• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Οι επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Πριν κάποια χρόνια κάπνιζα για ένα διάστημα, αλλά πλέον όχι, παρά μόνο ... socially, που λένε και στο χωριό μου :P

Έχω όμως από προχθές μία διαολεμένη επιθυμία να πάρω καπνό, να κάτσω στο μπαλκόνι με ένα ποτήρι κρασί και να καπνίζω :smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Πριν κάποια χρόνια κάπνιζα για ένα διάστημα, αλλά πλέον όχι, παρά μόνο ... socially, που λένε και στο χωριό μου :P

Έχω όμως από προχθές μία διαολεμένη επιθυμία να πάρω καπνό, να κάτσω στο μπαλκόνι με ένα ποτήρι κρασί και να καπνίζω :smoke:


Κι εγώ το ίδιο αυτές τις μέρες. Και το χω κόψει 6 χρόνια. ΜΗΝ το κάνεις, παιχνίδια του μυαλού.

Άξιον περιέργειας σε τι επιβλαβείς καταστάσεις προσπαθεί να βρει το μυαλό καταφύγιο από το στρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 336 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Μην έχεις τόση σιγουριά ότι θα ζήσεις μέχρι τότε, μπορεί να πεθάνεις και τώρα <3

Σιγουρα με τον τσιγάρο επιβαρύνεις την υγεία σου όμως.7.000.000 εκατομυρια θάνατοι το 2016 από το κάπνισμα.
 

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Αχ ρε παιδιά, όσοι δεν καπνίζετε γιατί μπαίνετε στα θρεντ των καπνιστών να κάνετε κύρηγμα για το κάπνισμα; :look:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Γιατί δεν είναι κακό να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.


Δεκτό, αγαπημένε μου Φώτη, αλλά υποτίθεται πως στο θέμα καπνιστών, τα άτομα που γράφουν είναι πλήρως συνειδητοποιημένα γύρω απο το τι καλά και τι κακά έχει η επιλογή τους. Δεν είναι να τους υπενθυμίζει κανείς πόσα άτομα πεθαίνουν κάθε χρόνο απο το κάπνισμα, αν θέλεις τόσο πολύ να κόψει κάποιος απο το θρεντ το κάπνισμα, προσπάθησε να τον βοηθήσεις και όχι να τον πιέσεις.

Φιλικά, απο ένα άτομο που συνειδητά δεν κόβει το κάπνισμα τα τελευταία χρόνια (παρόλο που μπορεί)

:)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Δεκτό, αγαπημένε μου Φώτη, αλλά υποτίθεται πως στο θέμα καπνιστών, τα άτομα που γράφουν είναι πλήρως συνειδητοποιημένα γύρω απο το τι καλά και τι κακά έχει η επιλογή τους. Δεν είναι να τους υπενθυμίζει κανείς πόσα άτομα πεθαίνουν κάθε χρόνο απο το κάπνισμα, αν θέλεις τόσο πολύ να κόψει κάποιος απο το θρεντ το κάπνισμα, προσπάθησε να τον βοηθήσεις και όχι να τον πιέσεις.

Φιλικά, απο ένα άτομο που συνειδητά δεν κόβει το κάπνισμα τα τελευταία χρόνια (παρόλο που μπορεί)

:)
Αρχικά το κάπνισμα δεν έχει κανένα θετικό.

Συμφωνώ ότι εσκεμενα δεν το κόβουν το κάπνισμα όμως αναρωτιέμαι,γιατί;Θέλουν να πεθάνουν;Η από μαγκιά;Γιατί δεν βλέπω τον λόγο που παιδιά από 15 ετών καπνίζουν.Ισως οι μόνες βιομηχανίες που έπρεπε να μην υπάρχουν είναι οι βιομήχανος καπνικών.
 

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Αρχικά το κάπνισμα δεν έχει κανένα θετικό.

