Δείχνει η ακρότητα ελευθερία;

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ ειδικεύομαι στην πνευματική και ερωτική ακρότητα. Στα extreme sports δεν τα πήγαινα ποτέ καλά. Επίσης πολλές από τις πολιτικές και κοινωνικές μου θέσεις θεωρούνται ακραίες από πολλούς, άδικα κατά τη γνώμη μου. Όταν λέω "πνευματική ακρότητα", εννοώ ότι μου αρέσει για παράδειγμα να ασχολούμαι με θέματα Ταμπού, να διαβάζω βιβλία του Μαρκήσιου Ντε Σαντ, να βλέπω ακραίες ταινίες, πχ την ταινία Shortbus, Το Trainspotting, Το Κουρδιστό Πορτοκάλι (μια από τις πλέον αγαπημένες μου ταινίες) κλπ, που πολλοί μου έχουν πει ότι τους τρομάζουν και τους καταθλίβουν. Ακόμη κι ο τρόπος που βλέπω τον έρωτα και το σεξ (βλέπε παραπάνω συζήτηση με bisbiriko και Dr Strangelove) θεωρείται από πολλούς ακραίος. Πολλοί είναι αυτοί που με φοβούνται σαν το διάβολο, ακριβώς γι' αυτά. Αυτός είναι κι ο λόγος που έθεσα ότι ακραίο μπορεί να θεωρείται αυτό που η μεγάλη πλειοψηφία θεωρεί ως τέτοιο. Αυτό είναι μια βάση για συζήτηση. Ο απόλυτος καθορισμός συνήθως κάνει την κουβένται "ξύλινη", όπως των πολιτικών. Εδώ μάλλον κάνουμε διερεύνηση του θέματος. Εσύ τι έχεις να πεις; Έγραψες δύο μυνήματα στο θέμα και ακόμη δεν ανέφερες τίποτε για το τι θεωρείς εσύ ακραίο και πώς το αντιμετωπίζεις.
Είναι επειδή σε αυτά τα θέματα που αναφέρεις συντάσομαι μαζί σου, με τη μόνη διαφορά οτι ο κοινωνικός μου περίγυρος, δεν με αντιμετωπίζει έτσι όπως λες, αλλά πολύ πιο ήπια.
Για μένα ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα και σε αντιπροσωπεύει, δεν είναι καθόλου ακραίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Light

Νεοφερμένος

Ο Light αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ρε φίλε. Είπαμε για ακραία. Εσύ το παρατράβηξες...



Δείχνει η ακρότητα ελευθερία;
Χμμμ, τώρα που το σκέπτομαι, την Εθνοσωτήριον 21/4 προ σαράντα ετών, κάποιοι αγνοί πατριώτες αποφάσισαν να βάλουν την Ελλάδα στον γύψον.
Μπορεί να πει κανείς, ότι ήτο μία ακραία απόφασις. Δεν οδήγησε όμως το κράτος και το έθνος, σε μία κατάσταση ελεύθερη από κομμουνιστάς και αναρχικά στοιχεία, δίνοντας μία νέα έννοια στη λέξη "ελευθερία";

Αναρωτιέμαι...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ρε φίλε. Είπαμε για ακραία. Εσύ το παρατράβηξες...



Δείχνει η ακρότητα ελευθερία;
Χμμμ, τώρα που το σκέπτομαι, την Εθνοσωτήριον 21/4 προ σαράντα ετών, κάποιοι αγνοί πατριώτες αποφάσισαν να βάλουν την Ελλάδα στον γύψον.
Μπορεί να πει κανείς, ότι ήτο μία ακραία απόφασις. Δεν οδήγησε όμως το κράτος και το έθνος, σε μία κατάσταση ελεύθερη από κομμουνιστάς και αναρχικά στοιχεία, δίνοντας μία νέα έννοια στη λέξη "ελευθερία";

Αναρωτιέμαι...:hmm:
Προφανώς όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Light

Νεοφερμένος

Ο Light αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Γιατί, έχεις αντίθετη άποψη;

