Ζάκυνθος : Πείτε ιδέες!

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Θα απαντήσω με την υπογραφή της Nanas.Ο καθένας παίρνει ό,τι του αξίζει.Ή μάλλον,ο καθένας παίρνει ό,τι πληρώνει.Πριν κλείσεις στο ξενοδοχείο,παίρνεις τηλέφωνο και ρωτάς,έχει κλιματιστικό?Έχει τηλεόραση?Με λίγα λόγια ρωτάς για αυτά που σε ενδιαφέρουν;)Κι αν δε τα έχει,ψάχνεις άλλο ξενοδοχείο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Θα απαντήσω με την υπογραφή της Nanas.Ο καθένας παίρνει ό,τι του αξίζει.Ή μάλλον,ο καθένας παίρνει ό,τι πληρώνει.Πριν κλείσεις στο ξενοδοχείο,παίρνεις τηλέφωνο και ρωτάς,έχει κλιματιστικό?Έχει τηλεόραση?Με λίγα λόγια ρωτάς για αυτά που σε ενδιαφέρουν;)Κι αν δε τα έχει,ψάχνεις άλλο ξενοδοχείο;)

Εγώ φίλε μου έχω πετύχει ξενοδοχείο, με δίκλινο δωμάτιο με 30 ευρώ, τηλεόραση, κλιματιστικό, κυριλέ μπάνιο και πισίνα. Οπότε σχετικό είναι αυτό που λές για την τιμή. Και πέρα από αυτό εμείς λέμε για πράγματα που έλεγε οτι έχει και δεν είχε τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Σιγά ρε παιδιά!

Όποιος δεν ψάξει, δεν βρίσκει κιόλας! Μην περιμένετε να πάτε στο παραδεισένιο μέρος διακοπών κ όλα να είναι τέλεια για σας φφς... εμείς την πρώτη φορά που πήγαμε ψάχναμε για κατάλυμμα όλη μέρα, κ βρίκαμε το βράδυ...

Πήγατε μήπως σε κείνη την κρυφή παραλιούλα μετά το Μικρό Νησί που δεν έχει ούτε πινακίδα ούτε τίποτα και είσαι μόνος εσύ και 2 ερωτευμένοι Ιταλιάνοι?
Ανεβήκατε στις Μαριές?
Το Σχινάρι ήταν χάλια?
Εμ αφού πήγατε, απογοητευτήκατε και φύγατε, τι να σας κάνω. Νεξτ γίαρ πάτε στο Μαθράκι, έχει καμιά 100στη κατοίκους, δυο παραλίες μια μπρος μια πίσω, αλλά ούτε τουριστίλα βρομάει ούτε τίποτα... μόνο που είναι γεμάτο Ελληνοαμερικάνους, οπότε τα Αγγλικά δίνουν και παίρνουν... μήπως ούτε αυτό κάνει?

Αφού πηγαίνετε σ'ένα τουριστικό νησί όπως η Ζάκυνθος, να είστε σε θέση να ξεχωρίσετε το νησί απ'τα σκ..τα!

Εγώ πρόβλημα με τα Ελληνικά δεν είχα κανένα, ούτε είδα κανα ζητιάνο να μιλάει Εγγλέζικα και δεν βρήκα υπάλληλο που να μη μιλάει Ελληνικά... Έλεος δλδ... Τώρα αν πήγατε για τουρ στις "χελώνες" με τα χαζοτουριστάκια τι περιμένατε... ή για κλάμπιγκ στο Ρόμεο Μπαρ... τσκ... πολύ επιπολαιότητα δεν πλάκωσε? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Σιγά ρε παιδιά!

Όποιος δεν ψάξει, δεν βρίσκει κιόλας! Μην περιμένετε να πάτε στο παραδεισένιο μέρος διακοπών κ όλα να είναι τέλεια για σας φφς... εμείς την πρώτη φορά που πήγαμε ψάχναμε για κατάλυμμα όλη μέρα, κ βρίκαμε το βράδυ...

