Macbooks VS Laptops

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Κοίτα να δεις Δεσμώτη, εφόσον σου αρκεί να είναι ο άλλος Πληροφορικάριος για να θεωρείς ότι ξέρει περισσότερα από σένα, να σε πληροφορήσω ότι και εγώ Πληροφορικάριος είμαι, οπότε μην το ψάχνεις άλλο...

Να πω επίσης, ότι δεν είμαι κάποιο γκομενάκι σου για να με φωνάζεις μωρό μου/darling, οι λόγοι που σου βγαίνει να με λες έτσι, δεν με αφορούν.

Όσον αφορά το θέμα λοιπόν πάλι, ξεκίνησε η συζήτηση με εμένα να μπαίνω σε αυτήν κυρίως για να δείξω ότι τα ίδια (και ας μην το δέχεσαι, γιατί οι επεξεργαστές είναι ίδιοι, η κάρτα γραφικών είναι ίδια) σε επιδόσεις laptop τα βρίσκεις ακόμα και 500? φθηνότερα, σε ποιότητα που μπορεί να μην είναι σαν του MacBook αλλά έχει 4 χρόνια εγγύηση (ενώ του Mac μόλις 1). Εσύ έμεινες στα υλικά του κελύφους.

Όσον αφορά τα επιπλέον χαρακτηριστικά που προσφέρουν τα χαμηλότερης τιμής laptop, μας τα "εκμηδένισες" με την πρωτοφανή κίνηση να μας παροτρύνεις να αγοράσουμε έξτρα για το ήδη 2.300? MacBook.

Μετά αφού μας είπες πόσο Βελζεβούλ είναι τα Windows μας το παρουσίασες και σαν προτέρημα το ότι μπορούν να βάλουν Windows για να παίζουν παιχνίδια, γιατί στο Mac OS, δεν παίζεις (τουλάχιστον όχι αφού περάσουν 3 χρόνια από την κυκλοφορία τους).

Μας έδειξες τις ποζεριές που κάνει το MacOS και σου έδειξα ότι αν ήθελα τέτοια θα πήγαινα και στα Ubuntu που ναι είναι Linux(όπως το έχω κάνει όμως για άλλους λόγους, αλλά είμαι gamer και δεν έμεινα πολύ).

Μας παρουσίασες το MacBook σα να έχει την τελευταία λέξη της τεχνολογίας πάνω και όταν σου έδειξα ότι δεν την έχει, άρχισες να μιλάς για βάρος και κατασκευή πάλι.

Λες ότι το Mac OS δεν θέλει antivirus, ενώ η ίδια η Apple συστήνει πλέον και χωρίς να παραδέχεσαι ότι το γεγονός ότι δεν υπάρχουν τόσοι ιοί για Mac, οφείλεται στο ότι οι κακόβουλοι δημιουργοί τους στοχεύουν στο μεγαλύτερο κοινό.

Όσον αφορά τον διαγωνισμό, αν η Apple δεν τον θεωρούσε αξιόπιστο, δεν θα άφηνε να κάνουν έλεγχο (δεν ξέρω αν το ζήτησε και η ίδια να συμμετέχει) στο μηχάνημα της ή θα έβγαινε να διαψεύσει τα αποτελέσματα. Έχεις κάτι τέτοιο υπόψιν σου;

Οπότε ποια είναι τα επικρατέστερα επιχειρήματα που ακούστηκαν από μεριάς σου:

  1. Ποιότητα κελύφους
  2. Δυνατότητα εγκατάστασης Windows
  3. Εφέ
  4. Σχεδιασμός
  5. Δεν χρειάζονται antivirus
Ξεχνάω κάτι;

  1. Με εγγύηση ενός χρόνου μόνο
  2. που είναι "ντροπή" για σένα
  3. τα κάνουν και τα Ubuntu
  4. πολύ καλός όντως
  5. σε διαψεύδει η ίδια η Apple
Κάτσε τώρα να μιλάς με στιχάκια και αφιερώσεις βιβλίων...

