Όψεως vs. Ταμιευτηρίου

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου εξηγισει τις διαφορες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αν δεν κανω λαθος, οψεως ειναι ο λογαριασμος στον οποιο μεταφερεις χρηματα για να καλυψεις επιταγες. Εγω δηλαδη αυτο κανω. Εχω τα χρηματα στον λογαριασμο του ταμιευτηριου κι οταν εχω στον αερα επιταγες μεταφερω το ποσο που θελω στον οψεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δλδ ο οψεως λογαρισμος ειναι για αυτους που εχουν επιταγες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Δεν ειμαι σιγουρη για το αν δεν εχει αλλη χρηση. Εμενα η τραπεζα μου, μονο εκει μου ζηταει/αναφερει τον οψεως. Ισως ομως να χρησιμευει και αλλου/διαφορετικα, δεν το γνωριζω ομως! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ο λογαριασμός ταμιευτηρίου είναι ο πιο συνηθισμένος και με το χαμηλότερο επιτόκιο αλλά σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις ανάληψη όποτε θες.
Ο λογαριασμός όψεως είναι αυτός που έχει νομίζω το πιο υψηλό επιτόκιο αλλά μπορείς να κάνεις ανάληψη μετά από κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (δλδ δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη όποτε σου γουστάρει, σε αντίθεση με τον ταμιευτηρίου)...

Νομίζω έτσι έλεγε το βιβλίο οικονομίας της Α' Λυκείου, τώρα πάνε και 3 μήνες από τότε που τα διάβασα οπότε δεν θυμάμαι στα σίγουρα... είναι 100% γραμμένα εκεί πάντως! Πες κάποιον που πάει Α' Λυκείου να τα δει λωλ. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Εγω αν θυμάμαι καλά, χρησιμοποιώ στη Λογιστική το λογαριασμό καταθέσεις όψεως όταν είναι για μη μεταχρονολογημένες επιταγές.

Ο Ταμιευτηρίου για τις καταθέσεις δεν είναι ρε παιδιά; Μη μου πείτε ότι άρχισα να ξεχνάω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμμμ καλα εκανα και ακουσα τον υπαλληλο και ανοιξα ταμιευτηριου :)

Thanks QsLv , valder & misslittledevil για τις πληροφοριες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ηελλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο.Ρε παιδιά τι λέτε. Σε τέτοια ζητήματα μην λέτε πράγματα που δεν ξέρετε.

Πρακτικά για τον καταναλωτή είναι το ίδιο. Η βασική διαφοροποιήση είναι για την τράπεζα που θεωρεί τα λεφτά στους όψεως μέσα ώς προσωρινά και με μεγαλύτερη διακίνηση. Δλδ πχ είναι λογαριασμός μιας εταιρείας ή ενός μαγαζιού. Οι λογαριασμοί κατάθεσεις έχουν την έννοια της πιο long term αποθήκευσης λεφτών μέσα κάτι που επιτρέπει στην τράπεζα να έχει μεγαλύτετο επενδυτικό κεφάλαιο. Και γιαυτό οι καταθέσεως έχουν μεγαλύτερο επιτόκιο από τους όψεως. Και γιαυτό οι πιστωτικές κάρτες συνδέονται απευθείας σε λογαριασμούς όψεω και συνήθως δεν έχουν βιβλιάριο καταθέσεων καθώς οι συναλλαγές είναι άπειρες.

Με την λογική ότι λεφτά δεν παίζουν και οι καταθέσεις λιγοστεύουν οι όψεως έχουν αρχίσει και δίνονται και στον κοσμάκη, πόσο μάλλον που "βοηθούν" και την διαχείριση της πιστωτικής κάρτας.

Συνεπώς exposed ο καταθέσεως ή ταμιευτηριου είναι η σωστή επιλογή πιστεύω για την ηλικία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Demelene thanks για την ολοκληρωτικη απαντηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Το μόνο που δεν είμαι σίγουρος αν ο ταμιευτηρίου μπορεί να συνδεθεί με μπλοκ επιταγών. Αλλά πιστεύω δεν σε απασχολεί. Εκτός και αν εχεις βλέψεις να γίνεις ΑΚΑΛΥΠΤΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top