Γραπτός ή προφορικός λόγος στις προσωπικές σχέσεις μέσω διαδικτύου;

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Απλά όταν μιλάς με κάποιον στο ιντερνετ μπορείς να πεις πάρα πολλά πράγματα που in real life παιρνει πιο πολύ χρόνο. Και επίσης είσαι και πιο άνετος. Πάντα ήμουν άνθρωπος του γραπτού κειμένου, μπορώ να αναλύσω καλύτερα ένα γραπτό κείμενο και να εκφραστώ καλύτερα μέσω ενός γραπτού κειμένου παρά χρησιμοποιώντας ομιλία.

δεν αποτελεί απλά οικονομία χρόνου η επικοινωνία δια του λόγου, έχει και το έξτρα αβαντάζ να μην μας αποσπά η εικόνα και επίσης να κοντρολάρονται τα άλλα αισθητήρια που παρεμβαίνουν στην νοητική επικοινωνία και συνδιαλλαγή.
Τώρα, όσον αφορά την συγκριτική χρηστικότητα προφορικού και γραπτού λόγου, ανοίγεις θέμα τρελό. Προσωπικά επίσης ψηφίζω γραπτή επικοινωνία, εννοείται και μέσα στην σχέση. Κι ας ακούγεται λιγάκι κουλό να επικοινωνεί κανείς ακόμα και μέσα στον γάμο με μέιλσ ή και με την τέλεια παλιομοδίτικη κλασική αλληλογραφία.Κι ας μην ξεχνάμε και τα καθημερινά αναντικατάστατα σημειωματάκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Τώρα, όσον αφορά την συγκριτική χρηστικότητα προφορικού και γραπτού λόγου, ανοίγεις θέμα τρελό. Προσωπικά επίσης ψηφίζω γραπτή επικοινωνία, εννοείται και μέσα στην σχέση. Κι ας ακούγεται λιγάκι κουλό να επικοινωνεί κανείς ακόμα και μέσα στον γάμο με μέιλσ ή και με την τέλεια παλιομοδίτικη κλασική αλληλογραφία.Κι ας μην ξεχνάμε και τα καθημερινά αναντικατάστατα σημειωματάκια
Μου φαίνονται λίγο περίεργα τα λεγόμενα σου, όπως λες και εσύ ο ίδιος.. λιγάκι κουλά. :hmm:
Συμφωνώ πως είναι λιγότερο αμήχανο να μιλάς με τον άλλον γραπτώς, ειδικά αν είσαι κλειστό άτομο. Στις αρχές τουλάχιστον, γιατί για να διατηρηθεί μία σχέση από ίντερνετ/απόσταση πρέπει να υπάρξουν και κάποιες συναντήσεις/αλληλεπιδράσεις από κοντά. Από εκεί και πέρα, είναι λογικό και επόμενο να δημιουργηθεί μια άνεση και μια οικειότητα με τον άλλον. Που θέλω να καταλήξω; Στο ότι αν είστε σε απόσταση, η επικοινωνία είναι το κλειδί για να διαρκέσει αυτό που έχει δημιουργηθεί. Έτσι, είμαι υπέρ της γραπτής και της προφορικής επικοινωνίας (σε όποιο στάδιο κι αν βρίσκεται η σχέση, ακόμα και σε γάμο όπως αναφέρεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Μου φαίνονται λίγο περίεργα τα λεγόμενα σου, όπως λες και εσύ ο ίδιος.. λιγάκι κουλά. :hmm:
Συμφωνώ πως είναι λιγότερο αμήχανο να μιλάς με τον άλλον γραπτώς, ειδικά αν είσαι κλειστό άτομο. Στις αρχές τουλάχιστον, )