Και τι εννοείς προφανώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γιατί, έχεις αντίθετη άποψη;

Και τι εννοείς προφανώς;

Πες μου ότι κάνεις πλάκα και ότι δεν είσαι Ειλικρινής... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μπαααα...ο Ειλικρινής μας τόνισε πως δε θέλει να ξαναπατήσει το πόδι του εδώ.:D

[offtopic] Against stupidity the gods themselves contend in vain.;) Εκτός κι αν εννοείς κάτι διαφορετικό από αυτό που είπε ο Schiller[/offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Light

Νεοφερμένος

Ο Light αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Πες μου ότι κάνεις πλάκα και ότι δεν είσαι Ειλικρινής... :P
Προφανώς και δεν το εννοώ. Παρ' όλα αυτά, δεν δέχομαι και το "Προφανώς όχι" του deadhead (ή κάπως έτσι) ως απάντηση. Έτσι δεν είναι; Αν κάποιοι άνθρωποι δέχονται αυτές τις ανώμαλες καταστάσεις ως σωστές, δεν νομίζεις ότι χρειάζονται κάποια επιχειρήματα (και όχι ένα απλό "ΟΧΙ") για να τους αντικρούσεις;
Τον ειλικρινή που λες, δεν τον γνωρίζω (απ' ότι κατάλαβα ήταν παλιός χρήστης, έτσι; )



Μπαααα...ο Ειλικρινής μας τόνισε πως δε θέλει να ξαναπατήσει το πόδι του εδώ.:D

[offtopic] Against stupidity the gods themselves contend in vain.;) Εκτός κι αν εννοείς κάτι διαφορετικό από αυτό που είπε ο Schiller[/offtopic]

Ναι μωρέ, έχεις δίκαιο. Ορθογραφικό ήταν που έγινε εν τη ρύμη του (γραπτού ;:hmm:) λόγου.
Τι θα μπορούσε να σημαίνει, άλλωστε, έτσι όπως τό 'γραψα, ότι οι εμπεριέχονται (οι Θεοί) σε κάτι μάταιο; :redface:

Άσε θα το κάνω struggle για να τελειώνουμε....

btw, ασφαλώς και είναι η γνωστή φράση του Schiller.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πες μου ότι κάνεις πλάκα και ότι δεν είσαι Ειλικρινής... :P

Μη φοβάστε, δεν κινδυνεύετε. Η ειλικρίνεια δεν ήταν ποτέ ανάμεσα στις αρετές του! Γι' αυτό και ήμασταν φίλοι. Σταματήσαμε να κάνουμε παρέα όταν τον έπιασε μια κρίση και μου είπε τη γνώμη του για μένα.:D Δυστυχώς ανακάλυψα ότι είχε πολύ καλή γνώμη για το άτομό μου κι ότι με εκτιμούσε και βέβαια αυτό ήταν πέρα από τα όριά μου, δεν μπορούσα να το ανεχτώ. Επίσης κατάλαβα ότι όλα τα μπινελίκια που μου είχε ρίξει τόσα χρόνια ήταν απλά κολακείες και δεν τα εννοούσε. Αποφάσισα λοιπόν να κάνω παρέα μόνο με αυτούς που με απεχθάνονταν πραγματικά. :rant:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μη φοβάστε, δεν κινδυνεύετε. Η ειλικρίνεια δεν ήταν ποτέ ανάμεσα στις αρετές του! Γι' αυτό και ήμασταν φίλοι. Σταματήσαμε να κάνουμε παρέα όταν τον έπιασε μια κρίση και μου είπε τη γνώμη του για μένα.:D Δυστυχώς ανακάλυψα ότι είχε πολύ καλή γνώμη για το άτομό μου κι ότι με εκτιμούσε και βέβαια αυτό ήταν πέρα από τα όριά μου, δεν μπορούσα να το ανεχτώ. Επίσης κατάλαβα ότι όλα τα μπινελίκια που μου είχε ρίξει τόσα χρόνια ήταν απλά κολακείες και δεν τα εννοούσε. Αποφάσισα λοιπόν να κάνω παρέα μόνο με αυτούς που με απεχθάνονταν πραγματικά. :rant:

δεν το είπε για σένα μη σκας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Ο Έρωτας κατά την ελληνική μυθολογία (Ησίοδος, Κοσμογονία) είναι ένα από τα δύο πρωτότοκα τέκνα του Χάους

Σε Παρακαλώ Πάρα Πολύ Ξαναδιάβασέ τα... Η Παρεξήγηση είναι Αβυσσαλέα και Διαβρωτική

Διαπίστωσα ότι και η wiki τα ίδια λέει...
Από την Μεγάλη Ελληνική Μυθολογία του Jean Richepin της Γαλλικής Ακαδημίας,(σελ.23) 'Το Χάος είναι το Διάστημα, αλλά ένα διάστημ;α που περιέχει "εν σπέρματι" όλα όσα θ' αποτελέσουν το σύμπαν. Πρώτα Γέννησε το Έρεβος (την υπόγεια περιοχή, που, σύμφωνα με την αντίληψη των αρχαίων εκτεινότανε κάτω από την γη, τόσο μακρια όσο κι ο ουρανός πάνω απ' τον πλανήτη μας) και τη Νύκτα. Το Έρεβος κι η Νύχτα γεννούν με τη σειρά τους τον Αιθέρα και την Ημέρα. Τα Χαος είναι η απαρχή και αυτό δίχως καμμία βοήθεια γεννάει το Έρεβος και τη Νύχτα. Αυτό είναι το πρωταρχικό και δημιουργό στοιχείο.
Αμέσως μετά ο Ησίοδος αναφέρει τη Γαία και τον Έρωτα. Ο Έρωτας στη σκέψη του Ησιόδου δεν είναι παρά ένα αξίωμα μια αρχή, αλλά μια αρχή με υψηλό νόημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Light

Νεοφερμένος

Ο Light αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Σε Παρακαλώ Πάρα Πολύ Ξαναδιάβασέ τα... Η Παρεξήγηση είναι Αβυσσαλέα και Διαβρωτική

Διαπίστωσα ότι και η wiki τα ίδια λέει...
Από την Μεγάλη Ελληνική Μυθολογία του Jean Richepin της Γαλλικής Ακαδημίας,(σελ.23) 'Το Χάος είναι το Διάστημα, αλλά ένα διάστημ;α που περιέχει "εν σπέρματι" όλα όσα θ' αποτελέσουν το σύμπαν. Πρώτα Γέννησε το Έρεβος (την υπόγεια περιοχή, που, σύμφωνα με την αντίληψη των αρχαίων εκτεινότανε κάτω από την γη, τόσο μακρια όσο κι ο ουρανός πάνω απ' τον πλανήτη μας) και τη Νύκτα. Το Έρεβος κι η Νύχτα γεννούν με τη σειρά τους τον Αιθέρα και την Ημέρα. Τα Χαος είναι η απαρχή και αυτό δίχως καμμία βοήθεια γεννάει το Έρεβος και τη Νύχτα. Αυτό είναι το πρωταρχικό και δημιουργό στοιχείο.
Αμέσως μετά ο Ησίοδος αναφέρει τη Γαία και τον Έρωτα. Ο Έρωτας στη σκέψη του Ησιόδου δεν είναι παρά ένα αξίωμα μια αρχή, αλλά μια αρχή με υψηλό νόημα...
Για την ακρίβεια, αμέσως πριν.

Αν και σ' αυτά τα κείμενα, ένα πολυτονικό font θα ήταν χρήσιμο...

