Πανεπιστήμια Α.Ε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
συμφωνώ απόλυτα...επίσης, πόσες ''ξεπερασμένες'' γνώσεις παίρνουμε από τα ελληνικά πανεπιστήμια με αποτέλεσμα βγαίνοντας στην αγορά να πρέπει να τα πάρουμε όλα από την αρχή αφού δε θα μπορούμε να ανταποκριθούμε σε ό,τι ζητάει?!!

Ναι καλά, ακόμα δε ξεκίνησες και έβγαλες και συμπέρασμα ότι οι γνώσεις που παίρνεις είναι ξεπερασμένες! :shifty: :P
Και ναι, ισχύει, "βγαίνοντας στην αγορά πρέπει να τα πάρουμε όλα από την αρχή", να ξαναθυμιθούμε δηλαδή αυτά που μάθαμε στο παν/μιο και τα έχουμε ξεχάσει, διότι ΔΕΝ είναι ξεπερασμένες γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
συμφωνώ απόλυτα...επίσης, πόσες ''ξεπερασμένες'' γνώσεις παίρνουμε από τα ελληνικά πανεπιστήμια με αποτέλεσμα βγαίνοντας στην αγορά να πρέπει να τα πάρουμε όλα από την αρχή αφού δε θα μπορούμε να ανταποκριθούμε σε ό,τι ζητάει?!!
τι ακριβως εννοεις με το ξεπερασμενες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Δεν κρύβω ότι, όσο ήμουν φοιτητής, ήμουν 100% ενάντια στην διείσδυση των εταιρειών στα ελληνικά πανεπιστήμια. Τώρα, έχοντας κάποια χρόνια πτυχιούχος, όντας εδώ και κάποιους αρκετούς μήνες άνεργος και ανήμπορος να ξεκινήσω την ζωή μου, μάλλον βλέπω τα πράγματα με άλλο μάτι. Θες ότι έχει αλλάξει η οπτική μου γωνία; Θες ότι βλέπω φίλους μου να μου περιγράφουν το πως δουλεύουν στα πανεπιστήμια του εξωτερικού; Όπως θέλεις πέστο. Εγώ θα τα πω, κι ας πέσετε να με φάτε.

Κάποια στιγμή, λίγο καιρό αφού πήρα το πτυχίο μου, άρχισε να ξεσπάει η κατάσταση που ζούμε όλοι σήμερα. Ήμουν απόφοιτος Οικονομικού τμήματος, και άκουγα πράγματα στις ειδήσεις που άπτονταν της επιστήμης μου και συνειδητοποιούσα ότι δεν ήξερα, δεν είχα διδαχθεί. Κανείς καθηγητής δεν μου μίλησε για spreads, για CDOs, για μετοχές, για πτώχευση, για κούρεμα του χρέους, για ΔΝΤ, για χρηματιστήριο, για "αγορές", για ομόλογα, για τίποτα από όσα ακούμε σήμερα. Το θεωρώ απαράδεκτο αυτό. Διαπίστωσα ότι έπρεπε να διαβάσω από μόνος μου για να μπορώ να καταλαβαίνω τα στοιχειώδη που συμβαίνουν στις οικονομίες του κόσμου. Τα στοιχειώδη, επαναλαμβάνω.

Θέλω να πιάσω δουλειά σε λογιστικό γραφείο και έχω κάνει Λογιστική στο χαρτί. Με στυλό. Για δύο εξάμηνα. Υποτίθεται ότι η υπογραφή μου "πιάνει", και δεν ξέρω καν πως να ξεκινήσω, αν κάποιο λογιστικό γραφείο με δεχτεί. Θα πρέπει μάλλον να περάσω κάποιο διάστημα εκπαίδευσης, πριν να μπορώ να δουλέψω ουσιαστικά. Που ούτε και αυτό δεν βρίσκω, γιατί, ποιος θα πάρει έναν τελείως άπειρο για να τον εκπαιδεύσει, την στιγμή που οι δουλειές του τρέχουν;

