Θεωρούνται ''κάπως'' οι άντρες που αγαπούν την τζαζ;

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
ΝΑΙ! Είναι πολύ καλή. Αλλά είναι αυτό που έλεγα, δεν είναι η "κλασσική" τσιριχτοτζάζ, είναι μελωδική. Όπως και η Diana Krall ή όπως γράφεται.

Ακριβώς αυτό θέλω να πω. Δηλαδή jazz είναι μονο και σκληροπυρηνικά η μουσική των μαύρων τις Νέας Ορλεάνης? Υπάρχουν υποκατηγορίες και παραλλαγές... αλλα είναι jazz!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ΝΑΙ! Είναι πολύ καλή. Αλλά είναι αυτό που έλεγα, δεν είναι η "κλασσική" τσιριχτοτζάζ, είναι μελωδική. Όπως και η Diana Krall ή όπως γράφεται.

Θα το τσεκάρω γιατί κάπως μου χτύπησε το καμπανάκι το μελωδική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
ΝΑΙ! Είναι πολύ καλή. Αλλά είναι αυτό που έλεγα, δεν είναι η "κλασσική" τσιριχτοτζάζ, είναι μελωδική. Όπως και η Diana Krall ή όπως γράφεται.
Έτσι ακριβώς γράφεται:thumbsup: αλλά κι αυτή θεωρείται κλασική τζαζ. Ακριβώς μετά την περίοδο της «τσιριχτοτζάζ»(μάλλον ενοείς τη dixieland), ακολουθεί το swing το οποίο επίσης εχει μεγάλες μπάντες πνευστών αλλά και μικρά σχήματα που στην ουσία παίζουν το ίδιο είδος αλλά με διαφορετικές ενορχηστρώσεις. Έιναι μια σχετικά μεγάλη περίοδος στην ιστορία της τζαζ (τρέις δεκαετίες περίπου) οπου το κυρίαρχο όργανο ήταν ένα πνευστό … το κλαρίνο! Η Diana Krall παίζει και τραγουδάει κομμάτια κυρίως εκείνης της περιόδου.

Εμενα δεν με ενοχλει ουτε η τζαζ ουτε αυτοι που ακουνε τζαζ ή οτι αλλο ειδος μουσικη τους αρεσει.
Εμενα με ενοχλει που ορισμενοι που ακουνε τζαζ ή καποιο αλλο (και καλα) ψαγμενο ειδος μουσικης, αν τους πεις οτι ακους ποπ/ροκ/trance/house/ κτλ κτλ, σε κοιτανε με ενα υφακι λες και τους ειπες οτι οταν χεζ... μετα σκουπιζεσαι με τα χερια σου...
Πραγματικα το εχω δει και το εχω ζησει και ειναι τρομερα ενοχλητικο.
Φυσικα ομως δεν ισχυει μονο για τους φιλους της jazz ετσι;
Γενικα δεν την επιλεγω σαν μουσικη, αλλα δεν θα με ενοχλησει αν την πετυχω και καμια φορα.;)

Αυτοί οι άνθρωποι είναι ανόητοι και δεν μπορούν να απολαύσουν πραγματικά ούτε καν τη μουσική την οποία ακούν. Γιατί δεν την αντιλαμβάνονται σαν μουσική, αλλά σαν ένα παράγοντα διαφοροποίησης από τους άλλους. Σαν ένα στοιχείο που τους δίνει την αίγλη του διαφορετικού και του «ψαγμένου». Αυτοί πάντως μπορεί να είναι οπαδοί οποιασδήποτε μουσικής και το χειρότερο σ’ αυτούς είναι το κόλλημα και η άρνηση να ακούσουν οτιδήποτε διαφορετικό από αυτό που ξέρουν. Το περίεργο είναι ότι αυτό το παθαίνουν και κάποιοι με τη τζαζ που στην ουσία δεν επέβαλε ποτέ κάποιο life style ούτε και dress code.Γι αυτό και είπα πιο πάνω οτι οι οπαδοί της δεν είναι "κάπως" αλλά "όπως νά 'ναι" και αυό κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλό. Παρ’ όλα αυτά κάποιοι αρέσκονται ανάλογα με τα γούστα τους να την παρουσιάζουν άλλοτε σαν μουσική των γκέτο και του υποκόσμου και άλλοτε σαν μουσική των κυριλέδων με τα σμόκιν και της τουαλέτες. Πάντως ότι είδος μουσικής και να ακούμε καλό είναι να εχουμε τα αυτιά μας ανοιχτά και να μην απορρίπτουμε τίποτα εύκολα. Αυτό πιστεύω ότι είναι καλό για όλους και για τους «εύκολους» ακροατές, αλλά και για τους «ψαγμένους». Η μουσική είναι απέραντη.

