Επιλογή διανομής Linux

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Βάλε ubuntu η kubuntu.. Τα mint είναι πειραγμένα ubuntu όπως και το monomaxos το οποίο σαν να μην έφτανε ότι είναι πειραγμένο, είναι και ελληνικό! Μακρυά και απο τα 2. Είχα mint και παρόλο που μου δίναν κάποιες διαχειριστικές δυνατότητες παραπάνω είχαν μερικά προβλήματα λειτουργικότητας (aka buggs).. Suse σταθερά μεν αλλά με rpm πακέτα δεν θα σου συνηστούσα να μπλέξεις, τουλάχιστον όχι όντας αρχάριος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
οκ αρα μεταξυ ubuntu και kubuntu ειμαστε,να επιλεξω kde ναι ή οχι;;;ποια ειναι τα + - ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
εγω ειμαι μεταξυ mint,opensuse και monomaxos,ποια θεωρειται οτι ειναι η καλυτερη;;;

Δεν θεωρείται. Ειναι ανάλογα τις προτιμήσεις σου. Δοκιμάζεις με live dvd και αποφασίζεις.
Να σου πω τη δική μου εντύπωση.

1) Mint: Απλή διανομούλα, τη χρησιμοποιώ για γρήγορες καταστάσεις όπου θέλω ένα μηχάνημα να παίζει πλήρως μέσα σε 10 λεπτά. Ολίγον παχύσαρκη μετά από καιρό χρήσης.

2) Opensuse: Ελάχιστη εμπειρία, την αποφεύγω σαν διανομή γιατί είναι πολύ εμπορική και χρησιμοποιεί εργαλεία που δεν με βολεύουν (rpm based distro)

3) Μονομάχος: Αποφυγή σαν το διάολο. Ετοιματζίδικη, παχύσαρκη και ερασιτεχνική

Το mint θεωρείται ένα καλό ξεκίνημα αν και κάτι ανώμαλοι (βλέπε Valder) κάποτε ξεκίνησαν με BeOS, άλλοτε πειραματίζονταν επί ώρες με το Arch Linux μαζί με το Γιώργο από εδώ (ΜΕΓΑΛΟ σχολείο το Arch, στο υπογράφω και πανάλαφρο, απλά θέλει να έχεις όρεξη να το χτίσεις από την αρχή και να το μάθεις. Ούτε παχυσαρκίες, ούτε αυτοματισμοί. Μόνο ότι θέλεις εσύ.), αλλά στο τέλος κατέληξα χάρην ευκολίας σε 2 λύσεις:

1) Το μισητό Ubuntu που τουλάχιστον τη δουλειά του την κάνει
2) Mint Debian Edition που είναι ρέουσα διανομή (ένα update από τα repositories του Debian και είσαι σημερινός, όχι με εκδόσεις όπως το Ubuntu και το απλό Mint που είναι βασισμένο στο Ubuntu και κάθε 6 μήνες βγαίνει μια καινούρια έκδοση που για να την βάλεις θέλει επανεγκατάσταση)

Πρόταση: Ξεκίνα με Mint Debian Edition να είσαι και Debian based αλλά και ενημερωμένος συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Με το Mint ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Έβγαλα ολόκληρη Σχολή + Διπλωματική με αυτό, ποτέ δεν με απογοήτευσε.
Προσωπικά έχω Mint KDE, που είναι αρκετά όμορφο, αλλά όχι rolling distro. Είναι και λίγο πιο βαρύ σε σχέση με τα άλλα γραφικά περιβάλλοντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
ποια η δαιφορα Mint KDE με Mint Debian Edition;;;(thanx για τις απαντησεις btw..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Στο mint debian edition μπορείς να βάλεις KDE?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
εεεε οκ δεν καταλαβα τι ειπατε,τελικα τι να επιλεξω;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
εεεε οκ δεν καταλαβα τι ειπατε,τελικα τι να επιλεξω;;;
Όποιο σου αρέσει. Κατέβασε live-cds, βάλτ' τα να παίξουν, δοκίμασέ τα και κάνε τις επιλογές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Όποιο σου αρέσει. Κατέβασε live-cds, βάλτ' τα να παίξουν, δοκίμασέ τα και κάνε τις επιλογές σου.

