Εξεταστική/σχολικές εξετάσεις και αντιγραφή

Με ποιες μεθόδους αντιγράφετε;
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 115)

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Μία φορά δοκίμασα να κάνω σκονάκι στην ε' δημοτικού (στη γεωγραφία νομίζω) και απέτυχα παταγωδώς:P!! Πλέον,ως μέθοδο , τα θεωρώ άχρηστα αφού το μόνο που προσφέρουν είναι ένας διακοσμητικός, καλός ( ; ) βαθμός . Ως ιδέα , τα θεωρώ επιπόλαια, γιατί σε κάνουν να πιστεύεις πως κάθε φορά, όσο λίγο κι αν έχεις διαβάσει, θα τη γλυτώνεις . Βέβαια , εδώ τίθεται και το ερώτημα γιατί κάποιος κάθεται και διαβάζει: για τη γνώση ή για το εικοσάρι και τον έπαινο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Βέβαια , εδώ τίθεται και το ερώτημα γιατί κάποιος κάθεται και διαβάζει: για τη γνώση ή για το εικοσάρι και τον έπαινο; :hmm:

Πολύ εύλογος ο προβληματισμός σου. Ιδού το ερώτημα. Εγώ προσωπικά από 18 ετών και μετά διαβάζω για τον πρώτο λόγο χωρίς φυσικά να με αφήνει αδιάφορη και ο δεύτερος λόγος. Αδιαφορώ τελείως για τον τρίτο λόγο. Γιατί; Ο έπαινος είναι κάτι το υποκειμενικό. Όταν πήγαινα στην τρίτη λυκείου έλεγε, λόγου χάρη, η καθηγήτρια που μας έκανε ιστορία δέσμης (κατεύθυνσης με σημερινά δεδομένα) στους γονείς μου: "Η Τέσα δεν ξεχνάει ούτε κόμμα, δεν αλλάζει ούτε λέξη, είναι άριστη στην αποστήθιση". Τι επιβράβευε η συγκεκριμένη καθηγήτρια; Τις ικανότητές μου; Όχι, βέβαια! Εκείνο που επιβράβευε ήταν ο κομφορμισμός μου. Αντίθετα, ένας καθηγητής μου στο μεταπτυχιακό μου έβαλε 10 στη Διοίκηση Σχολικών Μονάδων κι έγραψε ως παρατήρηση "Συγχαρητήρια για την αιρετικά σας σκέψη". Δεν το λέω αυτό για να παινευτώ που πήρα 10, αλλά για να δείξω ότι ευτυχώς υπάρχουν και καθηγητές/τριες με ευρύ πνεύμα.Καταλήγω στο ότι ένας καλός βαθμός που επιβραβεύει την κομφορμιστική μου συμπεριφορά από τον καθηγητή μου ή ένας έπαινος που μου κολλάει σαν παράσημο ο προιστάμενός μου στο "λευκό μου κολάρο" (ιδεολογικός υπαινιγμός) επιβραβεύοντας επίσης την κομφορμιστική μου συμπεριφορά όχι μόνο με αφήνει αδιάφορη, αλλά με θλίβει συνάμα.
Από ιδεολογική άποψη το σκονάκι είναι πράξη που δείχνει έλλειψη ελευθερίας. Με αυτό το πνεύμα και η παπαγαλία που επιβάλλεται σε τόσες γενιές μαθητών/τριων είναι μια μορφή αντιγραφής και πνευματικής κλοπής. Οι ιδέες και οι γνώσεις δεν πρέπει μόνο να αναπαράγονται, αλλά και να αξιολογούνται.:eek:
Μάλλον πολλά είπα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Πολύ εύλογος ο προβληματισμός σου. Ιδού το ερώτημα. Εγώ προσωπικά από 18 ετών και μετά διαβάζω για τον πρώτο λόγο χωρίς φυσικά να με αφήνει αδιάφορη και ο δεύτερος λόγος. Αδιαφορώ τελείως για τον τρίτο λόγο. Γιατί; Ο έπαινος είναι κάτι το υποκειμενικό. Όταν πήγαινα στην τρίτη λυκείου έλεγε, λόγου χάρη, η καθηγήτρια που μας έκανε ιστορία δέσμης (κατεύθυνσης με σημερινά δεδομένα) στους γονείς μου: "Η Τέσα δεν ξεχνάει ούτε κόμμα, δεν αλλάζει ούτε λέξη, είναι άριστη στην αποστήθιση". Τι επιβράβευε η συγκεκριμένη καθηγήτρια; Τις ικανότητές μου; Όχι, βέβαια! Εκείνο που επιβράβευε ήταν ο κομφορμισμός μου. Αντίθετα, ένας καθηγητής μου στο μεταπτυχιακό μου έβαλε 10 στη Διοίκηση Σχολικών Μονάδων κι έγραψε ως παρατήρηση "Συγχαρητήρια για την αιρετικά σας σκέψη". Δεν το λέω αυτό για να παινευτώ που πήρα 10, αλλά για να δείξω ότι ευτυχώς υπάρχουν και καθηγητές/τριες με ευρύ πνεύμα.Καταλήγω στο ότι ένας καλός βαθμός που επιβραβεύει την κομφορμιστική μου συμπεριφορά από τον καθηγητή μου ή ένας έπαινος που μου κολλάει σαν παράσημο ο προιστάμενός μου στο "λευκό μου κολάρο" (ιδεολογικός υπαινιγμός) επιβραβεύοντας επίσης την κομφορμιστική μου συμπεριφορά όχι μόνο με αφήνει αδιάφορη, αλλά με θλίβει συνάμα.
Από ιδεολογική άποψη το σκονάκι είναι πράξη που δείχνει έλλειψη ελευθερίας. Με αυτό το πνεύμα και η παπαγαλία που επιβάλλεται σε τόσες γενιές μαθητών/τριων είναι μια μορφή αντιγραφής και πνευματικής κλοπής. Οι ιδέες και οι γνώσεις δεν πρέπει μόνο να αναπαράγονται, αλλά και να αξιολογούνται.:eek:
Μάλλον πολλά είπα.:redface:

Παλαιότερα ,στο γυμνάσιο , ήμουν της άποψης ότι ο κόπος μου πρέπει να επιβραβεύεται και με τον καλό βαθμό...Διάβαζα και είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι ο βαθμός θα με "ανταμείψει". Αργότερα, είδα ότι οι καθηγητές δε βαθμολογούν με πολύ αντικειμενικά κριτήρια και μπορούν να σου βάλουν και 18 ,έτσι, γιατί δεν τους αρέσει ο γραφικός σου χαρακτήρας τόσο όσο του Γιωργάκη ή γιατί σου λείπει αυτό το "κάτι"(και άλλες τέτοιες άκυρες δικαιολογίες...) . Έτσι , στο λύκειο αποφάσισα να διαβάζω μόνο για εμένα, για να βγω έξω και να ξέρω πέντε πράγματα.Έπαψα να ασχολούμαι με τους βαθμούς και τις συζητήσεις του τύπου: "γιατί πήρες εσύ τόσο και όχι εγώ" . Ήμουν βέβαια συνεπής στις υποχρεώσεις μου, αλλά πλέον δεν σπαταλούσα την ενέργεια μου στη βαθμοθηρία και τελικά ,μάθαινα καλύτερα .
Τώρα, πώς είναι τα πράγματα στο πανεπιστήμιο δεν ξέρω, αλλά θα προσπαθήσω να μείνω πιστή σε αυτό που έκανα στο λύκειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ήμουν βέβαια συνεπής στις υποχρεώσεις μου, αλλά πλέον δεν σπαταλούσα την ενέργεια μου στη βαθμοθηρία και τελικά ,μάθαινα καλύτερα .

Το ίδιο κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
στην παλια σχολη μια φορα ειχα βγαλει βιβλιο που ηταν στα ποδια μου για να επιβεβαιωσω μια απαντηση. δεν υπηρχε σχεδον καθολου επιτηρηση.
σε ενα αλλο μαθημα ειχαμε 8 (!!!!) επιτηρητριες, κι ομως. δεν ξερω πως και γιατι, ουτε εχω ιδεα γιατι ηταν και οι 8 αδιαφορες. δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο. δεν μιλαμε απλα για σκονακια και ανοιχτα βιβλια, μιλαμε για εναν απιστευτο πανικο στην αιθουσα. οπου και να γυριζα το κεφαλι μου εβλεπα επιτηρητριες να κυκλοφορουν αδιαφορες και 10 ατομα να αντιγραφουν φανερα. ε εβγαλα κατι σημειωσεις μου.
αυτα. γενικως δεν ειμαι υπερ. αλλο σε 1-2 μαθηματα που μπορει να σε δυσκολευουν και αλλο σε μονιμη βαση. εννοειται αν πιασουν καποιον πρεπει να εχει ευθυνη των πραξεων του και να το δεχτει ηρεμα και ομορφα.
κατα τα αλλα μπορει να μιλησω σε φιλη μου, πολυ διακριτικα ομως:P
μου εχει τυχει να πιασω και αγνωστη κοπελα μου να αντιγραφει φουλ απο την κολλα μου (πολλαπλης) και να την προειδοποιησω οτι ειμαστε διαφορετικες ομαδες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,008 μηνύματα.
.... μου εχει τυχει να πιασω και αγνωστη κοπελα μου να αντιγραφει φουλ απο την κολλα μου (πολλαπλης) και να την προειδοποιησω οτι ειμαστε διαφορετικες ομαδες
Αυτό μου συνέβη στις πανελλήνιες. Μόλις είχαμε γράψει το επιλεγόμενο μάθημα γενικής παιδείας και καθόμουνα σε ένα παγκάκι μαζί με άλλα παιδιά. Σε μια στιγμή έρχεται ο "πισινός" μου, στέκεται μπροστά μου και μου λέει: "Ρε μαλάκα με έθαψες. Αντέγραψα από σένα τα Σου-Λου και δεν ήταν έτσι. Και παριστάνεις τον καλό μαθητή". Γέλασα και του απάντησα: "Ποιος είναι ο μαλάκας ρε μαλάκα; Εγώ που έγραφα Φυσική ή εσύ που έγραφες Μαθηματικά;". (Ακόμα θυμάμαι την έκφραση που πήρε το πρόσωπό του του και χαμογελάω).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αυτό μου συνέβη στις πανελλήνιες. Μόλις είχαμε γράψει το επιλεγόμενο μάθημα γενικής παιδείας και καθόμουνα σε ένα παγκάκι μαζί με άλλα παιδιά. Σε μια στιγμή έρχεται ο "πισινός" μου, στέκεται μπροστά μου και μου λέει: "Ρε μαλάκα με έθαψες. Αντέγραψα από σένα τα Σου-Λου και δεν ήταν έτσι. Και παριστάνεις τον καλό μαθητή". Γέλασα και του απάντησα: "Ποιος είναι ο μαλάκας ρε μαλάκα; Εγώ που έγραφα Φυσική ή εσύ που έγραφες Μαθηματικά;". (Ακόμα θυμάμαι την έκφραση που πήρε το πρόσωπό του του και χαμογελάω).

