Sushi

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δε πόσταρα μέσα από γευσιγνωστική σκοπιά. Απλά έδωσα τη χιουμοριστική χροιά της περιοχής μου πάνω στο θέμα φαγητό, η οποία πάνω κάτω συνοψίζεται στο μεγαλείο που αντλείται από το αρνίσιο παιδάκι και τη χρήση των χορταρικών μόνο ως ντεκορ. :D
Α παρντόν, δεν κατάλαβα τι εστί ζγούρ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Τελικά δοκίμασα πριν κάνα χρόνο sushi και δεν ενθουσιάστηκα. Μου άρεσε πολύ όμως h σως wasabi. Δεν θα ξαναέτρωγα αλλά η παρέα μου θέλει να πάμε σήμερα για sushi.

Τι μαγαζιά έχετε να μου προτείνετε στην Αθήνα και τι προτάσεις παραγγελίας από αυτά; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Τελικά δοκίμασα πριν κάνα χρόνο sushi και δεν ενθουσιάστηκα. Μου άρεσε πολύ όμως h σως wasabi. Δεν θα ξαναέτρωγα αλλά η παρέα μου θέλει να πάμε σήμερα για sushi.

Τι μαγαζιά έχετε να μου προτείνετε στην Αθήνα και τι προτάσεις παραγγελίας από αυτά; :)

Φαντάγκο .. μπορείτε να πάτε στο Golden Phoinix στο Κεφαλάρι που έχει είναι κινέζικο, αλλά έχει και αρκετά καλό σούσι. Έτσι όσοι θέλουν θα φάνε σούσι και όσοι θέλουν κινέζικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το Godzilla στου Ψυρρή έχει καλό σούσι και τις Κυριακές έχει μπουφέ και με 27? τρως όσο θες.

Και καλό, αν και μικρό και χωρίς καλό εξαερισμό είναι το Furin Kazan στο Σύνταγμα.

Δεν με παίρνετε και μένα ρε Φαντάγκο? Μου ήρθε λιγούρα.:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
επίσης το Square Sushi στο Κολωνάκι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Διάβασα ότι το Square Sushi είναι ακριβό. Ισχύει;

Η αλήθεια είναι ότι προτιμάμε στο κέντρο κάπου, το Κεφαλάρι νομίζω είναι μακρυά.

Ευχαριστώ! :D

υγ: αν μπορείτε να μου λέτε και καμία οδό να το βρίσκω στο χάρτη, καλό είναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Διάβασα ότι το Square Sushi είναι ακριβό. Ισχύει;

Η αλήθεια είναι ότι προτιμάμε στο κέντρο κάπου, το Κεφαλάρι νομίζω είναι μακρυά.

Ευχαριστώ! :D

υγ: αν μπορείτε να μου λέτε και καμία οδό να το βρίσκω στο χάρτη, καλό είναι :P

Κοίτα τα ιαπωνέζικα γενικά είναι ακριβά ... για να φας κάτι της προκοπής και βέβαια καθαρό έτσι! Μην ξεχνάς ότι είναι βέβαια τρόπον τινά επεξεργασμένο, αλλά παραμένει άψητο, οπότε καλό θα είναι να έχεις κάποια εγγύηση τουλάχιστον ότι είναι φρέσκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δες εδώ, θα βρεις και τιμές. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Λέμε να πάμε στο Furin Kazan. Το έχει δοκιμάσει κανείς; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Λέμε να πάμε στο Furin Kazan. Το έχει δοκιμάσει κανείς; :worry:
Εγώ αλλα δεν έφαγα sushi. Εφαγα noodles.:P
οι υπόλοιποι πάντως ενθουσιαστήκαν. Υποτίθεται ότι είναι από τα καλύτερα Ιαπωνικά στην Αθήνα. Απλά σαν χώρος δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Το σουβλατζίδικο της γειτονιάς μου είνια πιο ωραίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εγώ αλλα δεν έφαγα sushi. Εφαγα noodles.:P
οι υπόλοιποι πάντως ενθουσιαστήκαν. Υποτίθεται ότι είναι από τα καλύτερα Ιαπωνικά στην Αθήνα. Απλά σαν χώρος δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Το σουβλατζίδικο της γειτονιάς μου είνια πιο ωραίο!
Λοιπόν πήγαμε Furin Kazan και πραγματικά απορώ πως είναι το σουβλατζίδικο της γειτονιάς σου :P

Τον χώρο τον βρήκα μια χαρά. Καθαρός, λίγο μικρός μεν, λιτός και απέριττος. Τι άλλο δηλαδή θέλεις από ένα μαγαζί για sushi; Και ιαπωνική διακόσμηση;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Α πρέπει να ρθεις να το δεις!!! Καταπληκτικό!!! :P
Και ναι, όταν θα παω για σουσι θέλω ο χωρος να μου "δίνει" και κάτι. Όταν θα πάω σε χασαποταβέρνα την περιμένω αλλιώς, όταν θα πάω σε μπυραρία αλλιώς κλπ κλπ!:D
Αλήθεια το service πως ήταν? Αν θυμάμαι καλά εμείς είχαμε ένα ψιλοπροβληματάκι συννενοησης.

