Μπορεί να αλλάξει ο σεξουαλικός προσανατολισμός; - Gay Conversion

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Estartu, αν και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στις περιγραφές σου, δεν μπορώ να μη δεχτώ οτι υπάρχουν γυναίκες και άντρες που νιώθουν την αγαλλίαση που περιγράφεις με το ίδιο φύλο. Δηλαδή εσύ μπορεί να περάσεις ώρες περιγράφοντάς μου την ηδονή του να τρως θαλασσινά, αυτό δε θα με κάνει να θέλω να τα φάω γιατί σιχαίνομαι και μόνο στη σκέψη. Γνωρίζω ομοφυλόφιλες γυναίκες και βλέπω οτι τα συναισθήματα και οι συμπεριφορές τους προς τις κοπέλες τους είναι ίδιες με αυτές που έχω εγώ προς το αγόρι μου. Κι αν εμένα με αηδιάζει η σκέψη, γι' αυτές είναι αυτό που τους δίνει ευτυχία. Ποια είμαι εγώ να βγω και να το κατηγορήσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.

δεν θα σχολιάσω την σκοπιμότητα της αναφοράς στη βαρβαρότητα των πειραμάτων που έγιναν 50 χρόνια πριν

θα περιοριστώ στην παρατήρηση ότι 50 χρόνια πριν οι ομοφυλόφυλοι δεν ήταν η μοναδική ομάδα
ανθρώπων που έπεσε θύμα αρρωστημένων μυαλών και "θεραπειών" που περισσότερο έμοιαζαν με
βασανιστήρια παρά με μεθόδους θεραπείας
Και επειδή δεν ήταν οι μόνοι, σημαίνει ότι δεν ήταν άξιο αναφοράς το εν λόγω γεγονός στο παρόν θέμα;
Επίσης για πες και μερικές άλλες ομάδες που υπέστησαν θεραπείες-βασανιστήρια. :hmm:


συνειδητή επιλογή σημαίνει συνειδητή επιλογή!!

όπως συνειδητά ΔΕΝ ερωτεύομαι (εγώ) παντρεμένους (με το που το ακουω , ξενερώνω) έτσι δεν
"ερωτεύομαι" γυναίκες!!!
Το "συνειδητός" που περιγράφεις αναφέρεται στις συνειδητές επιλογές σου που συνάδουν με την ηθική του χαρακτήρα σου (το θηλυκό έλκεται από το αρσενικό δε σου λέει η μαμά φύση; που χώθηκε τώρα ο γάμος στη μέση να αλλάξει κάτι τέτοιο; αυτό και αν είναι μη φυσιολογικό! :P:P )
Η σεξουαλικότητα είναι πάνω από την ηθική του ατόμου και της κοινωνίας και συνεπώς δεν αποτελεί "συνειδητή επιλογή" και ειδικά με την έννοια που την περιγράφεις. Απόδειξη αποτελεί τόσο η εμφάνιση τέτοιων τάσεων σε συντηρητικές κοινωνίες όσο και το γεγονός ότι ομοφυλόφιλοι δε τα πάνε καλά με τη σεξουαλικότητά τους όταν η ηθική που τους έχει ενσωματώσει το περιβάλλον δε συνάδει με αυτή.


και αν , όπως ανέφερες παραπάνω, όντως κάποια "φτιάχνεται" ερωτικά μόνο με το που βλέπει μια άλλη
γυναίκα , όπως ακριβώς συμβαίνει με τους άνδρες, και τα αρσενικά την αφήνουν από εντελώς αδιάφορη έως
και αηδιασμένη, μήπως όντως εμπίπτει στη δεύτερη περίπτωση που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου ???


γιατί το να τραυματιστείς ψυχολογικά σε κάποια σχετικά νεαρή ηλικία (πχ. βιασμός) και αυτό να σε κάνει να
βλέπεις τους άνδρες με φοβία έως το να στραφείς ερωτικά σε ομοφυλες εξ αιτίας αυτού του γεγονότος απέχουν
πολλά χιλιόμετρα μεταξύ τους...