Συμφωνώ ότι εσκεμενα δεν το κόβουν το κάπνισμα όμως αναρωτιέμαι,γιατί;Θέλουν να πεθάνουν;Η από μαγκιά;Γιατί δεν βλέπω τον λόγο που παιδιά από 15 ετών καπνίζουν.Ισως οι μόνες βιομηχανίες που έπρεπε να μην υπάρχουν είναι οι βιομήχανος καπνικών.


Συμφωνώ οτι σε θέματα σωματικής υγείας δεν έχει κάτι να προσφέρει, αλλά μπορώ να σου πω εμπειρικά οτι για εμένα τουλάχιστον, όσο ήμουν περιστασιακή, ήταν τρομερό αγχολυτικό. Τώρα καπνίζω μόνιμα απο δική μου μαλακία, αλλά και πάλι δεν ξεπερνώ τα 8 τσιγάρα ημερησίως. Δεν είναι καλό να είσαι τόσο κάθετος στο ζήτημα γιατί μπορεί και εσύ να καταλήξεις να καπνίζεις μετά απο λίγα χρόνια για τον χψ λόγο (σαν παράδειγμα θα δώσω την κολλητή μου που ήταν φανατική αντικαπνίστρια και τώρα είναι socially φουγάρο το τελευταίο εξάμηνο).

Ο λόγος που δεν κόβει κάποιος το κάπνισμα είναι διαφορετικός για τον καθένα. Οι περισσότεροι, ωστόσο, είναι αρκετά εθισμένοι ώστε να το κόψουν εντελώς - και ο εθισμός είναι δύσκολο πράγμα να ξεπεράσεις σε μια μέρα. Δεν είναι θέμα μαγκιάς ή θέλησης για άμεσο θάνατο, είναι χίλια πράγματα πέραν του εθισμού που ενδεχομένως να μη βλέπει ο μη-καπνιστής.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Εγω πάντως που ήμουν γερός καπνιστής 12 ολόκληρα χρόνια (05/2001 - 24/8/2013), δεν κατάλαβα Χριστό από εθισμό. Δε λέω ότι δεν υπάρχει, δε λέω ότι μπορεί να το βίωσα και να μη το κατάλαβα (πχ η κίνηση που κάνεις να πιάσεις ένα τσιγάρο ενω ξέρεις οτι δεν έχεις πακέτο πια στο σπίτι μπορεί να είναι κάτι τέτοιο).

Πραγματικά όμως, πιστεύω ότι εάν κάποιος έχει ισχυρή θέληση μπορεί να ξεφύγει από πολλές κακές συνήθειες και οτι ο εθισμός που λέμε είναι και μιας μορφής "δικαιολογώ την αδυναμία του εαυτού μου και της θέλησής μου να λύσουν τα προβλήματά τους αλλιώς και καταφεύγουν στο αναγκαίο τσιγάρο, στο αναγκαίο ποτό, στην αναγκαία γλυκιά λιχουδιά".

Τώρα, μπορεί απλά να είμαι ηλίθιος και ξερόλας που τα λέω αυτά, ή απλά να προβάλλω τη δική μου ισχύ και ικανότητα ως ανικανότητα και αδυναμία των άλλων. Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι αν πραγματικά θες κάτι, το καταφέρνεις.

6 χρόνια χωρίς τσιγάρο, με τον πειρασμό για άτμισμα ή ναργιλέ να έχουν περάσει απο τη σκέψη αλλά να έχουν φύγει όπως ήρθαν, μπορώ να καταλάβω τους καπνιστές όταν λένε 2-3 πραγματάκια:

1. Το τσιγάρο ειναι αγχολυτικό (στην αρχή στις πρώτες ρουφηξιές, ειδικά μαζί με καφεδάκι και αραλίκι). Τουλάχιστον δείχνει έτσι. Εμένα με φούντωνε χειρότερα από ένα σημείο και ύστερα στους σφυγμούς.

2. Τουαλέτα. Δεν κάνω πλάκα. Τσιγαράκι και πας κυριλέ, άκοπα.