Πήγατε μήπως σε κείνη την κρυφή παραλιούλα μετά το Μικρό Νησί που δεν έχει ούτε πινακίδα ούτε τίποτα και είσαι μόνος εσύ και 2 ερωτευμένοι Ιταλιάνοι?
Ανεβήκατε στις Μαριές?
Το Σχινάρι ήταν χάλια?
Εμ αφού πήγατε, απογοητευτήκατε και φύγατε, τι να σας κάνω. Νεξτ γίαρ πάτε στο Μαθράκι, έχει καμιά 100στη κατοίκους, δυο παραλίες μια μπρος μια πίσω, αλλά ούτε τουριστίλα βρομάει ούτε τίποτα... μόνο που είναι γεμάτο Ελληνοαμερικάνους, οπότε τα Αγγλικά δίνουν και παίρνουν... μήπως ούτε αυτό κάνει?

Αφού πηγαίνετε σ'ένα τουριστικό νησί όπως η Ζάκυνθος, να είστε σε θέση να ξεχωρίσετε το νησί απ'τα σκ..τα!

Εγώ πρόβλημα με τα Ελληνικά δεν είχα κανένα, ούτε είδα κανα ζητιάνο να μιλάει Εγγλέζικα και δεν βρήκα υπάλληλο που να μη μιλάει Ελληνικά... Έλεος δλδ... Τώρα αν πήγατε για τουρ στις "χελώνες" με τα χαζοτουριστάκια τι περιμένατε... ή για κλάμπιγκ στο Ρόμεο Μπαρ... τσκ... πολύ επιπολαιότητα δεν πλάκωσε? :confused:


Εγώ πάντως νέξτ γίαρ θα πάω Κεφαλλονιά, όπου οι περισσότεροι σε σέβονται και δε σε περνάνε για μλκα, όλες οι παραλίες είναι καθαρές και υπέροχες (και δε χρειάζεται να ρίξεις τα χαρτιά για να τις βρεις) και μπορείς να φας φαγητό χωρίς να σκέφτεσαι αν θα προλάβεις μετά να πάς στο φαρμακείο να αγοράσεις immodium. Εμείς δεν είχαμε αμάξι και δε γουστάραμε να μεριμένουμε μέσα στη ζέστη για ταξί για να πάμε στην άλλη άκρη του νησιού μπας και πετύχουμε κάτι καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Θα απαντήσω με την υπογραφή της Nanas.Ο καθένας παίρνει ό,τι του αξίζει.Ή μάλλον,ο καθένας παίρνει ό,τι πληρώνει.Πριν κλείσεις στο ξενοδοχείο,παίρνεις τηλέφωνο και ρωτάς,έχει κλιματιστικό?Έχει τηλεόραση?Με λίγα λόγια ρωτάς για αυτά που σε ενδιαφέρουν;)Κι αν δε τα έχει,ψάχνεις άλλο ξενοδοχείο;)

Αγαπητέ Bill Slayer εσύ τι νομίζεις, ότι π.χ. εγώ δεν πήρα τηλέφωνο πριν κλεισω το ξενοδοχείο;;; Και λες να μη ρώτησα;;; Για διάβασε πιο προσεκτικά τι έγραψα πιο πριν ... ρωτήσαμε για tv και κλιματιστικό... για το μεν πρώτο μας είχε πει ότι έχει και για το δεύτερο ότι "ποτέ δεν της το είχαν ζητήσει οι πελάτες της" και ότι "έχει ανεμιστήρα οροφής"... Επίσης, δε νομίζω ότι χρειάζεται να ρωτήσεις για χαρτί υγείας και για σαπουνάκια... ΕΛΕΟΣ αυτά εννοούνται!!!! Όσο για την απάντησή σου, λόγω της ηλικίας σου, μάλλον όταν πηγαίνεις διακοπές (τι μάλλον δηλαδή) τα βρίσκεις έτοιμα από το μπαμπά σου και τη μαμά σου, οπότε δε νομίζω ότι σε πολυπαίρνει να κρίνεις τον τρόπο αναζήτησης καταλύματος.;) Βέβαια ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει...

@QsLv: Δε μου τα είχες πει αυτά... Σε 7 μέρες δε μπορείς να βρεις όλα τα κρυφά μέρη του νησιού... Αυτά τα ανακαλύπτεις αν κάνεις διακοπές στο ίδιο μέρος 3-4 χρόνια.. ή αν σε 'εχει ενημερώσει κάποιος. Πάντως εγώ περσι στη Λευκάδα που πήγα εκεί που πάνε και "τα χαζοτουριστάκια" μια χαρά τα πέρασα (βλέπε Πόρτο Κατσίκι, Εγκρεμνούς, Κάθισμα, κρουαζιερούλα). Α... και μου είχες προτείνει να πάω για βράδυ Λαγανά π.χ.... καλά που τον είδα μόνο πρωί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Σιγά ρε παιδιά!