Αν πρόσεξες τι έγραψα, θα έβλεπες πως είπα πως ακούγεται λιγάκι κουλό, όχι πως είναι κιόλας :). Απεναντίας, κρίνεται εξαιρετικά χρηστική η γραπτή επικοινωνία, με όποια μορφή, όχι μόνο διαδικτυακά (που όμως είναι η πιο βολική), σε κάθε φάση της σχέσης και όχι μόνο για το αρχικό κονέ. Αλλά δικαιολογώ την απροσεξία γιατί και εγώ δεν το ανέλυσα φοβούμενος πως θα ήμουν οφφ τόπικ δεδομένου πως το νήμα αναφέρεται στο ξεκίνημα μιάς σχέσης από το νετ και μόνο. Εξάλλου, στο τέλος του μηνύματός σου εν πολλοίς ασπάζεσαι αυτήν την απομακρυσμένη τακτική επικοινωνίας και μετά το ξεκίνημα (έστω στην περίπτωση ύπαρξης απόστασης). Αν και εγώ επικέντρωσα στην γραπτή που είναι και η πιο ''αποστειρωμένη'' κατά κάποιο τρόπο από άλλα ερεθίσματα και που στην τελική αποτελεί και τον αρχικό τρόπο που έγινε η διαδικτυακή επαφή.
Οπότε, εν φορουμοκατακλείδι, αυτό δεν αφορά τα άτομα που είναι ''κλειστά'' μόνο και σίγουρα δεν σχετίζεται με το να ζεις με τον άλλον -και όχι απλά συναντήσεις. Αποτελεί θα έλεγα -η γραπτή επικοινωνία πάντα- κατά κάποιο τρόπο αντίμετρο στην ας πούμε παρορμητική, απερίσκεπτη καταστροφική αμετροέπεια που συχνά έρχεται πακέτο με την συγκατοίκηση και τον στενό συγχρωτισμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Αποτελεί θα έλεγα -η γραπτή επικοινωνία πάντα- κατά κάποιο τρόπο αντίμετρο στην ας πούμε παρορμητική, απερίσκεπτη καταστροφική αμετροέπεια που συχνά έρχεται πακέτο με την συγκατοίκηση και τον στενό συγχρωτισμό

Το ερώτημα όμως είναι, θες να ζεις τη ζωή σου με τον/την σύντροφό σου νυχοπατώντας και με φόβο αν ένας λόγος θα φέρει την καταστροφή; Αν όντως ένας λόγος είναι ικανός να φέρει την καταστροφή δεν είναι καλύτερα να γίνει μια ώρα αρχύτερα ώστε να μη χάνουν κι οι δύο χρόνο; Μπορώ να πω μια παρομοίωση, είναι σαν να έχεις μια πληγή κι αντί να την καθαρίσεις και να την κάνεις ράμματα να κλείσει να επιλέγεις να βάζεις απλά χανζαπλάστ ξανά και ξανά: δε θα σε ενοχλεί μεν αλλά δε θα κλείσει και ποτέ...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Το ερώτημα όμως είναι, θες να ζεις τη ζωή σου με τον/την σύντροφό σου νυχοπατώντας και με φόβο αν ένας λόγος θα φέρει την καταστροφή; Αν όντως ένας λόγος είναι ικανός να φέρει την καταστροφή δεν είναι καλύτερα να γίνει μια ώρα αρχύτερα ώστε να μη χάνουν κι οι δύο χρόνο;:

Ίσως βρισκόμαστε σε εντελώς διαφορετικές φάσεις στις ζωές μας. Και σίγουρα διαφέρουμε εξαιρετικά σαν δομές και φιλοσοφίες. Η οριοθέτηση συμπεριφορών στην σχέση, το να ελέγχουμε την συμπεριφορά μας και να την κοντρολάρουμε, καθόλου δεν προσομοιάζει αγχώδους νυχοπατήματος, σε 'μένα τουλάχιστον. Μπορώ να καταλάβω όμως αυτούς που το αντιμετωπίζουν έτσι. Και όχι, ένας λόγος δεν είναι απαραίτητο να φέρει την καταστροφή. Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι. Και επίσης, η προαναφερθείσα αμετροέπεια δεν περιορίζεται σε ένα λόγο μόνο. Συνήθως. Ένθεν κακείθεν. Οπότε, ακόμα κι αν δεν φέρει την καταστροφή, σίγουρα θα αφήσει κατάλοιπα. Κάποτε πίστευα και εγώ σε αυτό που λες, όχι στο χυμαδιό, αλλά στα -ενίοτε ακόμα και προκλητά, με το άλλοθι έγκαιρης ανίχνευσης- κρασ τεστσ. Με τον καιρό και μελετώντας, διαπίστωσα πως υπάρχουν πολύ πιο επιδέξιοι τρόποι για να δοκιμάσει κανείς την αντοχή ενός κρύσταλλου από το να το κοπανάει στο τσιμέντο με την βαριοπούλα την δεκάκιλη :). Ένας βασικός λόγος είναι το γεγονός πως οι άνθρωποι που με ενδιέφεραν πάντα, του τομαριού μου συμπεριλαμβανομένου, κουβαλούσαν έναν άγγελο αλλά και τουλάχιστον έναν δαίμονα μέσα τους. Η συμβίωση με τον πρώτο είναι που με αφορά, τον -ους δεύτερο -ους ας υπήρχε τρόπος να μην έρχονται στο προσκήνιο ποτέ. Είναι μιά τέχνη να βγάζεις τον καλό εαυτό του άλλου. Ιδίως ξέροντας πως μεγάλο μέρος της έλξης που σου ασκεί οφείλεται στον σατανά που επίσης κουβαλάει μέσα του.
Στην παρομοίωσή σου επίτρεψέ μου να μην αναφερθώ, μετά τα παραπάνω το καταλαβαίνεις και εσύ πως είναι αρκετά άτοπη :)

(Ωχχχχχχχχχχ. Τώρα πρόσεξα πως είσαι και moderator!!! Δεν την γλυτώνω την διαδικτυακή φάπα φοβάμαι! Καλά είναι να μην πολυδιαφωνώ μαζί σου (χαμόγελο καλοπροαίρετο))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Ίσως βρισκόμαστε σε εντελώς διαφορετικές φάσεις στις ζωές μας. Και σίγουρα διαφέρουμε εξαιρετικά σαν δομές και φιλοσοφίες. Η οριοθέτηση συμπεριφορών στην σχέση, το να ελέγχουμε την συμπεριφορά μας και να την κοντρολάρουμε, καθόλου δεν προσομοιάζει αγχώδους νυχοπατήματος, σε 'μένα τουλάχιστον. Μπορώ να καταλάβω όμως αυτούς που το αντιμετωπίζουν έτσι. Και όχι, ένας λόγος δεν είναι απαραίτητο να φέρει την καταστροφή. Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι. Και επίσης, η προαναφερθείσα αμετροέπεια δεν περιορίζεται σε ένα λόγο μόνο. Συνήθως. Ένθεν κακείθεν. Οπότε, ακόμα κι αν δεν φέρει την καταστροφή, σίγουρα θα αφήσει κατάλοιπα. Κάποτε πίστευα και εγώ σε αυτό που λες, όχι στο χυμαδιό, αλλά στα -ενίοτε ακόμα και προκλητά, με το άλλοθι έγκαιρης ανίχνευσης- κρασ τεστσ. Με τον καιρό και μελετώντας, διαπίστωσα πως υπάρχουν πολύ πιο επιδέξιοι τρόποι για να δοκιμάσει κανείς την αντοχή ενός κρύσταλλου από το να το κοπανάει στο τσιμέντο με την βαριοπούλα την δεκάκιλη :). Ένας βασικός λόγος είναι το γεγονός πως οι άνθρωποι που με ενδιέφεραν πάντα, του τομαριού μου συμπεριλαμβανομένου, κουβαλούσαν έναν άγγελο αλλά και τουλάχιστον έναν δαίμονα μέσα τους. Η συμβίωση με τον πρώτο είναι που με αφορά, τον -ους δεύτερο -ους ας υπήρχε τρόπος να μην έρχονται στο προσκήνιο ποτέ. Είναι μιά τέχνη να βγάζεις τον καλό εαυτό του άλλου. Ιδίως ξέροντας πως μεγάλο μέρος της έλξης που σου ασκεί οφείλεται στον σατανά που επίσης κουβαλάει μέσα του.
Στην παρομοίωσή σου επίτρεψέ μου να μην αναφερθώ, μετά τα παραπάνω το καταλαβαίνεις και εσύ πως είναι αρκετά άτοπη :)