3. Κοινωνική ενσωμάτωση. Όταν όλοι γύρω σου καπνίζουν θες κι εσυ να αναμειχθείς ομοίως. Το κατάλαβα όταν πήγαινα κι εγω να κάνω την κίνηση και θυμόμουν ότι δεν καπνίζω και καθομουν σαν κούκος με άδεια χέρια. Γελοίο σαν επιχείρημα το ξέρω, αλλά υπάρχει ένα άδειασμα, ένα κενό απαξ και το κόψεις.

4. Η απόλαυση του να εισπνέεις βαθιά και να εκπνέεις τον πηχτό καπνό κάτω από το φως και να αισθάνεσαι ότι ξεφορτώνεσαι τα άγχη σου ομοίως.

5. Οι άνθρωποι που δεν καπνίζουν όντως κάνουν σαν κακογαμημένες πεθερές όταν βλέπουν έναν καπνιστή. Και χειρότερες πεθερές είμαστε συνήθως όσοι το κόψαμε. Το παίζουμε τόσο ενάρετοι απέναντι στους καπνιστές και κουνάμε -δικαίως μεν, αλλά υπερβολικά δε- το δάχτυλο στους καπνιστές, ξεχνόντας ότι κι εμείς αγαπήσαμε το τσιγάρο. Θα έπρεπε όσοι το έχουμε βάλει στο στόμα μας να περνάμε μεν την εμπειρία μας στους καπνίζοντες αλλά να μην είμαστε τόσο υπερβολικοί και υποκριτές.

Τουλάχιστον εμένα αν δεν καπνίζει ο άλλος μπρος στη μούρη μου όταν τρώω (είναι το μόνο που πραγματικά με ενοχλεί και τώρα και όταν κάπνιζα), τον αφήνω να καπνίσει σπίτι μου. Ελεύθερα. Αρκεί να ανοίξει ένα παραθυράκι να βγεί ο καπνός. Τίποτε άλλο.

Θεωρώ ότι αμα ο καπνιστής βλάπτει εσένα, οφείλεις να κάνεις παράπονο. Ειδάλλως να τον σεβαστείς αν το κάνει στο χώρο του ή μακριά σου. Και τη συμβουλή σου, μόνο αν σου ζητηθεί, ή έστω αν έχεις άνεση με τον άλλο, πες την κι άστην. Όχι υστερίες.


Εντούτοις ναι, ειναι μακράν καλύτερη η ζωή χωρίς αυτό και τα πραγματικά πλεονεκτήματα πολύ περισσότερα. Χωρητικότητα πνευμόνων, αντοχή, καθαρή μυρωδιά, αποταμίευση χρημάτων, διατήρηση υγείας κλπ κλπ.

Πράγματι είναι μια ιδέα. Και εαν κανείς το κόψει και μαχαίρι (χωρίς μετάβαση σε άτμισμα) θέλει πολλά κιλά αρχίδια αλλά είναι και τεράστιο στοίχημα. Και η ηδονή του να μην το χάσεις το στοίχημα, κάποια στιγμή ξεπερνάει τόσο πολύ την ανάγκη για τσιγάρο που σώζεσαι χωρίς να το καταλάβεις από τον ίδιο σου τον εγωισμό. Είναι πραγματικά ηδονικό αυτό το "αντε γαμηθείτε, το κανα!". Νιώθεις αλλιώς για την ισχύ σου όταν ξέρεις ότι έχεις επιβληθεί στα χειρότερα ένστικτά σου όπως η ανάγκη του καπνίσματος ή γενικότερα μιας κακής συνήθειας. Όπως ακριβώς και στη δίαιτα αν πετύχει. Είναι ένα συναίσθημα που πρέπει ο καθένας να το ζήσει για να το καταλάβει και προσφέρει τεράστια ευχαρίστηση.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Εγω πάντως που ήμουν γερός καπνιστής 12 ολόκληρα χρόνια (05/2001 - 24/8/2013), δεν κατάλαβα Χριστό από εθισμό. Δε λέω ότι δεν υπάρχει, δε λέω ότι μπορεί να το βίωσα και να μη το κατάλαβα (πχ η κίνηση που κάνεις να πιάσεις ένα τσιγάρο ενω ξέρεις οτι δεν έχεις πακέτο πια στο σπίτι μπορεί να είναι κάτι τέτοιο).