Φιλαράκι μου πήγε στην Ολλανδία (πληροφορικάριος αυτός) για μεταπτυχιακό. Σε αυτό το διαβολικό εκπαιδευτικό σύστημα, τους ανέθεταν εργασίες όπως "τι θα μπορούσαμε να βελτιώσουμε στην Google;", ναι, τοποθετημένες από την ίδια την Google και την κάθε Google. Ο φίλος μου, το πρώτο έτος του μεταπτυχιακού του βρέθηκε αντιμέτωπος με την πραγματικότητα της επιστήμης του. Μου έλεγε ότι, δεδομένου του επιπέδου εκπαίδευσης που έλαβε στην Ελλάδα, πρέπει να διαβάζει 15 ώρες την μέρα για να περνάει την βάση. Μου έλεγε ότι είναι ξεκάθαρο ότι ξέρει πολλά περισσότερα θεωρητικά πράγματα από τους άλλους συμφοιτητές του, αλλά τα μισά είναι ανεφάρμοστα και τα άλλα μισά δεν ξέρει πως να τα εφαρμόσει. Πάλεψε και τα κατάφερε. Στο 2ο έτος σπουδών, έκανε την πρακτική του σε μια εταιρεία. Τους άρεσε, τον έστειλαν για μια εβδομάδα με δικά τους έξοδα στον Καναδά για "summer school", και όταν επέστρεψε, τον περίμενε μια δουλειά με 2000€ αρχικό μισθό, παρέα με το μεταπτυχιακό του.

Άλλο φιλαράκι μου πήγε στην Αγγλια για προπτυχιακό, στην Ασφάλεια Δικτύων. Διανύει τον 2ο χρόνο σπουδών του τώρα. Ήδη, δουλεύει με μηχανήματα που δεν υπάρχουν στην αγορά (όχι στην εδώ αγορά, στην εκεί αγορά), γιατί οι κακές εταιρείες θέλουν τα πανεπιστήμια (που έχουν ξεσκαρτάρει βέβαια ποιος μπαίνει και ποιος βγαίνει) να τεστάρουν τα μηχανήματα πριν αυτά βγουν στην παγκόσμια αγορά. Κάθε φοιτητής, μετά το τέλος του κάθε μαθήματος, μεταξύ άλλων, καταθέτει τις εμπειρίες του. Κάνει συγκεκριμένα πράγματα, που θα του χρησιμεύσουν στην μετέπειτα επαγγελματική του καριέρα. Ήδη, του έχει προταθεί για του χρόνου μια χρονιά "σάντουιτς", δηλαδή ένα εμβόλιμο έτος ανάμεσα στο 2ο και στο 3ο, που θα δουλεύει με κανονικό μισθό. Αν τα καταφέρει, η κακή εταιρεία θα του πληρώσει και τα δίδακτρα του 3ου έτους, και όταν το παλικάρι πάρει το πτυχίο του, θα επιστρέψει ως εργαζόμενος.

Και εμείς εδώ, παίρνουμε (ως τώρα) πτυχία "άσπιλλα και αγνά, απείραχτα από τις κακές εταιρείες", και τι κάνουμε; Κάποιοι από μας πηγαίνουμε έξω (ξέρετε, στην αγκαλιά των κακών εταιρειών), δίνουμε κι άλλα λεφτά για περαιτέρω εκπαίδευση, ενώ θα έπρεπε να μας φτάνει και το απλό πτυχίο μας, και καταλήγουμε στις κακές εταιρείες του εξωτερικού, που ξέρουν να μας απορροφάνε. Άλλοι, παίρνουμε το πτυχίο μας, και σχεδόν παρακαλάμε μια κακή εταιρεία να μας πάρει στην δούλεψή της, μπας και μας εκπαιδεύσει.

Το κράτος, δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν μπορεί να εξασφαλίσει τέτοιου είδους εκπαίδευση στα πανεπιστήμια. Ακόμη και λεφτά να είχε, δεν θα είχε νόημα. Ο δημόσιος τομέας θα έπρεπε να εξασφαλίζει στους πολίτες τα απαραίτητα, και μιλώντας για απαραίτητα, μιλάω για δρόμους, ρεύμα, πόσιμο νερό, πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, κτλ. Η τριτοβάθμια εκπαίδευση ΔΕΝ θα έπρεπε να είναι απαραίτητη. Ο εκφυλισμός της στην Ελλάδα κατέληξε στα γνωστά αποτελέσματα, με στρατιές άνεργων πτυχιούχων μεν, ανεκπαίδευτων δε.

Έχουμε στα πανεπιστήμια μας γραφεία διασύνδεσης που το μόνο που κάνουν είναι να αποδελτιώνουν αγγελίες. Αυτή είναι η διασύνδεση του πανεπιστημίου με την αγορά εργασίας; Ας μην μιλήσω για τον ΟΑΕΔ καλύτερα.

