Californication

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.

Μια από τις καλύτερες κωμικές και ανατρεπτικές σειρές της Αμερικής και φυσικά απο τις αγαπημένες μου με τον γνωστό σε όλους μας από το X-Files David Duchovny (Fox Mulder) ο οποίος υποδύεται έναν συγγραφέα που προσπαθεί να αναθρέψει σωστά την δεκατριάχρονη κόρη του Becca να ξανακερδίσει την μία και μοναδική αγάπη του την πρώην του γυναίκα Karen και ταυτόχρονα να ξαναφτιάξει την επαγγελματική του καριέρα που βαδίζει από το κακό στο χειρότερο. Η αυτοκαταστροφική του συμπεριφορά όμως (ναρκωτικά , αλκοόλ , one night stand) δεν του αφήνει και πολλά περιθώρια με αποτέλεσμα να είναι πάντα υπό αμφισβήτηση από τους γύρω του. Αρκετό σεξ , αρκετά ναρκωτικά , αρκετό αλκοόλ και φυσικά αρκετό γέλιο είναι τα κύρια συστατικά της σειράς. Σας την συστήνω ανεπιφύλακτα.
Πηγή

Την ξεκίνησα προχτές και έχω ήδη δει πέντε επεισόδια (τα τρία σήμερα) :look: Μου μοιάζει σαν να είναι ο Τσαρλς Μπουκόφσκι των σειρών και γι' αυτό μου αρέσει :look: Επίσης έχει πολύ χιούμορ και ο πρωταγωνιστής είναι το κλασσικό κακό παιδί που όμως, όλες οι γυναίκες θα ήθελαν για γκόμενό τους! :P
Το σίγουρο είναι πως έχω κολλήσει και προβλέπεται να βλέπω και τις τέσσερις σεζόν που έχει και φυσικά ..την συνιστώ κι εγώ ανεπιφύλακτα, αν φυσικά α) είστε ενήλικοι ή έχετε την έγκριση των γονιών σας (έχει αρκετές κάπως ακατάλληλες σκηνές και φρασεολογία) και β) δεν έχετε θέμα με τις χύμα συζητήσεις περί σεξ και άλλων παρεμφερών θεμάτων.
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Tελικά χτες είδα όλη την πρώτη σεζόν (:look:) και τώρα είμαι στο 4ο επεισόδιο της 2ης σεζόν. Θυμίζει κάπως nip/tuck από άποψη κοινωνικότητας και χαρακτήρων. Εξακολουθώ να την συνιστώ, αλλά έχω ανησυχήσει - πάλι μόνο εγώ την βλέπω όπως όταν πρωτοάνοιξα το θέμα για το Fringe; :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
εχω δει ολα τα επισοδεια μεχρι το τελευταιο τωρα τεταρτη σεζον 9ο επισοδιο

οσο αγνωω τις ηληθιες και απιθανες συμπτωσεις που οδηγουν την ιστορια ειναι εξαιρετικο, ο ντουκοβνι παιζει Φ Α Ν Τ Α Σ Τ Ι Κ Α.

problem is μπορω να καταλαβω τα κινητρα του:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Μια ανατρεπτική «μαύρη» κωμωδία, η οποία προκάλεσε αρχικά σάλο για τις τολμηρές της σκηνές, απέκτησε όμως πολλούς φανατικούς οπαδούς στη συνέχεια. Ο Ντέιβιντ Ντουκόβνι, πρωταγωνιστής της σειράς X-Files, πρωταγωνιστεί στο Californication στο ρόλο του Χανκ.


Californication, ο τίτλος και μόνο σε παραπέμπει σε "fornication in California" καθώς και στον γνωστό όρο που θα λέγαμε στα Ελληνικά ‘Καλιφορνίζω’, δηλαδή υιοθετώ στην νοοτροπία μου στοιχεία μιας Δυτικής κουλτούρας, και κυρίως της Καλιφόρνιας.​
Το λένε οι καθαροί New Yorkers (ξες, αυτοί που το κρατάν αληθινό και δε φεύγουν από την πόλη τους ούτε για να δουν τον ήλιο στα προάστια) στους ντεμέκ New Yorkers που σηκώθηκαν και έφυγαν και πήγαν εις την Άγρια Δύση.​
Ένας τέτοιος σικέ Νεοϋορκέζος είναι και ο Hank Moody –συγγραφεύς και πατέρας και πάνω απ’ όλα ερωτευμένος με τις γυναίκες. Όλες. Και επειδή του τελείωσαν στη Νέα Υόρκη και δεν ήθελε να περάσει και δεύτερο χέρι, πήγε στην Καλιφόρνια. Nah, αυτός είναι ο πουριτανός που έχω στο κεφάλι μου που τα λέει αυτά. Ακολούθησε την πρώην γυναίκα-της ζωής του (μιας και δεν παντρεύτηκαν ποτέ)- του με την οποία είναι τρελά ερωτευμένος, και την κόρη τους.​