Πραγματικά όμως, πιστεύω ότι εάν κάποιος έχει ισχυρή θέληση μπορεί να ξεφύγει από πολλές κακές συνήθειες και οτι ο εθισμός που λέμε είναι και μιας μορφής "δικαιολογώ την αδυναμία του εαυτού μου και της θέλησής μου να λύσουν τα προβλήματά τους αλλιώς και καταφεύγουν στο αναγκαίο τσιγάρο, στο αναγκαίο ποτό, στην αναγκαία γλυκιά λιχουδιά".

Τώρα, μπορεί απλά να είμαι ηλίθιος και ξερόλας που τα λέω αυτά, ή απλά να προβάλλω τη δική μου ισχύ και ικανότητα ως ανικανότητα και αδυναμία των άλλων. Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι αν πραγματικά θες κάτι, το καταφέρνεις.

6 χρόνια χωρίς τσιγάρο, με τον πειρασμό για άτμισμα ή ναργιλέ να έχουν περάσει απο τη σκέψη αλλά να έχουν φύγει όπως ήρθαν, μπορώ να καταλάβω τους καπνιστές όταν λένε 2-3 πραγματάκια:

1. Το τσιγάρο ειναι αγχολυτικό (στην αρχή στις πρώτες ρουφηξιές, ειδικά μαζί με καφεδάκι και αραλίκι). Τουλάχιστον δείχνει έτσι. Εμένα με φούντωνε χειρότερα από ένα σημείο και ύστερα στους σφυγμούς.

2. Τουαλέτα. Δεν κάνω πλάκα. Τσιγαράκι και πας κυριλέ, άκοπα.

3. Κοινωνική ενσωμάτωση. Όταν όλοι γύρω σου καπνίζουν θες κι εσυ να αναμειχθείς ομοίως. Το κατάλαβα όταν πήγαινα κι εγω να κάνω την κίνηση και θυμόμουν ότι δεν καπνίζω και καθομουν σαν κούκος με άδεια χέρια. Γελοίο σαν επιχείρημα το ξέρω, αλλά υπάρχει ένα άδειασμα, ένα κενό απαξ και το κόψεις.

4. Η απόλαυση του να εισπνέεις βαθιά και να εκπνέεις τον πηχτό καπνό κάτω από το φως και να αισθάνεσαι ότι ξεφορτώνεσαι τα άγχη σου ομοίως.

5. Οι άνθρωποι που δεν καπνίζουν όντως κάνουν σαν κακογαμημένες πεθερές όταν βλέπουν έναν καπνιστή. Και χειρότερες πεθερές είμαστε συνήθως όσοι το κόψαμε. Το παίζουμε τόσο ενάρετοι απέναντι στους καπνιστές και κουνάμε -δικαίως μεν, αλλά υπερβολικά δε- το δάχτυλο στους καπνιστές, ξεχνόντας ότι κι εμείς αγαπήσαμε το τσιγάρο. Θα έπρεπε όσοι το έχουμε βάλει στο στόμα μας να περνάμε μεν την εμπειρία μας στους καπνίζοντες αλλά να μην είμαστε τόσο υπερβολικοί και υποκριτές.

Τουλάχιστον εμένα αν δεν καπνίζει ο άλλος μπρος στη μούρη μου όταν τρώω (είναι το μόνο που πραγματικά με ενοχλεί και τώρα και όταν κάπνιζα), τον αφήνω να καπνίσει σπίτι μου. Ελεύθερα. Αρκεί να ανοίξει ένα παραθυράκι να βγεί ο καπνός. Τίποτε άλλο.