ΝΑΙ στις εταιρείες στα πανεπιστήμια. Σαφώς και θέλει μεγάλη προσοχή ο τρόπος που θα γίνει αυτό. Αλλά κακό δεν πρόκειται να μας κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
χμμ. και με τις στρατιωτικο-αστυνομικες σχολες τι ακριβως θα γινει ? εχω μια αισθηση, οτι θα ειναι πολυ παραγωγικες, οποτε θα παιρνουν και πολυ μεγαλα κονδηλια! παιδες, μην κρινετε με γεγονοτα του εξωτερικου την ελλαδα, μην λετε στο εξωτερικο το ενα και στο εξωτερικο το αλλο, εδω στην ελλαδα μπορει να γινει? οχι! το ξερετε πολυ καλα! μια εισαγωγη των εταιριων στα πανεπιστημια, μπορει γενικα στο εξωτερικο να ειναι πολυ σωστη, και να αξιζει, στην ελλαδα ομως ? μαλλον καταστροφικο! τι να πω και εγω... θα δειξει! παντως αυτο με τις παραταξεις πολυ σωστο, μεσα! αλλα οι φοιτητες να συνεχισουν σαφως να εχουν την συνελευση τους, τα πανο τους στις πορειες κτλ! επισης δεν καταλαβαινω γιατι συμφωνειτε καποιοι με το να μην συμμετεχουν στην διοικηση φοιτητες! αν μπορει καποιος ας εξηγησει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μήπως ρε Μανώλη, μας πονάει όλους η αλλαγή των Πανεπιστημίων; Μήπως δεν θέλουμε να αλλάξουμε τον κακό μας εαυτό; Μήπως δεν θέλουμε να αναλάβουμε ευθύνες ως μέλη της φοιτητικής κοινότητας; Μήπως μας βολεύει το γενικό χάλι; Δεν μπορεί πάντα φταίνε οι παρατάξεις ή η πολιτική ηγεσία για την ασυδοσία, την ανομία και την ισοπέδωση. Στο εξωτερικό λειτουργούν με κανόνες, συνεχή αξιολόγηση και με δίδακτρα. Αυτό που ζηλεύουμε στο εξωτερικό, κοστίζει πολλά χιλιάρικα € στην τσέπη του κάθε φοιτητή. Και στην Ελλάδα κοστίζει πολλά χιλιάρικα € αλλά ας πάει..και το παλιάμπελο στον χορό της μάσας, της μίζας και της φοροαρπαγής. Πληρώνουμε μέσω σκληρής φορολογίας δίδακτρα και απλά σπαταλάμε ο καθένας λεφτά. Δεν εκμεταλλευόμαστε προς όφελός μας αυτό που πληρώνουμε. Μήπως μπερδέψαμε το "δώρο" με το "δωρεάν"; Η παιδεία είναι δωρεάν και όχι δώρο. Δεν μας δωρίζει κάποιος καθηγητές, βιβλία, αίθουσες,..κτλ. Όλα αυτά τα πληρώνουμε αλλά το αποτέλεσμα είναι απογοητευτικό. Γιατί; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τελειώστε πρώτα τις σπουδές σας, βγείτε στην αγορά εργασίας και μετά κάντε την κριτική σας.

Επίσης ξεκολλάτε από την νοοτροπία ότι εδώ= διαφθορά, εξωτερικό= αξιοκρατία. Και εντός έδρας παίζει αξιοκρατία, και στο εξωτερικό διαφθορά. Άλλα πράγματα μετράνε στην εκάστοτε ζυγαριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
χμμ. και με τις στρατιωτικο-αστυνομικες σχολες τι ακριβως θα γινει ? εχω μια αισθηση, οτι θα ειναι πολυ παραγωγικες, οποτε θα παιρνουν και πολυ μεγαλα κονδηλια! παιδες, μην κρινετε με γεγονοτα του εξωτερικου την ελλαδα, μην λετε στο εξωτερικο το ενα και στο εξωτερικο το αλλο, εδω στην ελλαδα μπορει να γινει? οχι! το ξερετε πολυ καλα! μια εισαγωγη των εταιριων στα πανεπιστημια, μπορει γενικα στο εξωτερικο να ειναι πολυ σωστη, και να αξιζει, στην ελλαδα ομως ? μαλλον καταστροφικο! τι να πω και εγω... θα δειξει! παντως αυτο με τις παραταξεις πολυ σωστο, μεσα! αλλα οι φοιτητες να συνεχισουν σαφως να εχουν την συνελευση τους, τα πανο τους στις πορειες κτλ! επισης δεν καταλαβαινω γιατι συμφωνειτε καποιοι με το να μην συμμετεχουν στην διοικηση φοιτητες! αν μπορει καποιος ας εξηγησει!