Όποιος δεν ψάξει, δεν βρίσκει κιόλας! Μην περιμένετε να πάτε στο παραδεισένιο μέρος διακοπών κ όλα να είναι τέλεια για σας φφς...

Αφού πηγαίνετε σ'ένα τουριστικό νησί όπως η Ζάκυνθος, να είστε σε θέση να ξεχωρίσετε το νησί απ'τα σκ..τα!
άψογη η νεαρά. εύγε.


Εγώ πάντως νέξτ γίαρ θα πάω Κεφαλλονιά, όπου οι περισσότεροι σε σέβονται και δε σε περνάνε για μλκα, όλες οι παραλίες είναι καθαρές και υπέροχες (και δε χρειάζεται να ρίξεις τα χαρτιά για να τις βρεις) και μπορείς να φας φαγητό χωρίς να σκέφτεσαι αν θα προλάβεις μετά να πάς στο φαρμακείο να αγοράσεις immodium. Εμείς δεν είχαμε αμάξι και δε γουστάραμε να μεριμένουμε μέσα στη ζέστη για ταξί για να πάμε στην άλλη άκρη του νησιού μπας και πετύχουμε κάτι καλό.

μη διανοηθείς να πας κεφαλλονιά χωρίς τουτού. θα μας γράφεις χειρότερες εντυπώσεις από ότι στη ζάκυνθο στο τέλος.
κεφαλλονίτες: μιλάμε για εμπόρους,τρελή εκμετάλλευση, σχεδόν σε όλα τα είδη. Μόνο σουβλάκια θα φας φτηνά. Το καλό είναι ότι έχεις ποικιλία από μέρη για να μείνεις, για όλα τα βαλάντια. Τώρα από καθαριότητα...ε, αν σου τύχει η βρώμα, σήκω φύγε για αλλού.
οι παραλίες είναι μαγευτικές, εκτός από τον 15αυγουστο, όπου πρέπει να πηδήξεις αγγλάκια και ιταλάκια στα ρηχά, μπας και δεις λίγο καθαρό βυθό στα βαθιά. όλες τις άλλες περιόδους είναι απλά υπέροχες (ιδίως το δεύτερο δεκαπενθήμερο του ιούνη).
Πετανοί, Αντίσαμος, Λουρδάς, Σκάλα: για μένα, τοπ οφ δε τοπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
άψογη η νεαρά. εύγε.




μη διανοηθείς να πας κεφαλλονιά χωρίς τουτού. θα μας γράφεις χειρότερες εντυπώσεις από ότι στη ζάκυνθο στο τέλος.
κεφαλλονίτες: μιλάμε για εμπόρους,τρελή εκμετάλλευση, σχεδόν σε όλα τα είδη. Μόνο σουβλάκια θα φας φτηνά. Το καλό είναι ότι έχεις ποικιλία από μέρη για να μείνεις, για όλα τα βαλάντια. Τώρα από καθαριότητα...ε, αν σου τύχει η βρώμα, σήκω φύγε για αλλού.
οι παραλίες είναι μαγευτικές, εκτός από τον 15αυγουστο, όπου πρέπει να πηδήξεις αγγλάκια και ιταλάκια στα ρηχά, μπας και δεις λίγο καθαρό βυθό στα βαθιά. όλες τις άλλες περιόδους είναι απλά υπέροχες (ιδίως το δεύτερο δεκαπενθήμερο του ιούνη).
Πετανοί, Αντίσαμος, Λουρδάς, Σκάλα: για μένα, τοπ οφ δε τοπ.

Κοίτα εγώ πάω στην Κεφαλλονιά κάθε χρόνο. Είναι ο πατέρας μου από εκεί. Εκμετάλλευση δεν έχω δει στα 18 καλοκαίρια που πάω μέχρι στιγμής. Το ξέρω οτι θέλει αμάξι, αλλά ξέρω οτι αξίζει κιόλας τον κόπο. Και 15αύγουστο έχω πάει και φέτος 15αύγουστο πήγα και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με τον κόσμο.Και πίτσα έχω φάει φθηνή και ουζομεζέδες έχω φάει φθηνους και μάλιστα απ'τους καλύτερους και καφέ έχω πιεί σε λογική τιμή και γλυκά έχω φάει τα καλύτερα. Και πέρα από τις παραλίες που ανέφερες υπάρχουν ο Μύρτος, το Ξι, ο Λουρδάς και πολλές άλλες. Κι αν μου κοστίσει παραπάνω, ξέρω οτι θα περάσω καλά.
Ε δεν έχω συνιθίσει να βλέπω σκ@τά για να μπορώ να τα ξεχωρίζω κι από το νησί.