Θεωρώ ότι αμα ο καπνιστής βλάπτει εσένα, οφείλεις να κάνεις παράπονο. Ειδάλλως να τον σεβαστείς αν το κάνει στο χώρο του ή μακριά σου. Και τη συμβουλή σου, μόνο αν σου ζητηθεί, ή έστω αν έχεις άνεση με τον άλλο, πες την κι άστην. Όχι υστερίες.


Εντούτοις ναι, ειναι μακράν καλύτερη η ζωή χωρίς αυτό και τα πραγματικά πλεονεκτήματα πολύ περισσότερα. Χωρητικότητα πνευμόνων, αντοχή, καθαρή μυρωδιά, αποταμίευση χρημάτων, διατήρηση υγείας κλπ κλπ.

Πράγματι είναι μια ιδέα. Και εαν κανείς το κόψει και μαχαίρι (χωρίς μετάβαση σε άτμισμα) θέλει πολλά κιλά αρχίδια αλλά είναι και τεράστιο στοίχημα. Και η ηδονή του να μην το χάσεις το στοίχημα, κάποια στιγμή ξεπερνάει τόσο πολύ την ανάγκη για τσιγάρο που σώζεσαι χωρίς να το καταλάβεις από τον ίδιο σου τον εγωισμό. Είναι πραγματικά ηδονικό αυτό το "αντε γαμηθείτε, το κανα!". Νιώθεις αλλιώς για την ισχύ σου όταν ξέρεις ότι έχεις επιβληθεί στα χειρότερα ένστικτά σου όπως η ανάγκη του καπνίσματος ή γενικότερα μιας κακής συνήθειας. Όπως ακριβώς και στη δίαιτα αν πετύχει. Είναι ένα συναίσθημα που πρέπει ο καθένας να το ζήσει για να το καταλάβει και προσφέρει τεράστια ευχαρίστηση.


Τα είπες όλα.. Ειδικά με το 5 δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.. (ούσα καπνίστρια 3 χρόνια.)
 

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγω πάντως που ήμουν γερός καπνιστής 12 ολόκληρα χρόνια (05/2001 - 24/8/2013), δεν κατάλαβα Χριστό από εθισμό. Δε λέω ότι δεν υπάρχει, δε λέω ότι μπορεί να το βίωσα και να μη το κατάλαβα (πχ η κίνηση που κάνεις να πιάσεις ένα τσιγάρο ενω ξέρεις οτι δεν έχεις πακέτο πια στο σπίτι μπορεί να είναι κάτι τέτοιο).

Πραγματικά όμως, πιστεύω ότι εάν κάποιος έχει ισχυρή θέληση μπορεί να ξεφύγει από πολλές κακές συνήθειες και οτι ο εθισμός που λέμε είναι και μιας μορφής "δικαιολογώ την αδυναμία του εαυτού μου και της θέλησής μου να λύσουν τα προβλήματά τους αλλιώς και καταφεύγουν στο αναγκαίο τσιγάρο, στο αναγκαίο ποτό, στην αναγκαία γλυκιά λιχουδιά".

Τώρα, μπορεί απλά να είμαι ηλίθιος και ξερόλας που τα λέω αυτά, ή απλά να προβάλλω τη δική μου ισχύ και ικανότητα ως ανικανότητα και αδυναμία των άλλων. Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι αν πραγματικά θες κάτι, το καταφέρνεις.

6 χρόνια χωρίς τσιγάρο, με τον πειρασμό για άτμισμα ή ναργιλέ να έχουν περάσει απο τη σκέψη αλλά να έχουν φύγει όπως ήρθαν, μπορώ να καταλάβω τους καπνιστές όταν λένε 2-3 πραγματάκια:

1. Το τσιγάρο ειναι αγχολυτικό (στην αρχή στις πρώτες ρουφηξιές, ειδικά μαζί με καφεδάκι και αραλίκι). Τουλάχιστον δείχνει έτσι. Εμένα με φούντωνε χειρότερα από ένα σημείο και ύστερα στους σφυγμούς.

