Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Όλα με μετρο! Και τα κρέατα και τα χορτα.
Αμα τρως καθε μερα όσπρια θα κάνεις το χωρο σου θάλαμο αερίων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ είμαι κατά βάση χορτοφάγος, αλλά αμιγώς χορτοφαγική δίαιτα (χωρίς κρέας, ψάρι, γαλακτοκομικά) ακολουθώ κατά περιόδους κι όχι μόνιμα. Υπάρχουν και χρονικές περίοδοι που εντάσσω και ζωικές τροφές στο -κατά κύριο λόγο- χορτοφαγικό διαιτολόγιό μου. Δεν κάνω δίαιτα. Με ενδιαφέρει όμως να διατρέφομαι υγιεινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ είμαι κατά βάση χορτοφάγος, αλλά αμιγώς χορτοφαγική δίαιτα (χωρίς κρέας, ψάρι, γαλακτοκομικά) ακολουθώ κατά περιόδους κι όχι μόνιμα. Υπάρχουν και χρονικές περίοδοι που εντάσσω και ζωικές τροφές στο -κατά κύριο λόγο- χορτοφαγικό διαιτολόγιό μου. Δεν κάνω δίαιτα. Με ενδιαφέρει όμως να διατρέφομαι υγιεινά.

Τέσα η πιο υγιεινή διατροφή είναι κρέας και λαχανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Χορτοφάγος δεν είμαι και δε θα μπορούσα να γίνω γιατί μου αρέσει αρκετά το κοτόπουλο και το ψάρι όπως και τα γαλακτοκομικά. Στον ίδιο βαθμό μου αρέσουν και οι σαλάτες. Το κόκκινο κρέας, από την άλλη, μου έρχεται κάπως βαρύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastersakis

Νεοφερμένος

Ο mastersakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
εγώ τρώω απ όλα...αλλά με με (το) μέτρο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα για τον καθένα, κι εγώ απ όλα τρώω και το έχω σε μεγαλύτερη εκτίμηση το κρέας απ τα ζαρζαβατικά.
Εμένα απλά με ενοχλεί αυτό το κίνημα των vegetarians που κατηγορούν τους κρεοφαγους για όλες τις μαζικές εκτροφες και μετέπειτα σφαγές ζώων, ότι αυτοί είναι οι ευαίσθητοι και οι πολιτισμένοι και εμείς οι αξεστοι και αχρείοι, και ο δικός τους τρόπος διατροφής και ζωής θα οδηγήσει σε ένα καλύτερο μέλλον και παπαρια μαντολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Αυτά τα φυτικά τυριά, κασερια πάντως δεν θεωρούνται νηστίσιμα γιατί έχουν επεξεργασμένη καζεΐνη. Ξέρει κανεις αν έχουν θετικές η αρνητικές ιδιότητες για την υγεια του ανθρώπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αυτά τα φυτικά τυριά, κασερια πάντως δεν θεωρούνται νηστίσιμα γιατί έχουν επεξεργασμένη καζεΐνη. Ξέρει κανεις αν έχουν θετικές η αρνητικές ιδιότητες για την υγεια του ανθρώπου;

Ούτε θετικές ούτε αρνητικές. Ούτε ωφελούν ούτε βλάπτουν. Το μονο ωφέλιμο φυτικό τυρί είναι το τοφού. Η πρώτη ύλη του είναι η σόγια. Είναι όμως πολύ ακριβό και η τιμη του είναι απαγορευτική για πολλούς/ες από εμάς. Το φυτικό τυρί από άνθος αραβοσίτου και πατάτα δεν το συνιστώ, διότι έχει υψηλό γλυκαιμικό δείκτη. Αν νηστεύεις ή γενικώς ακολουθείς χορτοφαγικό διατροφικό πρόγραμμα θα ήταν προτιμότερο να καταναλώνεις ανάλατους ξηρούς καρπούς (λ.χ. ηλιόσπορους, αμύγδαλα, καρύδια κτλ.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εμένα μου τα 'ψαλλε ο γιατρός, όταν του είπα ότι έχω 2 μήνες να φάω κρέας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εν τω μεταξύ ο τίτλος του νήματος είναι λάθος γιατί δεν υπάρχουν κρε(ατ)οφάγοι με την ανάλογη έννοια του χορτοφάγου. Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιος( ή τουλάχιστον δεν γνωρίζω)που να τρώει μόνο κρέατα,πόσο μάλλον κάποιος που να σε κοιτάει με μισό μάτι επειδή έφαγες μαρούλι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ ο τίτλος του νήματος είναι λάθος γιατί δεν υπάρχουν κρε(ατ)οφάγοι με την ανάλογη έννοια του χορτοφάγου. Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιος( ή τουλάχιστον δεν γνωρίζω)που να τρώει μόνο κρέατα,πόσο μάλλον κάποιος που να σε κοιτάει με μισό μάτι επειδή έφαγες μαρούλι :)

Είναι άκρως επικίνδυνο για την υγεία ενός ανθρώπου η αποκλειστική κρεατοφαγία.:eek: Πιθανότατα γι' αυτόν τον λόγο δεν ακολουθεί κανένας/μία αμιγώς κρεατοφαγική διατροφή. Επίσης, πριν ξεκινήσει κάποιος/α αποκλειστική χορτοφαγία, καλό είναι να συμβουλεύεται τον γιατρό του/της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι άκρως επικίνδυνο για την υγεία ενός ανθρώπου η αποκλειστική κρεατοφαγία.:eek: Πιθανότατα γι' αυτόν τον λόγο δεν ακολουθεί κανένας/μία αμιγώς κρεατοφαγική διατροφή. Επίσης, πριν ξεκινήσει κάποιος/α αποκλειστική χορτοφαγία, καλό είναι να συμβουλεύεται τον γιατρό του/της.

