Πρώτη περίοδος και μπάνιο στην θάλασσα

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αρα ξέρεις περισσότερα από την Ερινυς που είναι ιατρός.
Στην πράξη, αν διαβάσεις προσεκτικά το ποστ μου και το ποστ του, θα δεις ότι ΔΕΝ διαφωνούμε κάπου, γιατί δεν είπαμε σντίθετα πράγματα. Συγκεκριμένα:

-Έγραψα ότι η μήτρα τείνει να κάνει εντονότερες συσπάσεις με την αλλαγή θερμοκρασίας. Αυτό μπορεί να είναι μπάνιο στην θάλασσα, να βάλεις παγοκύστες πάνω στην κοιλιά ή να καθίσεις μπρούμυτα στην κορυφή ενός ιγκλού. Ο epote από την άλλη στάθηκε στο ότι το να μπει με σερβιέτα/ταμπόν ή το να μπει χωρίς τίποτα, δεν κάνει καμία διαφορά πέραν του ότι προσελκύει καρχαρίες. (Άλλωστε η κοπελιά έγραψε ότι θα πάει κάπου χωρίς κόσμο, λογικά μέχρι να φτάσει σε τέτοιο επιθυμητό βάθος θα την μαζεύουν τα φαλαινοθηρικά. Σωστή παρατήρηση επομένως).

-Επίσης έγραψα ότι αυξάνεται ο κίνδυνος για κολπίτιδες ΜΕ ΤΑΜΠΟΝ Η CUP. Όχι γενικά επειδή θα μπει στην θάλασσα με περίοδο, αλλά επειδή θα φοράει ταμπόν ή cup. (Προς υπεράσπισή μου, το έγραψα πριν μας δηλώσει ότι θα μπει χωρίς να φοράει τίποτα).

Αυτά. :happy:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.
Στην πράξη, αν διαβάσεις προσεκτικά το ποστ μου και το ποστ του, θα δεις ότι ΔΕΝ διαφωνούμε κάπου, γιατί δεν είπαμε σντίθετα πράγματα. Συγκεκριμένα:

-Έγραψα ότι η μήτρα τείνει να κάνει εντονότερες συσπάσεις με την αλλαγή θερμοκρασίας. Αυτό μπορεί να είναι μπάνιο στην θάλασσα, να βάλεις παγοκύστες πάνω στην κοιλιά ή να καθίσεις μπρούμυτα στην κορυφή ενός ιγκλού. Ο epote από την άλλη στάθηκε στο ότι το να μπει με σερβιέτα/ταμπόν ή το να μπει χωρίς τίποτα, δεν κάνει καμία διαφορά πέραν του ότι προσελκύει καρχαρίες. (Άλλωστε η κοπελιά έγραψε ότι θα πάει κάπου χωρίς κόσμο, λογικά μέχρι να φτάσει σε τέτοιο επιθυμητό βάθος θα την μαζεύουν τα φαλαινοθηρικά. Σωστή παρατήρηση επομένως).

-Επίσης έγραψα ότι αυξάνεται ο κίνδυνος για κολπίτιδες ΜΕ ΤΑΜΠΟΝ Η CUP. Όχι γενικά επειδή θα μπει στην θάλασσα με περίοδο, αλλά επειδή θα φοράει ταμπόν ή cup. (Προς υπεράσπισή μου, το έγραψα πριν μας δηλώσει ότι θα μπει χωρίς να φοράει τίποτα).

Αυτά. :happy:


Δεν μπορεί όμως να μην υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης.Το είπες και εσυ Εξαλου.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Δεν μπορεί όμως να μην υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης.Το είπες και εσυ Εξαλου.

21 δευτερολεπτα στο γκουγκλ:

https://www.pantyprop.com/single-post/2016/09/08/Swimming-with-a-tampon---Is-it-safe

https://flexfits.com/blogs/thefixx/swimming-on-your-period

Περα απο τη πλακα και τους καρχαριες παντως, το 90% του αγχους ειναι μη τυχων και κανενας αλλος ακουμπησει το ΜΙΑΣΜΑ που ειναι η εμμηνος ρηση. Προφανως οι γυναικες ειναι κινητες πηγες φρικης, αηδιας και αισχους και μονο οιμωγη και ονειδο μπορουν να προκαλεσουν.

Λες και δεν ειναι φυσιολογικο, δεν το εχει καθε μηνα το 30% του πλανητη και δεν βγηκαμε ολοι απο ενα τετοιο. Τζιζας
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.
21 δευτερολεπτα στο γκουγκλ:

https://www.pantyprop.com/single-post/2016/09/08/Swimming-with-a-tampon---Is-it-safe

https://flexfits.com/blogs/thefixx/swimming-on-your-period

Περα απο τη πλακα και τους καρχαριες παντως, το 90% του αγχους ειναι μη τυχων και κανενας αλλος ακουμπησει το ΜΙΑΣΜΑ που ειναι η εμμηνος ρηση. Προφανως οι γυναικες ειναι κινητες πηγες φρικης, αηδιας και αισχους και μονο οιμωγη και ονειδο μπορουν να προκαλεσουν.