ίσως ο όρος "μεταστροφή" θα ήταν περισσότερο κατάλληλος για να διατυπωθεί το
ερώτημα αν και κατά πόσον ένας ομοφυλόφιλος μπορεί να αλλάξει σεξουαλική προτίμηση)
Και γιατί να έγκειται στην περίπτωση του ψυχολογικού τραύματος; Επειδή σε μερικούς φαίνεται ασύλληπτο;
Εμπίπτει στην περίπτωση που κι εσένα δε σου αρέσουν τα κοριτσάκια. Βέβαια επειδή εσύ μεγάλωσες με την πλειοψηφία, δεν υπάρχει δίλημμα για το αν τίθεται ή όχι θέμα ψυχολογικού ή εκ γενετής... προβλήματος. :)

Estartu,η "ανατριχιαστικά" γλαφυρη προσέγγισή σου,θα ηταν ικανή να μεταστρέψει και τον πιο στυγνό ομοφυλόφιλο!!!!!:D

Αν ημουν τετοιος,μετα απο τα παραπάνω,θα εμπαινα οντως στον πειρασμο της μεταστροφής!!:D:D
Μπα.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Και επειδή δεν ήταν οι μόνοι, σημαίνει ότι δεν ήταν άξιο αναφοράς το εν λόγω γεγονός στο παρόν θέμα;
Επίσης για πες και μερικές άλλες ομάδες που υπέστησαν θεραπείες-βασανιστήρια. :hmm:

δεν είπα κάτι τέτοιο - όμως όταν ένα θέμα ξεκινά με παράθεση όλου αυτού του ιστορικού, προσωπικά
αισθάνομαι σα κάποιος να προσπαθεί να μου εκμαιεύσει αισθήματα συμπάθειας που απορρέουν από την
ντροπή που πιθανά θα αισθανθώ για την κακοποίηση συνανθρώπων μου και αυτό το θεωρώ αθέμιτο

απ ότι δύναμαι να γνωρίζω, σε τέτοιου είδους θεραπείες-βασανιστήρια υποβάλονταν ανεξαρτήτως φύλου,
όλοι όσοι κρίνονταν ότι είναι ψυχικά ασθενείς ... και σου υπενθυμίζω ότι ακόμα και η αυτοϊκανοποίηση στις
γυναίκες, θεωρούνταν σε κάποιες παλαιότερες εποχές, αρρώστια ...

Το "συνειδητός" που περιγράφεις αναφέρεται στις συνειδητές επιλογές σου που συνάδουν με την ηθική του χαρακτήρα σου (το θηλυκό έλκεται από το αρσενικό δε σου λέει η μαμά φύση; που χώθηκε τώρα ο γάμος στη μέση να αλλάξει κάτι τέτοιο; αυτό και αν είναι μη φυσιολογικό! :P:P )

το "συνειδητός" σημαίνει ότι είμαι σε θέση να έχω έλεγχο του εαυτού μου

έστω ότι βγαίνω ένα βραδάκι να διασκεδάσω με την παρέα μου και γνωρίζω έναν άνδρα που με έλκει ...
είμαι ερωτευμένη μαζί του ?? όχι!! είμαι γοητευμένη, σκέπτομαι αν θα μου άρεσε να προχωρήσω περισσότερο
μαζί του, αλλά έχω έλεγχο των πράξεων μου ... αν στη συνέχεια της βραδιάς μάθω ότι είναι παντρεμένος , τότε
θα σταματήσω εκεί - δεν θα έχω άλλη επαφή μαζί του - θα παραμείνει στο επίπεδο της γοητευτικής γνωριμίας

και επειδή σ ακούω να ρωτάς, τι θα συμβεί αν αυτό το μάθω μερικά ραντεβού αργότερα, θα σου απαντήσω ότι
θα συμβεί ακριβώς το ίδιο

δεν είναι πουριτανισμός αυτό - είναι "αρχή" και (για μένα) έχει απόλυτη σχέση με το πως ερωτεύομαι και το
πως ξενερώνω



