Προσοχή στα μηνύματα κινητών από άγνωστους χρήστες!

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Εξαπάτηση χιλιάδων χρηστών κινητών τηλεφώνων στην Ελλάδα και το εξωτερικό, αποκάλυψε το Τμήμα Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Η απάτη των κινητών τηλεφώνων είχε ως στόχο την χρέωση του χρήστη με υπέρογκα πόσα τα οποία εισέπρατταν οι εγκέφαλοι της κομπίνας, που ακόμα παραμένουν άγνωστοι.

Οι επιτήδειοι, εκμεταλλευόμενοι την περιέργεια των πολιτών, απέστειλαν μηνύματα σε χιλιάδες χρήστες ζητώντας τους να επικοινωνήσουν μαζί τους σε ένα συγκεκριμένο νούμερο τηλεφώνου.

Με το που καλούσαν τα θύματα τους το συγκεκριμένο νούμερο, ο μηχανισμός της ηλεκτρονικής απάτης ενεργοποιούνταν.

Στόχος των δραστών ήταν τα θύματα τους να απαντούν με μήνυμα, το οποίο μέσω εκτροπής κλήσεων τους συνέδεε σε σταθερό τηλέφωνο με υψηλή χρέωση, ενώ για να προσεγγίσουν ευκολότερα κόσμο, το μήνυμα-παγίδα συνήθως συνδεόταν με γυναικείο όνομα.

Ο χρήστης λάμβανε μήνυμα τύπου «είμαι η τάδε περιμένω μήνυμα σου», απαντούσε και στη συνέχεια λάμβανε απάντηση συνεχίζοντας την επικοινωνία για αρκετή ώρα με αποτέλεσμα να χρεώνεται με πόσα που έφταναν ως και τα 5 ευρώ το κάθε μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι θα ο αριθμός επιστολής ήταν λίγο υπόπτος, και όχι συνηθισμένης μορφής, ώστε η χρεώση να ήταν ακόμη και 5ευρώ ανα μηνυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Προσοχή όχι μόνο σε αυτό, αλλά και όταν συνδέετε το κινητό σας με τον υπολογιστή σας. Ακούστε τι συνέβη σε μένα:
Είχα συνδέσει το sony ericsson στο pc όταν κοιτάζοντας τυχαία την οθόνη του κινητού παρατηρώ οτι γίνεται κληση σε έναν αριθμό που δεν τον ήξερα. Αρχικά νόμιζα οτι κάποιος μου έκανε κλήση κι εγώ κατά λάθος πάτησα κάποιο κουμπί και την απάντησα, οπότε τερμάτισα την κλήση. Μετά όμως, επαναλήφθηκε το ίδιο γεγονός και αποσύνδεσα το κινητό μου από τον υπολογιστή. Πριν τερματίσω την κληση, πρόσεξα οτι ο αριθμός κλήσης ήταν 901...., ωστόσο στις εξερχόμενες κλήσεις δεν υπήρχε αυτός ο αριθμός...
Ο πατέρας μου μου είπε οτι η vodafone έχει φραγή σε αυτές τις κλήσεις, καθώς και στις διεθνείς και πρέπει κανείς να ζητήσει να του βγάζουν τη φραγή για να τις εκτελέσει, οπότε δεν διατρέχουμε κανέναν κίνδυνο υπερχρέωσης. Εγώ παρ'όλα αυτά έχω αρχίσει να ανησυχώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
σιγουρα θα ηταν καποιο τετραψηφιο, η ειχαν κανει καμια λαδια οι τυποι και εκαναν προωθηση ενα κανονικο νουμερο σε ενα με εξωφρενικες χρεωσεις.

κατι τετοιο φανταζομαι εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Νομιζω ότι στα μηνυματα δεν υπάρχει προωθηση και γενικα την προωθηση την πληρωνεί οποιος την κανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
δεν ξερω να σου απαντησω, αλλα κατι τετοιο φανταστηκα, και υποψιαζομαι οτι υπαρχει καποιος τροπος να κανεις προωθηση σε μηνυματα αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος για αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Στα μηνύματα δεν υπάρχει παραπάνω χρεώση από αυτό που αντιστοιχεί στο νούμερο. Οποιαδήποτε προώθηση την πληρώνει ο παραλήπτης όπως στο roaming.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Παιδιά και εμένα μου είχανε στείλει μια φορά ένα μήνυμα από άγνωστο αριθμό που έλεγε "Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας" ευτυχώς δεν απάντησα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top