Λες και δεν ειναι φυσιολογικο, δεν το εχει καθε μηνα το 30% του πλανητη και δεν βγηκαμε ολοι απο ενα τετοιο. Τζιζας


Ούτε ξέρεις τι λες.Εγω ούτε που μίλησα για ταμπόν.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
21 δευτερολεπτα στο γκουγκλ:

https://www.pantyprop.com/single-post/2016/09/08/Swimming-with-a-tampon---Is-it-safe

https://flexfits.com/blogs/thefixx/swimming-on-your-period

Περα απο τη πλακα και τους καρχαριες παντως, το 90% του αγχους ειναι μη τυχων και κανενας αλλος ακουμπησει το ΜΙΑΣΜΑ που ειναι η εμμηνος ρηση. Προφανως οι γυναικες ειναι κινητες πηγες φρικης, αηδιας και αισχους και μονο οιμωγη και ονειδο μπορουν να προκαλεσουν.

Λες και δεν ειναι φυσιολογικο, δεν το εχει καθε μηνα το 30% του πλανητη και δεν βγηκαμε ολοι απο ενα τετοιο. Τζιζας
Η αλήθεια είναι ότι τις 2-3 πρώτες μέρες λόγω αρκετής ροής θα αηδίαζα να μπω στη θάλασσα αλλά γενικά το έχω κάνει (τέτοιες μέρες μάλιστα αλλά και προς το τέλος) και το μόνο μου άγχος ήταν ότι θα πάθω κάποιου είδους μόλυνση - το οποίο δεν συνέβη ποτέ btw - γιατί έτσι με είχαν πει. Το θέμα μάλλον είναι περισσότερο η αλλαγή της θερμοκρασίας αν η θάλασσα είναι κρύα και επηρεάσει στο να έχεις πόνους αργότερα (που ούτε αυτό με έτυχε).
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Πάντως έχει πλακα που τσακωνεστε για θέματα των γυναικων. Τι με ενδιαφέρει εμενα η περιοδος της καθεμιας;;; αν ηταν γκομενα μου και πονουσε εννοειται θα την πηγαινα στο γιατρο και τα ξημερώματα. Κατα τα αλλα εντάξει θα μεινει 4-5 μερες χωρις θάλασσα (αν θελει) η κοπελα. Και εγω με μια τενοντιτιδα έχω μεινει έξω απο γυμναστηριο 1 μηνα. Τι να κάνουμε τωρα.


Να έχετε πειθαρχια και υπομονη στη ζωη σας.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή ψιλοπαρακολουθω το παρόν θέμα και πραγματικά κούρασε χωρίς λόγο καιρός να καταλήγει. Καταρχάς ακομα προσπαθώ να καταλάβω το πρόβλημα. Ο ξάδερφος που θα θέλει να σε βάλει με το ζόρι στην θάλασσα ενώ έχεις περίοδο; Αν είναι τόσο μαλακας κανε παρέα με τα αλλα σου ξαδέρφια. Αν σου πει κατι του τύπου γιατί δεν μπαίνεις, θα απαντήσεις παρά παρα πολυ απλα γιατί έχω περίοδο. Αν πάλι το πρόβλημα είναι ότι Εσύ θα ζηλεύεις που οι άλλοι κάνουν μπάνιο και Εσύ Όχι τότε απλώς παίρνεις ταμπόν. Αυτααα. Τώρα ιδέες τύπου να μπεις έτσι και να γίνεται η θάλασσα "κόκκινη λίμνη" βγάλτες απ'το μυαλό σου επειδή όπως καταλαβαίνεις δεν είναι ωραίο και για τον "ξάδερφο" σου
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή ψιλοπαρακολουθω το παρόν θέμα και πραγματικά κούρασε χωρίς λόγο καιρός να καταλήγει. Καταρχάς ακομα προσπαθώ να καταλάβω το πρόβλημα. Ο ξάδερφος που θα θέλει να σε βάλει με το ζόρι στην θάλασσα ενώ έχεις περίοδο; Αν είναι τόσο μαλακας κανε παρέα με τα αλλα σου ξαδέρφια. Αν σου πει κατι του τύπου γιατί δεν μπαίνεις, θα απαντήσεις παρά παρα πολυ απλα γιατί έχω περίοδο. Αν πάλι το πρόβλημα είναι ότι Εσύ θα ζηλεύεις που οι άλλοι κάνουν μπάνιο και Εσύ Όχι τότε απλώς παίρνεις ταμπόν. Αυτααα. Τώρα ιδέες τύπου να μπεις έτσι και να γίνεται η θάλασσα "κόκκινη λίμνη" βγάλτες απ'το μυαλό σου.