Το "συνειδητός" επίσης που περιγράφω έχει να κάνει απόλυτα με αυτό που κατ επανάληψη έχω ακούσει από
ανθρώπους που γνωρίζω ότι είναι ομοφυλόφιλοι : δοκίμασαν και των δυο λογιών τις σχέσεις και επέλεξαν το να είναι με ομόφυλους τους (μάλιστα όλοι καταλήγουν πάντα με την ίδια φράση κλισέ: "πως μπορείς να
γνωρίζεις ότι δεν θα σου αρέσει , αν δεν δοκιμάσεις τουλάχιστον μία φορά ");) ;)


Και γιατί να έγκειται στην περίπτωση του ψυχολογικού τραύματος; Επειδή σε μερικούς φαίνεται ασύλληπτο;
Εμπίπτει στην περίπτωση που κι εσένα δε σου αρέσουν τα κοριτσάκια. Βέβαια επειδή εσύ μεγάλωσες με την πλειοψηφία, δεν υπάρχει δίλημμα για το αν τίθεται ή όχι θέμα ψυχολογικού ή εκ γενετής... προβλήματος. :)


και αυτό το ανέφερα γιατί χρησιμοποιείται κατά κόρον ως δικαιολογία για την επιλογή τους από γυναίκες
ομοφυλόφιλες :)

και μάλιστα εδώ είμαι καλύτερη γνώστρια μιας που λόγω ενασχόλησης μου με αθλητική δραστηριότητα, είχα
πολλές "κρούσεις" και άκουσα αρκετές "πονεμένες" ιστορίες για το πως και το γιατί, όταν σε νεώτερη ηλικία
προσπαθούσα να καταλάβω

υπήρχε πολύ συχνά πλαϊ μου μια "παρηγορήτρα" που προσπαθούσε να με "πείσει" ότι θα είμαι πολύ καλύτερα
επιλέγοντας μια γυναίκα σύντροφο , που θα μπορεί να με "νοιώσει" και να με "καταλάβει" γυναίκα ούσα και η
ίδια ... (καλύτερα απ ότι ένας βάρβαρος , αηδιαστικός άνδρας)



. Ποια είμαι εγώ να βγω και να το κατηγορήσω;


ούτε εγώ το "κατηγόρησα" νομίζω κάπου ... αυτό όμως δε σημαίνει ότι μου είναι κατανοητό το πως κάποιος
άνθρωπος καταφέρνει και πηγαίνει κόντρα στη φύση του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Estartu, εσύ δηλαδή ξύπνησες μια μέρα και είπες χμμ να πηγαίνω με άνδρες ή γυναίκες; Όπως εσένα σου βγαίνει αυθόρμητα και αβίαστα να φαντασιώνεσαι, να σε έλκουν, να ερωτεύεσαι και να πηγαίνεις με άνδρες έτσι ακριβώς συμβαίνει και στους ομοφιλόφυλους. Δε μιλάμε για σεξουαλική επιλογή αλλά για σεξουαλικό προσανατολισμό και αν δεν μπορείς να το κατανοήσεις τη λεπτή διαφορά υπονομεύεται όλη σου η επιχειρηματολογία.

Όσο για αυτά που λες περί πειραματισμού, μου φαίνεται απολύτως λογικό από τη στιγμή που κάποιος έχει ομοφυλοφιλικές φαντασιώσεις και δεν μπορεί ούτε καν να παραδεχτεί, πόσο μάλλον να αποδεχτεί ότι είναι ομοφυλόφιλος, να πιέσει τον εαυτό του να πάει με το άλλο φύλο, να δει ότι είναι φύσει αδύνατον γι'αυτόν και εν τέλει να επιδιώξει ομόφυλες σχέσεις και να συνειδητοποιήσει ότι αυτές και μόνον αυτές τον ικανοποιούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.


:hmm: :hmm: :hmm:

επομένως και με βάση αυτά που είπες, όλες όσες μου είπαν πρώτα ότι "κατέληξαν" σ αυτή την επιλογή
επειδή απογοητεύτηκαν από τον τρόπο που τους αντιμετώπισαν οι άνδρες με τους οποίους είχαν κάνει πριν
σχέση (και πρόσεξε ... δεν ομολόγησαν ότι είχαν πρόβλημα να ικανοποιηθούν σεξουαλικά - είπαν ότι η
ανδρική συμπεριφορά ήταν αυτό που τους ενόχλησε), θα πρέπει να υποθέσω ότι "απέτυχαν" γιατί ήταν σε
στάδιο που ακόμα δεν είχαν συνειδητοποιήσει την ομοφυλοφιλία τους ??