Όσο για την εκμετάλλευση που λες, ξέρεις πόσα ευρωπουλάκια τσιμπάνε οι Ζακυνθινοί ταξιτζήδες από τους αλλοδαπούς τουρίστες; Σχεδόν όλοι με καλυμένο το κοντερ πάνε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Κοίτα εγώ πάω στην Κεφαλλονιά κάθε χρόνο. Είναι ο πατέρας μου από εκεί. Εκμετάλλευση δεν έχω δει στα 18 καλοκαίρια που πάω μέχρι στιγμής. Το ξέρω οτι θέλει αμάξι, αλλά ξέρω οτι αξίζει κιόλας τον κόπο. Και 15αύγουστο έχω πάει και φέτος 15αύγουστο πήγα και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με τον κόσμο.Και πίτσα έχω φάει φθηνή και ουζομεζέδες έχω φάει φθηνους και μάλιστα απ'τους καλύτερους και καφέ έχω πιεί σε λογική τιμή και γλυκά έχω φάει τα καλύτερα. Και πέρα από τις παραλίες που ανέφερες υπάρχουν ο Μύρτος, το Ξι, ο Λουρδάς και πολλές άλλες. Κι αν μου κοστίσει παραπάνω, ξέρω οτι θα περάσω καλά.
Ε δεν έχω συνιθίσει να βλέπω σκ@τά για να μπορώ να τα ξεχωρίζω κι από το νησί.
εγώ πάω κεφαλλονιά τα τελευταία 4 χρόνια, λόγω του ότι είναι το έτερον ήμισυ από εκει. Οι ντόπιοι κεφαλλονίτες είναι αρκετά φιλοχρήματοι και έχουν αναγάγει σε επιστήμη το "δουλεύειν 6 μήνες με τον τουρισμό και τρώειν αυτά που έβγαλεν τους υπόλοιπους μήνες". Δεν το κατακρίνω. Και εγώ αυτό θα έκανα.
Δεν ξέρω αν έχεις πάει στη Σκάλα καθόλου (εκεί έχουμε σπίτι). Πρόκειται για το πιο "κοσμοπολίτικο" μέρος του νησιού, που δεν ακούς σχεδόν καθόλου ελληνικά. Εκεί δεν πρόκειται να μείνεις όντας φοιτητής, εκτός κι αν τρέφεσαι μόνο με σουβλάκια.
Για μένα, μια "σώγαμπρη" (δεν υπάρχει αυτός ο όρος, αλλά καταλαβαίνεις πως το λέω), το νησί είναι πανέμορφο, έχει ακριβώς τη διασκέδαση που ταιριάζει στα δικά μου γούστα, και επιπλέον...i can afford it. Αντικειμενικά? είναι ακριβό νησί (όχι μόνο στο φαγητό....τρελή αισχροκέρδεια στη βενζίνη π.χ..).

Τις παραλίες του νησιού τις έχουμε γυρίσει όλες. Τις τοπ 4 σου ανέφερα (για μένα πάντα...ο μύρτος και το ξυ δεν μου έκαναν το κλικ που μου έκαναν οι Πετανοί).

Όσο για την εκμετάλλευση που λες, ξέρεις πόσα ευρωπουλάκια τσιμπάνε οι Ζακυνθινοί ταξιτζήδες από τους αλλοδαπούς τουρίστες; Σχεδόν όλοι με καλυμένο το κοντερ πάνε...

