Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

Nanaki

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Διαιτολόγος/διατροφολόγος. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
στο εξωτερικο υπαρχει πολυ κ για αυτο υπαρχουν σουπερ μαρκετ εστιατορια μονο για αυτους οπως κ σε ξενοδοχεια μπουφες μονο για χορτοφαγους...

μακάρι να υπήρχαν κι εδώ ρε μαμώτο... πάντως αν θές να γίνεις χορτοφάγος δεν είναι και τόσο δύσκολο τελικά, υπάρχουν πολλές τρόφες που μπορείς να φας. τώρα για vegan λίγο δύσκολα τα πράγματα. αν και θα ήθελα πολύ να κόψω και τα γαλακτοκομικά (γιατι δεν φαίρονται και με το καλύτερο τρόπο στα ζω'ακια όταν τους παίρνουν το γάλα) για την ώρα δεν το βλέπω, τρώω καθημερινά :/:. προσωπικά δεν πιστεύω ότι το κρέας μας είναι απαραίτητο, ειδικά το κρέας από τα κατσικάκια και τα προβατάκια μόνο κακό μπορεί να μας κάνει, αλλά όπως νιώθει ο καθένας....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτο δεν θα πρεπει να ναι στο Υγεια φορουμ με τις διαιτες κλπ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αυτο δεν θα πρεπει να ναι στο Υγεια φορουμ με τις διαιτες κλπ ;
Πάνω στη συζήτηση αναφέρθηκε και ότι είναι υγιεινή διατροφή… υπάρχουν όμως και άλλες οπτικές γωνίες να βλέπει κανείς την χορτοφαγία… (πολιτισμική για παράδειγμα) οπότε δεν ανήκει μόνο στo υγεία φόρουμ…

Αφήνουμε λοιπόν την συζήτηση να αναπτύσσεται εδώ στα διάφορα… και "λέμε διάφορα" για την χορτοφαγία.:P

… γνώρισα μια κοπέλα που μου είπε ότι μόνο στην ιδέα ότι ένα ζώο πεθαίνει για να ζήσει εκείνη …της κόβεται η όρεξη για κρέας…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
υπάρχουν όμως και άλλες οπτικές γωνίες να βλέπει κανείς την χορτοφαγία… (πολιτισμική για παράδειγμα) οπότε δεν ανήκει μόνο στo υγεία φόρουμ…
Καλα. Παντως το ιδιο μπορει να ειπωθει για πολλα ιατρικα τοπικς. Κλεινω παρενθεση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Γνωριζετε τι ειναι οι χορτοφαγοι και σε ποιες κατηγορειες χωριζονται? εισαστε ή θα γινοσασταν ποτε χορτοφαγοι? γιατι?

Χαίρεται. Είμαι καινούργια στο φόρουμ - αποφάσισα να συμμετάσχω όταν έπεσα πάνω στη συζήτηση περί χορτοφαγίας μέσω google. Κάποιοι/ες απο δω γνωριζόμαστε από το mycat.gr. Ήθελα να λύσω κάποιες απορίες περί χορτοφαγίας.

Είμαι χορτοφάγος πέντε χρόνια, τα δύο τελευταία βίγκαν. Είμαι άριστα στην υγεία μου (για όσους θα έχουν την απορία). Οι δυο βασικές κατηγορίες χορτοφάγων είναι οι βετζετέριανς και οι βίγκανς. Από κει και πέρα υπάρχουν άλλες υπο κατηγορίες όπως οι ωμοφάγοι (καταναλώνουν μόνο ωμά λαχανικά και φρούτα), οι καρποφάγοι κα.

Έγινα χορτοφάγος από αγάπη για τα ζώα και βίγκαν από αγάπη για τα ζώα, τον άνθρωπο και το περιβάλλον. Είναι μία από τις πιο οικολογικές στάσεις ζωής και πιο υγιεινές.