(σόρυ που το περιορίζω στις γυναίκες, αλλά εκεί έχω υπάρξει η ίδια "αντικείμενο πόθου" )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Γιατί όλες οι γυναίκες που έχουνε απογοητευτεί από τις σχέσεις τους με άνδρες, δεν το γυρνάνε από την άλλη (σκέψου πόσο λειτουργικό θα ήτανε να τα έχεις με μία φίλη σου :D). Προσωπικά πιστεύω ότι κατιτίς πρέπει να προϋπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
(σκέψου πόσο λειτουργικό θα ήτανε να τα έχεις με μία φίλη σου :D).


:pfff:

νοτ εν οπσιον


(όσο και να με απογοητεύουν κάποιες στιγμές, η αίσθηση της ανδρικής σάρκας είναι αξία αναντικατάστατη για μένα)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Γιατί όλες οι γυναίκες που έχουνε απογοητευτεί από τις σχέσεις τους με άνδρες, δεν το γυρνάνε από την άλλη (σκέψου πόσο λειτουργικό θα ήτανε να τα έχεις με μία φίλη σου :D). .........
Δεν το συζητώ!!!! Σκέψου μόνο σε πόσες δουλειές θα βοηθούσε παραπάνω στο σπίτι!!!!! ... για να μην πω ότι δεν θα υπήρχε στη ζωή μας το Champions League :clapup::clapup::clapup::clapup:
Πολύ πιο καλά θα ήταν!

Έλα όμως που πρέπει να σου βγαίνει,.... δηλ. όπως λες να προϋπάρχει κάτι που θα σε κάνει να δεις με άλλο μάτι τις γυναίκες. Διαφορετικά κάθεσαι και βλέπεις Champions League!:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Διαφορετικά κάθεσαι και βλέπεις Champions League!:P:P:P


ή πας στην άλλη τηλεόραση και βάζεις μια ... αισθησιακή ταινία εκπαιδευτικού περιεχομένου με τη φωνή
στη διαπασών και θα σου πω εγώ αν θα συνεχίσει να βλέπει champions league ή θα έρθει και θα προσφερθεί να σου δείξει πως γίνεται "αυτό" στη πράξη !!! :whistle: :whistle: :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ας μην πω τι το κάνατε το θέμα. :ropalo:

Για να επανέλθουμε λοιπόν:
1) το ερώτημα είναι αν η ομοφυλοφιλία θεραπεύεται ή όχι. Άστε κατά μέρος λοιπόν τις ηθικολογίες ή ανοίξτε άλλο θέμα. :P
2) Ιάσιμο είναι κάτι όταν έχει βρεθεί με απόλυτη βεβαιότητα η αιτία που το προκαλεί. Όταν, εάν κι εφόσον βρεθεί:
α) ποια η διαφορά στον οργανισμό ενός ομοφυλόφιλου και
β) τι την προκαλεί

τότε ίσως μπορέσει να βρεθεί και το "αντίδοτο". Μέχρι τότε, η κουβέντα είναι εντελώς φιλολογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
ή πας στην άλλη τηλεόραση και βάζεις μια ... αισθησιακή ταινία εκπαιδευτικού περιεχομένου με τη φωνή
στη διαπασών και θα σου πω εγώ αν θα συνεχίσει να βλέπει champions league ή θα έρθει και θα προσφερθεί να σου δείξει πως γίνεται "αυτό" στη πράξη !!! :whistle: :whistle: :whistle:

Άμα είναι να πρέπει να πάρω δεύτερη τουβου και να βλέπω και "εκπαιδευτική τηλεόραση" :mad: για να σηκωθεί από τον καναπέ, δεν το θέλω!
Να κάτσει εκεί που κάθεται! Δηλαδή, ή ποδόσφαιρο ή τσόντα? Καλύτερα με την καλύτερη μου φίλη! (η οποία θα μαζεύει και κανένα νεροχύτη ή θα βάζει κανένα σίδερο). Το παρα-υπερεκτιμήσαμε το sex ή μου φαίνεται?