(Ωχχχχχχχχχχ. Τώρα πρόσεξα πως είσαι και moderator!!! Δεν την γλυτώνω την διαδικτυακή φάπα φοβάμαι! Καλά είναι να μην πολυδιαφωνώ μαζί σου (χαμόγελο καλοπροαίρετο))

Πραγματικά ξαφνιάζομαι διαβάζοντας αυτά που μού γράφεις. Είναι μια άποψη που ομολογώ οτι δεν είχα ξανακούσει ποτέ. Μού φαίνεται πάντως τρομερά ενδιαφέρουσα αν και προς το παρόν ακατανόητη. Λες λοιπόν οτι αυτό που μας έλκει στον άλλον είναι μια "σατανική" του πλευρά που όλοι έχουμε αλλά προτιμάς αυτή η πλευρά να παραμένει αθέατη. Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω. Γιατί είναι τόσο σημαντικό αυτή η πλευρά να μην εμφανίζεται; Δεν είναι τάχα ανθρώπινη; Και αν εμφανίζεται μόνο η πλευρά του αγγέλου σε έναν άνθρωπο αυτός ο άνθρωπος δεν είναι λειψός; Δεν είναι ένα ψέμα; Γιατί φοβάσαι τόσο τα ελαττώματα; Ίσως (το πιθανότερο) να μην έχω καταλάβει ακόμα αρκετά από όσα λες και οι ερωτήσεις μου να μη βγάζουν νόημα.

Αυτό με το προκλητά κρας τεστς που λες μού φαίνεται τρομερά ενδιαφέρον γιατί είναι κάτι που κάνω ανέκαθεν: σαν να θέλω να πάω την ταινία της ζωής στο fast forward, να δω πρώτα πού θα πάει η κάθε ιστορία για να δω αν αξίζει να αφιερώσω χρόνο και ενέργεια. Οπότε χτυπάω το κρύσταλλο που λες με τη βαριοπούλα περιμένοντας να δω την αντοχή της. Ξέρω οτι αυτό σε αφήνει με ελάχιστους ανθρώπους. Όμως αυτοί αξίζουν πραγματικά. Το πρόβλημα προκύπτει όταν κάνει κι ο άλλος που έχει περάσει το τεστ σου το δικό του τεστ και εσύ δεν το περνάς. Εκεί θέλει δύναμη να αντέξεις το γεγονός οτι εσύ δεν ήσουν αρκετός για τον άλλον. Και οτι οι άλλοι για σένα λιγοστεύουν επικίνδυνα μετά από τόσους που έχεις διώξει.

(Φυσικά και δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο λόγω μιας υποτιθέμενης διαφωνίας σε ένα θέμα! :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
(Φυσικά και δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο λόγω μιας υποτιθέμενης διαφωνίας σε ένα θέμα! :))

Άνοιξες -με το ανίερο:Ρ σέρβο μου- ένα κάρο θέματα. Εξαιρετικά ενδιαφέροντα μεν, για εμένα τουλάχιστον, που σε απαντήσεις μακροσκελέστατες κάργα οφφ τόπικ φοβάμαι πως θα οδηγήσουν δε.
Οπότε ας μείνω στο ''υποτιθέμενης'' γιατί όντως δεν πιστεύω πως διαφωνούμε πάρα πάρα πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Μια και λέτε για διαόλους εμφανίζομαι και εγω -.-


Αν θεωρήσουμε ότι δεν αξιζει να αφιερώσεις χρονο και ενέργεια σε κάτι. Και ότι μετάνιωσες μετά.
Αν δεν αφιέρωνες τοτε τι άλλο θα έκανες; καμια φορά η δραση είναι προτιμοτερη από την απραξια. Ειδικα όταν δεν έχεις τιποτα άλλο να κάνεις.


