Δείχνει η ακρότητα ελευθερία;

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ακρότητα είναι να εξερευνάς τα όρια των καταστάσεων. Ποτέ δεν αναλαμβάνω κινδύνους αν δεν πιστεύω ότι μπορώ να τους χειριστώ. Αυτού του είδους οι ακρότητες είναι για τους άλλους. Καμμία μου ακρότητα δεν μ' έχει καταστρέψει μέχρι σήμερα, ούτε καν μ' έχει βλάψει (μιλάω πάντα για νοητικές ακρότητες, αυτές μ' αρέσουν όπως έχω πει). Τι θα πει κι ας νομίζουν οι άλλοι; Είναι φανερό ότι είσαι ακραίος τουλάχιστον όπως το εννοώ εγώ. Είναι τιμή μας να μην ανήκουμε στο μέσο όρο. Εάν ο μέσος όρος είχε βρει το ΣΩΣΤΟ, ο κόσμος δεν θα ήταν σ' αυτά τα χάλια. Μήπως κουβαλάς μέσα σου τον σπόρο της αυτοκαταστροφής Ντόκτωρ; Μήπως κάποιος σου το έχει εμφυτεύσει σαν ιό ή σαν κατάρα; (το ίδιο είναι). Κάποιος πρέπει να πάρει τα σημάδια σου, όπως και τα δικά μου, όμως λίγοι μπορούν να σταθούν μπροστά σε κάτι τέτοιο...

Από νοητικές ακρότητες άλλο τίποτα. Κι εγώ το'χω αυτό, αλλά αν δεχτούμε ότι έχεις νοητικές ακρότητες, που μάλλον τις έχεις πράγματι, και αυτό φαίνεται από τον υπέροχα ακραία τρόπο που γράφεις, αποκλείεται να μην έχεις οδηγηθεί και σε ακραίες πράξεις. 'Ο,τι σκέφτεσαι το ζεις και το προκαλείς. Τα σημάδια όμως, που ξέρεις, μπορεί και να πρέπει να παραμείνουν, εμένα τουλάχιστον τελευταία μου φαίνονται παράσημα. Δικό του πρόβλημα όποιος δεν τολμήσει να τα κοιτάξει και να σταθεί σε κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Είναι τόσο απλό... όπως το παιδί που του δίνεις ένα κουτάκι και πρώτα το γυρνάει ανάποδα.
(το Χάος σίγουρα ξέρει τι λέω..) ή όπως κάνει το παιχνίδι του κομμάτια για να δει πως δουλεύει..
Κατά βάθος είμαστε πάντα παιδιά.. :) Και τα παιδιά δεν έχουν αίσθηση του κυνδύνου! ;)
Είναι από τη φύση τους ριψοκύνδυνα γιατί έχουν την ανάγκη της εξερεύνησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σήμερα παρά είχα ανάγκη εξερεύνησης να δω πως θα είμαι αν...και στην φωτογραφία ακόμα ένα παιδί είναι. Ο μικρός Dr Strangelove. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Να μην ισχυρίζεται Καμία ακρότητα ότι έχει σχέση με πραγματικότητα και μπορεί να σταθεί αυτοδίκαια.

Η Τέχνη είναι σειρά Ψεμμάτων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μια ζωή ακραίος είμαι κι ας νομίζουν οι άλλοι. Τα αρχικά φαινόμενα απατούν.
Η ακρότητα είναι επικίνδυνη και αυτοκαταστροφική παρόλ'αυτά φίλτατον Χάος.
Πως μπορεί να είναι επικίνδυνη και αυτοκαταστροφική; Βασικά πως μπορεί να είναι κάτι αυτοκαταστροφικό από την στιγμή που εμείς ορίζουμε τα όρια. Το αν κάτι είναι ακραίο ή όχι, το ορίζει ο καθένας για τον εαυτό του. Αν κάτι είναι αυτοκαταστροφικό για τον εαυτό μας νομίζω ότι δεν μπορούμε να το συλλάβουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αν κάτι είναι αυτοκαταστροφικό για τον εαυτό μας νομίζω ότι δεν μπορούμε να το συλλάβουμε

To καταλαβαίνεις αφού το κάνεις, ακόμα κι αν χρειαστεί να περάσουν χρόνια. Δεν το καταλαβαίνεις την ώρα που το κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
To 'χω το 'χω
Η ακρότητα δεν μπορρεί να συνιστά ελευθερία, γιατί πολύ πιθανό να περιορίζει ή να στερεί την ελευθερία κάποιου άλλου.....


Αμέ....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Να μην ισχυρίζεται Καμία ακρότητα ότι έχει σχέση με πραγματικότητα και μπορεί να σταθεί αυτοδίκαια.

Η Τέχνη είναι σειρά Ψεμμάτων...

Κανένας επιστήμονας δεν θα μπορούσε να συλλάβει κάτι το καινούριο, αν δεν εξερευνούσε τα όρια της επιστήμης και δεν έπαιζε με τον κίνδυνο ν' αποτύχει και να γελοιοποιηθεί. Κανένας φιλόσοφος δεν έγινε διάσημος αν δεν μπορούσε να θέσει και να διερευνήσει φιλοσοφικώς ακραία ερωτήματα, ερωτήματα που έχουν την κακή συνήθεια να σε στέλνουν στην πυρά, γιατί όπως σωστά λέει ο Δόκτωρας, η νοητική ακρότητα έχει και τα υλικά της αποτελέσματα.