Ας μην πω τι το κάνατε το θέμα. :ropalo:

Για να επανέλθουμε λοιπόν:
1) το ερώτημα είναι αν η ομοφυλοφιλία θεραπεύεται ή όχι. Άστε κατά μέρος λοιπόν τις ηθικολογίες ή ανοίξτε άλλο θέμα. :P
2) Ιάσιμο είναι κάτι όταν έχει βρεθεί με απόλυτη βεβαιότητα η αιτία που το προκαλεί. Όταν, εάν κι εφόσον βρεθεί:
α) ποια η διαφορά στον οργανισμό ενός ομοφυλόφιλου και
β) τι την προκαλεί
τότε ίσως μπορέσει να βρεθεί και το "αντίδοτο". Μέχρι τότε, η κουβέντα είναι εντελώς φιλολογική.

Για να δεχθούμε το ερώτημα "εάν θεραπεύεται η ομοφυλοφυλια" θα πρέπει να δεχθούμε προηγουμένως ότι η ομοφυλοφιλία αποτελεί μια κατάσταση εκτός των φυσιολογικών λειτουργιών ενός ανθρώπου και ταυτόχρονα επιβλαβή για την φυσική/ψυχική/διανοητική του υγεία. Δηλαδή επίκτητη ασθένεια ή εκ γενετής δυσλειτουργία/δυσμορφία στο άτομο.
Έχουμε καταλήξει σε μια τέτοια παραδοχή απορρίπτοντας το ότι η ομοφυλοφυλία μπορεί να αποτελεί συνειδητά επιλεγμένο ή γονιδιακά καθορισμένο αν θέλετε, ερωτικό προσανατολισμό υγιών ατόμων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Για να δεχθούμε το ερώτημα "εάν θεραπεύεται η ομοφυλοφυλια" θα πρέπει να δεχθούμε προηγουμένως ότι η ομοφυλοφιλία αποτελεί μια κατάσταση εκτός των φυσιολογικών λειτουργιών ενός ανθρώπου και ταυτόχρονα επιβλαβή για την φυσική/ψυχική/διανοητική του υγεία. Δηλαδή επίκτητη ασθένεια ή εκ γενετής δυσλειτουργία/δυσμορφία στο άτομο.
Έχουμε καταλήξει σε μια τέτοια παραδοχή απορρίπτοντας το ότι η ομοφυλοφυλία μπορεί να αποτελεί συνειδητά επιλεγμένο ή γονιδιακά καθορισμένο αν θέλετε, ερωτικό προσανατολισμό υγιών ατόμων?

Αν ρωτάς εμένα προσωπικά, όχι, δεν έχω καταλήξει πουθενά. Δεν είμαι όμως και ειδικός επί του θέματος. Απλά έχω φίλες και φίλους ομοφυλόφιλους. Και οι όποιες σκέψεις μου είναι απόρροια των συζητήσεών μου μαζί τους. Γι' αυτό και έγραψα παραπάνω (και με πλάγια, μάλιστα, γράμματα) όταν, εάν κι εφόσον. ;)

Υ.Γ. Ο γονιδιακός "καθορισμός" πάντως εμπίπτει στις "πιθανές διαφορές" που ανέφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

γελάω γιατί και μόνο η διατύπωση του αν "θεραπεύεται" η ομοφυλοφιλία είναι προσβλητική
Αν ήμουν ομοφυλόφιλη θα προσβαλόμουν τέλος πάντων
Σα να λέμε... θεραπεύεται η ψώρα και η λέπρα?
Οχι?!?! πω πω τι πάθαμε...