2. Τουαλέτα. Δεν κάνω πλάκα. Τσιγαράκι και πας κυριλέ, άκοπα.

3. Κοινωνική ενσωμάτωση. Όταν όλοι γύρω σου καπνίζουν θες κι εσυ να αναμειχθείς ομοίως. Το κατάλαβα όταν πήγαινα κι εγω να κάνω την κίνηση και θυμόμουν ότι δεν καπνίζω και καθομουν σαν κούκος με άδεια χέρια. Γελοίο σαν επιχείρημα το ξέρω, αλλά υπάρχει ένα άδειασμα, ένα κενό απαξ και το κόψεις.

4. Η απόλαυση του να εισπνέεις βαθιά και να εκπνέεις τον πηχτό καπνό κάτω από το φως και να αισθάνεσαι ότι ξεφορτώνεσαι τα άγχη σου ομοίως.

5. Οι άνθρωποι που δεν καπνίζουν όντως κάνουν σαν κακογαμημένες πεθερές όταν βλέπουν έναν καπνιστή. Και χειρότερες πεθερές είμαστε συνήθως όσοι το κόψαμε. Το παίζουμε τόσο ενάρετοι απέναντι στους καπνιστές και κουνάμε -δικαίως μεν, αλλά υπερβολικά δε- το δάχτυλο στους καπνιστές, ξεχνόντας ότι κι εμείς αγαπήσαμε το τσιγάρο. Θα έπρεπε όσοι το έχουμε βάλει στο στόμα μας να περνάμε μεν την εμπειρία μας στους καπνίζοντες αλλά να μην είμαστε τόσο υπερβολικοί και υποκριτές.

Τουλάχιστον εμένα αν δεν καπνίζει ο άλλος μπρος στη μούρη μου όταν τρώω (είναι το μόνο που πραγματικά με ενοχλεί και τώρα και όταν κάπνιζα), τον αφήνω να καπνίσει σπίτι μου. Ελεύθερα. Αρκεί να ανοίξει ένα παραθυράκι να βγεί ο καπνός. Τίποτε άλλο.

Θεωρώ ότι αμα ο καπνιστής βλάπτει εσένα, οφείλεις να κάνεις παράπονο. Ειδάλλως να τον σεβαστείς αν το κάνει στο χώρο του ή μακριά σου. Και τη συμβουλή σου, μόνο αν σου ζητηθεί, ή έστω αν έχεις άνεση με τον άλλο, πες την κι άστην. Όχι υστερίες.


Εντούτοις ναι, ειναι μακράν καλύτερη η ζωή χωρίς αυτό και τα πραγματικά πλεονεκτήματα πολύ περισσότερα. Χωρητικότητα πνευμόνων, αντοχή, καθαρή μυρωδιά, αποταμίευση χρημάτων, διατήρηση υγείας κλπ κλπ.

Πράγματι είναι μια ιδέα. Και εαν κανείς το κόψει και μαχαίρι (χωρίς μετάβαση σε άτμισμα) θέλει πολλά κιλά αρχίδια αλλά είναι και τεράστιο στοίχημα. Και η ηδονή του να μην το χάσεις το στοίχημα, κάποια στιγμή ξεπερνάει τόσο πολύ την ανάγκη για τσιγάρο που σώζεσαι χωρίς να το καταλάβεις από τον ίδιο σου τον εγωισμό. Είναι πραγματικά ηδονικό αυτό το "αντε γαμηθείτε, το κανα!". Νιώθεις αλλιώς για την ισχύ σου όταν ξέρεις ότι έχεις επιβληθεί στα χειρότερα ένστικτά σου όπως η ανάγκη του καπνίσματος ή γενικότερα μιας κακής συνήθειας. Όπως ακριβώς και στη δίαιτα αν πετύχει. Είναι ένα συναίσθημα που πρέπει ο καθένας να το ζήσει για να το καταλάβει και προσφέρει τεράστια ευχαρίστηση.