Σ'χώρα με, αλλά ποτέ δεν κατάλαβα τι είδους "τριτοβάθμια εκπαίδευση" προσφέρεται στις στρατιωτικό-αστυνομικές σχολές. Θεωρώ ότι απλώς είναι σχολές που προσφέρονται μετά την δευτεροβάθμια, και αυτό δεν τις κάνει τριτοβάθμιες. Τα κονδύλια που παίρνουν καλώς τα παίρνουν. Δεν είναι τυχαίο ότι σε γενικές γραμμές, λειτουργούν πολύ καλύτερα από τα πανεπιστήμια της χώρας.

Διαφωνώ, δεν "ξέρω πολύ καλά" ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει στην Ελλάδα. Εκ του ασφαλούς, μπορώ να κάνω εικασίες, για να το "ξέρω πολύ καλά" όμως, πρέπει να εφαρμοστεί για τουλάχιστον 10-15 χρόνια. Θεωρείς τυχαίο ότι το ΕΝΑ πανεπιστήμιο της χώρας που προσπαθεί να δουλέψει με εταιρείες (της Κρήτης), και μάλιστα όχι και πολύ ελεύθερα, φέρνει χειροπιαστά αποτελέσματα; Ε δεν είναι καθόλου τυχαίο. Για να κάνεις σοβαρή έρευνα, θέλεις λεφτά, και αυτά τα λεφτά δεν περισσεύουν από κανένα κράτος του κόσμου, γιατί όπως είπα και πριν, δεν είναι πρωταρχική ανάγκη που θα έπρεπε να καλύπτει το κράτος. Η χρηματοδότηση πρέπει να έρθει από αυτούς που έχουν τους λόγους τους να την δώσουν. Θες πέστο εταιρείες, πέστο ιδιωτικός τομέας, κράτος μια φορά δεν το λες.

Μήπως ρε Μανώλη, μας πονάει όλους η αλλαγή των Πανεπιστημίων; Μήπως δεν θέλουμε να αλλάξουμε τον κακό μας εαυτό; Μήπως δεν θέλουμε να αναλάβουμε ευθύνες ως μέλη της φοιτητικής κοινότητας; Μήπως μας βολεύει το γενικό χάλι; Δεν μπορεί πάντα φταίνε οι παρατάξεις ή η πολιτική ηγεσία για την ασυδοσία, την ανομία και την ισοπέδωση. Στο εξωτερικό λειτουργούν με κανόνες, συνεχή αξιολόγηση και με δίδακτρα. Αυτό που ζηλεύουμε στο εξωτερικό, κοστίζει πολλά χιλιάρικα € στην τσέπη του κάθε φοιτητή. Και στην Ελλάδα κοστίζει πολλά χιλιάρικα € αλλά ας πάει..και το παλιάμπελο στον χορό της μάσας, της μίζας και της φοροαρπαγής. Πληρώνουμε μέσω σκληρής φορολογίας δίδακτρα και απλά σπαταλάμε ο καθένας λεφτά. Δεν εκμεταλλευόμαστε προς όφελός μας αυτό που πληρώνουμε. Μήπως μπερδέψαμε το "δώρο" με το "δωρεάν"; Η παιδεία είναι δωρεάν και όχι δώρο. Δεν μας δωρίζει κάποιος καθηγητές, βιβλία, αίθουσες,..κτλ. Όλα αυτά τα πληρώνουμε αλλά το αποτέλεσμα είναι απογοητευτικό. Γιατί; :hmm:

Thumbz up pal.

Ένα βασικό πράγμα που τονίζει έμμεσα ο Μανώλης.
Στο εξωτερικό υπάρχει κάποιος βαθμός

ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ!

η Ελλάδα είναι μέσα στις 10 πρώτες χώρες που έχουν μεγάλο βαθμό διαφθοράς. Και για καλό να μπούνε οι εταιρείες στα πανεπιστήμια για άλλη μια φορά τα συμφέροντα και η διαφθορά θα το ''καταστρέψουν''.