Η καλύτερη διατροφή για τον ανθρώπινο οργανισμό είναι αυτή στην οποία προσαρμοστήκαμε εδώ και χιλιάδες χρόνια. Δηλαδή η δίαιτα του κυνηγού τροφοσυλλέκτη. Αυτή η δίαιτα περιλαμβάνει κατά κύριο λόγο κρέας ελευθέρας βοσκής, ψάρια, λαχανικά και διαφόρους καρπούς όπως φρούτα.

Το πιο καταστροφικό πράγμα για την υγεία είναι κατά κύριο λόγο οι vegan δίαιτες που είναι γεμάτες υδατάνθρακες κυρίως από τα σιτηρά αλλά και από ζωικά παράγωγα όπως γάλα που παράγονται από ζώα που σιτίζονται με σιτηρά. Οι υδατάνθρακες και η ζάχαρη είναι ο κύριος λόγος αυξημένων τριγλικεριδίων στο αίμα.

Ορίστε και ένα ωραίο άρθρο επί του θέματος https://paleoleap.com/cholesterol-is-not-bad/
Το 75% των ανθρώπων που πεθαίνουν από εμφράγματα είναι άνθρωποι με χαμηλή χοληστερίνη που δεν κάνουν δηλαδή κρεατοφαγική δίαιτα.

Elevated serum levels of cholesterol are a symptom of the underlying problem in your body, not the cause of the problem, which is inflammation. Cholesterol is sent to the artery to heal the inflammation. If it is successful, everything returns to normal. If the inflammation doesn’t subside, more cholesterol is sent and starts to accumulate around the artery as a band aid. This is how plaque starts to form.
The real cause of inflammation is high levels of insulin, a reaction to excess carbohydrate/refined sugar consumption that creates blood sugar spikes. Trans-fats and industrially processed vegetable seed oils also cause inflammation. We only really see any negative effects of LDL when it becomes oxidized by free radicals. A diet high in antioxidants (vegetables and fruits) and low in carbohydrates will reduce factors of oxidation in the body.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το πιο καταστροφικό πράγμα για την υγεία είναι κατά κύριο λόγο οι vegan δίαιτες που είναι γεμάτες υδατάνθρακες κυρίως από τα σιτηρά αλλά και από ζωικά παράγωγα όπως γάλα που παράγονται από ζώα που σιτίζονται με σιτηρά. Οι υδατάνθρακες και η ζάχαρη είναι ο κύριος λόγος αυξημένων τριγλικεριδίων στο αίμα.
Κάτι λίγο σχετικό με αυτό. Έχω δει ότι όλα αυτά που παρουσιάζουν οι vegan για φαγητά (ο θεός να τα κάνει) όπως vegan κρέατα, τυριά, σοκολάτες κτλ είναι ένα μείγμα σόγιας συμπληρωμάτων και χημικών. Πως διάολο τέτοιες τροφές είναι υγιεινές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάτι λίγο σχετικό με αυτό. Έχω δει ότι όλα αυτά που παρουσιάζουν οι vegan για φαγητά (ο θεός να τα κάνει) όπως vegan κρέατα, τυριά, σοκολάτες κτλ είναι ένα μείγμα σόγιας συμπληρωμάτων και χημικών. Πως διάολο τέτοιες τροφές είναι υγιεινές;