ήτοι μεν πρώτιστα Χάος γένετ'· αυτάρ έπειτα
Γαι' ευρύστερνος, πάντων έδος ασφαλές αεί
αθανάτων οι έχουσι κάρη νιφόεντος Ολύμπου,
Τάρταρά τ' ηερόεντα μυχώ χθονός ευρυοδείης,
* ηδ' Έρος, ός κάλλιστος εν αθανάτοισι θεοίσι
λυσιμελής, παντών τε θεών παντών τ' ανθρώπων
δάμναται εν στήθεσσι νόον και επίφρονα βουλήν.
εκ Χάεος δ' Έρεβος τε μέλαινά τε Νύξ εγένοντο·
Νυκτός δ' αυτ' Αιθήρ τε και Ημέρη εξεγένοντο,
ούς τέκε κυσαμένη Ερέβει φιλότητι μιγείσα.



"Στ' αλήθεια, πρώτα-πρώτα το Χάος έγινε. Κι ύστερα η πλατύστερνη Γη,
η σταθερή πάντοτε έδρα όλων των αθανάτων
που την κορφή κατέχουνε του χιονισμένου Ολύμπου
και τα ζοφώδη Τάρταρα στο μυχό της γης με τους
πλατιούς τους δρόμους.
Αλλά κι ο Έρωτας που είναι ο ωραιότερος
ανάμεσα στους αθάνατους θεούς
που παραλύει τα μέλη και όλων των θεών
κι ανθρώπων την καρδιά δαμάζει
μες στα στήθη και τη συνετή τους θέληση.
Κι από το Χάος έγινε το Έρεβος κι μαύρη Νύχτα
Κι από τη Νύχτα πάλι έγιναν ο Αιθέρας και η Ημέρα
αυτούς τους γέννησε αφού συνέλαβε ερωτικά με το Έρεβος"


Όντως, δεν υπάρχει καμμιά αναφορά για σχέση Χάους - Έρωτα (όπως αναφέρεις).
Στο παραπάνω κείμενο απ' τη Θεογονία (αν κατάλαβα καλά απ' το πρωτότυπο και τη μετάφραση...) ο Έρωτας παρουσιάζεται ως... συνομήλικος (sic) του Χαόυς.

Ησιόδου : Θεογονία. Εκδόσεις ΖΗΤΡΟΣ, μετάφραση Σ. Γκιργκένης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Νομίζω στον Ηρόδοτο, Όπου το Χάος είναι ο Ωκεανός, (ο οποίος στον Ησίοδο παρουσιάζεται αργότερα) ο Ωκεανός 'γέννησε' ή 'ένιωσε' Έρωτα' και άρχισε να δημιουργεί...

Έρως νοάται η συνεκτική δύναμη με διάταξη

Η Ελληνική μυθολογία αναφέρεται σε πράγματα διαφορετικών περιόδων της δημιουργίας σαν να υπήρχαν εξ αρχής. Για την κουλτούρα και την εκπαίδευση των τότε Ελλήνων, αυτό ήταν κοινή γνώση. Τον χρόνο όπως τον αντιλαμβάνονται οι άνθρωποι υπερβαίνει...

Το 'αυτάρ έπειτα' και όλη η παράγραφος μέχρι που το χάος δημιουργεί, μπορεί να τοποθετηθεί μετά την δημιουργία του δωδεκάθεου ή λίγο πριν. Νομίζω ότι περιγράφει πολλούς 'χρόνους' ταυτόχρονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Νομίζω ότι περιγράφει πολλούς 'χρόνους' ταυτόχρονα.

Mα γλωσσικά μπορεί να περιγράψει έναν και μόνο χρόνο.
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Εδώ λοιπόν και όντας εισέτι εκτός θεματικής ενότητας, να πω ότι η Ελληνική Μυθολογία, κατά την θεώρησή μου, περιγράφει κάτι που συμβαίνει συνεχώς...
Είναι η παραστατική περιγραφή της ενεστώσας ζωής, κάτι που αρχίζει κάθε στιγμή και ολοκληρώνεται και ξαναρχίζει. Σαν άνθρωποι, το αντιλαμβανόμεθα σαν πέρασμα του χρόνου, μας λείπει η πλήρης συνείδηση της διάστασης του χρόνου, την οποία οι θεοί κατέχουν.
Στην προσπάθεια να υπερβούμε τα όρια της γραμμικής μας αντίληψης, παρουσιάζουμε στη μυθολογία λογικές υπερβάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Επιτέλους ξαναβλέπω τον καλό μου φίλο Light στο στέκι. Τι έγινε φίλε, χάθηκες. Σ' έφαγε ο "Χαμός του Ισίλντουρ";