Δεν είναι δύσκολο να είσαι βίγκαν στην Ελλάδα. Καλή διάθεση να υπάρχει. :) Πλέον τα βιολογικά καταστήματα έχουν φυτικά γάλατα και τυριά, κιμά σόγιας και μπιφτέκια σόγιας, παγωτά κλπ. Άλλωστε ας μην ξεχνάμε πως καθημερινά στο σούπερ μάρκετ πέφτουμε πάνω σε 800 διαφορετικά είδη φυτικών τροφών και μόλις 5 κατηγορίες κρέατος. ;) Για μένα η μετάβαση ήταν σχετικά εύκολη. Θα ήθελα να πω πως σύμφωνα με την Αμερικανική Ένωση Διαβήτη και τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, η χορτοφαγική διατροφή θεωρείται κατάλληλη για όλους, ανεξάρτητα φύλου και ηλικίας. Αρκεί να γίνεται σωστά. Δεν υπάρχει κανένα στοιχείο που να μη μπορεί να το πάρει κανείς από τα φυτά είτε πρόκειται για πρωτεϊνη, ασβέστιο, σίδηρο κλπ.

Επίσης όσοι ακολουθούν χορτοφαγία ή τρώνε πολύ λίγο κρέας, έχουν αισθητά λιγότερες πιθανότητες για καρδιοπάθειες, καρκίνο, υψηλη χοληστερίνη, διαβήτη, παχυσαρκία, αλλεργίες και ένα σωρό άλλες ασθένειες που σχετίζονται άμεσα με το είδος της διατροφής που ακολουθεί κανείς.

Ελπίζω να έλυσα κάποιες απορίες.
Α! Πρόσφατα ιδρύθηκε και στην Ελλάδα επιτέλους vegan society. Στη Μ. Βρετανία υπάρχει από το 1944, επιτέλους ήρθε και η σειρά μας.

:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Περί ορέξεως, ουδείς λόγος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.

Έγινα χορτοφάγος από αγάπη για τα ζώα και βίγκαν από αγάπη για τα ζώα, τον άνθρωπο και το περιβάλλον. Είναι μία από τις πιο οικολογικές στάσεις ζωής και πιο υγιεινές.
Να ρωτήσω κάτι διότι είμαι λίγο άσχετη:
Βίγκαν απ' ότι ξέρω είναι ο χορτοφάγος που δεν τρώει ούτε γάλα, βούτυρο, γιαούρτι.
Βασικά καταλαβαίνω γιατί κάποιος λόγω του ότι δεν θέλει να σκοτωθούν ζώα γίνεται χορτοφάγος, αλλά βίγκαν γιατί; Τι κακό προκαλείς
στα ζώα, τον άνθρωπο και το περιβάλλον, αν πιεις γάλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
palladinaki, ακομα και το γαλα σε παει πισω σε mass production γαλακτος και πολυ, πολυ ασχημες συνθηκες για τα ζωα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι διότι είμαι λίγο άσχετη:
Βίγκαν απ' ότι ξέρω είναι ο χορτοφάγος που δεν τρώει ούτε γάλα, βούτυρο, γιαούρτι.
Βασικά καταλαβαίνω γιατί κάποιος λόγω του ότι δεν θέλει να σκοτωθούν ζώα γίνεται χορτοφάγος, αλλά βίγκαν γιατί; Τι κακό προκαλείς
στα ζώα, τον άνθρωπο και το περιβάλλον, αν πιεις γάλα;

Βίγκαν είναι αυτός που δεν καταναλώνει κανένα ζωϊκό προϊόν,
δεν χρησιμοποιεί προϊόντα που τεστάρονται σε ζώα, δεν φορά γούνα, δέρμα κλπ.
Γενικά προσπαθεί να μην αγοράζει προϊόντα εκμετάλλευσης ζώων όσο γίνεται, γιατί κανείς δεν μπορεί να είναι 100% τέλειος φυσικά. :)

Όσον αφορά το γάλα ας τα πάρω ένα ένα όπως μου τα ρώτησες.

