Ubuntu: Απορίες και προβλήματα

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με τον Βασιλη. Μεχρι πριν 1 χρονο ειχα συστημα dual boot fedora - windows 7. Η καλυτερη και πιο ευκολη λυση ειναι να εγκαταστησεις πρωτα τα windows (θα σου κανουν φορματ ολο τον σκληρο γι' αυτο κρατα οπωσδηποτε backup με τα αρχεια σου) και επειτα εγκατεστησε το linux της αρεσκειας σου. Το linux θα σου εντοπισει το partition με τα windows και θα καθοδηγησει να φτιαξεις νεα partitions για το linux (θα εχεις νομιζω συνολικα 4 partitions μαζι με τα windows). Προαιρετικα μπορεις να δημιουργησεις αλλο ενα οπου θα εχεις το /home folder του linux σου. Οσες φορες ειχα dual boot συστημα, ποτε δεν χρειαστηκε να κατεβασω καποιο προγραμμα για partitions.

Επειδη χρησιμοποιεις linux προτεινω να χρησιμοποιησεις για backup ενα προγραμμα οπως το dejadup. Μολις κανεις recovery θα σου επαναφερει ολα τα αρχεια και τις ρυθμισεις σου οπως και πριν. Θα ειναι σαν να μην εχεις κανει format!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Καταρχάς κατέβασε το gparted. -> gparted.org
Το gparted είναι ένα πρόγραμμα που σου επιτρέπει να δημιουργείς, να διαγράφεις και να επεξεργάζεσαι partition στο δίσκο σου, δηλαδή ουσιαστικά να χωρίζεις το δίσκο σε υποδίσκους. Έχει μια έκδοση που είναι live cd, όπως δηλαδή το ubuntu. Κατέβασέ την και γράψτην σε cd.

Μόλις το κάνεις αυτό βάλε το garted live cd και κάνε boot από αυτό. Θα σου ανοίξει τα partition του δίσκου σου. Καλό είναι να διαγράψεις όλα τα partition (αυτό θα διαγράψει όλα αρχεία του δίσκου σου). Μόλις το κάνεις αυτό φτιάξε ένα partition στο δίσκο που θα είναι τύπου NTFS. Εκεί θα εγκαταστήσεις τα Windows. Αφού εγκαστήσεις τα Windows, θα κάνεις boot από το cd του ubuntu και θα του πεις να εγκατασταθεί στον υπόλοιπο δίσκο.

To ubuntu χρησιμοποιεί το δικό του boot loader το grub και θα διαγράψει το bootloader των Windows, γι'αυτό βάζεις τα windows πρώτα. Αφού εγκαταστήσεις και το ubuntu, μόλις ανοίγεις το pc o grub θα σου δίνει την δυνατότητα να ξεκινήσεις είτε από ubuntu ή από windows.
Το είχα βρει αυτό το αρχείο αλλά με άλλη διαδικασία ...θα την δοκιμασω αλλά αν γίνεται εξήγησε μου πως να εγκαταστησω το πρόγραμμα σε cd ? Δεν γίνεται σε φλασακι; Είναι εύκολη η διαδικασία ή θέλει κάποιο πρόγραμμα; Επίσης όταν βάλω το cd πρέπει αν κατάλαβα καλά να έχω γράψει κάπου τα windows και κάπου τα ubuntu σωστά; Τα windows τα έχω σε μορφή iso πως τα γράφω σε cd?? (Σορυ μπορεί να φαίνονται χαζές οι ερωτήσεις αλλά δεν έχω ξανασχοληθει με αυτά!!:redface:)

Ευχαριστώ Nelliel και Βασίλη για τις πληροφορίες!! :)