οι διακοπές είναι για να ξεκουραζόμαστε από την καθημερινότητα. Αν είναι, όπου πάμε, να γκρινιάζουμε για αυτό και το άλλο και το παραπέρα, ε, καλά είναι και στην αθήνα τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αγαπητέ Bill Slayer εσύ τι νομίζεις, ότι π.χ. εγώ δεν πήρα τηλέφωνο πριν κλεισω το ξενοδοχείο;;; Και λες να μη ρώτησα;;; Για διάβασε πιο προσεκτικά τι έγραψα πιο πριν ... ρωτήσαμε για tv και κλιματιστικό... για το μεν πρώτο μας είχε πει ότι έχει και για το δεύτερο ότι "ποτέ δεν της το είχαν ζητήσει οι πελάτες της" και ότι "έχει ανεμιστήρα οροφής"... Επίσης, δε νομίζω ότι χρειάζεται να ρωτήσεις για χαρτί υγείας και για σαπουνάκια... ΕΛΕΟΣ αυτά εννοούνται!!!! Όσο για την απάντησή σου, λόγω της ηλικίας σου, μάλλον όταν πηγαίνεις διακοπές (τι μάλλον δηλαδή) τα βρίσκεις έτοιμα από το μπαμπά σου και τη μαμά σου, οπότε δε νομίζω ότι σε πολυπαίρνει να κρίνεις τον τρόπο αναζήτησης καταλύματος.;) Βέβαια ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει
Τουλάχιστον εγώ βλέπω ότι οι γονείς μου δεν παραμυθιάζονται απ'τα ξενοδοχεία...:whistle: και είναι όλα μια χαρά...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Γενικά δεν με πειράζει να πληρώνω πολλά για κάτι το οποίο είναι σίγουρα καλό. Στη Ζάκυνθο αντι να ξεκουραστώ κουράστηκα, τα δύο πρώτα βράδια κυριολεκτικά δεν κλείσαμε μάτι από τη ζέστη, τρώγαμε όπως ξαναείπα πράγματα τα οποία κάθε άλλο παρά καθαρά ήταν και στη θάλασσα πήγαμε μόνο 3 φορές γιατί ήταν πραγματικά βρώμικη (το εννοώ αυτό). Το πρωί δεν μπορούσαμε να κάτσουμε στο μπαλκονάκι μας γιατί το βάραγε ο ήλιος και το αγόρι μου έβγαλε κάτι σπυράκια τα οποία παίζει να ήταν κι από τη θάλασσα (καλά γι αυτό δεν είμαι και τόσο σίγουρη). Πώς να μην γκρινιάζω μετά λοιπόν. Όπου αλλού πήγα φέτος (Νάξο πχ) ήταν πολύ καλύτερα. Κι επιπλέον έκλεισα εκεί δωμάτιο για να είμαστε κοντά στη θάλασσα και να μην χρειάζεται να παίρνουμε λεωφορεία και να ταλαιπωρούμαστε. Αν είχα αμάξι θα πήγαινα κάπου πιο απομακρυσμένα και μελιγότερο κόσμο.
Στην Κεφαλλονιά εμείς μένουμε κοντά στο Ληξούρι. Εμένα μου φαίνεται θεϊκό μέρος ίσως γιατί έχω δεθεί συναισθηματικά μαζί του. Αλλά γενικά και στη Νάξο που πήγαμε μου άρεσαν οι παραλίες και όλα, δεν είναι οτι μου αρέσει μόνο στην Κεφαλλονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Τουλάχιστον εγώ βλέπω ότι οι γονείς μου δεν παραμυθιάζονται απ'τα ξενοδοχεία...:whistle: και είναι όλα μια χαρά...:hmm:

Ρε Bill τι να κάνει δηλαδή η κοπέλα; Να τους ρωτήσει "έχετε τηλεόραση;" να πούνε ναι και μετά "σίγουρα έχετε τηλεόραση; Μήπως μου λέτε ψέματα; Στείλτε μου μια υπεύθυνη δήλωση με fax για να είμαι 100% σίγουρη"...
Απλά οι άνθρωποι αυτοί κοιτάνε τον άνθρωπο που θα νοικιάσει το δωμάτιό τους σαν κάποιον ο οποίος δεν πρόκειται να ξαναπάει εκεί οπότε δνε τους πολυνοιάζει κιόλας. Αυτό είναι το θέμα με τα πολύ τουριστικά μέρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Τουλάχιστον εγώ βλέπω ότι οι γονείς μου δεν παραμυθιάζονται απ'τα ξενοδοχεία...:whistle: και είναι όλα μια χαρά...:hmm:

Καλά, νταξ'... κοίτα φίλε Slayer ΟΛΟΙ έχουν κάποια στιγμή "παραμυθιαστεί", όπως λες... εκτός αν οι γονείς σου είναι τα super τσακάλια, που έχουν κάνει πιο πριν μυστική έρευνα στο ξενοδοχείο, έχουν προσληφθεί π.χ. ως καθαρίστριες σε αυτό και μπορούν να δουν επι τόπου τι παίζει...

