Αυτοκτονία 14χρονου στην Αργυρούπολη εξαιτίας bullying

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Απο όσα έχω διαβάσει (που μπορεί να μην είναι αρκετά για αυτό θα μιλήσω με επιφύλαξη να μην γνωρίζω όλα όσα εχουν βγει στην δημοσιότητα) μου φαίνεται πολύ περίεργη υπόθεση. Θεωρώ δεν θυμίζει την υπόθεση γιακουμακη που το bullying ήταν ξεκάθαρο και σε τεραστιο βαθμό. Εδώ έχουμε ένα παιδί το οποίο φαίνεται ψυχολογικά διαταραγμένο γιατί από το γράμμα του φαίνεται αυτοκτόνησε ως τιμωρία για τα άτομα που του έκαναν bullying και όχι γιατί δεν άντεχε άλλο. Απ'την άλλη περίεργο είναι και το ότι στο πάρτυ της φίλης του λένε ότι ήταν μια χαρά. Είναι δυνατόν άτομο που ετοιμάζεται να αυτοκτονήσει να μην δείχνει καθόλου σημάδια; Ομως ακούμε Συνέχεια για bullying Αλλά δεν ειδα ούτε ενα περιστατικό bullying που να βγαίνει στο φως της δημοσιότητας. Δεν Είναι όλα τα πειράγματα bullying. Νομίζω όλοι μας στην καθημερινότητα μας δεχόμαστε πειράγματα ή ειρωνεία από το φιλικό μας περιβάλλον. Δεν είναι bullying όμως. Πραγματικά δεν ξέρω τι συμπέρασμα να βγάλω για την συγκεκριμένη υπόθεση. Είναι κρίμα που χάθηκε ένα παιδί Αλλά δεν έχω πειστεί για το αν όντως υπήρξε bullying μιας και δεν έχω δει κάποιο περιστατικό που να βγήκε στην δημοσιότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Σωτήρη συγκλονιστικό το βίντεο και πρέπει να ενθαρρύνονται τα παιδιά να μιλούν τόσο τα θύματα όσο και οι παρατηρητές σε περιστατικά bullying και να μην φοβούνται πφφφ :( .....!


Unseen skygge, όντως είναι περίεργη η υπόθεση και δεν έχει ξεκαθαριστεί γιατί άλλα λέει η μία πλευρά άλλα λέει η άλλη :/: Σίγουρα δεν θα θυμίζουν όλα τα περιστατικά του bullying αυτά του Γιακουμάκη, αλλά επαναλαμβάνω ότι αυτός που κάνει πλάκα για το χαβαλέ θα σταματήσει αν βλέπει ότι άλλος ενοχλείται, αν δεν σταματήσει και εξελιχθεί σε κάτι χειρότερο, τότε μιλάμε για εκφοβισμό. Σίγουρα ο τρόπος αυτοκτονίας και εμένα μου φαντάζει μία πράξη και σε αυτήν την περίπτωση "τιμωρίας" για τον εαυτό του να το πω, επειδή ένιωθε αδικημένος και δεν μπορούσε να το αντιμετωπίσει, αλλά σίγουρα κουβαλούσε όντως και άλλα μέσα του. Αλλά μην αποκλείουμε ότι μπορεί να αυτοκτόνησε ΌΝΤΩΣ με αφορμή τον εκφοβισμό που μάλλον θα δέχονταν, όντως παράλληλα ψυχολογικά αδύναμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Αυτή την στιγμή κανένα ενδεχόμενο δεν αποκλείεται θεωρώ. Έχει πολλά σκοτεινά σημεία το όλο θέμα. Όταν βγουν περισσότερα στοιχεία στην δημοσιότητα τότε θα μπορούμε να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Δεν Είναι όλα τα πειράγματα bullying. Νομίζω όλοι μας στην καθημερινότητα μας δεχόμαστε πειράγματα ή ειρωνεία από το φιλικό μας περιβάλλον. Δεν είναι bullying όμως. Πραγματικά δεν ξέρω τι συμπέρασμα να βγάλω για την συγκεκριμένη υπόθεση.

