Αμερική

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Πάντως, δεν μπορείς να πεις ότι δεν έχει πλακα το παιδί :)
Κι αυτός ο Χριστιανός, δεν σου λεγε τουλαχιστον να μην πληρώσεις τα εισιτήρια, να σου μείνουν και τα χρήματα?
Α. Ερωτησούλα. Τι ωραίο αγοράσατε εκεί?
Είχατε θέματα με το τελωνείο στο αεροδρόμιο?

Τα είχα προπληρώσει με κάρτα :(.
Από εκεί πήραμε ένα λάπτοπ, μια κάμερα, μια φωτογραφική μηχανή, ένα iPod, διάφορα ρούχα και αξεσουάρ...Αυτά νομίζω. Με το τελωνείο δεν υπάρχει πρόβλημα όταν παίρνεις ένα πράγμα γιατί φαίνεται πως είναι για σένα. Αν πάρεις όμως πάνω από 2 ίδια πράγματα σου λέει κάτι δεν πάει καλά εδώ. Και πάλι όμως νομίζω πως αν ανοίξεις την συσκευασία μπροστά τους και πεις πως είναι δώρο για κάποιον δικό σου δεν θα έχεις πρόβλημα.
Στο αεροδρόμιο μόλις φτάνεις είναι λίγο ταλαιπωρία να περάσεις από την ασφάλεια. Εχει κάτι τεράστιες ουρές για να σου πάρουν αποτυπώματα, να σε φωτογραφησουν και να σε ρωτήσουν διάφορα. Εμείς νομίζω φάγαμε κανένα δίωρο εκεί (στο O'Hare όμως, που είναι από τα μεγαλύτερα διεθνή αεροδρόμια και πάντα έχει πάρα πολύ κόσμο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Τα είχα προπληρώσει με κάρτα :(.
Από εκεί πήραμε ένα λάπτοπ, μια κάμερα, μια φωτογραφική μηχανή, ένα iPod, διάφορα ρούχα και αξεσουάρ...Αυτά νομίζω. Με το τελωνείο δεν υπάρχει πρόβλημα όταν παίρνεις ένα πράγμα γιατί φαίνεται πως είναι για σένα. Αν πάρεις όμως πάνω από 2 ίδια πράγματα σου λέει κάτι δεν πάει καλά εδώ. Και πάλι όμως νομίζω πως αν ανοίξεις την συσκευασία μπροστά τους και πεις πως είναι δώρο για κάποιον δικό σου δεν θα έχεις πρόβλημα.
Στο αεροδρόμιο μόλις φτάνεις είναι λίγο ταλαιπωρία να περάσεις από την ασφάλεια. Εχει κάτι τεράστιες ουρές για να σου πάρουν αποτυπώματα, να σε φωτογραφησουν και να σε ρωτήσουν διάφορα. Εμείς νομίζω φάγαμε κανένα δίωρο εκεί (στο O'Hare όμως, που είναι από τα μεγαλύτερα διεθνή αεροδρόμια και πάντα έχει πάρα πολύ κόσμο).