Δεν καταλαβαίνω γιατί ο Ηρόδοτος ή ο Ησίοδος έχουν το δικαίωμα να επικοινωνούν με τον Χώρο των Ιδεών και να μυθολογούν, ενώ εγώ δεν έχω τέτοιο δικαίωμα. Λέτε να ήταν εκεί όταν γεννιόταν το Χάος;

Εσείς θα μου πείτε εμένα ρε τι έκανε το Χάος και τι όχι; Έλα παππού να σου δείξω τ' αμπελοχώραφά σου:D Ρε σεις, τώρα που το σκέφτομαι....:hmm: Λες να είναι άλλος ο πατέρας; ... ... ... Θα τη σφάξω την άτιμη:knife:

Η συμβολιστική γλώσσα έχει ως στόχο της να μεταφέρει κάποιες γνώσεις, συνήθως προερχόμενες από ενόραση. Η δική μου περιπλάνηση στην άγνωστη Καντάθ του Πλατωνικού Χώρου, μου αποκάλυψε αυτό που λέω. Κατά τη δική μου γνώμη όλα προέρχονται από το Μέγα Χάος, το οποίον εν αρχήν ήτο...Τώρα θα μου πείτε είσαι ψωνάρα και μας δουλεύεις.
Πιθανόν. Αν πιστεύετε όμως ότι κάποιος άνθρωπος, έστω και αρχαίος, μπορεί να το κάνει αυτό και τον διαβάζετε και τον έχετε εικόνισμα, γιατί δεν μπορείτε να πιστέψετε ότι κάποιος ή κάποιοι, ή εσείς όλοι έχετε τη δυνατότητα να το κάνετε επίσης;

Άσχετο τώρα. Προσέξτε την ετυμολογία της Αγγλικής: Αυτάρ = After = Έπειτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Από το Λεξικό:

Έρεβος = Το απόλυτο σκοτάδι απ' όπου περνούν οι ψυχές στον Άδη, το βαθύτατον σκότος.

Εγένετο φώς όταν χωρίστηκε το απόλυτο σκοτάδι από το Χάος, όταν το 'γέννησε'. Το πλήρες όλων, αλλά σε κατάσταση αταξίας, έφτιαξε και ξεχώρισε το 'άδειο' το απόλυτο σκοτάδι σαν κάτι ξεχωριστό από τον εαυτό του και την ίδια στιγμή ο 'εαυτός' του έπαυσε να είναι 'Χάος'... φωτίστηκαν από το αντίθετο τού απόλυτου σκότους, το απόλυτο φώς που υπάρχει επίσης, τώρα κυρίαρχο, με το σκότος χωριστά.

Έδωσε και Σύντροφο στο Έρεβος, τή Νύχτα που του μοιάζει αλλά είναι και κάπως διαφορετικά, ίσως με τα άστρα, ίσως ότι την Διαδέχεται η Ημέρα, έχει Ζωή...

Από Light:

αυτάρ έπειτα Γαι' ευρύστερνος, πάντων έδος ασφαλές αεί
αθανάτων οι έχουσι κάρη νιφόεντος Ολύμπου,
Τάρταρά τ' ηερόεντα μυχώ χθονός ευρυοδείης,
* ηδ' Έρος, ός κάλλιστος εν αθανάτοισι θεοίσι
λυσιμελής, παντών τε θεών παντών τ' ανθρώπων
δάμναται εν στήθεσσι νόον και επίφρονα βουλήν.
εκ Χάεος δ' Έρεβος τε μέλαινά τε Νύξ εγένοντο·
Νυκτός δ' αυτ' Αιθήρ τε και Ημέρη εξεγένοντο,
ούς τέκε κυσαμένη Ερέβει φιλότητι μιγείσα.