Μέχρι και πμ της έστειλα για να μην το κάνει.Αυτη θα ακούσει τι θα πουν οι άλλοι όχι τι είναι καλό για αυτήν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή ψιλοπαρακολουθω το παρόν θέμα και πραγματικά κούρασε χωρίς λόγο καιρός να καταλήγει. Καταρχάς ακομα προσπαθώ να καταλάβω το πρόβλημα. Ο ξάδερφος που θα θέλει να σε βάλει με το ζόρι στην θάλασσα ενώ έχεις περίοδο; Αν είναι τόσο μαλακας κανε παρέα με τα αλλα σου ξαδέρφια. Αν σου πει κατι του τύπου γιατί δεν μπαίνεις, θα απαντήσεις παρά παρα πολυ απλα γιατί έχω περίοδο. Αν πάλι το πρόβλημα είναι ότι Εσύ θα ζηλεύεις που οι άλλοι κάνουν μπάνιο και Εσύ Όχι τότε απλώς παίρνεις ταμπόν. Αυτααα. Τώρα ιδέες τύπου να μπεις έτσι και να γίνεται η θάλασσα "κόκκινη λίμνη" βγάλτες απ'το μυαλό σου επειδή όπως καταλαβαίνεις δεν είναι ωραίο και για τον "ξάδερφο" σου


Ο Ξάδερφος μια κουβεντα θα ειπε και θα πειράχτηκε :D

ΑΦΟΥ ΞΈΡΕΙΣ τωρα οι γυναικες αν πεις κάτι αρπάζονται.
 

Bitch im a donu

Νεοφερμένος

Η Bitch im a donu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μέχρι να φτάσεις σε εκείνο το σημείο θα περάσεις μέσα από όλη την βρώμα από αντηλιακά, ρηχά νερά κλπ. Κακή επιλογή. Άλλωστε όταν έλεγες ότι θα σε πιέζει ο ξάδερφός σου να μπεις και δεν θα καταλαβαίνει γιατί να μείνεις έξω, μάλλον η λύση "μπαίνω και ας ματώσω στην θάλασσα" παραείναι δραστική και για τους 2 σας, όχι;

Σωστό και αυτό

Ιατρικα δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ να μην κολυμπησεις ενω εχεις περιοδο χωρις ταμπον, cup, σερβιετα, η ραμματα. Μηδεν. Nada. Zilts. Zero. Null. Void.

Δεν ξερω που διαολο εχετε ακουσει το αντιθετο, υποθετω κανας παπας θα σας το ειπε μαζι με το οτι δεν κανει να κοινωνεις οταν εχεις περιοδο γιατι ξεκαθαρα ο θεος που σου την εδωσε δεν την πολυγουσταρει στη τελικη.

Οι κυνδυνοι ειναι κατα βαση δυο:
1) να σε μυρισει κανενας καρχαριας και να ερθει να σε φαει
2) αν εχεις εντονη ροη, μπεις και βγεις γρηγορα πριν προλαβει να ξεπλυθει το αιμα να μοιαζει σας να σε εφαγε ο καρχαριας που ξεκαθαρα ειναι καθ οδων.

Τα περι μολυνσεων και τα σχετικα πραγματικα δεν ξερω απο που τα βρισκετε, βασικη γνωση φυσικης τυπου 1η γυμνασιου ειναι αρκετη για να μπορεσει καποιος απο μονος του να καταλαβει ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΛΟΓΟΣ ΜΟΛΥΝΣΗΣ*.

ΧΡΗΣΤΕ ΜΟΥ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

* και τους τους ανθρωπους που δεν μπορει να παει το μυαλο τους: Ο κολπος ΕΤΣΙ και αλλιως εχει συνεχη εκροη υγρων με το περιβαλον. Το αιμα της περιοδου ειναι ΛΙΓΑΚΙ επιπλεον και βρισκεται σε γενικα θετικη πιεση αλλιως καθε γυναικα που εκανε μακροβουτι θα γινοταν μπαλονι.
Ωριστε κάποιος που με καταλαβαίνει

Λοιπόν επειδή ψιλοπαρακολουθω το παρόν θέμα και πραγματικά κούρασε χωρίς λόγο καιρός να καταλήγει. Καταρχάς ακομα προσπαθώ να καταλάβω το πρόβλημα. Ο ξάδερφος που θα θέλει να σε βάλει με το ζόρι στην θάλασσα ενώ έχεις περίοδο; Αν είναι τόσο μαλακας κανε παρέα με τα αλλα σου ξαδέρφια. Αν σου πει κατι του τύπου γιατί δεν μπαίνεις, θα απαντήσεις παρά παρα πολυ απλα γιατί έχω περίοδο. Αν πάλι το πρόβλημα είναι ότι Εσύ θα ζηλεύεις που οι άλλοι κάνουν μπάνιο και Εσύ Όχι τότε απλώς παίρνεις ταμπόν. Αυτααα. Τώρα ιδέες τύπου να μπεις έτσι και να γίνεται η θάλασσα "κόκκινη λίμνη" βγάλτες απ'το μυαλό σου επειδή όπως καταλαβαίνεις δεν είναι ωραίο και για τον "ξάδερφο" σου


Δεν θα μου πεις εσύ τι να κάνω οκ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Βαλε ταμπον, εχει απο τα μικρα και δεν θα πονεσεις.