τσιγάρα σερτικα μου φερνεις λιγο σε ζουράρη =D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
καλώς τονα!!!!!!:loltooth::loltooth::loltooth:
Έναντι του τριλήμματος απραξίας, άσκοπης σπατάλης χρόνου και ενέργειάς μας σε άκυρες επιλογές και στοχευμένης επικέντρωσης σε γύφτους της γενιάς μας -και της φυλής και φιλοσοφίας μας- που αναγαλλιάζουν την καρδιά μας -και εμείς την δική τους ελπίζουμε-, αν αγνοούσαμε τις δύο πρώτες επιλογές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
καλώς τονα!!!!!!:loltooth::loltooth::loltooth:
Έναντι του τριλήμματος απραξίας, άσκοπης σπατάλης χρόνου και ενέργειάς μας σε άκυρες επιλογές και στοχευμένης επικέντρωσης σε γύφτους της γενιάς μας που αναγαλλιάζουν την καρδιά μας -και εμείς την δική τους ελπίζουμε-, αν αγνοούσαμε τις δύο πρώτες επιλογές;


Καλως σας βρήκα!
Kανω προσπάθεια να καταλαβω τι θες να πεις! Καμια φορά βιαζομαστε
να κααλαβουμε ότι μια επιλογή είναι άκυρη ή έγκυρη τελικά και αυτό διοτι την βασιζουμε σε υποκειμενικά κριτήρια.


Για παράδειγμα λέει κάποια ή κάποιος κάτι που δεν σου αρέσει. Εσυ μπορει να τους απορριψεις για αυτό το λογο.
Και να επιλέξεις κάποιον ή κάποια άλλη που σου λέει πράγματα που σου αρέσουν στο τέλος μπορει να
αγνοησες άλλα βασικά επειδή σε γοητευσε η αντανάκλαση του καθρέφτη. Το κολπο αυτό που χρησιμποιουν οι επιδοξοι χειραγωγοι
για να σε πάρουν με το μέρος τους. Να σου λενε δηλαδή αυτά που θες να ακούς και όχι τα σωστά πράγματα!


Μπορει να ειμαστε ειλικρινείς από επιλογή αλλα δεν σημαινει ότι δεν γνωρίζουμε και αυτά τα κολπα τα οποια να σου πω επισης πως από μερικους και μερικές χρησιμοποιούνται κατά κορον και στις ερωτικές υποθέσεις. Με σκοπο να κερδισουν ο ένας τον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Καλως σας βρήκα!
Kανω προσπάθεια να καταλαβω τι θες να πεις! Καμια φορά βιαζομαστε
να καταλαβουμε...


...Μπορει να ειμαστε ειλικρινείς από επιλογή αλλα δεν σημαινει ότι δεν γνωρίζουμε και αυτά τα κολπα τα οποια να σου πω επισης πως από μερικους και μερικές χρησιμοποιούνται κατά κορον και στις ερωτικές υποθέσεις. Με σκοπο να κερδισουν ο ένας τον άλλον.
Εσύ είσαι παλιός το κέρατό μου, εγώ είμαι το χαϊβάνι εδώ :Ρ.
Όπως τα λες, καμιά φορά. Αρκετές φορές θα έλεγα εγώ. Αλλά εκεί έγκειται η δουλειά που κάνουμε με το τομάρι μας, στο να προσεγγίζουμε τον στόχο της καμίας φοράς.
Στις τελευταίες σου δύο προτάσεις θίγεις το ζουμί της ιστορίας κατ' εμέ. Έλα όμως που το έχουμε τραβήξει εκτός θέματος εντελώς και οι διαχειριστές θα αρχίσουν τίποτε καντήλια κι εξαπτέρυγα; Και με το δίκιο τους; Παίδες νομίζω πως αυτό το θέμα μάλλον είναι προς ανάλυση στο τσατ και όχι εδώ, το πηδήξαμε το νήμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Μπορείτε να συνεχίσετε τη συζήτηση, θα δημιουργηθεί νέο θέμα οσονούπω.

