Μπορώ να ψηφίσω την Κυριακή με την ακαδημαϊκή ταυτότητα;

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Ε, μπορώ?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
όχι δεν μπορεις. Ταυτότητα, Διαβατήριο και νομιζω δίπλωμα οδήγησης.

Αν την εχασες μπορεις να πας στο μπατσικο να σου δωσουν καποιο χαρτι
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Έχω δίπλωμα οδήγησης, ακαδημαϊκή ταυτότητα, φωτοτυπία της αστυνομικής ταυτότητας, βιβλιάριο υγείας...
Θα μπορέσουν να με ταυτοποιήσουν, τι να πω!
 

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Δίπλωμα οδήγησης μου λένε. Βρε θα τα πάρω όλα και ότι γίνει! Θα σας ενημερώσω για να ξέρετε.
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Παίδες ναι, μπορείς να ψηφίσεις μόνο με το δίπλωμα οδήγησης. Όλα καλά!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εδώ ούτε στις φοιτητικές εκλογές δεν μπορείς να ψηφίσεις με την ακαδημαική ταυτότητα λολ
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Oποιοδήποτε έγγραφο έχει σφραγισμένη την φωτογραφία σου είναι αποδεκτό σαν έγγραφο για να ψηφίσεις δηλαδή ταυτότητα,διαβατήριο,δίπλωμα οδήγησης,βιβλιάριο υγείας και οικογενειακής κατάστασης με σφραγισμένη την φωτογραφία σου.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Oποιοδήποτε έγγραφο έχει σφραγισμένη την φωτογραφία σου είναι αποδεκτό σαν έγγραφο για να ψηφίσεις δηλαδή ταυτότητα,διαβατήριο,δίπλωμα οδήγησης,βιβλιάριο υγείας και οικογενειακής κατάστασης με σφραγισμένη την φωτογραφία σου.
Και το πάσο έχει σφραγισμένη τη φωτογραφία, αν έχεις προσέξει :P Το θέμα είναι τι δέχεται ως έγκυρο το υπουργείο εσωτερικών, όχι οι μπακαλίστικες περιγραφές :P

Πάντως κι εγώ με δίπλωμα πήγα και ψήφισα. Ο βοηθός ξίνισε τη φάτσα του λίγο γιατί όλοι έδιναν ταυτότητες, αλλά η δικαστική αντιπρόσωπος του επιβεβαίωσε την εγκυρότητα :D
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Και το πάσο έχει σφραγισμένη τη φωτογραφία, αν έχεις προσέξει :P Το θέμα είναι τι δέχεται ως έγκυρο το υπουργείο εσωτερικών, όχι οι μπακαλίστικες περιγραφές :P

Πάντως κι εγώ με δίπλωμα πήγα και ψήφισα. Ο βοηθός ξίνισε τη φάτσα του λίγο γιατί όλοι έδιναν ταυτότητες, αλλά η δικαστική αντιπρόσωπος του επιβεβαίωσε την εγκυρότητα :D


Έχει το πάσο σφραγισμένη την φωτογραφία με την σφραγίδα της ελληνικής δημοκρατία απο πότε?
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Έχει το πάσο σφραγισμένη την φωτογραφία με την σφραγίδα της ελληνικής δημοκρατία απο πότε?
Αν έχεις προσέξει, το εθνόσημο τίθεται πάνω στη φωτογραφία, κατά παρόμοιο τρόπο με το δίπλωμα οδήγησης.

Το θέμα είναι ότι η ακαδημαϊκή ταυτότητα δεν έχει επαρκή στοιχεία ταυτότητας, για να καθίσταται έγκυρο έγγραφο ταυτοπροσωπιας. (Απουσιάζουν η ημερομηνία γέννησης, το όνομα πατέρα και μητέρας, κλπ)

Συνήθως για την ταυτοποίηση ενός ατόμου χρειάζονται οπωσδήποτε η φωτογραφία + 3 (ή παραπάνω) στοιχεία ταυτότητας, ανάλογα την περίπτωση.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Από όσο ξέρω εγώ μπορείς και με πασο