Γι'αυτο τον λογο ειναι σημαντικο ομως να γινεται ερευνα σε αυτες τις περιπτωσεις.Δεν ειναι ασπρο μαυρο,η φταις η δεν φταις.Ολοι φταινε ως ενα βαθμο που διαφερει,και θα πρεπει να γινει εστω αναφορα στο δικαστηριο ανεξαρτητα εαν θα δωθουν ποινες,ωστε οι συντελεστες που θα μπορουσαν να το αποτρεψουν να καταλαβουν που εκαναν λαθη.Επισης ,ολα τα σχολεια νομιζουν οτι ειναι οκει και οτι δεν εχουν τετοια περιστατικα,κατι τετοιο ομως δεν ισχυει.Υπαρχουν και μαλιστα συχνα απλα δεν μαθαινονται ποτε παραεξω η ως συνηθως δεν τα θεωρουμε κατι ιδιαιτερο. Καποια απο αυτα τα πειραγματα μπορει οντως να ειναι περιστασιακα και σε λιγα χρονια να μην τα θυμαται κανενας,αλλα αυτο ειναι ενα σεναριο.

Ποτε δεν ξερεις πως θα εξελιχθουν τα πραγματα.Απο μια ηλιθια πλακα μπορει καποιος να χασει το ματι του,η να μεινει αναπηρος η δεν ξερω και εγω τι,και μην μου πεις ειναι πλακες,αυτα ειναι ξεκαθαρα bullying :P . Στην πλακα εχεις προβλεψει πανω κατω την αντιδραση του αλλου,και ξερεις πως θα το εκλαβει αλλα και φροντιζεις να μην γινει επικίνδυνη για κανεναν.
Παρα παραδειγμα την περιπτωση του αλλου παιδιου του Γιακουμακη.Αυτοι που τον πειραζαν θεωρησαν οτι εκαναν πλακα,οχι οτι του ασκουσαν bullying.

Πιστεψε με ολες οι μαλακιες και τα ατυχηματα γινονται παντα επειδη οι ανθρωποι υποτιμουν καταστασεις και σημαδια,και ειναι ανικανοι να αντιληφθουν το βαθος μιας καταστασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Σάμι πάντα είσαι τόσο σωστός :redface: ....

Παιδιά έχει δίκιο, αν το bullying σε κάποια περιστατικά το δικαιολογούμε ως πλάκα μάλλον εμείς δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε την πλάκα από τον εκφοβισμό γιατί μάλλον δεν το παραδεχόμαστε ! Είναι αυτό που είπα πάνω για το πότε κάτι είναι πλάκα και το πότε κάτι είναι εκφοβισμός!

Σίγουρα δεν μπορούμε να κρίνουμε αφού δεν ξέρουμε την αλήθεια 100%, αλλά γενικά μιλώντας και όχι το συγκεκριμένο συμβάν μην υποτιμούμε το μπούλινγκ ως πλάκα ...!

Και μην αποκλείουμε ότι μπορεί να αυτοκτόνησε ΌΝΤΩΣ με αφορμή τον εκφοβισμό που μάλλον θα δέχονταν, όντως παράλληλα ψυχολογικά αδύναμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,566 μηνύματα.
https://www.protothema.gr/greece/ar...onisei-leei-autoptis-marturas-sto-protothema/


Σε κάποιο άλλο θρεντ παλαιοτερα ειχα πει οτι τα νέα παιδια πρέπει να κάνουν πολεμικές τέχνες και να γυμνάζονται διοτι ειμαι υπερ του προτυπου του Ισραήλ "Για να καταφερεις να επιβιωσεις μπορει και να χρειαστει να πολεμήσεις" με κάθε μέσο αυτοάμυνας. Μη ξεχνάμε οτι η απάντηση με βια στο ξυλοδαρμο ειναι νομιμη και αιρει τον άδικο χαρακτηρα της πράξης οταν βρισκεσαι σε άμυνα. Υπάρχουν αποφάσεις δικαστηριων για αυτά. Οποτε η βια ειναι νομιμη σε αυτή τη περιπτωση και υπέρ άμυνας.

Αν ήμουν ο γονεας του παιδιου λοιπον θα ερχομουν σε επαφή με τον δικηγορο μου θα ζητούσα απο το παιδι να μου πει ποιοι ηταν μπροστα και θα ερχομουν σε επαφή μαζι τους για μαρτυρες. Κατοπιν θα πηγαιναμε στο νοσοκομειο να βεβαιώσει τον ξυλοδαρμο και τις σωματικές βλάβες.


Μετά θα πηγαινα απο το αστυνομικο τμήμα και θα έκανα μήνυση κατα του πατέρα του ανηλικου παιδιου και γενικοτερα της οικογενειάς τους. Μετα τη μηνυση θα έκανα έγγραφη αναφορά στο σχολειο με κοινοποιηση στον εισαγγελέα για να ενημερωθούν άπαντες.



