Red Hat Fedora

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η νέα έκδοση είναι του Red Hat είναι γεγονός!
Περιλαμβάνει GNOME 2.10, KDE 3.4 και το OpenOffice 2.0 και επίσης είναι συμβατή με τα PowerPC

Μπορείτε να την κατεβάσετε από έδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Έχω το Fedora Core 3 και είμαι πλήρως ικανοποιημένος. Πολύ καλή distribution για Linux. Υπερσύγχρονη και πολύ σταθερή. Αν το 4 είναι καλύτερο φαντάσου... Μust Have πλέον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από YoMaNaTiOn :
Έχω το Fedora Core 3 και είμαι πλήρως ικανοποιημένος. Πολύ καλή distribution για Linux. Υπερσύγχρονη και πολύ σταθερή. Αν το 4 είναι καλύτερο φαντάσου... Μust Have πλέον...
Εγώ είχα SUSE 9.2 άλλα μέτα από λάθος που δημιούργησα στην γραφική κονσόλα δεν έχω ξανα χρησιμοποιήσει linux. Πάντως ήμουν πολυ ευχαριστημένος αν και ψαχνόμουν πόλυ σαν πρωτάρης που ήμουν και είμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Μπορώ να πω ότι το Fedora είναι κορυφαίο για άπειρους αλλά αν θέλεις να εμβαθύνεις και να ασχοληθείς και με development τότε άστα να παν (αυτά τα λέω έχοντας δοκιμάσει Fedora 1 και Red Hat 6,7&9.1) Μετά από αρκετό καιρό ασχολίας (και μετά από πολλές προσπάθειες) έβαλα Debian και βρήκα την υγειά μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead :
Μπορώ να πω ότι το Fedora είναι κορυφαίο για άπειρους
καλλίτερα και απο τα suse ? χμμμ :hmm: :hmm: θα τα δοκίμασω κάποια στιγμούλα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Να πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει SuSe αλλά από έναν φίλο μου με τον οποίο κάνουμε συχνά λινουξοσυζητήσεις και ο οποίος τα έχει το SuSe είναι ελαφρώς καλύτερο στην καθημερινή χρήση.. Το καλό με το Fedora (και γενικώς με τα Red Hat) από την άλλη είναι οτι αναγνωρίζει πολύ εύκολα τις συσκευές (κάτι που στο Debian που έχω εγώ γίνεται με πολύ ζόρι να πάρει :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως δε μπορώ να καταλάβω το ντόρο γύρω από τα SUSE 9.2-9.3, αφού δεν είναι free distribution. Εγώ χαλαρά προτιμάω Fedora Core 3 (μάλλον 4 τώρα πια). Αυτή έχω στο PC μου και δεν αλλάζει ποτέ. Τώρα άμα έχετε πάθος με κονσόλες και θέλετε ό,τι πιο σταθερό κυκλοφορεί προτιμήστε Debian.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Ubuntu Linux και τα μυαλά στα κάγκελα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Ubuntu, Debian, Slackware... όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε! (οι άλλες διανομές είναι σε άλλα καζάνια :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Γεια σας,
έφτιαξα ένα blog που έχει να κάνει με το fedora και γενικότερα με το Linux. :pc:
Αν θέλετε ρίξτε του μια ματιά:
https://fedora-gr.blogspot.com/
Θέλω να μου πείτε αν σας αρέσει και αν το βρίσκετε ενδιαφέρον και χρήσιμο :clapup:
:vroum::smartass:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Καλησπέρα!!!
Λοιπόν η ομάδα μας στο osarena.net έχει ξεκινήσει μια γενική προσπάθεια για την προόθηση του fedora στους νέους χρήστες.
Έχω αρχίσει να φτιάχω έναν οδηγό για τους νέεους χρήστες, ακόμα και αν δεν ξέρουν καν τι είναι το Linux.
Όσοι χρήστες windows λοιπόν έχετε όρεξη να δείτε κάτι διαφορετικό, ελεύθερο και γενικά καλύτερο διαβάστε τα δύο πρώτα μέρη του οδηγού. (για να πάτε στον 2ο υπάρχει link)

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΕΔΩ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
[Το Fedora είναι ένα λειτουργικό σύστημα ανοιχτού κώδικα, πράγμα που σημαίνει πως ο καθένας μπορεί να συνεισφέρει και να βοηθήσει στην ανάπτυξή του. Εκεί βασίζετε η φιλοσοφία της wikipedia: Στην ελεύθερη γνώση!! Ρίξτε του μια ματιά!! και διαβάστε και τους οδηγούς που υπάρχουν στο Link ώστε να πάρετε μια γεύση. Τα windοws δεν είναι το μοναδικό λειτουργικό σύστημα που υπάρχει και με αυτά που θα δείτε θα καταλάβετε πόσο πίσω είναι τελικά!!!!!!!!!]