(ακόμα περιμένω κάτι links που είχα ζητήσει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,325 μηνύματα.
fandango:

Εγω και η κοπελια εχουμε δυο λαπιτοπια, το δικο μου ειναι μακ της κοπελιας μου ειναι ενα HP.

Το τελικο αποτελεσμα ειναι οτι το μακ μου δουλευει συνεχως και απροσκοπτα με τροπο απροβληματιστο. Το HP ενω ειναι εξαιρετικο μηχανιμα και ΔΕΝ εχει καποιο προβλημα, η λειτουργια του ειναι ρε γαμωτο λιγακι...σε αποσυντονιζει. Τι με τα αντιβαιρους που πετιουντε σα σφηνοπουτσες συνεχεια, τι με το πηγμενο ιντερφεις των γουιντοους, τι με το βαρος, τι με την ποιοτητα της οθονης.

Ξερεις τι γινεται, και η κοπελια μου συμφωνει σε αυτο, δεν ειναι *κατι* συγκεκριμενο που κανει τα μακ καλυτερα, ειναι μια γενικοτερη αισθηση...σαφηνειας και απεριτης λειτουργικοτητας. Δεν μπορω να το περιγραψω καλυτερα.

Τωρα ενταξει αυτα που λεει ο δεσμωτης ειναι κλασικα μακ φαντμποι επιχειρηματα, αλλα στο λεω απο τη δικη μου οπτικη γωνια που ειναι μαλλον αμετοχη. Εχω περασει την φαση του πισι μοντερ, εχω χρησημοποιησει πισι για ΠΟΛΛΑ χρονια χωρις προβληματα και τωρα πια θελω εναν υπολογιστη με τον οποιο να εργαζομαι δεν παει νανε και απο την τζενεραλ μοτορς i couldnt care less. Τα μακ το κανουν χωρις να σου πριζουν τα @@ υπερβολικα πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μα δεν διαφωνώ σε αυτό. Φυσικά και ο όποιος επαγγελματίας, το έχω ξαναπεί, καταλαβαίνω να προτιμήσει Mac. Εκεί δεν θα κάνεις εκπτώσεις και δεν θα πας να βρεις value for money laptop. Θα βρεις το ιδανικό για εύκολη μετακίνηση, πληρότητα προγραμμάτων κτλ. Εκεί, σαφώς και καταλαβαίνω να καταλήξεις σε Mac. :)

Όσον αφορά αυτή την αίσθηση που λες, αλίμονο αν δε ήταν έτσι εφόσον μιλάμε για ένα εργαλείο στο οποίο το hardware έχει επιλεγεί ακριβώς για να ταιριάζει απόλυτα με το software που το συνοδεύει και να λειτουργεί απρόσκοπτα. Αν βάλεις Windows στο Mac, φυσικά και θα αλλάξει αυτή η αίσθηση. Ο συνδυασμός Mac OS με το επιλεγμένο hardware κάνει τη διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τα Linux ΔΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΝ είναι ισάξια των Mac, βέβαια.
Μπορεί να είναι ανοικτού κώδικα αλλά είναι υποδεέστερο σα λογισμικό από το Mac Os γιατί δεν έχει εφαρμογές γραμμένες όπως το Mac Os και δεν είναι αξιόπιστο.
Οι ισχυρότερες εταιρείες στον πλανήτη σε επίπεδο αξιοπιστίας, επενδύσεων έχουν mac πλατφόρμα ή και λογισμικό κι όχι Linux.

Τα Linux είναι για πολύ ελάχιστα προγράμματα.
Είναι ένα σκαλί παρακάτω.
Κι οι λόγος είναι ότι δεν έχει μία εταιρία από πίσω, επίσημη να συμφωνήσουν σε μια κοινή στρατηγική, να κάνει κουμάντο ρε παιδί μου.
Στους περισσότερους servers που έχω δει συνήθως τρέχει red hat ή άλλη διανομή για servers.
Tώρα στην Αμερική δεν ξέρω τί χρησιμοποιούν στις εταιρίες.