Δίκιο έχει ο Μανώλης.
Δεν χρειάζεται να αλλάξουμε το σύστημα αλλά να αλλάξει η νοοτροπία μας γιατί όσα μέτρα και αν περάσουν όσες αλλαγές και να γίνουν θα είναι άχρηστες.

Και η αξιοκρατία είναι αναγκαία συνθήκη, κακά τα ψέμματα. Αν κάτι όμως μας έχει δείξει ο δημόσιος τομέας, είναι πως αυτή η λέξη είναι άγνωστη στο λεξικό του, σε αντίθεση με τον ιδιωτικό τομέα, που εκεί τουλάχιστον, υφίσταται ως έννοια. Αν μια εταιρεία αναθέσει σε ένα πανεπιστήμιο το Χ project, αν το πανεπιστήμιο δεν το φέρει εις πέρας, πιστεύεις ότι θα συνεχίσει να το χρηματοδοτεί; Επιτέλους, ας φάει η μύγα σίδερο και το κουνούπι ατσάλι. Το σύστημα θέλει όχι απλώς αλλαγή, αλλά ριζική αλλαγή, και, αν θέλουμε σε κάποια χρόνια να έχουμε πανεπιστήμια που να είμαστε περήφανοι για αυτά, να είμαστε περήφανοι για τα πτυχία μας και όχι να τα έχουμε όπως τα έχουμε σήμερα, η είσοδος των εταιρειών, που θα συνδέσει επιτέλους αυτήν την γαμημένη την τριτοβάθμια εκπαίδευση με την άλλη την γαμημένη την αγορά εργασίας, που θα αναγκάσει τα πανεπιστήμια να κοιτάξουν την πραγματικότητα της πράξης και όχι την αερολογία της θεωρίας, είναι επιβεβλημένη.

Τελειώστε πρώτα τις σπουδές σας, βγείτε στην αγορά εργασίας και μετά κάντε την κριτική σας.

Επίσης ξεκολλάτε από την νοοτροπία ότι εδώ= διαφθορά, εξωτερικό= αξιοκρατία. Και εντός έδρας παίζει αξιοκρατία, και στο εξωτερικό διαφθορά. Άλλα πράγματα μετράνε στην εκάστοτε ζυγαριά.

Σωστός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
τι ακριβως εννοεις με το ξεπερασμενες?

τίποτα σύνθετο. Πολύ απλά, οι επιστήμες εξελίσσονται και τα πανεπιστήμια θα πρέπει να συμβαδίζουν με αυτές τις εξελίξεις...για παράδειγμα, ένας γιατρός δεν πρέπει να μαθαίνει τεχνικές του 1980 από τη στιγμή που υπάρχουν πολύ πιο σύγχρονες...συμβαίνει αυτό στα ελληνικά πανεπιστήμια?δε νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
τίποτα σύνθετο. Πολύ απλά, οι επιστήμες εξελίσσονται και τα πανεπιστήμια θα πρέπει να συμβαδίζουν με αυτές τις εξελίξεις

Γενικά δεν είναι ακριβώς αυτό το πρόβλημα, τα πανεπιστήμια (προσπαθούν να) συμβαδίζουν με την εξέλιξη των επιστημών.
Διδάσκονται κι εδώ σύγχρονες τεχνολογίες.
εδώ όμως το παν/μιο δε σε παίρνει από το χεράκι να σε βάλει σε μια θέση δουλειάς ώστε να αξιοποιήσεις τις γνώσεις σου.
ότι καταφέρει ο καθένας μόνος του...

Βεβαίως πολλές φορές η διδασκαλία κάποιων "ξεπερασμένων" γνώσεων είναι απαραίτητη. Αν κάποιος δε μπορεί να κατανοήσει και να παίζει στα δάχτυλα τη λειτουργία του intel 8080, δεν έχει και πολλές ελπίδες να σχεδιάσει το νέο μοντέλο του intel core i7.

Και φυσικά εκτός από τις "ξεπερασμένες" και τις "σύγχρονες" γνώσεις, υπάρχουν και οι γνώσεις που αποτελούν "σταθερή αξία", τις οποίες πολλοί φοιτητές τις κατατάσουν στην κατηγορία των ξεπερασμένων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top