Μετά από όλη αυτή την αναμονή το Fedora 15, η πρώτη διανομή με προεπιλεγμένο γραφικό περιβάλλον το Gnome 3 είναι γεγονός!
H 15η έκδοση της διανομής είχε αρχικά προγραμματιστεί για τις 10 του μήνα, αλλά η ημερομηνία
αυτή άλλαξε για να έχουμε το νέο Fedora διαθέσιμο για download σήμερα.

Σίγουρα η σημαντικότερη αλλαγή στο Fedora 15 είναι η ενσωμάτωση του Gnome 3.
Πάρτε μια γεύση από το Gnome 3 μέσω από έναν αναλυτικό οδηγό που θα βρείτε εδώ και από το βιντεάκι!!!!
GNOME 3_ Creating a Workspace

Το Gnome 3, παρότι κυκλοφόρησε πριν λίγο καιρό είναι υπερβολικά σταθερό και γρήγορα προσφέροντας μια ξεχωριστή εμπειρία χρήσης. Η σταθερότητά του οφείλεται κυρίως στο ότι γράφτηκε από το μηδέν, δεν βασίστηκε δηλαδή στην παλιά έκδοση του Gnome.

Βέβαια το Gnome 3 δεν είναι το μόνο διαθέσιμο γραφικό περιβάλλον.
Διαθέσιμα είναι ακόμα το καταπληκτικό KDE 4.6, το Xfce 4.8 αλλά και το Sugar (το γραφικό περιβάλλον για παιδιά που προορίζεται για το One laptop per child project και φυσικά είχαμε παρουσιάσει παλαιότερα)

Για να εγκαταστήσετε κάποιο από τα διαθέσιμα γραφικά περιβάλλοντα παράλληλα με το Gnome, αρκεί να δώσετε σε ένα τερματικό
sudo yum groupinstall kde

για παράδειγμα.
Θα μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ τον desktop από την login screen. Τα γραφικά περιβάλλοντα «συγκατοικούν» άψογα, χωρίς να επηρεάζουν το ένα το άλλο (όπως συμβαίνει σε άλλες διανομές).

Βέβαια στο Fedora 15 υπάρχουν και άλλες κριμένες νέες δυνατότητες όπως το RPM 4.9 που προσφέρει στους χρήστες γρηγορότερα updates και γρηγορότερες εγκαταστήσεις εφαρμογών.

Η διαδικασία εγκατάστασης δεν έχει αλλάξει, οπότε μπορείτε ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό.
και να κάνετε partition, να διατηρείσετε δηλαδή την παλιά σας διανομή και να επιλέγετε μεταξύ τους στην έναρξη του υπολογιστή ή κανονική εγκατάσταση σε όλο τον δίσκο.
Ας μην πολυλογούμε όμως!!


Κατεβάσται τώρα το .iso του Fedora 15 από εδώ


γράψτε το σε ένα cd ή σε ένα usb (δείτε πως)
και δοκιμάστε το!

Υπάρχει και με προεγκατεστημένο kde ή xfce (δείτε το εδώ), αλλά όπως είπαμε είναι πολύ απλό να τα συνδυάσετε όλα, ώστε να μπορείτε να απολαύσετε όλη της ποικιλία που προσφέρει το ελεύθερο λογισμικό!


____________________________________________________________________________
Για άλλη μια φορά σας παραθέτουμε συγκεντρωμένους του οδηγούς για το Fedora και για το Gnome 3 για να τους διαβάσετε μέχρι να κατέβει το .iso!!

Οδηγοί για το Gnome 3
Gnome 3 in Fedora
Gnome 3 Μπερδευτήκατε; (Μέρος 1ο)
Gnome 3 Μπερδευτήκατε; (Μέρος 2ο)
Αλλαγή θέματος στο Gnome 3
Το καλύτερο chat που κάνατε ποτέ
Gaia- ένα υπέροχο θέμα και πως θα το εγκαταστήσετε


Οδηγοί για το Gnome 3
Gnome 3 in Fedora
Gnome 3 Μπερδευτήκατε; (Μέρος 1ο)
Gnome 3 Μπερδευτήκατε; (Μέρος 2ο)
Αλλαγή θέματος στο Gnome 3
Το καλύτερο chat που κάνατε ποτέ
Gaia- ένα υπέροχο θέμα και πως θα το εγκαταστήσετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top