Πάντως θα το κοιτάξω και θα σας ενημερωσω !! Προς το παρόν έχω το wine και κάπως βολευομαι!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δοκιμασε αυτο το tool για να τα γραψεις στο usb: https://wudt.codeplex.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Αποθηκευσα ολα τα αρχεια που ειχα και εβαλα windows 10 ακολουθωντας τις οδηγιες εδω
https://askubuntu.com/questions/289559/how-can-i-create-a-windows-bootable-usb-stick-with-ubuntu
Αν κ ειχα ακουσει τα καλυτερα για το linux τελικα τα windows με βολευουν απιστευτα!!:D
Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Εχω προστατεψει την partition /home με nosuid, nodev, noexec στο fstab. Ως εκ τουτου στο .wine δεν μπορω να εγκαταστησω προγραμματα windows, ενω θα ηθελα internet explorer και outlook για δοκιμες. Καμμια ιδέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εχω προστατεψει την partition /home με nosuid, nodev, noexec στο fstab. Ως εκ τουτου στο .wine δεν μπορω να εγκαταστησω προγραμματα windows, ενω θα ηθελα internet explorer και outlook για δοκιμες. Καμμια ιδέα;
Γιατι δεν δοκιμαζεις να εγκαταστησεις τα windows σε virtual box? Το wine ουτως ή αλλως δεν λειτουργει καλα σε αρκετα προγραμματα των windows, οποτε αν βαλεις windows σε virtual box θα εχεις την δυνατοτητα να δοκιμαζεις σχεδον τα παντα.

Btw, το outlook 2016 ειναι φοβερο και με εχει βολεψει παρα πολυ (μεχρι προσφατα χρησιμοποιουσα thunderbird).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Είμαι χρήστης ubuntu εδώ και 6 μήνες. Εχω σε virtual box τa windows starter για να διαβάζει το iphone και το ipad μου, το προγραμμα σκανερ και κατι αλλα. Θεωρώ μεγάλο αρνητικό των ubuntu που δε διαβάζει απευθείας το κινητό μου, επίσης δε διαχειρίζεται καλά την μνήμη του μηχανήματος μου (4gb ram) όταν βλέπω πολλα βίντεο yotutube ξαφνικά κολλάει και θέλει restart και κάποια bugs τα οποία είναι ενοχλητικά επίσης δεν υπάρχουν κάποια προγράμματα που θέλω (π.χ. δεν έχω βρει κανένα καλό προγραμμα να διαβαζω pdf βαρειά μεγαλου μεγέθους) στο virtual box με τους μικρούς πόρους που έχω δώσει διαβάζονται πολύ ωραια, επισης δεν έχω δει κανένα προγραμμα με ευρεία επιλογών για να κάνω recording παιχνίδια.

Το θετικό είναι ότι το σύστημα είναι σταθερό και δεν έχει κολλήσει κανένα κακοβουλο προγραμματακι (νιώθω μεγάλη ασφάλεια ως προς αυτό).

Μετά από 6 μηνες με τα ubuntu είμαι έτοιμος να περάσω στην windows 10 εποχή θα κολλήσω και πάλι ιος και θα νευριασω αλλά ξέρω ότι είναι η καλυτερη επιλογη.

Είμαι κατά των dual boot....
Επόμενος υπολογιστης θα είναι ένα macbook, Μac mini, ή mac mini
αλλά αυτά όταν γίνω ιατρός και βγάλω καποια λεφτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
fockos, το ubuntu παντα μου φαινοταν βαρυ. Δοκιμασε fedora, ειναι απειρες φορες καλυτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Disposable.

Νεοφερμένος

Ο Disposable. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Βαλε debian : ) Το packet manager του fedora δεν ειναι οσο καλο του debian απο ακρετες αποψεις κ σημαντικοτερη διαθεσιμοτητα πακετων .Συν αμα θες για φεντορα γτ να μην βαλεις Cent ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Γιατι δεν δοκιμαζεις να εγκαταστησεις τα windows σε virtual box? Το wine ουτως ή αλλως δεν λειτουργει καλα σε αρκετα προγραμματα των windows,
Τα καταφερα να εγκαταστησω τον ΙΕ8, αλλά δεν λειτουργει κανονικά, οποτε ναι παω virtual box. Ευχαριστω, γιατι παρολο που το ηξερα μου ειχε διαφυγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Θεωρώ μεγάλο αρνητικό των ubuntu που δε διαβάζει απευθείας το κινητό μου,
Αμα συνδεσεις με το ειδικο καλωδιο (USB-μικροUSB) το κινητο με τον υπολογιστη, δεν σου προτεινει καποιο service το κινητο για τη συνδεση; Εμενα το android μου προτεινει ενα Kies και με αυτο ο υπολογιστης βλεπει το κινητο σαν εξωτερικο δισκο. Μηπως να εψαχνες στο store του κινητου να βρεις καποια εφαρμογη που κανει το ιδιο;