Όσο για την τέχνη;... ... ... Αν ο ανθρώπινος πολιτισμός δεν είχε να επιδείξει την τέχνη, την επιστήμη και την φιλοσοφία ως επιτεύγματα του ανθρώπινου είδους, θα είχε μόνο να επιδείξει σφαγές, καταστροφές, καταπίεση και διαφθορά. Αν κάποια υποθετική ξένη ανώτερη νοημοσύνη είχε την εξουσία να κρίνει το ανθρώπινο είδος και ν' αποφασίσει την εξόντωσή του ή όχι, πιστεύω πως ευκολότερα θα συγκινήτο από έναν πίνακα του Νταλί ή ένα ποίημα του Εμπειρίκου, παρά από το οργισμένο ποτάμι της ιστορίας που κυλάει μέσα σε αίμα και μίσος.
Αν το λοιπόν το Μέγα Ψεύδος ή αν θέλετε ο Προαιώνιος Μύθος, για τον οποίον έχω υποσχεθεί να μιλήσω εν καιρώ, γέννησαν την τέχνη που διασώζει την υπόληψη του ανθρώπινου είδους και της νοημοσύνης, ε τότε...ΖΗΤΩ Ο ΠΡΟΑΙΝΩΝΙΟΣ ΜΥΘΟΣ.

To 'χω το 'χω
Η ακρότητα δεν μπορρεί να συνιστά ελευθερία, γιατί πολύ πιθανό να περιορίζει ή να στερεί την ελευθερία κάποιου άλλου.....


Αμέ....:)

Πολλοί έχουν επικαλεστεί αυτό το επιχείρημα όταν ήθελαν να με αποτρέψουν από τις δικές μου ακρότητες. Τους απέδειξα ότι οι ακρότητες μαζί με το Μέγα Χάος, σε αντίθεση με τα όσα υποστήριζαν, διευρύνουν την ελευθερία τους και τους ανυψώνουν. Η δική μου άποψη για τη ζωή είναι πολύ πανοραμική και είναι ας πούμε από γωνίες λήψης που κόβουν την ανάσα. Όσοι άντεξαν να ανοίξουν τα μάτια και να κοιτάξουν από εκεί, ανταμοίφθηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
"Τοις εγρηγορόσιν ένα και κοινόν κόσμον είναι, των δε κοιμωμένων έκαστος
εις ίδιον αποστρέφεσθαι."
είπε ο ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το να ζεις σε άλλη εποχή, είναι ακρότητα πράγματι. Έχουμε παράλληλα σύμπαντα, ή απλώς εγώ δεν καταλαβαίνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αυτό που διάβασες την πρώτη φορά ήταν μια δική μου παραποίηση του αυθεντικού που βρίσκεται στη θέση του τώρα...

Ποιά λέξη είναι άγνωστη;

Έκανα βλέπεις μια ακρότητα, σκέφτηκα ότι εγώ και ο Ηράκλειτος μπορούμε να σκεφτούμε παρόμοια και ότι μπορώ και γω με μια κεντρική ιδέα να αναπτύξω έκθεση των Δικών του απόψεων...

Το δικό μου ζητούμενο εδώ είναι να διαπιστώσουμε από πού ξεκινά η δημιουργία... και συ μεν λες ότι τα δημιούργησε το Χάος και γω γελώ με αυτή την προοπτική, προσγειώνεις τον έρωτα. Το Χάος "γένητ' ". Άλλος παράγων το εμφύσησε ζωή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν θα διαφωνήσω ότι υπάρχει άλλος που εμφύσησε ζωή στο Χάος. Εγώ αυτό, αναγκαστικά, αφού δεν μπορώ να φανταστώ κάτι να προύπάρχει αυτού, το ονομάζω Θεό.

Τώρα κατάλαβα τι ήθελες να κάνεις με τον Ηράκλειτο, ΟΚ:)!

Όσο για το Χάος και την Κοσμογονία, εγώ περιπλανήθηκα σε παράξενες διαστάσεις και μου αποκαλύφθηκε αυτό. Δεν έχω κάτι άλλο να πω επ' αυτού. Μην ξεχνάς ότι και ο Ηράκλειτος πίστευε ότι αυτά που δίδασκε ήταν αλήθειες εξ αποκαλύψεως. Πράγματι, είναι ο θεμελιωτής της Χαοτικής θεωρίας και αυτά που λέει είναι πολύ προχωρημένα για την εποχή του, σε σημείο που ακόμη σήμερα πιστεύω ότι δεν έχουν γίνει καλώς κατανοητά. Μάλλον είναι θέμα ενόρασης, ικανότητα που δεν γνωρίζω αν κάποιοι την κατέχουν εκ γεννετής ή αν είναι κάτι που καλλιεργείται, πάντως δεν διδάσκεται από τα βιβλία, όσο κι αν τα βιβλία είναι πολύτιμοι φίλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Xάε, δεν και απόλυτο αυτό που ανέφερα, απλά μου ήρθε μια φλασιά φέρνωντας στο μυαλό μου κάποια συγκεκριμένα παραδείγματα.
Εσύ για αυτό που λες, πιθανό να έχεις στο μυαλό σου, άλλα παραδείγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Είναι ένα συνηθισμένο επιχείρημα, εγώ νόμισα ότι το ανέφερες ειρωνικά γιατί σου το τσαμπουνάν διάφοροι/ες όταν ετοιμάζεσαι για ρεσάλτο:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
A, δεν είχα κάτι τέτοιο στο μυαλό μου.
Εννοούσα πολύ πιο απλά πράγματα.
Π.χ. αν εσύ θέλεις να έχεις τέρμα το ράδιο στις 4 το πρωι θεωρώντας οτι είσαι ελεύθερος να το κάνεις, μου στερείς το θεμελιώδες δικαίωμα του ύπνου.
Τόσο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top