Εκείνη πήγε εκεί σε μια προσπάθεια να ξεκινήσει την ζωή της από την αρχή. Εκείνος την ακολούθησε σε μια προσπάθεια να αποτρέψει την προσπάθεια της να ξεκινήσει την ζωή της από την αρχή. Όμως η Καλιφόρνια αποδεικνύεται, επεισόδιο ανά επεισόδιο, πολύ δύσκολη για τον Hank.

Ο Hank απεικονίζεται από τον David Duchovny ή όπως μου αρέσει να τον αποκαλώ, Spooky Mulder. O Moody είναι συγγραφέας, κατεστραμμένος και παράδοξα ευτυχισμένος μέσα στο χάος που αποκαλεί ζωή. Δεν είναι ιδιαίτερα συμπαθής από την μεριά μιας γυναίκας (ειδικά από την δική μου) επειδή και δεν είναι ποτέ συνεπής σε ότι λέει αλλά ακόμα, και σε ότι κάνει.

Ταυτόχρονα όμως τον ζηλεύω, γιατί κακά τα ψέματα, η ζωή που κάνει δε θα μπορέσω να την κάνω ποτέ. Ακόμα και οι χειρότερες μαλακίες του μπορούν να μετριαστούν, επειδή είναι καλλιτέχνης και κυρίως, είναι συγγραφέας. Ως ένα σημείο, έχει ανάγκη να κάνει ότι κάνει και να μπλέκει όπως μπλέκει, επειδή το υποσυνείδητο του, του λέει να βουτήξει στα βαθιά ˙ είναι ανάγκη του, να ζει για να γράφει και να γράφει για να ζει.

Δεν μπορείς να κάνεις κόκα από τα οπίσθια μιας γυναίκας, χωρίς να αναρωτηθείς για τις ελπίδες και τα όνειρα της. Δεν είναι καθωσπρέπει.​
-Hank Moody-​
Έχοντας γράψει τρία πετυχημένα βιβλία και ένα μη αναγνωρισμένο βιβλίο το οποίο γίνεται –ουπς, παραλίγο να χαρίσω spoiler. Θα δεις. Έχοντας λοιπόν μόλις τρία βιβλία στο δυναμικό του, πάει στην Καλιφόρνια όπου πέφτει σε ένα μεγάλο "writer’s block" και έτσι πνίγει την αποτυχία του ως συγγραφέας, ως σχεδόν σύζυγος και προς την τρίτη season και ως πατέρας, σε μια θάλασσα από "pussy, vodka και doobies" με τον καλό του φίλο Charlie (Evan Handler).

Δεν υπάρχει το άτομο. Θα τον δεις να κάνει τα πιο διαστροφικά πράγματα αλλά και να βρίσκεται στις πιο ταπεινωτικές καταστάσεις. Παρόλα αυτά, ή ίσως και επειδή αυτών, είναι συμπαθητικός και δε μπορείς παρά να τον λυπηθείς.



Σε γενικές γραμμές, έχουμε μια σειρά που απεικονίζει την ζωή των καλλιτεχνών στην Καλιφόρνια. Κόκα, σεξ, αστείες καταστάσεις, τραγικές καταστάσεις, ροκ σταρς με ερωτικά απωθημένα και πίσω απ’ όλα αυτά, ένα πατέρας που προσπαθεί να μεγαλώσει την κόρη του σε ένα εχθρικό για οικογένειες περιβάλλον, ενώ ταυτόχρονα προσπαθεί να τα βρει με την γυναίκα της ζωής του σε ένα εχθρικό για σχέσεις περιβάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top