 στην ξαπλώστρα και ερχεται και κάθεται και αυτος! Αναγκάστηκα και το ειπα μετα. Υπαρχουν άπειρες ιστορίες και το χειροτερο ειναι οταν συνδυάζεται η τσιγκουνια με τη ´γυφτιά! Ε τωρα να σου λεει ο άλλος που ξερεις πως κρατα "μα να χάλασε 5ευρω;"

Ας αρχισουμε απτα βασικα...Ποιες πραξεις αντιλαμβανεστε εσεις ως τσιγκουνια???Για παραδειγμα εγω εχω εναν φιλο που οσες φορες και να κερασω(ειτε την παρεα ειτε αυτον προσωπικα) αυτος ποτε δεν προκειται να κερασει :P.Ετσι ειναι ο χαρακτηρας του και το δεχομαι.Γενικα δεν μπορω να βρω το προβλημα.Αν ειναι τρακαδορος(ασταματητος) σταματα να του δινεις,αν σου κανει συνεχεια αναπαντητες σταματα να τον παιρνεις πισω..Η τσιγκουνια (σε υπερβολικο βαθμο) αντιμετωπιζεται

Ναι καταλαβαίνω τι θες να πεις. Αν ο αλλος ειναι γύφτος μην τον κανεις παρεα. Ξεκόψε να μην εκνευριζεσαι. Τι γινεται ομως αν ειναι καποιος της οικογένειας;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και ξες το θέμα είναι ότι εγώ είπα στην αδερφή της φίλης μου θα σε κεράσω τον καφέ και η φίλη μου γκρίνιαζε στην κοπέλα γιατί λέει τώρα πρέπει να με τα δώσει. Και της λέω την κέρασα δεν τα θέλω. Και της φάνηκε περίεργο δλδ :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Χαχα περίεργο γιατι συνηθως οι ανθρωποι που ειναι ετσι ειναι μονο για τον εαυτο τους και θελουν να τους κερνανε οι άλλοι! Εμενα μια φορα μια φίλη είχαμε παει για καφέ και ειχε δωσει 30 λεπτα περισσοτερα και την επομενη φορα εδωσε 30 λιγότερα και λεει απο χτες :P
Αμ ενας αλλος γνωστός ειχε βγει για καφέ με μια κοπελα. Ερχεται μετα ο λογαριασμός και βγαζει μια χούφτα κέρματα και οταν λεω κέρματα δεν εννοώ ευρω..ντράπηκε η κοπελα και του λεει ασε κερνάω εγω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ε οχι. Αλλο τσιγκουνια και ´γυφτιά και αλλο οικονομία και να μην εισαι σπάταλος. Πιστευω οτι οι ανθρωποι που τα λενε αυτα ειναι γιατι ειναι και αυτοι το ιδιο! Και είπαμε εξαρταται απο την τσέπη του καθενος. Αν και πιστευω οτι ακομα και ο φτωχότερος ανθρωπος μπορει να μην γινεται ποτε του γύφτος ενω συνηθως γίνονται αυτοι που κρατάνε.
Ωραιο αυτο με την ξαπλώστρα! Και γω ειχα παει με το φιλο μου θάλασσα και ειχε έρθει ενας γνωστός. Επειδη δεν καθόμαστε εξω σχεδον καθολου παίρνουμε μια να βάλουμε τα πραγματα μας πανω. Καθόμασταν και οι 2 στην ξαπλώστρα και ερχεται και κάθεται και αυτος! Αναγκάστηκα και το ειπα μετα. Υπαρχουν άπειρες ιστορίες και το χειροτερο ειναι οταν συνδυάζεται η τσιγκουνια με τη ´γυφτιά! Ε τωρα να σου λεει ο άλλος που ξερεις πως κρατα "μα να χάλασε 5ευρω;"
Για την ακρίβεια από πράγμα σε πράγμα αλλάζει.
Άλλες φορές είναι τσιγκουνιά και άλλες είναι τρόπος οικονομίας.
Απλά είναι πως το παίρνουν οι άλλοι και ο άλλος κτλπ.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Για την ακρίβεια από πράγμα σε πράγμα αλλάζει.
Άλλες φορές είναι τσιγκουνιά και άλλες είναι τρόπος οικονομίας.
Απλά είναι πως το παίρνουν οι άλλοι και ο άλλος κτλπ.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ

Εχει να κανει και με την ηλικια. Ειναι διαφορετικο να μιλάς για τον εαυτο σου πχ που το πιθανότερο να μην εχεις χρηματα δικά σου και αλλο να εχεις δικά σου. Μεγαλώνοντας καταλαβαινεις και βλεπεις τα πραγματα διαφορετικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καλά θυμήθηκα και άλλο περιστατικό με την κοπέλα που ανέφερα πριν. :P
Λοιπόν είχαμε κατέβει κέντρο με αυτήν έτσι να χαζέψουμε για κανένα ρούχο στα μαγαζιά.. Μπαίνουμε σε ένα και παίρνουμε η κάθε μία από μια μπλούζα. Τεσπά μετά συναντάμε μια άλλη φίλη μας και μας λέει αυτή τι πήρατε κορίτσια κτλ. Της δείχνουμε λέει άντε ωραία μεγιά πόσο έκαναν; Λέει αυτή 5 ευρώ. Λέω εγώ 8. Γυρνάει με κοιτάει λέει "μα καλά έδωσες 8 ευρώ στην μπλούζα;;;;". Οκ 8 έδωσα όχι 80. :hehe:
Απλά γελάσαμε με την άλλη και δε δώσαμε σημασία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εχει να κανει και με την ηλικια. Ειναι διαφορετικο να μιλάς για τον εαυτο σου πχ που το πιθανότερο να μην εχεις χρηματα δικά σου και αλλο να εχεις δικά σου. Μεγαλώνοντας καταλαβαινεις και βλεπεις τα πραγματα διαφορετικα

Δε λέω σε αυτό έχεις δίκαιο.
Πάντως εγώ θεώρω τρόπο οικονομιας που οταν παω τροπο οικονομιας που οταν παω εκδρομη δεν αγοραζω καινουργια ρουχα και τα λοιπα αλλα το θεωρω τσιγκουνια να δωσω ξερω εγω 4 αντ για 5 η οσα χρειστει για να φαω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Δε λέω σε αυτό έχεις δίκαιο.
Πάντως εγώ θεώρω τρόπο οικονομιας που οταν παω τροπο οικονομιας που οταν παω εκδρομη δεν αγοραζω καινουργια ρουχα και τα λοιπα αλλα το θεωρω τσιγκουνια να δωσω ξερω εγω 4 αντ για 5 η οσα χρειστει για να φαω

Ε δεν ειπα να αγοραζεις καινουρια ρουχα πχ οταν πας εκδρομη, αυτο δεν ειναι τσιγκουνια. Αλλα να σκεφτεται καποιος που κρατα πολλα χρηματα και ειναι και δικα του το καθε σεντ ε ειναι οχι τσιγκουνια αλλα καταντα γυφτια! Συνηθως οι τσιγκουνηδες ανθρωποι βρισκουν πολλους τροπους να εξοικονομησουν χρηματα ακομα και με αηδιαστικους τροπους οπως πχ να μην τραβανε το καζανακι.:crazy: Γιαυτο αναφερομαι και σε γυφτιες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top