Λοιπόν σε πρώτη φάση δεν "έχουμε" αποφασίσει αν η ομοφυλοφιλία είναι μια γενετική τροποποίηση σε μερίδα ατόμων ή αν μπορεί να είναι και επίκτητη
Πως να απαντηθεί ένα ερώτημα τέτοιου τύπου?
Θεραπεύεται το σύνδρομο down? Θεραπεύεται το γαλάζιο μάτι να γίνει καστανό?
Γιατί πρέπει να σας πω, ότι τα γαλάζια μάτια, είναι λάθος της φύσης. ΓΟΥΑΟΥ έτσι?!?

Με εξαίρεση το "λάθος της φύσης", συμφωνώ απόλυτα με την διαυγή οπτική σου...
Το σεξ, αυτό καθεαυτό, είναι ένα «παρά φύσει» ανθρώπινο παιχνίδι, μεταξύ τόσων άλλων που συνθέτουν τον πολιτισμό μας. Οι όποιοι «χριστιανοί»( ιουδαίοι τε και μουσουλμάνοι), που αντιλαμβάνονται την ομοφυλοφιλική εκδοχή αυτού του παγνίου ως «κουσούρι», απλά δεν διανοούνται ποτέ (υποτίθεται;), να αντικρίσουν στο προσωπικό τους αντικαθρέπτισμα, το παιδί που ζει- όπως ζει!- μέσα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.

δεν είπα κάτι τέτοιο - όμως όταν ένα θέμα ξεκινά με παράθεση όλου αυτού του ιστορικού, προσωπικά
αισθάνομαι σα κάποιος να προσπαθεί να μου εκμαιεύσει αισθήματα συμπάθειας που απορρέουν από την
ντροπή που πιθανά θα αισθανθώ για την κακοποίηση συνανθρώπων μου και αυτό το θεωρώ αθέμιτο

απ ότι δύναμαι να γνωρίζω, σε τέτοιου είδους θεραπείες-βασανιστήρια υποβάλονταν ανεξαρτήτως φύλου,
όλοι όσοι κρίνονταν ότι είναι ψυχικά ασθενείς ... και σου υπενθυμίζω ότι ακόμα και η αυτοϊκανοποίηση στις
γυναίκες, θεωρούνταν σε κάποιες παλαιότερες εποχές, αρρώστια ...
Επιμένω πάντως πως σε ένα θέμα με τίτλο Θεραπεύεται η ομοφυλοφιλία; δε θα μπορούσε να λείπει αυτή η αναφορά. Δεν έχει τύχει να ακούσω κάτι για βασανισμούς ανθρώπων για άλλου είδους "κατηγορίες" ψυχικών ασθενειών (βασικά το είχα υπόψη μου, όμως πολύ αφηρημένα). Αλλά και έτσι να το δούμε, η ομάδα των ομοφυλόφιλων έχω την εντύπωση ότι ανέκαθεν είναι η μεγαλύτερη από κάθε άλλη ομάδα ατόμων που θεωρούνταν ψυχικά άρρωστοι από την κοινωνία.
Μπορεί απλά να το έχω τόσο υπόψη μου επειδή το έχω ψηλοψάξει το θέμα (πχ γονείς που κατέφυγαν σε ακραίες λύσεις για να θεραπεύσουν το gay παιδί τους, gays που έδειξαν εμπιστοσύνη στις θεραπευτικές μεθόδους της εποχής τους για την θεραπεία της ομοφυλοφιλίας και κατέληξαν με πραγματικά ψυχολογικά προβλήματα κ.α.).
Δεν έχω ακούσει για καμία άλλη ομάδα κάτι σχετικό. :hmm:

Και το παράδειγμα που ανέφερες για τις γυναίκες, τις βασάνιζαν; Βγήκαν επιστήμονες και πρότειναν τις επιστημονικές τους λύσεις; Ήταν διαδεδομένη η αντίληψη ότι ο γυναικείος αυνανισμός είναι ψυχική ασθένεια ή σε καμιά φυλή 500 ατόμων πιστευόταν κάτι τέτοιο;