επίσης δε διαχειρίζεται καλά την μνήμη του μηχανήματος μου (4gb ram) όταν βλέπω πολλα βίντεο yotutube ξαφνικά κολλάει και θέλει restart και κάποια bugs τα οποία είναι ενοχλητικά επίσης δεν υπάρχουν κάποια προγράμματα που θέλω (π.χ. δεν έχω βρει κανένα καλό προγραμμα να διαβαζω pdf βαρειά μεγαλου μεγέθους) στο virtual box με τους μικρούς πόρους που έχω δώσει διαβάζονται πολύ ωραια, επισης δεν έχω δει κανένα προγραμμα με ευρεία επιλογών για να κάνω recording παιχνίδια.
Βαλε mint, το ubuntu εχει ποτε ποτε προβληματα, εγω χρησιμοποιω https://peppermintos.com/
(mint με γραφειο lxde).
Για pdf μπορεις να δεις και calibre (διαχειριση βιβλιοθηκης). Με recording εννοεις screencast/desktop recording ? Αν ναι, δεν υπαρχουν εφαρμογες αξιωσεων. Δες το recordmydesktop και το vokoscreen.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν το ubuntu είναι βαρύ τα windows δηλαδή τι είναι; :P
Το unity κάνει τη μαλακία μπορείς να βάλεις κάτι άλλο. Αν και προσωπικά συμφωνώ με το libre το mint έχει καλύτερο development circle και παίρνει πιο σοβαρές αποφάσεις.
Το fedora είναι αδικαιολόγητα αργό για αυτά που φοράει πάνω και για το πόσο vanilla είναι δε ξέρω τι optimizations δεν έχουν κάνει αλλά κάτι πάει στραβά. :P Επίσης μου τη δίνει που εκεί είναι σε τέτοιο βαθμό τσακωμένοι με τα κλειστά. Πήγα να βάλω το καλοκαίρι τους κλειστούς nvidia drivers μου βγαλε τη πίστη τελικά δεν τους είχανε φτιαξει καν στο rpmfusion.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
τα mind τα φοβάμαι γιατί είναι για pro αλλά με ψίνει η ιδεά γιατι ειναι ελαφρυα αλλα και τα fedora θα ήθελα να δοκιμάσω. Εχω έναν φορητο' με core i5 και 4gbram τι να προτιμήσω 32 ή 64 bit . Ως τώρα χρησιμοποιούσα 64
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
64άρια πλέον 32bit βάζουνε σε τοστιέρες κυρίως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
τα mind τα φοβάμαι γιατί είναι για pro αλλά με ψίνει η ιδεά γιατι ειναι ελαφρυα αλλα και τα fedora θα ήθελα να δοκιμάσω. Εχω έναν φορητο' με core i5 και 4gbram τι να προτιμήσω 32 ή 64 bit . Ως τώρα χρησιμοποιούσα 64
Αν δεν γραφουν τα χαρτια του κομπιουτερ κατι συγκεκριμμενο για τον προσεσορα δεν βγαζεις ακρη. Παλιοτερα οι διανομες προτειναν 32bit οταν δεν ξερεις τι να βαλεις. Αν με mint και 64bit εχεις παντα ενδειξεις για κακη διαχειριση μνημης και κολληματα δοκιμασε 32bit.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλά για να μην έχεις 64bit hardware το pc σου πρέπει να ναι ΠΟΛΥ παλιό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top