Αυτό περί ισχυρής θέλησης για να το κόψει κάποιος ισχύει πάντως, αν και ποτέ μου δεν χρειάστηκε να "πιεστώ" για να το κόψω. Ειδικά όσο ήμουν περιστασιακή ήμουν on και off όλη την ώρα, ξεκινούσα και σταματούσα όποτε ήθελα. Όταν ξεκίνησα να καπνίζω πιο συστηματικά πάλι δεν είχα κάποια δυσκολία να μην καπνίσω για κάποιο διάστημα και πλέον συνειδητά δεν το κόβω απο τώρα, ούτε και θέλω να το αντικαταστήσω με ηλεκτρονικό κλπ. Έχω βάλει προσωπικό "όριο" στο πότε θα το κόψω και μέχρι στιγμής τα πηγαίνω αρκετά καλά. :)


Το τσιγάρο σε εμένα εξ αρχής λειτουργούσε ως αγχολυτικό, αν και πλέον είναι μηχανική κίνηση για εμένα το "δεν είμαι καλά, ας κάνω ένα τσιγάρο" και το έχω διαρκώς στο μυαλό μου ως άμεσο ξέσπασμα. Και στο περί τουαλέτας θα συμφωνήσω άπειρα, γιατί τουλάχιστον σε εμένα λειτουργεί, αλλά δεν είναι major λόγος που καπνίζω. Νομίζω οτι αν έπρεπε να πω το λόγο που καπνίζω σε κάποιον, πέρα απο το αγχολυτικό κομμάτι, θα έλεγα το 4 - η όλη διαδικασία με ηρεμεί πάρα πολύ.

Προσωπικά, δεν έχω πρόβλημα με τους μη καπνιστές, αρκεί να μην κάνουν σε εκνευριστικό επίπεδο κήρυγμα. Έχω συγκατοικήσει λόγω ατυχήματος με φίλη μου αντικαπνίστρια, και το ένα δίμηνο που μέναμε μαζί μου τα είχε κάνει τσουρέκια με το τσιγάρο, και το αστείο είναι οτι δεν την ενοχλούσα καν γιατί και με σπασμένο πόδι έβγαινα έξω στο μπαλκόνι να καπνίσω για να μην την ενοχλώ. Και εμένα με ενοχλεί πάρα πολύ το να καπνίζει κάποιος ενώ τρώω και το βρίσκω πολύ κακό να καπνίζει κάποιος εν ώρα φαγητού... Το σημαντικό είναι να σέβεται κάποιος τους μη καπνιστές σε κάθε περίπτωση και ειδικότερα παιδιά, εγκύους κλπ. Σε κλειστό χώρο καπνίζω σε δύο περιπτώσεις:

  1. Στο πατρικό μου, όπου καπνίζουμε ανεξαιρέτως όλοι στην κουζίνα ΠΑΝΤΟΤΕ με ανοιχτή τη μπαλκονόπορτα χειμώνα-καλοκαίρι

  2. Ομοίως στο δικό μου διαμέρισμα, πάντα με παράθυρο ανοιχτό κλπ



:)
 

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ας μιλήσω και εγώ για το θέμα. Εγώ είμαι αντικαπνιστής(παλιά ήμουν φανατικός λόγω ενός τρομακτικού βίντεου που μας είχε βάλει μια δασκάλα στο δημοτικό για τα αρνητικά του καπνίσματος). Όμως έχω αρκετούς φίλους καπνιστές και δεν με πειράζει. Δε θα επιμείνω σε κάποιον να το σταματήσει γιατί καταλαβαίνω ότι είναι ενοχλητικό πολλές φορές. Θα με ενοχλήσει όμως αν κάποιος καπνίζει σε εσωτερικό χώρο χωρίς να είναι ανοιχτά τα παράθυρα ή σε εξωτερικό χώρο αν φυσάει πάνω μου. Ευτυχώς οι γονείς μου δεν καπνίζουν πλέον και δεν υπάρχει η μυρωδιά στο σπίτι. Πολλές φορές θα με πειράξει η μυρωδιά όταν καπνίζει φίλος μου αλλά ή δε θα το πω ή θα τον παρακαλέσω να μην στρέφει τον καπνό προς το μέρος μου. Θυμάμαι μια φορά στο σχολείο, ένας παλιός εχθρός μου κάπνιζε στο διάλειμμα και όταν περνούσα από δίπλα του, φύσηξε με δύναμη τον καπνό πάνω μου. Ε ναι, αυτό με πείραξε. :P
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=4483584&postcount=167
Aπαντάω στο @Indiana Jones για να μην ενοχλήσουμε τους καπνιστές.