Χαχα... πολύ γέλασα με την απάντησή σου :clapup: Λες και θα σου πουν οι γονείς "Άκου BillSlayοράκο, άλλα μας είπαν στο τηλέφωνο και άλλα βλέπουμε... τους π5%&^δες"

Χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amelie

Νεοφερμένος

Η Amelie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Λοιπόν...
η απάντηση μου είναι και η πρώτη σε αυτό το τόπικ αλλά θέλω να πω κάποια πράγματα μιας και είμαι από την Ζάκυνθο και δεν μπορώ να αφήσω τις κακές εντυπώσεις να είναι χαρακτηριστικό του νησιού μου.
Γιατί δεν είναι..
Καταρχάς η Ζάκυνθος είναι ένα νησί μεγάλο που είναι κρίμα να πας χωρίς να έχεις αυτοκίνητο γιατί φυσικά δεν θα το ευχαριστηθείς.
Ο Λαγανάς και το Αργάσι ειναι τα δύο τουριστικά μέρη που μαζευουν κυρίως Αγγλους και φυσικα γίνεται χαμός και φυσικά η εξυπηρέτηση δεν είναι καλή και η θάλασσα χάλια.
Από την άλλη είναι και η άλλη πλευρά του νησιού..Τα υπέροχα ορεινά....Κάποιος ανέφερε το Πόρτο Ρόξα και το Πόρτο Λημνιώνα. Είναι απίστευτες καθαρές παραλίες (οι δύο πιο αγαπημένες μου στο νησί...
) και έχουν και ταβερνάκια με υπέροχα μαγειρευτά φαγητά..Υπάρχει το χωριό Καμπί λίγο πιο πέρα με πολύ πολύ καλές ταβέρνες (η καλύτερη λέγεται Ηλιοβασίλεμα και την έχει ο Μιχάλης και αν βρεί κάποιος καλύτερη εξυπηρέτηση κάπου να μου το πει να πάω και εγώ..Προσωπικά μονο στην Κρήτη βρήκα κάτι αντίστοιχο.)
Υπάρχουν τόσες και τόσες ομορφιές..Θέλετε Ναύαγιο..Εμ δεν θα πάτε με το καράβι που κάνει το γύρο του νησιού...θα πάρετε το καραβάκι από τις Μαριές ή την Αναφωνήτρια και θα σας πάνε...Και αν πάτε απόγευμα ή πρωι θα την βρείτε την παραλία ηρεμη (οσο ήρεμη μπορεί να είναι τον Αυγουστο)..Θα μπορέσετε να δείτε άλλες παραλίες χωρός άνθρωπο και μάλιστα μετά από συμφωνία σας αφήνουν και εκεί και έρχονται και σας πέρνουν το απογευμα..
Απίστευτη παραλία το Μακρύ Γυαλό..Καταγάλανα νερά..
Επίσης κρίμα είναι να πας στην Ζάκυνθο και να μην επισκεφτείς τις παραλίες του Βασιλικού...Απίστευτες αμμουδιές...Αλλά απίστευτες όμως...
Γενικά πιστεύω οτι πριν κάποιος μιλήσει για κάποιο μέρος πρέπει να το "πατήσει" γιατί είναι κρίμα να πάς μόνο στο αργάσι και να πεις στην Ζάκυνθο δεν πέρασα καλα....
Αυτά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Γενικά πιστεύω οτι πριν κάποιος μιλήσει για κάποιο μέρος πρέπει να το "πατήσει" γιατί είναι κρίμα να πάς μόνο στο αργάσι και να πεις στην Ζάκυνθο δεν πέρασα καλα....
Αυτά..

Sorry Amelie, next time θα φροντίσω να κάτσω όλη μου τη μηνιάτικη άδεια σε ένα μέρος για τον εξερευνήσω πλήρως (έτσι και να μπορώ να μιλήσω)...