Εδώ ούτε στις φοιτητικές εκλογές δεν μπορείς να ψηφίσεις με την ακαδημαική ταυτότητα λολ


Όχι σε εμάς περνάμε μόνο και με το ΠΑΣΟ
Τώρα εμείς κάνουμε τόσες σοβαρές εκλογές που εγώ που έδινα τα ψηφοδέλτια στο Δ έτος σε μένα έδωσα μόνο της παραταξής μου, το ίδιο και σε αυτούς που έφερα να μας ψηφίσουν
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Από όσο ξέρω εγώ μπορείς και με πασο




Όχι σε εμάς περνάμε μόνο και με το ΠΑΣΟ
Τώρα εμείς κάνουμε τόσες σοβαρές εκλογές που εγώ που έδινα τα ψηφοδέλτια στο Δ έτος σε μένα έδωσα μόνο της παραταξής μου, το ίδιο και σε αυτούς που έφερα να μας ψηφίσουν


Εγώ θα είχα μετρήσει πόσα τέτοια ψηφοδέλτια μοιράστηκαν, θα είχα υποβάλλει ένσταση και θα είχα αιτηθεί να ακυρωθούν, στη βάση ότι παραβιάζεται το αδιάβλητο της διαδικασίας και η μυστικότητα της ψήφους. ΕΑΑΚ-ΠΚΣ πεθαίνουν για κάτι τέτοια και η πρόταση θα είχε περάσει 4/5 ασυζητητί.
Στις σοβαρές διαδικασίες, απαιτείται αστυνομικό έγγραφο, ταυτότητα, διαβατήριο ή οποιοδήποτε συναφές έγγραφο ορίζεται από τον εκάστοτε κανονισμό. Στις φοιτητές εκλογές απαιτείται αστυνομικό έγγραφο, για να επιβεβαιωθεί η ταυτότητα του φοιτητή, και φοιτητικό, που να πιστοποιεί τη φοιτητική του ιδιότητα και ότι είναι ενεργός. Τα υπόλοιπα είναι παρεκτροπές από τον κανονισμό και έγκειται στην διάκριτη ευχέρεια της εφορευτικής επιτροπής.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εγώ θα είχα μετρήσει πόσα τέτοια ψηφοδέλτια μοιράστηκαν, θα είχα υποβάλλει ένσταση και θα είχα αιτηθεί να ακυρωθούν, στη βάση ότι παραβιάζεται το αδιάβλητο της διαδικασίας και η μυστικότητα της ψήφους. ΕΑΑΚ-ΠΚΣ πεθαίνουν για κάτι τέτοια και η πρόταση θα είχε περάσει 4/5 ασυζητητί.
Στις σοβαρές διαδικασίες, απαιτείται αστυνομικό έγγραφο, ταυτότητα, διαβατήριο ή οποιοδήποτε συναφές έγγραφο ορίζεται από τον εκάστοτε κανονισμό. Στις φοιτητές εκλογές απαιτείται αστυνομικό έγγραφο, για να επιβεβαιωθεί η ταυτότητα του φοιτητή, και φοιτητικό, που να πιστοποιεί τη φοιτητική του ιδιότητα και ότι είναι ενεργός. Τα υπόλοιπα είναι παρεκτροπές από τον κανονισμό και έγκειται στην διάκριτη ευχέρεια της εφορευτικής επιτροπής.


Σε μενα σιγά την μυστικότητα το πήρα και το έβαλα μέσα στο φάκελο έτσι όπως ήταν
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ας το έριχνες και στην κάλπη χωρίς φάκελο, εφόσον δεν τηρείς τον εκλογικό κανονισμό, δίνεις κάθε δικαίωμα να ακυρωθούν ψήφοι της παράταξής σου.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ας το έριχνες και στην κάλπη χωρίς φάκελο, εφόσον δεν τηρείς τον εκλογικό κανονισμό, δίνεις κάθε δικαίωμα να ακυρωθούν ψήφοι της παράταξής σου.


Με φάκελο βρε πάντα το τηρούμε αυτό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top