(Aχρηστη πληροφορία της ημέρας. Οι λέξεις fu rin ka zan νομίζω πως σημαίνουν αερας, γη, φωτιά, νερό όχι με την ίδια σειρά. Και δεν παίρνω και όρκο γιαυτό!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Είχαν και έναν Έλληνα σερβιτόρο, αλλά τελικά μας εξυπηρέτησε Ιάπωνας. Δεν είχαμε πρόβλημα αφού άλλωστε δεν είχαμε απορίες για να χρειάζεται τρελό λεξιλόγιο. :)

Όσο για το σουβλατζίδικο της γειτονιάς σου με καλύτερο χώρο από αυτό, θα ήθελα να το δω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως το συγκεκριμένο μαγαζί έκανε ανακαίνιση (πέρυσι νομίζω). Από ότι ξέρω παλιά ήταν τελείως καταγώγι (εγώ έχω πάει μετά την ανακαίνιση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.
Αρκετά παλιό thread. Εγώ πλέον 2020 παίρνω sushi από Koi και Shishan sushi bar :)
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αρκετά παλιό thread. Εγώ πλέον 2020 παίρνω sushi από Koi και Shishan sushi bar :)
Έχω μία καλή μου φίλη που φτιάχνει και έχουμε πει να αγοράσουμε μαζί τρία άτομα τα υλικά να φτιάξουμε χειροποίητο. Γενικά λατρεύω το σούσι και είναι κάτι που θα πλήρωνα να δοκιμάσω κάτι ακριβό, ποιοτικό.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Έχω μία καλή μου φίλη που φτιάχνει και έχουμε πει να αγοράσουμε μαζί τρία άτομα τα υλικά να φτιάξουμε χειροποίητο. Γενικά λατρεύω το σούσι και είναι κάτι που θα πλήρωνα να δοκιμάσω κάτι ακριβό, ποιοτικό.
Ειναι ευκολο το χειροποιητο αν μιλας για rolls. Αν αναφερεσαι στο κανονικο σουσι, θελει τεχνικη και καλο ψαρι. Εγω μονο rolls εχω φτιαξει και εχω επιχειρησει μια φορα και το κανονικο, αλλα δεν μου βγηκε ομορφο. Για rolls χρειαζεσαι λιγα υλικα: nori, rice vinegar, ζαχαρη, ρυζι για σουσι και μετα θελεις υλικα για την γεμιση ή το πασπαλισμα.

Το πιο ευκολο ειναι το σασιμι :lol:
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ειναι ευκολο το χειροποιητο αν μιλας για rolls. Αν αναφερεσαι στο κανονικο σουσι, θελει τεχνικη και καλο ψαρι. Εγω μονο rolls εχω φτιαξει και εχω επιχειρησει μια φορα και το κανονικο, αλλα δεν μου βγηκε ομορφο. Για rolls χρειαζεσαι λιγα υλικα: nori, rice vinegar, ζαχαρη, ρυζι για σουσι και μετα θελεις υλικα για την γεμιση ή το πασπαλισμα.

Το πιο ευκολο ειναι το σασιμι :lol:
Ναι ναι νομίζω rolls κάνει και σασιμι. Όταν αποφασίζουμε νά φτιάξουμε θά σάς πω την εμπειρία μου
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.
Παρήγγειλα μόλις:
Niwatori Roll: Ρολό με κοτόπουλο τηγανητό, λάχανο, πικάντικη μαγιονέζα & από πάνω φυστίκι, σχοινόπρασο, sweet chili mayo & sesame sauce
Screenshot 2024-03-17 at 21-25-10 Koi - Περιστέρι Online Delivery Sushi.png


Salmon Skin Roll: Ρολό με τηγανητό δέρμα σολομού, πασπαλισμένο με shichimi, φρέσκο κρεμμύδι & teriyaki σως
Screenshot 2024-03-17 at 21-25-17 Koi - Περιστέρι Online Delivery Sushi.png

Τα 3 πιάτα γίνανε δύο, δεν αντέχει το στομάχι μου πια :(
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top