Μυστικά για τα μπαχαρικά & τα μυρωδικά

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Το μακεδονήσι είναι ένα είδος μαϊντανού που στη μυρωδιά διαφέρει αρκετά από τον κλασσικό μαϊντανό που όλοι ξέρουμε.
Το γνωρίζω γιατί στα μέρη μου (ήπειρος) το βάζουμε πολύ στις χορτόπιτες. Έχει πολύ βαριά μυρωδιά που ξεχωρίζει και σίγουρα δεν μπορείς να τον μπερδέψεις με τον μαϊντανό.
Ισχυει αυτό που λες ότι πλέον, έχει παραμείνει να λέτε μακεδονήσι μόνο το χόρτο που φυτρώνει κατά κόρον στην Ήπειρο....
Αλλά το μαϊντανό εννοούσαν.....
Το λένε και το συνιστούν 29 γεοπόνοι.....:P:P

Είναι όπως ο άνηθος και ο μάραθος ο πρώτος με διακριτική γεύση ο δεύτερος με έντονη......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
αληθεια λες?:confused:

δεν το γλυκιζει?
ποσο παει?

αλήθεια λέω... δίνει στην κόκκινη σάλτσα μια πολύ ωραία γεύση :) Είναι πικρό οπότε δεν γίνεται το φαγητό γλυκό, ούτε πικρίζει. Συνήθως βάζω μια κουταλιά της σούπας για 4 άτομα.

Το κακάο είναι πικρό.

Όμως μου φαίνεται και μένα περίεργο το κακάο στο κοκκινιστό.

Το βάζω και σε άλλες κόκκινες σάλτσες, είναι πολύ ωραίο! Όπως είπαν και πριν, το χρησιμοποιούν πολύ στην λατινική αμερική, από μια λατινοαμερικάνικη συνταγή ξεκίνησα και εγώ να το βάζω στο κοκκινιστό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αγόρασα φρέσκο κόλιανδρο για μια συνταγή, αλλά ...δεν ξέρω πού αλλού να τον χρησιμοποιήσω. Έχει πολύ έντονη γεύση και άρωμα. Τον λυπάμαι να πάει χαμένος. Μπορείτε να βοηθήσετε; :hmm:

(Σε σπανακόπιτα π.χ. που έβαλα, δεν ταίριαξε καθόλου...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα, αλλά εδώ έχει μερικά
https://www.bbc.co.uk/food/coriander_fresh
Ασε που στην τελική μπορείς να το αποξηράνεις στον ήλιο και να το τρίβεις όπου χρειάζεται (αυτό κάνω με τον βασιλικό και κρατάει καλά το άρωμα γιατί το τρίβεις επιτόπου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Θα αποξηράνω ένα μέρος σίγουρα. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Αγόρασα φρέσκο κόλιανδρο για μια συνταγή, αλλά ...δεν ξέρω πού αλλού να τον χρησιμοποιήσω. Έχει πολύ έντονη γεύση και άρωμα. Τον λυπάμαι να πάει χαμένος. Μπορείτε να βοηθήσετε; :hmm:
Σίγουρα χρησιμοποιείται σε κοτόπουλο και σε γαύρο....
Ο κόλιανδρος έχει πιο έντονη γεύση από τον μαϊντανό
όπως ο μάραθος από τον άνηθο....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Διάβασα κι αλλού ότι χρησιμοποιείται στη θέση του μαϊντανού αλλά σε μικρότερες ποσότητες, όμως να σου πω την αλήθεια δεν βρήκα ακόμη τη σωστή ποσότητα μάλλον και τη σωστή χρήση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Διάβασα κι αλλού ότι χρησιμοποιείται στη θέση του μαϊντανού αλλά σε μικρότερες ποσότητες, όμως να σου πω την αλήθεια δεν βρήκα ακόμη τη σωστή ποσότητα μάλλον και τη σωστή χρήση...
Πρακτικά σου λέω τη μισή από ότι χρησιμοποιείς σε μαϊντανό για τον κόλιανδρο και μάραθο για τον άνηθο...
Αλλά και πάλι είναι θέμα γεύσης..... και των γευστικών καλύκων της γλώσσας του καθενός τι έχει συνηθίσει....
Ξεκίνα στα φαγητά σου, με το 1/3 της αντίστοιχης ποσότητας που θα έβαζες σε μαϊντανό 3/3....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
εμένα μου αρέσει στη μαρουλοσαλάτα, ο κόλιανδρος παρέα με λίγο ξύσμα λεμονιού και φρεσκοτριμμένο πιπέρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Α-χα! Κι αυτό θα το δοκιμάσω. Χθες έβαλα λίγο στο κοτόπουλο και ήταν πολύ νόστιμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Άντε να κάνω την αρχή...

