Windows vs Linux vs Mac

Ποιο λειτουργικό προτιμάτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 21)
  • windows Os

    Ψήφοι: 13 61.9%
  • linux Os

    Ψήφοι: 7 33.3%
  • mac Os

    Ψήφοι: 1 4.8%

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και ακόμα μην νομίζετε ότι το Linux και το ελεύθερο λογισμικό το χρησιμποιούν μόνο κάποιοι καμένοι κομπιουτεράδες που γράφουν όλοι μέρα κώδικα.https://skaftanis.blogspot.com/2010/12/h-microsoft.html
Εδώ έμαθα και τους δικούς μου να το χρησιμοποιούν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Οι υπολογιστές που τρέχουν windows λεγονται pc
οι υπολογιστες που τρέχουν macοs λεγονται mac
oι υπολογιστες που τρέχουν linux πως λέγονται οεο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Οι υπολογιστές που τρέχουν windows λεγονται pc
οι υπολογιστες που τρέχουν macοs λεγονται mac
oι υπολογιστες που τρέχουν linux πως λέγονται οεο;



Αχ Γιώργο, Γιώργο, Γιώργο...

Τα πάντα όλα μηχανήματα, μπορούν να τρέξουν τα πάντα όλα λειτουργικά αρκεί τα τελευταία να έχουν το απαραίτητο λογισμικό να αναγνωρίσει τα πρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
χθες κολλησα εναν ιο που εβγαζε μηνυμα οτι ο σκληρος δισκος ειναι κατεστραμμενος. Ελειπαν αρχεια απο εναν φακελο, δεν ανοιγε το defragmenter, και το start menu περιειχε folders απο το my docs. Αναγκαστηκα να μπω σε safe mode για να σωσω τα αρχεια μου και ευτυχως με το spybot ξεφορτωθηκα το trojan. Για ποια αξιοπιστια μιλατε στα windows 7? Να φοβασαι να σερφαρεις ακομα και οταν χρησιμοποιεις antivirus? Να σπαταλας μερικες ωρες για να σωσεις τα αρχεια σου; Ιο σε linux δεν εχω κολλησει ποτε, στα windows αρκετες φορες. Το πιο σημαντικο για μενα σε ενα συστημα ειναι να νιωθω ασφαλεια και με τα windows, σιγουρα δεν την εχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Οι υπολογιστές που τρέχουν windows λεγονται pc
οι υπολογιστες που τρέχουν macοs λεγονται mac
oι υπολογιστες που τρέχουν linux πως λέγονται οεο;
focke, το software είναι ένα επίπεδο "πάνω" από το λειτουργικό (+ drivers), το οποίο είναι ένα επίπεδο "πάνω" από το hardware. Δεν κατηγοριοποιούμε το hardware με βάση το τι μπορεί να τρέξει, αλλά το software με βάση το τι μπορεί να αναγνωρίσει και να χρησιμοποιήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
focke, το software είναι ένα επίπεδο "πάνω" από το λειτουργικό (+ drivers), το οποίο είναι ένα επίπεδο "πάνω" από το hardware. Δεν κατηγοριοποιούμε το hardware με βάση το τι μπορεί να τρέξει, αλλά το software με βάση το τι μπορεί να αναγνωρίσει και να χρησιμοποιήσει.

To μικρό μου aceraki έχει τρέξει windows mac και linux. Μπαίνω όμως κυρίως σε linux επειδή είναι πιο γρήγορα.

Μπορώ να κρίνω αντικειμενικά όμως το καλύτερο

Το καλύτρρο είναι το windows, ακολουθεί το linux και στην συνέχεια το mac.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
τωρα που αναφερατε για ταχυτητα, το ubuntu παει σφαιρα. Ανοιγει και κλεινει παρα πολυ γρηγορα!!! Καμια σχεση με windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Επειδη δεν εχω πειραματιστει ποτε με linux σκεφτομαι αυτες τις μερες να τα εγκαταστησω στο pc να τα τρεξω λιγο απο περιεργεια
πιανουν πολυ χωρο στο δισκο? σκεφτομαι να δημιουργησω ενα μικρο παρτισιον για αυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
τωρα που αναφερατε για ταχυτητα, το ubuntu παει σφαιρα. Ανοιγει και κλεινει παρα πολυ γρηγορα!!! Καμια σχεση με windows.