Ακριβώς αυτό θέλω να πω. Δηλαδή jazz είναι μονο και σκληροπυρηνικά η μουσική των μαύρων τις Νέας Ορλεάνης? Υπάρχουν υποκατηγορίες και παραλλαγές... αλλα είναι jazz!

blues,dixieland,swing,be bop,hard bop,free jazz,funk,soul,acid και πάρα πολλά άλλα.Γι αυτό και δεν είναι πολύ εύκολο να πεις "δεν μ' αρέσει η τζαζ" γιατί περιλαμβάνει πολά υποείδη που πολλές φορές είναι πολύ δυσκολο να καταλάβεις τη σχέση που έχουν μεταξύ τους δύο τζαζ κομμάτια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Γενικά συγχαίρω τους ανθρώπους που αγαπούν την jazz γιατί -παρόλο που την εκτιμώ- δεν μπορώ να "δω" αυτό το κάτι μαγικό. Όπως είπε και η Λία, μόνο σαν μουσικό χαλί μπορώ να την ακούσω.

Παρόλα ταύτα, δεν θεωρώ ότι ένας άνθρωπος που ακούει jazz διαθέτει κάτι το τρομερό πάνω του, πέρα από αυτό το "γούστο" που τον κάνει να εκτιμήσει βαθιά το είδος αυτό. Και επειδή δεν κρίνω τους ανθρώπους από την μουσική που συνηθίζουν να ακούν, δεν νομίζω πως συγκεκριμένα οι άντρες που αγαπούν την jazz είναι "κάπως".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Προσωπικα δεν εχω ακουσει να θεωρουνται ''καπως'' οι ανδρες που ακουνε jazz .Oυτε εγω τους θεωρω καπως ,παροτι δεν πολυακουω ....αν και σε γενικες γραμμες μου αρεσει...Εχω πολλους φιλους που ακουν ή παιζουν jazz και ειναι ολοι ανδρες...Γενικα απορριπτω μετα αηδιας το να βαζουμε ταμπελες τετοιου τυπου στους ανθρωπους: πχ ακουει jazz ...δεν ειναι ανδρας ,φοραει ροζ δεν ειναι ανδρας ,εχει μουστακι ειναι ανδρας...,ξυριζει το κεφαλι δεν ειναι γυναικα κλπ κλπ...Για μενα ο ανδρας ειναι Ανδρας οταν φοραει γεματα παντελονια ....και δεν εννοω τα κατω αλλα τα πανω ...στο κεφαλι :οταν εχει αρετη ,τολμη ,ευγενεια και το θαρρος της γνωμης του ,οταν φαιρεται αντρικια .Η γυναικα ειναι γυναικα οταν μπορει να αναδεικνυει την θηλυκοτητα της με τον αερα που αποπνεει , με την πνευματικοτητα της ,με την σεξουαλικοτητα της ,την τρυφεροτητα της ,την λεπτοτητα των τροπων της ,τον γενικοτερο αερα που αποπνεει.Οι μουσικες ,τα ρουχα κλπ δεν καθοριζουν την ουσια του φυλου των ανθρωπων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Πως ακριβώς ορίζεται αυτό το... "κάπως"; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τελείως άκυρο. Τι πήγατε και ξεθάψατε :P Αυτά για την τζαζ τα είχα γράψει 4 χρόνια πριν. Λόγω των συναναστροφών μου τα τελευταία χρόνια έχω πορωθεί με άλλα ακούσματα. Κρατάω βέβαια αυτά που έγραψα για τον Mingus, αυτόν δεν τον βαρέθηκα ακόμα αλλά δεν είναι το κυρίως πιάτο.

Charles Mingus θεός κλλλλικκκκκ

Charles Mingus θεός - Flowers for a Lady μου θυμίζει Νέα Υόρκη η τζάζ ντα ντα ντα γιε τζαζζζ


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunsetpp

Νεοφερμένος

Η Penny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Πολύ συχνά ακούω ότι οι άντρες και οι γυναίκες που αγαπούν την τζαζ είναι δήθεν. Συμφωνείτε ή διαφωνείτε ? Γενικά ποιά η γνώμη σας για την μουσική τζαζ ? Νομίζω ότι η τζαζ έχει φανατικούς εχθρούς και φανατικούς οπαδούς όπως λίγα είδη μουσικής. 'Εχω ακούσει ότι για τα αυτιά μερικών, είναι πολύ πιο ενοχλητική κι από κομπρεσέρ, ότι νοιώθουν ότι ξεκινάει βαρετά κι ύστερα τους τρυπάει τα αυτιά ένα συνοθύλευμα από εκνευριστό ήχο χωρίς τάξη και μελωδικότητα. Εγώ πάλι νομίζω ότι η τζαζ δεν μπορεί να με ρίξει ποτέ ψυχολογικά.
καποτε δεν ακουγα καθολου τζαζ.την εβρισκα λιγο βαρετη ,βεβαια ποτε δεν εκρινα καποιον για την μουσικη που ακουει ,καποια στιγμη λοιπον δουλευα για λιγο διαστημα σε ενα ζαχαροπλαστειο,ακουγαμε μονο jazz εκει μεσα γιατι θελαν ενα μουσικο χαλι να το πω ετσι το οποιο να μην ειναι ενοχλητικο για τους πελατες!
ε απο τοτε καθε βραδυ σχεδον ακουω jazz για να χαλαρωσω!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top