Να δω εγω μετά ποια μαγκάκια σηκώνουνε χέρι και την έχουνε δει δειρτες. Η μηνυση 50 ευρώ ειναι και αλλα 200 ο δικηγορος δεν θα ειχα προβλημα. Το προβλημα ομως θα λυθει εξαρχης ειτε θέλουν οι καθηγητές σε κάθε σχολειο να το λύνουν ειτε οχι.


Τις έχω έτοιμες αυτες τις κινήσεις απο τώρα αν αυριο μεθαυριο ειμαι πατέρας και συμβει κάτι. Θα βλέπουν τον μικρο και θα αλλάζουν πεζοδρομιο.



Μετα το ποινικο δικαστηριο έχει και αστική δικη βεβαια για αποζημιωση για ψυχικές οδυνες κτλπ. Θα ζητουσα και ενα 5000 ευρώ. Οταν ο άλλος ειναι μλκας εγω ειμαι χειροτερος. Αυτη ειναι η τακτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα έχουμε αποδεικτικά στοιχεία ότι πρόκειται περί σχολικού εκφοβισμού. Παρακολουθούσα την εκπομπή στην ΕΡΤ1 τώρα μόλις που είχαν αυτό το θέμα περί αυτοκτονίας του 14 χρόνου. Είπαν ότι στον προσωπικό λογαριασμό του θύτη από ότι κατάλαβα στο fb έχουν γράψει παιδιά μηνύματα όπως "είσαι υπερήφανος που οδήγησες ένα παιδί να πιστεύει ότι η μόνη λύση είναι η αυτοκτονία; ". Επίσης ειπώθηκε ότι ο 14άχρονος κρατούσε προσωπικό ημερολόγιο στο οποίο είχε σημειώσεις που περιέγραφε περιστατικά bullying ψυχολογικής βίας που δέχονταν. Επίσης ακούστηκε ότι το Σάββατο όταν γινόνταν το πάρτυ το παιδί μπορεί να δέχονταν απειλητικά τηλεφωνήματα και λοιπά τα οποία βέβαια θα ελεχθούν από την Δίωξη και η εισαγγελία θα προβεί σε περαιτέρω ανακρίσεις.

Αρχίζει και βγάζει μάτι θεωρώ ότι όντως ήταν Bullying, και απλά το παιδί ψυχικό αδύναμο έβαλε τέλος στην ζωή του, καθώς δεν μπορούσε να το αντιμετωπίσει όσο και εάν πριν λίγες ώρες δεν ήμασταν σίγουρες/οι καθώς δεν είχαμε επαρκή στοιχεία. Είχαν καλεσμένο στην εκπομπή επιπλέον τον τον ψυχίατρο Δημήτρη Παπαμητριάδη όπου μίλησε για το άρθρο το οποίο έγραψε με τίτλο To Bullying πάει στο σχολείο …με κολατσιό από το σπίτι.

Και λέω όντως το παιδί δεν έδειξε κανένα σημάδι ή έστω συγκαλυμμένα που να φανερώνουν υποψίες ; Προφανώς δεν είναι πλάκα όπως έχω ξαναπεί στα προηγούμενα ποστ μία άσχημη συμπεριφορά που συνεχίζεται διαρκώς

Πιστεύω και αυτοάμυνα να ξέρουν εάν τα παιδιά όπως και το συγκεκριμένο που σίγουρα κουβαλούσε και άλλα μέσα του και τον έκαναν ψυχολογικά ασταθή δεν θα μπορούν να αντιδράσουν, θα φοβούνται κλπ κλπ. Είναι λίγο άσχημο να βαπτίζουμε το bullying πλάκα αλλά και τούμπαλιν. Και να μην παραδεχόμαστε ότι το bullying συμβαίνει και όσο συμβαίνει θα οδηγεί τα παιδιά στην αυτοχειρία όταν μάλλον αυτά τα παιδιά κουβαλάν και άλλα μέσα τους, όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση ο 14χρόνος!