Μια πρώην συνάδελφος που χε πάει, μου χε πει πως τους σταμάτησαν στο τελωνείο στην Ελλάδα, και τους ζήτησαν να πληρώσουν για όσα είχαν φέρει από Αμερική. Και τους έδωσε ένα διακοσαράκι, και τα βρήκαν. Μάλιστα ήταν προετοιμασμένη γι αυτό και τα χε τα λεφτά στην τσέπη.
Εγώ είχα πάει Κωνσταντινούπολη και ότι είχα αγοράσει, τα χα βάλει στη βαλίτσα. Ήταν ένας άλλος όμως, που είχε έρθει με ένα καροτσάκι (του στυλ σούπερ - μάρκετ) και ήταν όλο κούτες, τον σταμάτησαν να πληρώσει εκτελωνισμό. Εμείς φύγαμε και δεν είδαμε τί έγινε! (Βέβαια είχαν πει ότι απαγορευόταν να αγοράσουμε και παστρουμά, αλλά εμεις τον κρύψαμε στη βαλίτσα και φέραμε ένα κιλό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εμείς στην Ελλάδα ήμασταν χαζοί και ψάχναμε μόνοι μας να βρούμε υπάλληλο τελωνείου να ρωτήσουμε γιατί δεν είχε! Δεν κάνω πλάκα, φτάσαμε νύχτα και είχε μόνο προσωπικό ασφαλειας από ιδιωτικό security. Πάντως τώρα ξέρω τι θα πω σε περίπτωση που μου κάνει έλεγχο η Ελλάδα: τα είχα και πριν. Που ξέρει αν τα πηρες από Αμερική ή όχι? Δεν λέω να φέρεις έναν τόνο ηλεκτρονικά, αλλά στα ρούχα ειδικά το κάνεις άνετα. Απλά φροντίζεις να κόψεις το ταμπελάκι και να βγάλεις την συσκευασία από ο,τι κουβαλάς.
Από Τουρκία φέρνεις ο,τι θες, με την προυποθεση να γυρίσεις με πούλμαν. Εμείς πήγαμε με γκρουπ οδικώς και οι άλλοι έφεραν από σπαθιά και φαγητά μέχρι άπειρες κούτες τσιγάρα. Κανείς δεν κάνει έλεγχο σε αυτά.
Στην Ιαπωνία λέει ο boyfriend σου χρεώνουν τον φόρο την στιγμή αγοράς και σου δίνουν ένα χαρτί να δείξεις στο τελωνείο και να περάσεις. Πάντως να ξέρετε πως τα τελωνεία του εξωτερικού είναι μια χαρά, νόμιμα και λογικά. Τους Ελληνες μπορείτε να φοβάστε, ανάλογα με τα κέφια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κι εμείς αυτό σκεφτήκαμε. Ότι ότι ρούχα αγοράσουμε, θα τα βάλουμε στη βαλίτσα, και θα κόψουμε τα καρτελάκια και θα ναι σαν να τα χαμε από πριν.
(Βέβαια μπορούν και πάλι να το τσεκάρουν, γιατί αν πήγες εκεί με 15 κιλά, και γυρίσεις με 20 κιλά βάρος βαλίτσας, ε κάτι τρέχει, αλλά θέλω να ελπίζω ότι δεν θα ναι τόσο ψυχάκηδες!) :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν νομίζω να κρατάνε αρχεία για το πόσο ζύγιζε η βαλίτσα σου. Στην τελική, μπορεί να τα αγόρασες από τα duty free, που το ξέρουν αυτοί? Μπορεί να έβαλες στη βαλίτσα πράγματα που πριν είχες στο carry-on, δικαιολογίες υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Τώρα είμαστε στη διαδικασία έκδοσης μη μεταναστευτικής βίζας, και είναι ολόκληρη διαδικασία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
εχω παει εγω δεν ξερω αν σε ενδιαφερει ακομα.
οι τιμες στη νεα ιορκη ηταν χαλια πηγαινε ακομα και φαγομενος γιατι θα σου κοψουν τον κωλο στις τιμες.
δες κατι εποχιακο πχ αν ειναι χειμονας δες φεστιβαλ με πολλα φοτακια.
πηγαινε στη φιλαδελφια που εχει τους πιο χοντρους ανθρωπους στην αμερικη δηλαδη σχεδον σε ολοκληρο τον κοσμο
ταξιδεψε με μπισνεσ
ρωτα με κατι πιο συγκεκριμενο αμα θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Νεκτάριε φυσικά με ενδιαφέρει, φεύγω για Νέα Υόρκη την άλλη Δευτέρα. Τι ακριβώς εννοείς με τις τιμές? Τι είναι ακριβό?
Βασικα, λείπουν τα σημεία στίξης σ αυτά που γράφεις, και δεν μπορώ να σε πολυκαταλάβω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Σε τι ήταν ακριβή η Νέα Υόρκη? Στο φαγητό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Να επισκεφτείς το manhattan και την times square (το λεωφορειάκι ξενάγησης θα ήταν το ιδανικότερο μέσο για να αποφύγεις την πολύ φασαρία του περπατήματος στους τεράστιους χώρους, ασε που μπορει να χαθεις). Θα προσγειωθείς σε έναν νέο πλανήτη, το μόνο σίγουρο. Πόσο καιρό σκοπεύεις να κάτσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
To Manhattan θα το επισκεφθώ σίγουρα, γιατί εκεί θα μένω. Εκει είναι το ξενοδοχείο δηλαδή. Θα κάτσω 15 μέρες, εκτός αν μας τη βαρέσει και μείνουμε περισσότερο. :)

