Linux @ VMware

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να τρεξω Linux μεσω του VMware.
Το VMware player χρειαζομαι; Τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
θα κατεβάσεις το vmware για windows (εσύ πιστεύω θα αγοράσεις και το αντίστοιχο licence), θα το εγκαταστήσεις στον υπολογιστή σου, και από κει και πέρα θα δημιουργείς όσα virtual pc's θέλεις, με ότι λειτουργικό τραβάει η ψυχούλα σου (ντατς, υπάρχει περιορισμός ανάλογα με το τι μνήμη και τι χώρο διαθέτεις).

Η διαδικασία είναι πάρα πολύ εύκολη, εγκατέστησέ το πρώτα και ρώτα εδώ μετά αν έχεις απορία. Όσοι έχουμε vmware θα σε κατευθύνουμε κατάλληλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
VMware λέγεται σκέτο. Εγω εχω την έκδοση Workstation 5,xxx (κάτι δηλαδή) και τρέχω Debian. Βασικά παίρνει όση από τη μνήμη σου του ορίσεις να δίνει στο άλλο λειτουργικό, παίρνει τον επεξεργαστή σου. Του ορίζεις και πόσο σκληρό (εικονικό) θα χρησιμοποιεί (ενα αρχείο του Vmware κάποιων γιγα θα είναι) και τα άλλα υποσυστήματα είναι software emulated και οχι hardware που ήδη έχεις. Πχ για VGA θα σου λέει μια S3 Trio64 ξέρω κι εγω τι....

Με μια λέξη ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ αλλά....τίποτα μπροστά σε ενα κανονικό partition με native το OS μέσα.:)

Χώνεις το CD μέσα, add new machine και τη ρυθμίζεις πόση μνήμη πόσα έτσι πόσα αλλιώς και εγκαθιστάς αβέρτα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μα για δοκιμη το θελω ...

Κατεβασα το https://www.vmware.com/products/player/ αλλα μου λεει να ανοιξω ενα αρχειο vmware ...

Θα κατεβασω ενα Trial του Workstation
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
όι ρε βαλντερούλη, δε λέει να ανοιγοκλείνεις το πισί για να περάσεις από ένα λειτουργικό σε άλλο...ίδιως αν έχει κανείς καλό μηχανηματάκι (χώρο/μνήμη/επεξεργαστή), το vmware τον συμφέρει.

Εμένα μου έλυσε τα χέρια στην δουλειά μου, απλα αλλαζα παραθύρι και τσουπ δουλευα σε άλλο πισι.

@εξπ. αυτο ακριβώς πρέπει να κατεβάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Απο ένα blog ενός φίλου μου.
To VMWare (η GSX server έκδοση νομίζω) είναι πλέον free!

Κατεβάστε το από εδώ: https://www.vmware.com/products/server/ (χρειάζεται απλά registration)

Κατεβάστε έτοιμα Virtual Machines από εδώ: https://www.vmware.com/vmtn/vm/community.html

Μάλλον πρόκειται για την απάντηση του VMWare στον Virtual Server 2005 R2 της Microsoft :)
είναι λίγο off topic γιατι μιλάει για τη server εκδωση (αυτή τρέχει μόνη της, την εγκαθιστάς δηλαδη μαζί με τα windows) αλλά λογικά τα virtual machines τρέχουν και στο workstation.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ολα ενταξει... τελικα εφτεγε οτι ειχα μονο το player. με το workstation ολα οκ.

Ομως εχω ενα προβλημα... Το δικτυο δεν το βλεπει ... με αποτελεσμα να μην εχω internet. Του ειπα του VMware να το Bridged καλα εκανα;:confused:


@gademis
Το ξερω, αλλα εδω δεν μπορω να στρωσω την workstation , θα μπορεσω την server
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Σωστή είναι η επιλογή σου, έβαλες τους drivers της κάρτας δικτύου στο virtual machine?

Αν και απότι θυμαμαι από παλιό σου ποστ, κάτι είχες κάνει εσύ με τις static IPs, με ΝΑΤ στο δίκτυό σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Σωστή είναι η επιλογή σου, έβαλες τους drivers της κάρτας δικτύου στο virtual machine?
δλδ ; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
κάνεις ότι ακριβώς θα έκανες αν έστηνες ένα καινούριο μηχάνημα από την αρχή...
απλά αναρωτιέμαι αν στην επιλογή για το δίκτυο στο vmware πρέπει να επιλέξεις το ΝΑΤ, γιατί κάτι τέτοιο έλεγες ότι έχεις κάνει στο υπάρχον δίκτυό σου.
Για γουγλάρησέ το να δεις τι έχουν κάνει και οι άλλοι. Αποκλείεται να μην βρεις κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Για να το κανεις να δει internet αν εχεις DSL router με ethernet το πιο απλό ειναι να το βαλεις bridged, αλλά πρόσεχε γιατι ειναι σαν να βαζεις το VM σαν έξτρα pc πάνω στο router, οποτε πρέπει να του βαλεις διαφορετική ip (μέσα στο subnet που χρήσιμοποιείς, πχ αν εχεις 10.10.10.1 το router και 10.10.10.2 το pc σου, ip στο virtual pc θα βαλεις 10.10.10.3).

Αν έχεις usb πράμα το ευκολο ειναι να το κανεις με nat.

Σε οποιαδήποτε περιπτωση το λειτουργικό του virual machine πρέπει να "δει" τη virtual καρτα δικτύου κανονικα. Αν αυτό σημαίνει drivers πρέπει να τους βαλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το προβλημα ηταν στο firewall ... Τελικα τα ελυσα ολα και εκανα οσα ηθελα να κανω thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Ξεθάβω το θέμα. Εγκατέστησα (προσωρινά) Mepis 6,5 σε VMWare και μου βγαλε το παρακάτω αμέσως μετά την εκκίνηση του εικονικού μηχανήματος.



Τι σημαίνει και πως διορθώνω το Kernel Panic για να μπω στο λειτουργικό; Υπόψιν, με κάθε έκδοση Kernel που έχωνα το έκανε.

(τώρα το διέγραψα το Virtual Μηχάνημα αλλά για πείτε λύση γιατί σύντομα θα μπεί κανονικά στο πισί):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχοντας ξεχάσει κάθε τι που θυμάμαι για το Linux αυτό το πρόβλημα μου θυμίζει κάποιο πρόβλημα στο δίσκο; Μήπως χρειάζεται κάποιο mount;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Βαλντερ, ειχες φτιαξει swap partition? εμενα μου λεει οτι δεν βρισκει το root filesystem, ειναι unmounted δηλαδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Βέβαια υπήρχε swap. Τα έκανε όλα μόνη της η διανομή, ανάμεσά τους και το Swap. Δεν πειράζει. Μόλις βρώ χρόνο θα το ξαναστήσω και θα κάνω άλλες κινήσεις.

Παίζει να έχει εγκατασταθεί ο GRUB ΚΑΙ στο MBR αλλά ΚΑΙ στο /root και έτσι να τρελαίνεται ο πυρήνας; (λέω τώρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top