Edit: Συνεχίζω να πιστεύω ότι το παιδί έδειξε σημάδια ότι δεν ήταν καλά, αλλά λόγω εφηβείας που είναι ευαίσθητη ηλικία όπως σωστά αναφέρθηκε δεν υπήρχε η κατάλληλη κινητοποιήση με την λογική ότι αυτά εκδηλώνονταν σε αυτό το πλαίσιο, ή εκδήλωνε συγκαλλημμένη συμπεριφορά. Αλλά οι καθηγητές στο σχολείο λαμβάνοντας υπόψη τα προηγούμενα τώρα που επιβεβαιώνεται ότι είναι bullying δεν είχε πέσει στην αντίληψή τους τίποτα; Τώρα θα βγουν και θα μιλήσουν να πουν δεν είδα δεν άκουσα δεν ήξερα; Οι γονείς από την άλλη; :( Σίγουρα μπορεί να μην ήταν εκπαιδευμένοι όπως είπε και η Helium, αλλά θεωρώ ότι την αναγνώριση ενός περιστατικού bullying οποιοσδήποτε μπορεί να την κάνει εφόσον βρίσκεται στο σχολείο τόσες ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Έχω επιλέξει αυτές τις μέρες συνειδητά να απέχω από αυτό το θέμα πρώτον γιατί θυμώνω με αυτούς που λένε οτι μπορεί να μην ήταν bullying (λες και το δεκατετράχρονο θα αποφάσιζε να αυτοκτονήσει και να αφήσει τα ονόματα αθώων έτσι από κακία). Δεύτερον γιατί δε θέλω να πω τα αυτονόητα για τους νταήδες και πόσο φταίει η οικογένεια και ειδικά η έλλειψη παιδείας των γονιών για τη συμπεριφορά των παιδιών. Μόνο θα πω οτι η απάντηση στη βία δεν είναι η βία αλλά η εκπαίδευση που θα διδάξει οτι η βία είναι κατακριτέα παντού και πάντα. Δυστυχώς γονείς και μέλλοντες γονείς όπως ο @Devil υπάρχουν πολλοί και ειδικά στις επαρχίες όπου τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα γιατί το επίπεδο χαμηλού μορφωτικού επιπέδου είναι πολύ μεγαλύτερο. Εκεί ένα παιδάκι που είναι λίγο ευαίσθητο και δεν τού αρέσει εκ φύσεως ο καυγάς και η αντιπαράθεση θεωρείται ανώμαλο και οι γονείς και οι συγγενείς προσπαθούν να το "σκληρύνουν". Τέλος πάντων, ελπίζω κάποια στιγμή να καταλάβουμε αλλά χάνω τις ελπίδες μου σιγά σιγά.:/:


Αυτό που θα σχολιάσω και θα ακουστεί μάλλον άσχημα αλλά το σκέφτομαι είναι η αυτοκτονία. Με θυμώνει ΤΡΟΜΕΡΑ να υπάρχουν υγιείς άνθρωποι που επιλέγουν την αυτοκτονία τη στιγμή που μια περιήγηση στα δωμάτια νοσοκομείων θα τούς έδειχνε πόσοι νέοι άνθρωποι χαροπαλεύουν με σοβαρές αρρώστειες, με αναπηρίες, με θεραπείες, με την ελπίδα να ζήσουν λίγο παραπάνω. Ο νεκρός δεδικαίωται φυσικά αλλά για μένα είναι ΑΜΑΡΤΙΑ να αυτοκτονεί κάποιος όχι από τη θεολογική άποψη αλλά με την έννοια οτι υπάρχουν άνθρωποι που παρακαλάνε να ζήσουν έστω μιας ώρας φυσιολογική ζωή κι εμείς με τα απειροελάχιστα προβληματάκια μας αγχωνόμαστε και στεναχωριόμαστε για το βαθμό στις εξετάσεις, αν μας παράτησε ο γκόμενος, οτι μας γρατζούνισαν το αμάξι, οτι μάς έσπασε το νύχι. Δε λέω οτι το bullying δεν είναι σοβαρό φυσικά αλλά ακόμα και για αυτό υπάρχει λύση - για όλα υπάρχει λύση όταν δεν αφορά πρόβλημα υγείας και θάνατο. Στη ζωή μου έχω υπάρξει κατά καιρούς πλήρως απελπισμένη για πολλά πράγματα (τα οποία στο 98% τώρα μού φαίνονται μ@λ@κίες (σόρρυ για τα γαλλικά) αλλά να που πέρασαν και επέζησα και ευχαριστώ κάθε μέρα το Θεό που πιστεύω εγώ που είμαι ζωντανή και υγιής (ως επί το πλείστον) για να ζήσω και να περιμένω τις όμορφες στιγμές που έρχονται και που θα έρθουν. Δε δικαιολογώ την αυτοκτονία. Όλα περνάνε, μόνο η υγεία μας είναι σημαντική. Τί να πω, πραγματικά λυπάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,566 μηνύματα.
Himela θα σε παρακαλούσα να μην αναφέρεσαι σε μένα με προσβλητικό τόνο. Εγω δεν σχολιασα πουθενά την δική σου άποψη. Ουτε σε παραθέτω.