Ποτέ μου δεν βολεύτηκα τα ταμπόν. Έκανα άπειρες προσπάθειες αλλά δεν....πλέον ας μην κάνω μπάνιο για 5 μέρες στη θάλασσα στην τελική.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ποτέ μου δεν βολεύτηκα τα ταμπόν. Έκανα άπειρες προσπάθειες αλλά δεν....πλέον ας μην κάνω μπάνιο για 5 μέρες στη θάλασσα στην τελική.
Αν δοκιμασες μονο ob και οχι ταμπον με applicator, τοτε μπορει να φταιει το ταμπον. Δεν πρεπει να το νιωθεις οταν το τοποθετεις. Αν το νιωθεις το εχεις βαλει στραβα ή σε λαθος σημειο
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Όσο και αν δεν θέλετε να το πιστέψετε, ισχύει ότι μπορεί να πάθεις μόλυνση αν μπεις για μπάνιο ενώ έχεις περίοδο. Το είχα πάθει πριν 1-2 χρόνια, γιατί ήμουν με παρεα και δεν ήθελα να χάσω τα μπάνια. Ε, την επόμενη εβδομάδα περασα αρκετά άσχημα θα έλεγα με πολύ δυνατούς πόνους, ξαπλωμένη στον καναπε χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτα :/: Από τότε προτιμώ να περιμένω να σταματήσει η έντονη ροη ή τουλάχιστον να ειμαι στις τελευταίες μέρες, παρα να πάθω παλι κάτι παρόμοιο. Και ήμουν και σε καθαρά νερά και όχι σε καμία θάλασσα μέσα στην πόλη.
Επίσης, όπως αναφέρθηκε, η πρώτη περιοδος δεν είναι καθόλου σταθερή. Εμενα μου είχε έρθει πριν το καλοκαίρι θυμάμαι, και μέσα στο καλοκαίρι δεν μου ήρθε ξανά, ήρθε αργοτερα.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Κοιτά να δεις αγάπητη. Ζητάς μια άποψη σε ένα φόρουμ. Δεν θα σου πούμε τι θα κάνεις θα σε συμβουλευσουμε τι να κάνεις. Το να θεωρείς κιόλας ότι πρέπει να σου πει ο άλλος να μην μπεις με μεγάλη ροη στην θάλασσα είναι το ιδιο με το να μην κατουράς. Άρα είσαι οκ φαντάζομαι με το να κατουράω δίπλα σου ε; Τώρα οσον αφορά το υφάκι σου κρατά το για τα παιδάκια της ηλικίας σου :):):)
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όσο και αν δεν θέλετε να το πιστέψετε, ισχύει ότι μπορεί να πάθεις μόλυνση αν μπεις για μπάνιο ενώ έχεις περίοδο. Το είχα πάθει πριν 1-2 χρόνια, γιατί ήμουν με παρεα και δεν ήθελα να χάσω τα μπάνια. Ε, την επόμενη εβδομάδα περασα αρκετά άσχημα θα έλεγα με πολύ δυνατούς πόνους, ξαπλωμένη στον καναπε χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτα :/:
Είχες μολυνθεί από κάτι ή ήταν πόνοι για τους λόγους που έλεγε η Ερινύς πιο πάνω; Γιατί με το κρύο μπορεί να αρχίσεις να πονάς στα καλά καθούμενα από το να έχει χαμηλή θερμοκρασία έξω μέχρι από το να κάτσεις σε κρύο πεζούλι. :P
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Είχες μολυνθεί από κάτι ή ήταν πόνοι για τους λόγους που έλεγε η Ερινύς πιο πάνω; Γιατί με το κρύο μπορεί να αρχίσεις να πονάς στα καλά καθούμενα από το να έχει χαμηλή θερμοκρασία έξω μέχρι από το να κάτσεις σε κρύο πεζούλι. :P


Από το κρύο τυχαίνει συχνα να νιώθω πόνο κάτω χαμηλά στην κοιλιά (και τότε καταλαβαινω ότι κρύωσα και πρέπει να βγω από την θάλασσα), αυτό δεν ήταν λόγω κρύου δυστυχώς :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top