καλα οκ δεν με βοηθησες και τοσο...τεσπα θα αρχισω με τα mint που κατεβασα το live cd και το εγκαθιστω ηδη στο vmware
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
καλα οκ δεν με βοηθησες και τοσο...τεσπα θα αρχισω με τα mint που κατεβασα το live cd και το εγκαθιστω ηδη στο vmware

Σου λέει ρε παιδί μου να πάρεις το iso του Mint KDE, το iso του Mint DE (debian edition) και το iso του opensuse και να τα κάψεις σε cd και να μπουτάρεις από το cd το PC σου ώστε το λειτουργικό να φορτωθεί στην primary memory που λέγαμε και στις 12 Αποικίες, και όχι να εγκατασταθεί κάτι στο σκληρό δίσκο. Αυτή η κατάσταση να φορτώνει στη μνήμη λέγεται Live και οι περισσότερες διανομές έχουν αυτό το χαρακτηριστικό. Από το ίδιο ακριβώς cd μπορείς να κάνεις και την εγκατάσταση στο δίσκο μετά άμα σου αρέσει κάποια από αυτές.

Απλά από τη στιγμή που έχεις VMware χέστηκες, την ίδια, μη σου πω και καλύτερη από θέμα απόδοσης, δουλειά κάνεις. Το εγκαθιστάς σε έναν εικονικό δίσκο στο VMware και του βγάζεις τα μάτια στις δοκιμές.

Εύγε νέε μου. Σε συμπαθούσα που σε συμπαθούσα, τώρα που είδα ότι είσαι ξύπνιος θα γίνω ο linuxικός νονός σου!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Σου λέει ρε παιδί μου να πάρεις το iso του Mint KDE, το iso του Mint DE (debian edition) και το iso του opensuse και να τα κάψεις σε cd και να μπουτάρεις από το cd το PC σου ώστε το λειτουργικό να φορτωθεί στην primary memory που λέγαμε και στις 12 Αποικίες, και όχι να εγκατασταθεί κάτι στο σκληρό δίσκο. Αυτή η κατάσταση να φορτώνει στη μνήμη λέγεται Live και οι περισσότερες διανομές έχουν αυτό το χαρακτηριστικό. Από το ίδιο ακριβώς cd μπορείς να κάνεις και την εγκατάσταση στο δίσκο μετά άμα σου αρέσει κάποια από αυτές.
ναι το ξερω για Live cd αλλα ηθελα να βλεπω και αλλα οπως πχ ποσο χωρο πιανουν,να δοκιμαζω ολα τα προγραμματα κτλπ και βαριουμουν να περιμενω καθε μερα να φορτωσει ολο το πραγμα...:P

Απλά από τη στιγμή που έχεις VMware χέστηκες, την ίδια, μη σου πω και καλύτερη από θέμα απόδοσης, δουλειά κάνεις. Το εγκαθιστάς σε έναν εικονικό δίσκο στο VMware και του βγάζεις τα μάτια στις δοκιμές.
ετσι βαζω και δοκιμαζω πολλα ταυτοχρονα και το κυριοτερο ειναι και ασφαλες:D:D:D

Εύγε νέε μου. Σε συμπαθούσα που σε συμπαθούσα, τώρα που είδα ότι είσαι ξύπνιος θα γίνω ο linuxικός νονός σου!:D
:Pthanx:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Έχω Ubuntu.
Αλλά η νέα έκδοση δεν με ενθουσίασε,και σκέφτομαι να αλλάξω.
Τί λέτε για τα Linux Mint;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
linux mint ειναι αρκετα καλη αλλα δεν με αρεσε και τοσο δοκιμασε ρε αν ειναι κλασσικα fedora...
Ασε που τα mint ειναι ιδια με τα ubuntu και εμφανησιακα αλλα και λογο του γεγονοτος οτι και αυτη απο debian ειναι....


αλλιως αν και καιρο εχω να τα παιξω,βαλε για αλλαγη openSUSE:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top