το "συνειδητός" σημαίνει ότι είμαι σε θέση να έχω έλεγχο του εαυτού μου

έστω ότι βγαίνω ένα βραδάκι να διασκεδάσω με την παρέα μου και γνωρίζω έναν άνδρα που με έλκει ...
είμαι ερωτευμένη μαζί του ?? όχι!! είμαι γοητευμένη, σκέπτομαι αν θα μου άρεσε να προχωρήσω περισσότερο
μαζί του, αλλά έχω έλεγχο των πράξεων μου ... αν στη συνέχεια της βραδιάς μάθω ότι είναι παντρεμένος , τότε
θα σταματήσω εκεί - δεν θα έχω άλλη επαφή μαζί του - θα παραμείνει στο επίπεδο της γοητευτικής γνωριμίας

και επειδή σ ακούω να ρωτάς, τι θα συμβεί αν αυτό το μάθω μερικά ραντεβού αργότερα, θα σου απαντήσω ότι
θα συμβεί ακριβώς το ίδιο

δεν είναι πουριτανισμός αυτό - είναι "αρχή" και (για μένα) έχει απόλυτη σχέση με το πως ερωτεύομαι και το
πως ξενερώνω

Το "συνειδητός" επίσης που περιγράφω έχει να κάνει απόλυτα με αυτό που κατ επανάληψη έχω ακούσει από
ανθρώπους που γνωρίζω ότι είναι ομοφυλόφιλοι : δοκίμασαν και των δυο λογιών τις σχέσεις και επέλεξαν το να είναι με ομόφυλους τους (μάλιστα όλοι καταλήγουν πάντα με την ίδια φράση κλισέ: "πως μπορείς να
γνωρίζεις ότι δεν θα σου αρέσει , αν δεν δοκιμάσεις τουλάχιστον μία φορά ");) ;)
Η πράξη ασφαλώς και είναι συνειδητή επιλογή. Η έλξη όχι, δεν εντάσσεται στον κύκλο της άμεσα ελεγχόμενης συνείδησης.

και αυτό το ανέφερα γιατί χρησιμοποιείται κατά κόρον ως δικαιολογία για την επιλογή τους από γυναίκες
ομοφυλόφιλες :)

υπήρχε πολύ συχνά πλαϊ μου μια "παρηγορήτρα" που προσπαθούσε να με "πείσει" ότι θα είμαι πολύ καλύτερα
επιλέγοντας μια γυναίκα σύντροφο , που θα μπορεί να με "νοιώσει" και να με "καταλάβει" γυναίκα ούσα και η
ίδια ... (καλύτερα απ ότι ένας βάρβαρος , αηδιαστικός άνδρας)
Ποια ακριβώς δικαιολογία χρησιμοποιούν; Αυτή που περιγράφεις στην τελευταία παράγραφος;
Ποιο το point δλδ; Θες να κάνουμε στατιστική έρευνα για πόσες τέτοιες προσωπικές επιθέσεις δέχονται οι ομοφυλόφιλοι από τους ετερο για τη φυσιολογικότητα, την υπεροχή κτλ κτλ της ετεροφυλοφιλίας, ότι αυτή είναι η φύση τους και με αυτή θα βολευτούν καλύτερα; :hmm:

(μάλιστα όλοι καταλήγουν πάντα με την ίδια φράση κλισέ: "πως μπορείς να
γνωρίζεις ότι δεν θα σου αρέσει , αν δεν δοκιμάσεις τουλάχιστον μία φορά ")
Μάλλον ένας τυχαίος gay θα την έχει ακούσει πολλές περισσότερες φορές αυτή τη φράση από εσένα. :) (και τον κάθε τυχαίο str8 παρόλο που πληθυσμιακά έχουν διαφορά οι μεν από τους δε).

Στα περιστατικά που περιγράφεις, μάλλον σε αμφισεξουαλικές θα αναφέρεσαι που εφόσον έχουν πιο διαθέσιμη την επιλογή να ζευγαρώσουν με όποιο φύλο θέλουν, καταλήγουν στο γυναικείο. Μία original λεσβία δε της αρέσει η ανδρική σάρκα όπως δε σου αρέσει εσένα η γυναικεία, το ίδιο ισχύει και για έναν original gay και ομοίως για str8.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το σεξ, αυτό καθεαυτό, είναι ένα «παρά φύσει» ανθρώπινο παιχνίδι,