ΥΓ: Πέρα από το τελευταίο σου πάντως, καλώς έγραψες το μήνυμα, γιατί όντως με τα παραπάνω που γράψαμε βγαίνει μια κακή εικόνα. Αλλά όπου και να πας μπορεί να τύχεις σε ασχήμιες... ε τι να κάνεις; Να μην τις πεις; Και ούτε μπορείς να πας τόσο ψαγμένος όσο κάποιος που έχει πάει εκεί 100 φορές. Ο τουρίστας πάντα βλέπει την πρώτη εικόνα του τόπου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Οκ, κι επειδή δηλαδή δεν έχω αμάξι, να μην πάω Ζάκυνθο? Εγώ πιστεύω οτι ο τουρισμός έχει καταστρέψει το μέρος. Και οι Ζακυνθινοί κανονικά αυτό δεν πρέπει να το δέχονται έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amelie

Νεοφερμένος

Η Amelie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Νανά μου φυσικά και να τις πείς...
Απλά και εγώ ήθελα να γράψω την άλλη άποψη...Και δεν χρειάζεσαι ένα μήνα για να δεις το νησί....Και μια εβδομάδα φτάνει αρκεί να έχεις κάνει την έρευνα σου...Και να ξέρεις που θα πάς...


Αδέσποτο..Ο τουρισμός έχει καταστρέψει 1-2 μέρη από ολόκληρο το νησί...Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα πολλά όμορφα μέρη που δεν τα έχει αγγίξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Νανά μου φυσικά και να τις πείς...
Απλά και εγώ ήθελα να γράψω την άλλη άποψη...Και δεν χρειάζεσαι ένα μήνα για να δεις το νησί....Και μια εβδομάδα φτάνει αρκεί να έχεις κάνει την έρευνα σου...Και να ξέρεις που θα πάς....

Χμ, 1 εβδομάδα... και πώς να κάνεις την έρευνά σου;;; Έχω πάει και σε μέρη που δε χρειάστηκε έρευνα για να δω ότι είναι ωραία. Η Ζάκυνθος ήταν μακράν το πιο αποτυχημένο μέρος που έχω πάει.

Και ξαναλέω, το θέμα είναι η εντύπωση που αφήνει το νησί στον απλό τουρίστα. Ποια είναι η πρώτη εντύπωση... ε, αυτή είναι κακή. Αν ξέρει το νησί να προβάλει μόνο τα τουριστικά - κατεστραμένα μέρη (γιατί αυτό κάνει), ε, τότε αυτά βλέπει πρώτα ο τουρίστας.

Και αυτή την άποψη για το νησί δεν την έχω μόνο εγώ και ο φίλος μου, αλλά και άλλοι... οι οποίοι μας είχαν ενημερώσει πριν πάμε, αλλά δεν τους ακούσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marxistis1986

Νεοφερμένος

Ο marxistis1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας παιδια. Εγω την δευτερα θα παω στην ζακυνθο στο αργασι . Απο εκει ξερετε πως μπορω να παω στις γαλαζιες σπηλιες και στο ναυαγιο ? θα βρω στο λιμανη ? θα πρεπει να παω αγ. νικολαο και απο εκει με καραβακι ? με συμφερει να κανω το γυρο του νησιου ? ποσο κοστιζη ή μεσω τοπικου κτελ να εξερευνω τα χωρια και τις παραλιες καλυτερα ? τι με συμβουλευεται ? ευχαριστω για τον χρονο σας .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Γεια σας παιδια. Εγω την δευτερα θα παω στην ζακυνθο στο αργασι . Απο εκει ξερετε πως μπορω να παω στις γαλαζιες σπηλιες και στο ναυαγιο ? θα βρω στο λιμανη ? θα πρεπει να παω αγ. νικολαο και απο εκει με καραβακι ? με συμφερει να κανω το γυρο του νησιου ? ποσο κοστιζη ή μεσω τοπικου κτελ να εξερευνω τα χωρια και τις παραλιες καλυτερα ? τι με συμβουλευεται ? ευχαριστω για τον χρονο σας .

Λοιπόν, αν θυμάμαι καλά επειδή πάνε και λίγα χρόνια, μπορείς να πάρεις καραβάκι το οποίο σταματάει στην παραλία με το ναυάγιο για μπάνιο και πάει και γαλάζιες σπηλιές, αλλά αν θυμάμαι είναι αρκετά ακριβά. Μια πιο φθηνή λύση είναι να πάρεις λεωφορείο, το οποίο σε πάει να δεις το ναυάγιο από ψηλά. Περαιτέρω πληροφορίες δεν γνωρίζω, γιατί δεν είχα πάει να δω το ναυάγιο. Και εγώ στο Αργάσι έμενα πάντως, ήταν ωραία περιοχή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Μήπως κάποιος γνωρίζει τι παίζει από τιμές στα καραβάκια για ναυάγιο/γαλάζιες σπηλιές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top