Αναφέρθηκα στην νομιμη βια η οποια ειναι επιτρεπη απο τον νομο για λογους αυτοάμυνας. Υπάρχουν και καταστάσεις τις οποιες δεν έχεις ζησει και δεν ειναι ολοι οι εχθροι ιδιοι. Σε αυτες τις καταστασεις θα πρέπει να αποτρέψεις την επιθεση του αντιπαλου και σιγουρα οχι με φιλοσοφια. Οποτε δεν μπορεις να έχεις άποψη για ολα ποσο μάλλον ... "γονεις σαν τον Devil ..." δεν καταλαβαινω αυτος ο υπαινιγμος τι ακριβως έχει μέσα.


Αλλα εν παση περιπτωση δεν με ενδιαφέρει κιολας η γνώμη σου αν θελεις μην με ξαναπαραθέσεις με αυτο το ύφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Είμαι κατά της βίας οποιασδήποτε μορφής και διαφωνώ κάθετα με αυτούς που την προωθούν ή τη δικαιολογούν κατά το δοκούν. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Μπορεί κάποιος να διαφωνεί χωρίς προσβλητικό τόνο ή χωρίς να προσβαλεται αυτός με τον οποίο διαφωνεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η αυτοάμυνα έχει άμεση σχέση με το bullying. Επίσης με τις πολεμικές τέχνες δεν προωθείς τη βία αλλά το ανάποδο, η αυτοάμυνα είναι η αποφυγή βίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,566 μηνύματα.
Ναι δεκτο. Αλλα αυτο δεν σου δινει το δικαιωμα να γράφεις δημοσια οτι ειμαι συγκρισιμος με ανθρωπους χαμηλου μορφωτικού επιπεδου ή να χρησιμοποιεις εκφράσεις οπως "γονεις σαν τον Devil...". Το άρθρο του ποινικου κώδικα που αιρει τον άδικο χαρακτηρα μιας πράξης ειναι γνωστο μπορει καθενας να το βρει αυτο επικαλέστηκα. Και επιπλεον σωστος γονιος ειναι εκεινος ο οποιος έδωσε στο παιδι του ολα τα αναγκαια εφοδια να αποτρέψει ακομα και τον βιασμο του οταν έγινε αποπειρα βιασμου ενατιον του. Εκει οπως καταλαβαινεις θα μιλήσουν οι μπουνιές και οι κλοτσιές και οχι τα "ειμαι κατα της βιας..." το αγαθο που διακυβεύεται οπως η κακοποιηση της ανθρωπινης ψυχολογιας ειναι πολυ ανωτερο απο μερικές γρατσουνιες ή και μελανιές απο 2-3 μπουνιές με σκοπο να ΑΠΟΤΡΕΨΕΙΣ τον δράστη.



Εγω έναν τέτοιο πατέρα θα αγαπουσα και οχι κάποιον που έχει κολλησει σε στερεοτυπα ειμαι κατα της βιας να τα λέει σε μερικές παρέες για να τον λένε καλο και πολιτισμενο άνθρωπο και να αδιαφορει επι της ουσιας και πραγματικα για τις δυσκολιες και τους κινδυνους που μπορει να αντιμετωπισει ο γιος ή η κορη του, ειμαι πιο μορφωμενος και πολιτισμενος απο αυτους που νομιζεις αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αν ο άλλος με φτυσει ή με κτυπησει θα του πω με συγχωρεις αλλα ειμαι κατα της βιας.


ΥΓ Επισης να ψάξουν κάποιοι το κεφαλαιο της απροκλητης επιθεσης του κατηγορουμενου. Αν κάποιος προκληθηκε πιο πριν μηπως τελικά ηταν δικαιη η αντιδραση του. Αυτα ειναι ολοκληρη επιστημη και θεματα δικαστηριων που πραγματευονται εισαγγελεις και δικαστες σε ανωτατα δικαστηρια της χώρας δεν μπορεις εσυ να υπονοεις οτι ειμαι σκάρτος επειδη τα επικαλούμαι. Ψάξτε και κάτι πέρα απο τις πεποιθησεις σας δεν ειναι κακο. Ανοιγει τους οριζοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
:inlove:

Έχω επιλέξει αυτές τις μέρες συνειδητά να απέχω από αυτό το θέμα πρώτον γιατί θυμώνω με αυτούς που λένε οτι μπορεί να μην ήταν bullying (λες και το δεκατετράχρονο θα αποφάσιζε να αυτοκτονήσει και να αφήσει τα ονόματα αθώων έτσι από κακία). Δεύτερον γιατί δε θέλω να πω τα αυτονόητα για τους νταήδες και πόσο φταίει η οικογένεια και ειδικά η έλλειψη παιδείας των γονιών για τη συμπεριφορά των παιδιών. Μόνο θα πω οτι η απάντηση στη βία δεν είναι η βία αλλά η εκπαίδευση που θα διδάξει οτι η βία είναι κατακριτέα παντού και πάντα. Δυστυχώς γονείς και μέλλοντες γονείς όπως ο @Devil υπάρχουν πολλοί και ειδικά στις επαρχίες όπου τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα γιατί το επίπεδο χαμηλού μορφωτικού επιπέδου είναι πολύ μεγαλύτερο. Εκεί ένα παιδάκι που είναι λίγο ευαίσθητο και δεν τού αρέσει εκ φύσεως ο καυγάς και η αντιπαράθεση θεωρείται ανώμαλο και οι γονείς και οι συγγενείς προσπαθούν να το "σκληρύνουν". Τέλος πάντων, ελπίζω κάποια στιγμή να καταλάβουμε αλλά χάνω τις ελπίδες μου σιγά σιγά.:/:

Σίλβια, δυστυχώς ακόμα και αρκετοί καθηγητές στο σχολείο αρνούνται να παραδεχτούν ότι στο σχολείο τους γίνονται περιστατικά εκφοβισμού οποιασδήποτε μορφής και προσπαθούν με κάθε τρόπο να τα καλύψουν να τα δικαιολογήσουν και μπορώ να μιλάω ώρες για το δικό μου δημοτικό αλλά και για το γυμνάσιο που πήγαινα και φυσικά για τους γονείς των νταήδων, που δικαιολογούσαν και επικροτούσαν καταστάσεις, έχω τόσα παραδείγματα να αναφέρω .

Εγώ από την αρχή έως και τώρα πιστεύω ότι πρόκειται για σχολικό εκφοβισμό ο οποίος δεν αναγνωρίστηκε λόγω ότι προφανώς θα δικαιολογήθηκε ότι το παιδί λόγω εφηβείας θα λάμβανε το καλαμπούρι για βία που προφανώς δεν ισχύει κάτι τέτοιο γιατί κανένα παιδί δεν είναι χαζό να διακρίνει τα όρια μεταξύ τους. Φυσικά οι γονείς μεγαλώνουν νταήδες παιδιά , αυτοί τα διαμορφώνουν αυτοί τους δίνουν πρότυπα συμπεριφοράς κλπ και φέρουν τεράστια ευθύνη σε κάθε είδους βίας και ενοχλητικής/ επιθετικής συμπεριφοράς. Και οι καθηγητές από την άλλη εκπαιδευμένοι να μην ήταν, δεν ήταν τόσο δύσκολο απλά να αναγνωρίσουν φαινόμενο bullying, δεν λέμε για κατανόηση της ψυχοσύνθεσης του παιδιού πχ που είναι πιο βαθιά νερά.

Σίγουρα το σημείωμα που άφησε με τα ονόματα είναι ένα πολύ σημαντικό αποδεικτό στοιχείο και σίγουρα δεν θα επέλεγε να αυτοκτονήσει για μία πλάκα και να "εξέθετε" παιδιά ...


Αυτό που θα σχολιάσω και θα ακουστεί μάλλον άσχημα αλλά το σκέφτομαι είναι η αυτοκτονία.
@Himela Τι εννοείς; :cry_x:


Με θυμώνει ΤΡΟΜΕΡΑ να υπάρχουν υγιείς άνθρωποι που επιλέγουν την αυτοκτονία τη στιγμή που μια περιήγηση στα δωμάτια νοσοκομείων θα τούς έδειχνε πόσοι νέοι άνθρωποι χαροπαλεύουν με σοβαρές αρρώστειες, με αναπηρίες, με θεραπείες, με την ελπίδα να ζήσουν λίγο παραπάνω. Ο νεκρός δεδικαίωται φυσικά αλλά για μένα είναι ΑΜΑΡΤΙΑ να αυτοκτονεί κάποιος όχι από τη θεολογική άποψη αλλά με την έννοια οτι υπάρχουν άνθρωποι που παρακαλάνε να ζήσουν έστω μιας ώρας φυσιολογική ζωή κι εμείς με τα απειροελάχιστα προβληματάκια μας αγχωνόμαστε και στεναχωριόμαστε για το βαθμό στις εξετάσεις, αν μας παράτησε ο γκόμενος, οτι μας γρατζούνισαν το αμάξι, οτι μάς έσπασε το νύχι. Δε λέω οτι το bullying δεν είναι σοβαρό φυσικά αλλά ακόμα και για αυτό υπάρχει λύση - για όλα υπάρχει λύση όταν δεν αφορά πρόβλημα υγείας και θάνατο. Στη ζωή μου έχω υπάρξει κατά καιρούς πλήρως απελπισμένη για πολλά πράγματα (τα οποία στο 98% τώρα μού φαίνονται μ@λ@κίες (σόρρυ για τα γαλλικά) αλλά να που πέρασαν και επέζησα και ευχαριστώ κάθε μέρα το Θεό που πιστεύω εγώ που είμαι ζωντανή και υγιής (ως επί το πλείστον) για να ζήσω και να περιμένω τις όμορφες στιγμές που έρχονται και που θα έρθουν. Δε δικαιολογώ την αυτοκτονία. Όλα περνάνε, μόνο η υγεία μας είναι σημαντική. Τί να πω, πραγματικά λυπάμαι.