Το κάπνισμα είναι αίτιο για 1.000.000 θανάτους από καρκίνο κάθε χρόνο σε παγκόσμιο επίπεδο, 600.000 το αλκοόλ και 200.000 η ατμοσφαιρική ρύπανση κάθε χρόνο. Αν μετρήσουμε και τους θανάτους από εγκεφαλικά ή από καρδιά που οφείλονται και αυτά στο κάπνισμα τα νούμερα αυξάνονται σε μεγάλο βαθμό.
πηγή: Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας


Συνεπώς το κάπνισμα δεν πρέπει να απαγορεύεται μόνο σε κλειστούς χώρους αλλά και σε ανοικτούς (ταβέρνες, συναυλίες) και σε σπίτια σε όσους έχουν ανήλικα μέλη στην οικογένεια τους.


Μου έκανε εντύπωση αυτή η είδηση https://www.who.int/features/qa/cancer-red-meat/en/ για το αμελητέο ποσό της ποινής. Ελπίζω ο Μητσοτάκης να κάνει αυτά που υποσχέθηκε γιατί αν μείνουμε στις ποινές των 100 ευρώ δεν αξίζει καν στο κόπο να το σκεφτόμαστε.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=4483584&postcount=167
Aπαντάω στο @Indiana Jones για να μην ενοχλήσουμε τους καπνιστές.

Το κάπνισμα είναι αίτιο για 1.000.000 θανάτους από καρκίνο κάθε χρόνο σε παγκόσμιο επίπεδο, 600.000 το αλκοόλ και 200.000 η ατμοσφαιρική ρύπανση κάθε χρόνο. Αν μετρήσουμε και τους θανάτους από εγκεφαλικά ή από καρδιά που οφείλονται και αυτά στο κάπνισμα τα νούμερα αυξάνονται σε μεγάλο βαθμό.
πηγή: Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας


Συνεπώς το κάπνισμα δεν πρέπει να απαγορεύεται μόνο σε κλειστούς χώρους αλλά και σε ανοικτούς (ταβέρνες, συναυλίες) και σε σπίτια σε όσους έχουν ανήλικα μέλη στην οικογένεια τους.


Μου έκανε εντύπωση αυτή η είδηση https://www.who.int/features/qa/cancer-red-meat/en/ για το αμελητέο ποσό της ποινής. Ελπίζω ο Μητσοτάκης να κάνει αυτά που υποσχέθηκε γιατί αν μείνουμε στις ποινές των 100 ευρώ δεν αξίζει καν στο κόπο να το σκεφτόμαστε.


Το κάπνισμα πρέπει να απαγορευτεί σε δημόσιους χώρους.Δεν είμαι υποχρεωμένος να αναπνέω τον καπνό εγώ.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Σωπα, βρηκαμε κατι στο οποιο συμφωνουμε.


Είναι κοινή λογική φίλε μου.Θελει κάποιος να καπνίζει οκ,όχι όμως μέσα στην μούρη μου.Διαβασα ότι ο παθητικός καπνιστής έχει πολλούς κινδύνους.

Ο πατέρας μου κάπνιζε στην κουζίνα αφού τον έβρισα 2-3 φορές τώρα βγαίνει στο μπαλκόνι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top