Για τα ζώα πρώτα : Ένα θηλαστικό παράγει γάλα για να θρέψει το μωρό του, όπως ακριβώς ο άνθρωπος. Η μητέρα μένει έγκυος και έπειτα παράγει γάλα για να μεγαλώσει το μικρό. Για να πάρει ο παραγωγός το γάλα από τη μητέρα, απομακρύνει το μωρό. Συνήθως το μωρό δεν πίνει ποτέ το γάλα της μητέρας του αλλά ταϊζεται με σκόνη γάλακτος και έπειτα οδηγείται στη σφαγή ως μοσχαράκι/κατσικάκι/προβατάκι γάλακτος. Εκτός από τα θηλυκά που θα μπουν στη γραμμή παραγωγή σαν τις μητέρες τους. (αυτό συμβαίνει και στη βιομηχανική κτηνοτροφία και στη βιολογική δυστυχώς). Οι αγελάδες (από τις οποίες σήμερα λαμβάνεται και το περισσότερο γάλα που βρίσκεται στην αγορά) δεν κατεβάζουν γάλα από μόνες τους. Κατεβάζουν γάλα είτε όταν περιμένουν μωρό είτε όταν ο παραγωγός τις "διεγείρει" με συγκεκριμένες μεθόδους (που είναι πραγματικά σαν βιασμός), ώστε να δοθεί η εντολή στον εγκέφαλό τους να παράγουν γάλα. Είναι μύθος ότι μία αγελάδα παράγει γάλα όλο το χρόνο σαν μηχανή. Είναι θηλαστικό και ο οργανισμός της λειτουργεί ανάλογα. Για να υπάρχει μεγάλη παραγωγή γάλακτος συχνά οι αγελάδες παίρνουν ορμόνες. Επίσης γεννούν όσο πιο συχνά γίνεται πράγμα που σημαίνει πως μέχρι τα πέντε τους χρόνια έχουν πάθει τα κόκκαλά τους από τις συνεχείς εγκυμοσύνες, δεν είναι τόσο παραγωγικές όσον αφορά το γάλα, και φυσικά οδηγούνται στο σφαγείο. Μία αγελάδα ζει 25 χρόνια κανονικά.

Επίσης οι αγελάδες είναι από τις καλύτερες μητέρες. Υπάρχουν περιστατικά που αγελάδες τσαλαπάτησαν και σκότωσαν κτηνοτρόφους όταν πήγαν να τις χωρίσουν από τα μικρά τους.

Τώρα για τον άνθρωπο : Είμαστε το μόνο θηλαστικό που συνεχίζει να πίνει γάλα μετά την ενηλικίωσή του και μάλιστα άλλων ειδών. Όλα τα θηλαστικά μετά τα πρώτα τους χρόνια - και ο άνθρωπος- χάνουν τη δυνατότητα να διασπάσουν τη λακτόζη του γάλακτος και να αφομοιώσουν την τροφή αυτή. (βλ. δυσανεξία στο γάλα και παρενέργειες όπως φούσκωμα, αλλεργίες, ακμή, παιδικό διαβήτη κλπ.) Αν το δει κανείς λογικά, έτσι; Το γάλα της αγελάδας προορίζεται για το μικρό της μοσχάρι. Το γάλα της είναι το κατάλληλο σε θρεπτικά συστατικά να μεγαλώσει ένα υγιές μοσχάρι....100 κιλών! Εμείς από την άλλη, αναμένουμε να πιούμε αυτό το γάλα και να έχει τις ίδιες θετικές επιδράσεις στον οργανισμό μας, με ποιά λογική;

Όσον αφορά στο περιβάλλον, σύμφωνα με την τελευταία μελέτη του ΟΗΕ Livestock's Long Shadow,η εκτροφή ζώων για κρέας και γάλα συμβάλλει περισσότερο στην κλιματική αλλαγή από ότι όλα τα μέσα μεταφοράς μαζί. Με λίγα λόγια το πηρούνι μας έχει περισσότερη δύναμη από το κλειδί του αυτοκινήτου όταν έρχεται το θέμα στο φαινόμενο του θερμοκηπίου.