mille!!! οι ευχαριστίες! Αλλά προσωπικά θα επέλεγα να κρατήσω την ανοχή σου σαν καβάτζα για το μέλλον!(ημότικον γέλιου που έχει ρε γμτι μου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
mille!!! οι ευχαριστίες! Αλλά προσωπικά θα επέλεγα να κρατήσω την ανοχή σου σαν καβάτζα για το μέλλον!(ημότικον γέλιου που έχει ρε γμτι μου;)

Τι λέτε, χαρά μου να συζητάω με όλους σας! :) Παρακαλώ συνεχίστε.

Να το εμότικον γέλιου: :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Τι λέτε, χαρά μου να συζητάω με όλους σας! :) Παρακαλώ συνεχίστε.

Να το εμότικον γέλιου: :rofl:

μετά βίας κρατιέμαι να μην πω ''κέρμα δεν θα μας ρίξεις δλδ;'' . Καθόλου δεν γνωριζόμαστε αλλήλοις και οι παρερμηνείες γραπτού λόγου στην γωνία καραδοκούν. Οπότε απλά θα ζητούσα μιά χάρη, αν γίνεται. Να προστεθεί και η φατσούλα του απλού γέλιου, γιατί εδώ το καραγκιοζάκι που χτυπιέται μπορεί να ερμηνευτεί και λίγο σαν κοροϊδία ή σαρκασμός ή και ειρωνεία προς τον συνομιλητή μας.
Και επίσης, διαβάζοντας τον τίλο του νήματος που διακτινιστήκαμε, θα ήταν πολύ αγενές να προτείνω να αποσαφηνιστεί λιγάκι; Κάτι σαν ''Γραπτός ή προφορικός λόγος; Στις προσωπικές σχέσεις μας, στην μη άμεση, διαδικτυακή επαφή''. Αν και θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και η επέκτασή του -του θέματος πάντα- και στις κοινωνικές επαφές -όπως η εν λόγω στα φόρα ή μπλογκσ ή τσάτρουμσ- αλλά και στις επαγγελματικές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Να και το απλό γέλιο.:lol: Αν παρατηρήσετε δίπλα θα βρείτε μεγάλη γκάμα από smilies. :)
Έκανα και μια αλλαγή στον τίτλο.

Πάμε πάλι ον τόπικ;:redface:

Αν θεωρήσουμε ότι δεν αξιζει να αφιερώσεις χρονο και ενέργεια σε κάτι. Και ότι μετάνιωσες μετά.
Αν δεν αφιέρωνες τοτε τι άλλο θα έκανες; καμια φορά η δραση είναι προτιμοτερη από την απραξια. Ειδικα όταν δεν έχεις τιποτα άλλο να κάνεις.

Εδώ μπαίνει ένα άλλο θέμα (όχι που θα τη γλιτώναμε, ακόμα δεν προσγειωθήκαμε σε αυτό :whistle:) : Είναι φρόνιμο να ξοδεύεις χρόνο, ενέργεια και κυρίως συναισθήματα για κάποιον μην έχοντας κάτι καλύτερο να κάνεις; Δεν είναι κοροϊδία προς τον άλλον αλλά και προς τον ίδιο σου τον εαυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Εδώ μπαίνει ένα άλλο θέμα (όχι που θα τη γλιτώναμε, ακόμα δεν προσγειωθήκαμε σε αυτό :whistle:) : Είναι φρόνιμο να ξοδεύεις χρόνο, ενέργεια και κυρίως συναισθήματα για κάποιον μην έχοντας κάτι καλύτερο να κάνεις; Δεν είναι κοροϊδία προς τον άλλον αλλά και προς τον ίδιο σου τον εαυτό;