Πολύ απλά δεν είναι. Η σόγια έχει πάρα πολλές αρνητικές συνέπειες στον οργανισμό, ιδιαίτερα όταν τα κρεατικά έχουν κοπεί τελείως. Ο βεγκανισμός είναι απλά μόδα της εποχής που προωθείται για να βγάλουν κάποιοι άνθρωποι χρήματα και συνοδεύεται από ψευτο-ηθικά επιχειρήματα. Το κρέας είναι η καλύτερη διατροφή ιδιαίτερα όταν προέρχεται από ζώα ελευθέρας βοσκής που δεν τρώνε φυτοφάρμακα και έχουν έτσι πολύ καθαρό λίπος στο σώμα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πολύ απλά δεν είναι. Η σόγια έχει πάρα πολλές αρνητικές συνέπειες στον οργανισμό, ιδιαίτερα όταν τα κρεατικά έχουν κοπεί τελείως. Ο βεγκανισμός είναι απλά μόδα της εποχής που προωθείται για να βγάλουν κάποιοι άνθρωποι χρήματα και συνοδεύεται από ψευτο-ηθικά επιχειρήματα. Το κρέας είναι η καλύτερη διατροφή ιδιαίτερα όταν προέρχεται από ζώα ελευθέρας βοσκής που δεν τρώνε φυτοφάρμακα και έχουν έτσι πολύ καθαρό λίπος στο σώμα τους.
Κομπλέ μη το παίζουν οι vegan ότι θα ζήσουν μια χιλιετία ενώ τρώνε μόνο σόγια γιατί θα αρχίσουν να γελάνε και οι πέτρες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εγώ να ρωτήσω λίγο κάτι, αν είναι κάποιος βιγκαν ή ξέρει ας μου απαντήσει.
Θα μου κάνει μια εξυπηρέτηση τέλος πάντων μια κοπέλα που είναι βιγκαν αλλά επειδή λεφτά δεν πρόκειται να δεχτεί, ήθελα να της πάρω κάτι σε φαΐ να φάμε μιας και είμαστε κι οι δυο κοιλιοδουλες, γιατί εντάξει να της πάρω δώρο δε λέει. Άμα δεν ήταν βιγκαν θα της έπαιρνα μια ωραιότατη πάστα-μικρή τουρτιτσα ή κάτι γλυκό τέλος πάντων. Τώρα τι σκατά μπορώ να της πάρω; :P Αυτή δεν τρώει ούτε τα ζωικά παράγωγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια σακούλα μπρόκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Εγώ να ρωτήσω λίγο κάτι, αν είναι κάποιος βιγκαν ή ξέρει ας μου απαντήσει.
Θα μου κάνει μια εξυπηρέτηση τέλος πάντων μια κοπέλα που είναι βιγκαν αλλά επειδή λεφτά δεν πρόκειται να δεχτεί, ήθελα να της πάρω κάτι σε φαΐ να φάμε μιας και είμαστε κι οι δυο κοιλιοδουλες, γιατί εντάξει να της πάρω δώρο δε λέει. Άμα δεν ήταν βιγκαν θα της έπαιρνα μια ωραιότατη πάστα-μικρή τουρτιτσα ή κάτι γλυκό τέλος πάντων. Τώρα τι σκατά μπορώ να της πάρω; :P Αυτή δεν τρώει ούτε τα ζωικά παράγωγα.
Μπορείς να ρωτήσεις σε κάποιο ζαχαροπλαστείο, ή φούρνο που φτιάχνει γλυκά, αν έχει κάτι για vegan. Συνήθως έχουν διάφορα κουλουράκια και τέτοια, το ξέρω γιατί έχω πάρει κι εγώ για φίλους μου. Μόνο φρόντισε να ρωτήσεις λεπτομέρειες, αν έχει δηλαδή μέσα κάτι γαλακτοκομικό ή ακόμα και μέλι. Γιατί οι βίγκαν δεν τρώνε ούτε μέλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Εγώ να ρωτήσω λίγο κάτι, αν είναι κάποιος βιγκαν ή ξέρει ας μου απαντήσει.
Θα μου κάνει μια εξυπηρέτηση τέλος πάντων μια κοπέλα που είναι βιγκαν αλλά επειδή λεφτά δεν πρόκειται να δεχτεί, ήθελα να της πάρω κάτι σε φαΐ να φάμε μιας και είμαστε κι οι δυο κοιλιοδουλες, γιατί εντάξει να της πάρω δώρο δε λέει. Άμα δεν ήταν βιγκαν θα της έπαιρνα μια ωραιότατη πάστα-μικρή τουρτιτσα ή κάτι γλυκό τέλος πάντων. Τώρα τι σκατά μπορώ να της πάρω; :P Αυτή δεν τρώει ούτε τα ζωικά παράγωγα.

Καλύτερα να της πάρεις ένα δώρο! Για να καταλαβεις, εγώ ζηταω από το ζαχαροπλαστειο και μου φτιάχνουν τουρτα με γάλα σογιας, χωρίς αυγά, και μέλι, με μαύρη ζάχαρη. (Πολλοί βιγκαν δεν τρώνε λευκή ζάχαρη επειδή επεξεργάζεται με ένα μηχανημα που φτιάχνεται από ζώο) αν θέλεις οπωσδήποτε γλυκό, μπορείς να της φτιαξεις εσύ, θα το εκτιμησει περισσότερο. Αν θέλεις κάτι πιο απλό, η valsoia έχει παγωτό vegan. Θα το βρεις στο σουπερμαρκετ.

Αυτά τα φυτικά τυριά, κασερια πάντως δεν θεωρούνται νηστίσιμα γιατί έχουν επεξεργασμένη καζεΐνη. Ξέρει κανεις αν έχουν θετικές η αρνητικές ιδιότητες για την υγεια του ανθρώπου;
Είναι ανάλογα το "τυρί". Υπάρχουν πχ τυρια που φτιαχνονται από καρυδελαιο και δεν περιέχουν καζεΐνη. Το καρυδελαιο είναι ωφέλιμο για τον οργανισμό, ενώ το τυρί σογιας, τοφου μπορεί να είναι GMO. Και γενικά για τη σογια δεν έχω καλή γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top