Η έννοια ισάξια δεν τίθεται για μένα.Άλλη είναι η χρήση του ενός και άλλη του άλλου, επομένως κι εγώ θα μπορούσα να πω ότι το μακ δεν είναι ισάξιο γιατί δεν με βολεύει στη δουλειά μου σε σχέση με αυτά που μου προσφέρει μια distro linux.
Οι διάφορες διανομές linux δεν είναι καν αναξιόπιστες.
Τρέχω εδώ και 2 χρόνια διάφορες distro, παράλληλα με τα windows (κακά τα ψέματα είναι ακόμα απαραίτητα για να κάνεις τη δουλειά σου σε ορισμένα πράγματα), και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.Τελευταία τρέχω debian και είμαι καλά.:P

Πρέπει να υπάρχει ένας γενικός κουμανταδόρος για να ελέγχει τι δουλειά πρέπει να γίνει.
Στο Linux δεν υπάρχει αυτό για αυτό και σαν λειτουργικό μειονεκτεί από τις στοχευμένες προσεγγίσεις του μακός λόγω Apple.
Tο support της red hat πληρώνεται οπότε ελέγχει κατά κάποιο τρόπο για το πως θα διαμορφωθεί.


1) Μπορώ να κάνω αυτό που εσύ και να θέλεις δεν μπορείς διότι Multitasking δεν θα δεις από αυτήν την εταιρία από ότι φαίνεται ποτέ.
https://youtube.com/watch?v=9p6D0r7r_zo

2) Μπορώ να κάνω αυτό που εσύ πάλι δεν μπορείς να το κάνεις διότι πάλι όπως είπα πριν Multitasking δεν έχετε και δεν νομίζω ότι θα έχετε μια τεχνολογία για να μάθεις που η Apple το είχε στα σχέδια σαν ιδέα την δεκαετία του 80 όπου οι άλλοι ακόμα δεν μπορούσαν να κάνουν development να βάλουν ποντίκια.
https://youtube.com/watch?v=Eoo9AShE0Fw
Multitasking υποστηρίζει και παραϋποστηρίζει.Πώς θα μπορούσε να λειτουργήσει ένα λειτουργικό χωρίς να εκτελλέσει πολλαπλά processes;
Θα έπρεπε να έχεις έναν επεξεργαστή για κάθε task σου.



Το Μακός αντίθετα βλέπει μέχρι 4096 GB δηλ 4 ΤΒ (είναι Unix, μην το ξεχνάς) και στο Snow Leopard έχει ένα σύστημα αρχείων (ZFS) το οποίο μπορεί και αναγνωρίζει άπειρη χωρητικότητα άπειρων αρχείων. Αξιοποιεί εντελώς με φτωχά ελληνικά, τη RAM σου.
Το πόση ram αναγνωρίζει είναι καθαρά θέμα τί λειτουργικό θα βάλεις πάνω.Ένα 64bitο λειτουργικό προφανώς βλέπει παραπάνω μνήμη.Εξαρτάται από τον επεξεργαστή του μηχανήματος σου για το πόσων bit λειτουργικό θα βάλεις πάνω.

Για το zfs το είδα λίγο στο google, όντως φαίνεται εντυπωσιακό.Αλλά αμφιβάλω αν θα χρησιμοποιηθεί ποτέ στα όρια του.:P



Σε πληροφορώ ότι με ένα 64bitο λειτουργικό μπορεί να τρέχεις πιο αργά από ένα 32bitο, αν τρέχεις κυρίως 32bit εφαρμογές.
Αυτό από που προκύπτει.Δεν είδα κάποιο benchmark.:hmm:
Το 64bitο έχει μεγαλύτερη απόδοση από το 32bito, οπότε ακόμα κι αν τρέχεις 32bitη εφαρμογή (που δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά απόδοσης, γιατί δεν φαίνεται πως αλληλεπιδρά η απόδοση ως προς τη ram που χρησιμοποιεί).Άλλωστε με ένα 64bito μηχάνημα, σίγουρα θα έχεις πολύ περισσότερη ram από 4GB, οπότε η χαμηλώτερη απόδοση που παρουσιάζεται είναι περισσότερο στα χαρτιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,778 μηνύματα.
Από τις πιο αντικειμενικές απόψεις που υπάρχουν στο διαδίκτυο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 20 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top