Ησιόδου : Θεογονία. Εκδόσεις ΖΗΤΡΟΣ, μετάφραση Σ. Γκιργκένης.

Αυτός είναι ό 'Λόγος', η Αιτία, ο σκοπός της ταραχής και της δημιουργίας, η κατάληξη...

Το 'φιλότητι μιγείσα' περιγράφει το σύνολο του αισθήματος έρωτος και αγάπης σε εκείνο το χρονικό σημείο της Δημιουργίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ακρότητα δεν είναι να διαβάζεις βιβλία, αν και τα βιβλία είναι μια από τις πλέον αγαπημένες μου ασχολίες. Ακρότητα είναι να σερφάρεις πάνω στις ατέλειωτες σειρές γεγονότων του Μεγάλου Χάους, ν' αναζητάς τη θρυλική Καντάθ των ονείρων σου, να βλέπεις τον κόσμο από ψηλά, να καβαλάς τα πεφταστέρια. Ακρότητα είναι η έμπευση που σου γεννά ένα τραγούδι. Ακρότητα είναι να προσμένεις το απροσδόκητο, ν' αποζητάς το άπιαστο.

Ας μιλήσουμε αγαπητοί μου για ακρότητα, γιατί το εγκαταλείψαμε το όμορφο τούτο θέμα; Πέστε μου μια ακρότητα που έχετε κάνει στη ζωή σας. Μια που φωτίζει την υπόλοιπη βαρετή καθημερινότητά σας. Που σας έκανε να νιώσετε υπέροχα, ή που τιμωρηθήκατε γι' αυτήν σκληρά. Τι είναι λοιπόν ακραίο για τον καθένα από μας, πόσο μακριά μπορούμε να πάμε;

Περιμένω τις απαντήσεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Για ποιό λόγο η ακρότητα πρέπει να είναι κάτι περίπλοκο και δυσνόητο? Για μένα "ακρότητα" είναι οτιδήποτε υπερβαίνει τα όριά μου και τους φραγμούς μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πέστε μου μια ακρότητα που έχετε κάνει στη ζωή σας. Μια που φωτίζει την υπόλοιπη βαρετή καθημερινότητά σας. Που σας έκανε να νιώσετε υπέροχα, ή που τιμωρηθήκατε γι' αυτήν σκληρά. Τι είναι λοιπόν ακραίο για τον καθένα από μας, πόσο μακριά μπορούμε να πάμε;

Περιμένω τις απαντήσεις σας.

Μια ζωή ακραίος είμαι κι ας νομίζουν οι άλλοι. Τα αρχικά φαινόμενα απατούν.
Η ακρότητα είναι επικίνδυνη και αυτοκαταστροφική παρόλ'αυτά φίλτατον Χάος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ακρότητα είναι να εξερευνάς τα όρια των καταστάσεων. Ποτέ δεν αναλαμβάνω κινδύνους αν δεν πιστεύω ότι μπορώ να τους χειριστώ. Αυτού του είδους οι ακρότητες είναι για τους άλλους. Καμμία μου ακρότητα δεν μ' έχει καταστρέψει μέχρι σήμερα, ούτε καν μ' έχει βλάψει (μιλάω πάντα για νοητικές ακρότητες, αυτές μ' αρέσουν όπως έχω πει). Τι θα πει κι ας νομίζουν οι άλλοι; Είναι φανερό ότι είσαι ακραίος τουλάχιστον όπως το εννοώ εγώ. Είναι τιμή μας να μην ανήκουμε στο μέσο όρο. Εάν ο μέσος όρος είχε βρει το ΣΩΣΤΟ, ο κόσμος δεν θα ήταν σ' αυτά τα χάλια. Μήπως κουβαλάς μέσα σου τον σπόρο της αυτοκαταστροφής Ντόκτωρ; Μήπως κάποιος σου το έχει εμφυτεύσει σαν ιό ή σαν κατάρα; (το ίδιο είναι). Κάποιος πρέπει να πάρει τα σημάδια σου, όπως και τα δικά μου, όμως λίγοι μπορούν να σταθούν μπροστά σε κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top