Παναγία μου..Τι άλλο θα ακουσω εδω μεσα... Δεν ξερω αν το ξερουν τα σκυλια και οι γατες που βλεπω στους δρομους..θα τους ενημερωσω..:):whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Παναγία μου..Τι άλλο θα ακουσω εδω μεσα... Δεν ξερω αν το ξερουν τα σκυλια και οι γατες που βλεπω στους δρομους..θα τους ενημερωσω..:):whistle:

Συγνώμη, φίλε Άγγελε, αλλά η Κυρία, δεν έπαιζε τέτοια παιχνίδια, οπότε μάλλον δεν μπορεί να σου απαντήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Και μόνο το ότι αυτό το θέμα τιτλοφορείται "θεραπεύεται" η ομοφυλοφιλία μου ανάβει τα λαμπάκια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δειμος

Νεοφερμένος

Ο Δειμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
βασικα πιστευω οτι η κοινωνια εχει φοβο με την ομοφυλοφιλια για καποιους λογους οπως:
1)Αν μεγαλο μερος γυναικων και αντρων ηταν ομοφυλοφιλοι δεν θα υπηρχαν αρκετες νεες γεννησεις οποτε δεν θα υπηρχαν νεοι φορολογουμενοι και οποτε η κοινωνια θα κατερρεε.
2)Αν οι μισοι απο τους αντρες ηταν ομοφυλοφιλοι με γυναικεια χαρακτηριστικα δεν θα πηγαιναν στρατο και κατα συνεπεια δεν θα πολεμουσαν.

Σιγουρα υπαρχουν και αλλοι λογοι για την φοβια
Θελω να πω οτι δεν ειμαι κατα αυτων των ανθρωπων αλλα ουτε και υπερ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εγώ αυτό που βλέπω και με ενοχλεί είναι οτι καθόμαστε σε μια γωνιά σίγουροι για τον εαυτό μας γιατί είμαστε "φυσιολογικοί" και κρίνουμε τους ομοφυλόφιλους, χωρίς να σκεφτόμαστε πόσα ψυχολογικά προβλήματα τους δημιουργούμε, αν τους κάνουμε να κλαίνε, αν η στάση μας τους εμποδίζει να χαρούν τη ζωή τους όπως αυτοί θέλουν. Λυπάμαι πραγματικά. Δηλαδή τι θα σκεφτεί ένα νέο παιδί στην εφηβεία ίσως που έχει ομοφυλοφιλικές τάσεις και θα δει αυτό το θέμα; Και τόσα άλλα φυσικά που ακούγονται από όλα τα μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δηλαδή τι θα σκεφτεί ένα νέο παιδί στην εφηβεία ίσως που έχει ομοφυλοφιλικές τάσεις και θα δει αυτό το θέμα; Και τόσα άλλα φυσικά που ακούγονται από όλα τα μέσα.

Θα προβληματιστει σιγουρα...
Ενα φορουμ ως μικρογραφια μιας κοινωνιας θα εχει τους μεν με μια αποψη και τους δε με μια αλλη...Αυτη ειναι η πραγματικοτητα και αυτο θα πρεπει να γνωριζει πως ισχυει και "εκτος"...
Τιποτα δεν ειναι ροδινο και ολα εχουν τις δυσκολιες τους...
Θα πρεπει ομως να γνωριζουν πως δεν ειναι μονοι τους, πως υπαρχουν γυρω τους ατομα χωρις παρωπιδες, που δε χαρακτηριζονται απο ταμπου, κοινοτοπιες, κομπλεξισμους και στερεοτυπα. Οντας κανεις εξω απο ολα τα προαναφερθεντα αντιλαμβανεται πως δεν υπαρχει καποια διαφορα...και πως ο σεξουαλικος προσανατολισμος του καθενος δεν αφορα κανεναν αλλο εκτος απο τον ιδιο και ουτε θα επρεπε να επηρεαζει τους υπολοιπους τομεις της ζωης του...
Μπορει να γινονται αργα βηματα προς αυτη την κατευθυνση, αλλα τουλαχιστον γινονται και θελω να πιστευω πως θα ρθει η μερα που δε θα υπαρχει καν θεμα σαν κι αυτο προς συζητηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top