Στις ομελέτες μ' αρέσει πολύ ο συνδυασμός κάρυ και σκόρδο σε σκόνη. Μιαμμμ...
Εσείς τι άλλο βάζετε στις ομελέτες σας;

Στην ομελέτα μου αρέσει πάρα πολύ η ρίγανη (αλλά προς το τέλος του ψησίματος της ομελέτας για να διατηρηθεί πράσινη πράσινη) :)

Επιπλέον, βάζω αλάτι, πιπέρι και πάπρικα καυτερή. Φοβερός συνδυασμός...

Να ξέρετε ότι το κάρυ είναι ένα από τα 7 συστατικά που πρέπει να τρώμε καθημερινά για μακροζωία! Μπράβο σε όσους το βάζουν παντού! Εγώ σπάνια το τρώω! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παιδια ξερετε που παει ο κουρκουμας και το κυμινο?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το κύμινο πάει σίγουρα στα σουτζουκάκια. Ο κουρκουμάς δίνει ωραίο χρώμα στο ρύζι στα ποπ κόρν ...χμ, εγώ θα τον έβαζα και στο κοτόπουλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τι γευση εχει?ποπ κορν κανω πολλα,,το βαζεις πριν στο λαδι?:worry:

επισης το καρδαμο κα το κολιανδρο?καποιο απο τα δυο ειναι καψες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
τι γευση εχει?ποπ κορν κανω πολλα,,το βαζεις πριν στο λαδι?:worry:
Να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω :redface:. Είχα ρωτήσει και μου είχαν πει πως τα ποπ κορν που τρώμε ας πούμε στο σινεμά, για να γίνουν κίτρινα τους βάζουν κουρκουμά. Αν έφτιαχνα στο σπίτι θα δοκίμαζα να ρίξω λίγο στο λάδι, ναι. (Αλλά κάνε μια μικρή ποσότητα για δοκιμή, γιατί δεν είμαι σίγουρη :redface:)

Κάρδαμο έβαζε ο πρώην άνδρας μου όταν έφτιαχνε κακάο και ταίριαζε πάρα πολύ. Δεν θυμάμαι να το έχω φάει αλλού. :hmm:
Σε αυτή τη μορφή λέω:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,319 μηνύματα.
Κιμινο εγω βαζω σχεδον παντου.Ακομα και σε κοκκινη σαλτσα,για κρεας βεβαια,και μου αρεσει παρα πολυ!
Το καρδαμο παιδια ειναι καταπληκτικο για κρεατικα,και μαλιστα για σαλτσα μαυροδαφνης που μπαινει πανω σε κρεας.Να το δοκιμασετε..ειναι φοβερο!!:D
Γενικα με τα μπαχαρικα εχω φοβερη σχεση.Μου αρεσουν πολυ,και τους δινω και καταλαβαινουν..:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Να ξέρετε ότι το κάρυ είναι ένα από τα 7 συστατικά που πρέπει να τρώμε καθημερινά για μακροζωία! Μπράβο σε όσους το βάζουν παντού! Εγώ σπάνια το τρώω! :/:

Ποια είναι αυτά τα 7 μπαχαρικά, ξέρεις; Γιατί με μια πρόχειρη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Κρόκος Κοζάνης....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ποια είναι αυτά τα 7 μπαχαρικά, ξέρεις; Γιατί με μια πρόχειρη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι..

Το είχα διαβάσει σε κάποιο περιοδικό διατροφής. Δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Και δεν βρίσκω κανένα άρθρο σχετικό στο ίντερνετ και τώρα που ψάχνω.. δλδ βρήκα αυτό, αλλά δεν έχει το κάρυ μέσα που ξέρω κι εγώ πως ανήκει στην λίστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top