Εσύ πως τις είδες τις τιμές? Γιατι όλοι οι φίλοι μου, που έχουν πάει, μου λένε ότι βρήκαν τα ρούχα πολύ πιο φτηνά. Και ότι το φαγητό είναι τσάμπα και οι μερίδες τεράστιες. Εκτός φυσικά αν πας να φας σε κάποιο πανάκριβο εστιατόριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Από φαγητό με hamburgers και spaggeti θα την βγάλετε, πίστεψέ με :P Έτσι κι αλλιώς για 2 βδομάδες που ήμουν κι εγώ πέρα από το μεγάλο πρωινό η υπόλοιπη μέρα βγαίνει με μικρά και συχνά γεύματα. Οι τιμές είναι ανάλογα με το τι θέλεις να αγοράσεις, π.χ τα ηλεκτρονικά ήδη θα τα βρεις πιο φθηνά, για ρούχα δεν ξέρω τι παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ.
Εσένα, τί σου άρεσε περισσότερο???? Ήταν κάτι που σου έκανε μεγάλη εντύπωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
To ότι τα πάντα είναι δίπλα σου, ότι θελήσεις απέχει 5 βήματα. Γενικά θα δεις πολιτισμό. Α και συμβουλή, από εστιατόρια με ονόματα "We feed you and you like it" ή "Mamas Tasty Food" ούτε απ΄'εξω να μην περνάτε, το φαγητό είναι απλά γτπ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Το φαγητό είναι γτπ, από άποψη γεύσης εννοείς?
Αχ τι καλά που μου δίνεις συμβουλές, σκέψου και κάτι άλλο, κάτι θα βρεις..
Please, ότι και να σκεφτείς θα με βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Είχαμε παραγγείλει από ένα fastfoodαδικο που πρέπει να λεγόταν you're loving it (δεν ήταν macdonalds), ακόμα αναρωτιέμαι αν αυτό που έφαγα ήταν κοτόπουλο :worry: Από άποψη ποιότητας εννοώ. Αν θα πληρώνετε σε ρευστό κάντε αλλαγή νομίσματος πριν για να μην σας πιάσουν κορόιδα (έτσι προσωπικά πλήρωσα σε 3πλασια τιμή ένα μπρελόκ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ πάρα πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ.
Και μόνο που είχες τη διάθεση να με βοηθήσεις.
Και πάλι, αν κάποια στιγμή σου ρθει και καμιά άλλη συμβουλή, είναι πολύ ευπρόσδεκτη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Απλα απο περιεργεια ποσο βγαινει το ταξιδι μαζι με διαμονη και αεροπορικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ πάρα πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ.
Και μόνο που είχες τη διάθεση να με βοηθήσεις.
Και πάλι, αν κάποια στιγμή σου ρθει και καμιά άλλη συμβουλή, είναι πολύ ευπρόσδεκτη. :)

Μην νομίζεις, απλά είναι τα πράγματα. Είναι φοβερά πάντως, γυρνώντας θα σκέφτεσαι πότε θα ξαναπάς.

Απλα απο περιεργεια ποσο βγαινει το ταξιδι μαζι με διαμονη και αεροπορικα?

Αεροπορικά πάνε-έλα για ένα άτομο ένα 800 θα το δώσεις. Στα ξενοδοχεία οι τιμές ποικίλουν. Πάντως γενικά συμφέρει να είναι παρέα γιατί βγαίνει πιο φθηνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Σε τι ήταν ακριβή η Νέα Υόρκη? Στο φαγητό?
κυριολεκτικα στα παντα και δεν ξερω αμα θα σου φτασουν τα λεφτα για να δεις το empire και εκτος αυτου για να το δεις θα πρεπει να περιμενεις στην ουρα κανα τριωρο

Απλα απο περιεργεια ποσο βγαινει το ταξιδι μαζι με διαμονη και αεροπορικα?
καλυτερα να ταξιδεψεις με ταξιδιωτικο γραφειο μαζι με πολλα αλλα ατομα

Νεκτάριε φυσικά με ενδιαφέρει, φεύγω για Νέα Υόρκη την άλλη Δευτέρα. Τι ακριβώς εννοείς με τις τιμές? Τι είναι ακριβό?
Βασικα, λείπουν τα σημεία στίξης σ αυτά που γράφεις, και δεν μπορώ να σε πολυκαταλάβω. :)
α και κατι ακομα.πηγαινε στα dunkin donuts εκει θα βρεις ισως τα πιο ωραια ντονατσ του κοσμου θα τα βρεις παντου και το πιο πιθανο ακομα και μεσα στο αεροδρομιο τσεκαρε τη σελιδα τους αμα θες https://www.dunkindonuts.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top