Που να δεις και optimized διανομή για το μηχάνημά σου (πχ Arch Linux ή Gentoo Linux), θα μείνεις σέκος...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
χθες κολλησα εναν ιο που εβγαζε μηνυμα οτι ο σκληρος δισκος ειναι κατεστραμμενος. Ελειπαν αρχεια απο εναν φακελο, δεν ανοιγε το defragmenter, και το start menu περιειχε folders απο το my docs. Αναγκαστηκα να μπω σε safe mode για να σωσω τα αρχεια μου και ευτυχως με το spybot ξεφορτωθηκα το trojan. Για ποια αξιοπιστια μιλατε στα windows 7? Να φοβασαι να σερφαρεις ακομα και οταν χρησιμοποιεις antivirus? Να σπαταλας μερικες ωρες για να σωσεις τα αρχεια σου; Ιο σε linux δεν εχω κολλησει ποτε, στα windows αρκετες φορες. Το πιο σημαντικο για μενα σε ενα συστημα ειναι να νιωθω ασφαλεια και με τα windows, σιγουρα δεν την εχω.
Αναλόγως και τι antivirus έχεις. Πάντως, εγώ έχω να αντιμετωπίσω ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα με ιό από την εποχή των Windows ME. Με τις νεότερες εκδόσεις των Windows (Vista και 7), ακόμα και κάποιον ιό να κολλήσω, πράγμα που συμβαίνει σπάνια, ποτέ δεν έχει διαταραχθεί η λειτουργία των Windows.
Επίσης, το αν είναι αξιόπιστα τα Windows 7 ή όχι και γενικότερα οποιοδήποτε προϊόν, είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό. Αν δεν σου αρέσουν τα Windows, απλά δεν τα ξαναχρησιμοποιείς, εγκαθιστάς το λειτουργικό σύστημα της αρεσκείας σου και τελειώνει η υπόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Που να δεις και optimized διανομή για το μηχάνημά σου (πχ Arch Linux ή Gentoo Linux), θα μείνεις σέκος...:)

δεν γνωριζα οτι υπαρχουν και τετοιες διανομες!! Πρεπει να το ψαξω! :D

Αναλόγως και τι antivirus έχεις. Πάντως, εγώ έχω να αντιμετωπίσω ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα με ιό από την εποχή των Windows ME. Με τις νεότερες εκδόσεις των Windows (Vista και 7), ακόμα και κάποιον ιό να κολλήσω, πράγμα που συμβαίνει σπάνια, ποτέ δεν έχει διαταραχθεί η λειτουργία των Windows.

εχω δοκιμασει τα εξης: norton, sophos, panda, NOD32, kaspersky, F secure, mcafee, trend micro, windows one, avira. To χειροτερο by far ηταν το norton. Επισης ΚΑΝΕΝΑ av δεν σε καλυπτει 100% σε νεους ιους. Το προβλημα δεν ειναι τοσο αν θα διαταραχτει η λειτουργια των windows οσο το οτι μπορουν να σου κλεψουν προσωπικα δεδομενα, αριθμους πιστωτικων καρτων, εγγραφα, τραπεζικους λογαριασμους, κωδικους κτλ.

Τη μεγαλυτερη ζημια μου την ειχε κανει ενα σκουλικι στα xp το οποιο με το που συνδεσα το pc στο internet το κολλησα, χωρις καν να ανοιξω καποιον browser. Εκανε restart καθε 60 δευτερολεπτα.


Επίσης, το αν είναι αξιόπιστα τα Windows 7 ή όχι και γενικότερα οποιοδήποτε προϊόν, είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό. Αν δεν σου αρέσουν τα Windows, απλά δεν τα ξαναχρησιμοποιείς, εγκαθιστάς το λειτουργικό σύστημα της αρεσκείας σου και τελειώνει η υπόθεση.

το αν θα τα ξαναχρησιμοποιησω ή οχι δεν εξαρταται μονο απο εμενα αλλα απο πολλους παραγοντες:
  • δεν βρισκεις software που να τρεχει σε linux (πχ itunes, photoshop)
  • για καποιο λογο το hardware δεν ταιριαζει απολυτα για να τρεξεις linux (ie δεν βρισκεις drivers)

με λιγα λογια, αναγκαζομαι να τα χρησιμοποιησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επειδη δεν εχω πειραματιστει ποτε με linux σκεφτομαι αυτες τις μερες να τα εγκαταστησω στο pc να τα τρεξω λιγο απο περιεργεια
πιανουν πολυ χωρο στο δισκο? σκεφτομαι να δημιουργησω ενα μικρο παρτισιον για αυτα!
Ψίχουλα πιάνουν. Το CD version του ubuntu ζήτημα είναι να πιάνει 3GB εγκατάστασης. Οπότε άμα δώσεις 8-10GB στο partition θα έχεις και αρκετό χώρο για να παίξεις κι εσύ.

Εδώ ρε και σε 1GB στήνεις linux. :P

με λιγα λογια, αναγκαζομαι να τα χρησιμοποιησω.
Έλα που σε χάλασε κιόλας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Το θέμα με τους ιούς είναι λίγο απατηλό στο linux. ενώ πράγματι δεν έχουν πρόβλημα με τους ιούς αυτή τη στιγμή και ενώ πράγματι έχουν περισσότερη ασφάλεια απο τα windows (αν και η διαφορά μειώθηκε με τα vista / 7), μεγάλο μέρος της ασφάλειας που προσφέρουν είναι επειδή δεν έχουν μεγάλο μερίδιο της αγοράς και άρα δεν είναι στόχος. Από τεχνικής απόψεως μπορείς να έχεις ιό στο Linux και τίποτα δεν σε γλυτώνει από αμέλεια του χρήστη.

επίσης.. ΤΟ Linux
(εκτός αν έχεις cluster με άλλο kernel σε κάθε node, οπότε τότε είναι πολλά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Σημερα εκανα ενα μικρο κοινωνικο πειραμα.Εβαλα την μικρη μου αδερφη να "παιξει" με το Ubuntu. Δεν καταλαβε απολυτως καμια διαφορα,εκανε οτι εκανε και με τα windows χωρις κανενα προβλημα(surfing κυριως) και θα ελεγα οτι της αρεσε πιο πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top