Σιγουρα το να μένεις μονος και να μην μπαινεις κάν στη διαδικασια να γνωρίσεις καινουργιο κοσμο ειτε εντος ειτε εκτος Ιντερνετ είναι σιγουρα το λιγοτερο καλύτερο που μπορεις να κάνεις. Όταν εισαι στην "γυρα" και ψάχνεις εχεις και περισσοτερες ευκαιριες να βρεις τελικά. Αν δεν ψάχνεις δεν θα βρεις θα σου μεινει ο ελευθερος χρονος και η ενεργεια. Και τι θα την κάνεις;;; =D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Να και το απλό γέλιο.:lol: Αν παρατηρήσετε δίπλα θα βρείτε μεγάλη γκάμα από smilies. :)
Έκανα και μια αλλαγή στον τίτλο.

Πάμε πάλι ον τόπικ;:redface:




θα ζητούσα κάτι πιο απλό, σε πιο ήπιο -και ασφαλές- γέλιο εννοώ, όμως βλέποντάς σας redfaced ήδη, καλύτερα να το κόψω (:-γέλιο) πριν με πάρει και με σηκώσει (:-γέλιο) (:-γέλιο).
και για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας, μάλλον πρέπει να τεθούν ένα ένα τα αρχικά υποζητήματα που δεν μπόρεσαν να αναλυθούν πριν.
(επί υιοθέτησης πληθυντικού, τον ασπάζομαι και 'γω. Αν και μάλλον την ίδια χρονιά αποφασίστηκε να βασανίσουμε την ανθρωπότητα ερχόμενοι στην ζωή :Ρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
θα ζητούσα κάτι πιο απλό, σε πιο ήπιο -και ασφαλές- γέλιο εννοώ, όμως βλέποντάς σας redfaced ήδη, καλύτερα να το κόψω (:-γέλιο) πριν με πάρει και με σηκώσει (:-γέλιο) (:-γέλιο).
και για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας, μάλλον πρέπει να τεθούν ένα ένα τα αρχικά υποζητήματα που δεν μπόρεσαν να αναλυθούν πριν.
(επί υιοθέτησης πληθυντικού, τον ασπάζομαι και 'γω. Αν και μάλλον την ίδια χρονιά αποφασίστηκε να βασανίσουμε την ανθρωπότητα ερχόμενοι στην ζωή :Ρ)

Οι ερωτήσεις έχουν τεθεί, μπορείτε να συμπληρωσετε ή/και να απαντήσετε ό,τι θέλετε. :)
Μπορείτε να δοκιμάσετε και το γέλιο του Γεωργίου αν θέλετε :loltooth:
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω γιατί έβαλα πληθυντικό. Τον πετάω στα σκουπίδια και συνεχίζουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
πότε του φύτρωσε το δόντι του Γεωργίου;;;;;;; (:-γέλιο)
Κι όσο για τον πληθυντικό, προσωπικά τον έχω συνηθίσει πια και να τον δέχομαι αλλά και να τον χρησιμοποιώ ο ίδιος στην καθημερινότητά μου, οπότε γιατί όχι και εδώ; Το σοκ ήταν γύρω στα 27-28, πια ήρθε η απευαισθητοποίηση. Αλλά ας συνέλθουμε από το κούνημα πρώτα. (Να ρε γμτι μου γιατί θεωρώ το τσατ σαν τον πιο δόκιμο τόπο για τέτοιες συζητήσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Στο θρεντ όμως τα γραπτά μένουν και αφενός κάνει τον γραφοντα να προσέχει περισσότερο τί λέει και πώς το λέει, αφετέρου μπορούν να τα δουν και να τα σχολιάσουν και οι επόμενοι αναγνώστες. Εσύ δεν έλεγες νωρίτερα ότι ο γραπτός λόγος είναι πιο ασφαλής για αποφυγή λαθών και παθών; (Όντως το κούνημα ήταν πολύ και τρομακτικό...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top