Συγνώμη για τη μακρυγορία, είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα, προσπάθησα να είμαι όσο πιο περιεκτική και συνοπτική γίνεται για να σου απαντήσω. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εχω μεινει ΑΠΛΑ ΑΦΩΝΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
omg δεν τα είχα σκεφτεί ποτέ όλα αυτά:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
palladinaki, ακομα και το γαλα σε παει πισω σε mass production γαλακτος και πολυ, πολυ ασχημες συνθηκες για τα ζωα.. :)
τελικά ο άνθρωπος είναι το αγριότερο ζώο σ'αυτόν τον πλανήτη:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μπορεις να μου πεις, μιας και σε βλεπω αρκετα ενημερωμενη, που μπορω να προμηθευτω τοφου και ποσο περιπου κοστιζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δυστυχώς. Και όσο το ψάχνεις, τόσο περισσότερα άσχημα βρίσκεις, παρά καλά.
Έχουμε χτίσει τον πολιτισμό μας πάνω στην εκμετάλλευση αδυνάτων,
είτε πρόκειται για ανθρώπινα ζώα είτε μη-ανθρώπινα ζώα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
μπορεις να μου πεις, μιας και σε βλεπω αρκετα ενημερωμενη, που μπορω να προμηθευτω τοφου και ποσο περιπου κοστιζει?

Τόφου είναι πολύ εύκολο να βρεις σε βιολογικά καταστήματα.
Εναλλακτικά, το είχα βρει και στο carrefour. Τιμή δεν θυμάμαι αλλά εξαρτάται από το μέρος που θα το αγοράσεις. Αν θες συνταγές πάντως, πεσμου γιατί το τόφου από μόνο του δεν έχει γεύση. Παίρνει γεύση από το πως το μαγειρεύεις, τα καρικεύματα που χρησιμοποιείς και πάει λέγοντας. Επίσης δεν λιώνει. ;) Στο λέω για να μην απογοητευτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
yes i know! θα χρειαστω συνταγες σιγουρα..
οχι δε θα απογοητευτω, ολα αυτα που λες τα ξερω! μονο απο που μπορω να το αγορασω και ποσο κανει δε ξερω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Αν θέλεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα να μου πεις σε ποια περιοχή είσαι γιατί έχω μία μικρή λίστα με τα βιολογικά καταστήματα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
:worry:

Εγώ πίνω πολύ, πολύ γάλα, δεν ξέρω κατά πόσο είναι αγελάδας ή σκόνη-αγελάδας ή whatever, αλλά έχω την αίσθηση ότι αν μου πει κάποιος να κόψω το γάλα, δεν θα μου αρέσει καθόλου μα καθόλου!

Καθόλου όμως δεν μ' αρέσουν κι αυτά που διάβασα πιο πάνω! Επειδή έχουμε ιστορικό οστεοπόρωσης στην οικογένεια, ο γιατρός με είχε συμβουλέψει να πίνω όσο το δυνατόν περισσότερο γάλα μπορώ, για το ασβέστιο φαντάζομαι! Τι εναλλακτικά προϊόντα μπορώ να καταναλώνω για να καλύπτω αυτές τις (αυξημένες) ανάγκες σε ασβέστιο;

:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
υπαρχουν ταμπλετες ασβεστιου, σιγουρα. και ασβεστιο υπαρχει και σε αλλα προιοντα.απλα, υπαρχει ΠΟΛΥ στο γαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Μωρέ ναι, αλλά εγώ αυτό το ΠΟΛΥ χρειάζομαι :/:

Άλλη πρόταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top