Απλά πιστεύω ότι όσοι άνθρωποι επιλέγουν να αυτοκτονήσουν που είναι άδικο, πόσο μάλλον τα μικρά παιδιά είναι γιατί θεωρούν ότι δεν υπάρχει άνθρωπος να τους καταλάβει να τους στηρίξει, εάν ο 14χρόνος είχε στήριξη και ανθρώπους και από την οικογένεια να το καταλαβαίνουν θα μίλαγε, δεν θα φοβόταν ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.

Καλέ εννοώ οτι σκέφτομαι ΣΧΕΤΙΚΑ με την αυτοκτονία! Έγραψα ένα κατεβατό για το οτι δε δικαιολογώ την αυτοκτονία, θα σκεφτόμουν να αυτοκτονήσω εγώ; ΛΟΛ. (Σόρρυ για το οφ τόπικ)

Όχι δεν υπάρχει δεν τους καταλαβαίνει κανείς. Και βλαμμένοι να είναι οι γονείς το ένστικτο της μάνας και του πατέρα θα λειτουργήσει και κάπως θα καταλάβουν το παιδί τους. Αφού μια φίλη του από όσο διάβασα ήξερε για το bullying και τού έλεγε να φύγουν από την παρέα αυτή. Οπότε κάποιος σίγουρα τον καταλάβαινε.

DEvil έχεις δίκιο οτι ακούστηκε λάθος όπως το έγραψα, εννοούσα πάνω σε αυτό που είπες οτι το παιδί σου θα το μάθεις πολεμικές τέχνες και να αντιδρά με βία στη βία οτι υπάρχουν πολλοί γονείς σαν εσένα (που θέλουν τα παιδιά τους να δέρνουν όποιον τους πειράζει και να τους φοβούνται δηλαδή) στην επαρχία. Συγγνώμη αν ακούστηκε προσβλητικό, το διάβασα πιο προσεκτικά και η σύνταξη είναι όντως μπερδεμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,566 μηνύματα.
Αυτοι που φιλοσοφουν υπέρ της ΜΗ βιας παντού να μας πούν τι θα πρότειναν άμα κάποιος αποπειραθει να βιασει μια άτυχη γυναικα. Τι θα την συμβουλευαν να κάνει για να αποτρέψει τον βιασμο της απο εναν επιθετικο τύπο ; 1-2 γραμμές οχι σεντονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτοι που φιλοσοφουν υπέρ της ΜΗ βιας παντού να μας πούν τι θα πρότειναν άμα κάποιος αποπειραθει να βιασει μια άτυχη γυναικα. Τι θα την συμβουλευαν να κάνει για να αποτρέψει τον βιασμο της απο εναν επιθετικο τύπο ; 1-2 γραμμές οχι σεντονια.

Εγώ θα συμβούλευα να είχε κάνει αυτοάμυνα για να προστατεύει από τη βία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλέ εννοώ οτι σκέφτομαι ΣΧΕΤΙΚΑ με την αυτοκτονία! Έγραψα ένα κατεβατό για το οτι δε δικαιολογώ την αυτοκτονία, θα σκεφτόμουν να αυτοκτονήσω εγώ; ΛΟΛ. (Σόρρυ για το οφ τόπικ)
Όχι δεν υπάρχει δεν τους καταλαβαίνει κανείς. Και βλαμμένοι να είναι οι γονείς το ένστικτο της μάνας και του πατέρα θα λειτουργήσει και κάπως θα καταλάβουν το παιδί τους. Αφού μια φίλη του από όσο διάβασα ήξερε για το bullying και τού έλεγε να φύγουν από την παρέα αυτή. Οπότε κάποιος σίγουρα τον καταλάβαινε.


Ουφ, εντάξει τότε τρόμαξα :redface: , το κατάλαβα εγώ λάθος , ευτυχώς <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,566 μηνύματα.
Καλέ εννοώ οτι σκέφτομαι ΣΧΕΤΙΚΑ με την αυτοκτονία! Έγραψα ένα κατεβατό για το οτι δε δικαιολογώ την αυτοκτονία, θα σκεφτόμουν να αυτοκτονήσω εγώ; ΛΟΛ. (Σόρρυ για το οφ τόπικ)

Όχι δεν υπάρχει δεν τους καταλαβαίνει κανείς. Και βλαμμένοι να είναι οι γονείς το ένστικτο της μάνας και του πατέρα θα λειτουργήσει και κάπως θα καταλάβουν το παιδί τους. Αφού μια φίλη του από όσο διάβασα ήξερε για το bullying και τού έλεγε να φύγουν από την παρέα αυτή. Οπότε κάποιος σίγουρα τον καταλάβαινε.

DEvil έχεις δίκιο οτι ακούστηκε λάθος όπως το έγραψα, εννοούσα πάνω σε αυτό που είπες οτι το παιδί σου θα το μάθεις πολεμικές τέχνες και να αντιδρά με βία στη βία οτι υπάρχουν πολλοί γονείς σαν εσένα (που θέλουν τα παιδιά τους να δέρνουν όποιον τους πειράζει και να τους φοβούνται δηλαδή) στην επαρχία. Συγγνώμη αν ακούστηκε προσβλητικό, το διάβασα πιο προσεκτικά και η σύνταξη είναι όντως μπερδεμένη.


Οκ δεν πειράζει. Εγω αναφέρομαι στην νομιμη βια η οποια έχει σκοπο να αποτρέψει την βια εναντιον του αμυνομενου. Δεν θα πώ ψέμματα ειμαι υπέρ οταν κάποιος κινηθει απειλητικά με σκοπο να κτυπήσει να πάρω θέση μάχης. Για να αποτρέψω την επιθεση.



Γιατι αν εμεις που εχουμε ασχοληθει με πολεμικές τέχνες κτυπούσαμε κανονικά και χωρις να προ΄σεξουμε τοτε θα ειμασταν στη φυλακή τωρα. Αλλα ναι σε μια αποπειρα βιασμου θα κτυπησεις τοσο οσο ... να αποτραπει η επιθεση και ο δράστης να τραπει σε φυγη και να μην σε ξαναπλησιάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Αυτοι που φιλοσοφουν υπέρ της ΜΗ βιας παντού να μας πούν τι θα πρότειναν άμα κάποιος αποπειραθει να βιασει μια άτυχη γυναικα. Τι θα την συμβουλευαν να κάνει για να αποτρέψει τον βιασμο της απο εναν επιθετικο τύπο ; 1-2 γραμμές οχι σεντονια.


Μα συγκρίνεις έναν εγκληματία πιθανόν ψυχικά άρρωστο άνθρωπο με έναν έφηβο καθ' όλα φυσιολογικό άνθρωπο; :hmm::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Όχι δεν υπάρχει δεν τους καταλαβαίνει κανείς. Και βλαμμένοι να είναι οι γονείς το ένστικτο της μάνας και του πατέρα θα λειτουργήσει και κάπως θα καταλάβουν το παιδί τους. Αφού μια φίλη του από όσο διάβασα ήξερε για το bullying και τού έλεγε να φύγουν από την παρέα αυτή. Οπότε κάποιος σίγουρα τον καταλάβαινε.
Έχεις ένα Point, αλλά εάν οι γονείς του τον καταλάβαιναν και θα μπορούσε να στηριχτεί πάνω τους, γιατί πήγε να αυτοκτονήσει; Εγώ θεωρώ ότι όταν κάποιος δεν έχει υποστηρικτικό περιβάλλον τόσο όσο ώστε να αντιμετωπίσει μία κατάσταση πάει να αυτοκτονήσει, δεν δικαιολογώ την πράξη αλλά γιατί κάποιος να αυτοκτονήσει; :( Ναι αυτό με την κοπέλα ισχύει , άκουσα κι εγώ αυτήν την συνομιλία, τον καταλάβαινε αλλά λες να μην έδειξε σημάδια ότι σκόπευε την αυτοχειρία ;;

Συγγνώμη που το ξαναγράφω :redface: , αλλά χάθηκε στο προηγούμενο ποστ :P Που απάντησα για το spoil <3 , το ξαναέγραψα δλδ και το έσβησα από εκεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top