Και το ίδιο μάθημα να γράφατε τι εσύ θα τον έθαβες αν τα είχες λάθος; Όχι ότι αυτός αποφάσισε να αντιγράψει γιατί δεν ήξερε τις ερωτήσεις. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αυτό μου συνέβη στις πανελλήνιες. Μόλις είχαμε γράψει το επιλεγόμενο μάθημα γενικής παιδείας και καθόμουνα σε ένα παγκάκι μαζί με άλλα παιδιά. Σε μια στιγμή έρχεται ο "πισινός" μου, στέκεται μπροστά μου και μου λέει: "Ρε μαλάκα με έθαψες. Αντέγραψα από σένα τα Σου-Λου και δεν ήταν έτσι. Και παριστάνεις τον καλό μαθητή". Γέλασα και του απάντησα: "Ποιος είναι ο μαλάκας ρε μαλάκα; Εγώ που έγραφα Φυσική ή εσύ που έγραφες Μαθηματικά;". (Ακόμα θυμάμαι την έκφραση που πήρε το πρόσωπό του του και χαμογελάω).


Πέθανα στα γέλια μπορώ να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Εγώ παιδιά ποτέ δεν αντέγραφα.Ούτε στα σχολικά μου χρόνια αλλά ούτε και τώρα που είμαι φοιτήτρια.Όχι, δεν είμαι κανένα "φυτό".Καμία σχέση.
Απλά θέλω να παίζω τίμια και να κερδίζω κάτι επειδή το αξιζω κι όχι επειδή κατάφερα να ξεκλέψω απαντήσεις από τους γύρω μου.Επίσης, εμπιστεύομαι τον εαυτό μου και τις γνώσεις μου.Για παράδειγμα, σε όλα τα μαθήματα που δώσαμε στην εξεταστική, μια φίλη μου τα αντέγραφε όλα από μένα και ποιος ξέρει αν ήταν σωστά αυτά που έγραφα.Και υποτίθεται ότι ήταν καλά διαβασμένη.
Δεν βρίσκω τον λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο.Οι εξετάσεις είναι ένας τρόπος για να τσεκάρεις τον εαυτό σου.Πόσο διάβασες, πόση αυτοσυγκέντρωση έχεις, πόσο αποδοτικός είναι ο τρόπος που διαβάζεις.Όλα αυτά.Το να κάθεσαι και να αντιγράφεις από τους άλλους δείχνει ότι δεν είσαι σίγουρος για τον εαυτό σου.

Παίζει να φάνηκα πολύ nerd με αυτά που είπα αλλά δεν βαριέσαι...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Γενικά κι εγώ δεν αντιγράφω, αλλά όταν το κάνω προτιμώ την σχετικά πιο ασφαλή (κατ'εμε) μέθοδο της "συνεννόησης" με τους άλλους :P. Σκονάκι μέχρι τώρα στο πανεπιστήμιο έχω κάνει μια φορά, αλλά καθόμουν τέρμα πίσω στο αμφιθέατρο και δε μ'έβλεπαν εύκολα οι επιτηρητές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εμείς έχουμε πάντα τέρμα πίσω έναν επιτηρητή, στην πλάτη μας. Δεν έχετε εσείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Βασικά στο συγκεκριμένο μάθημα μας επέβλεπαν μόνο μεταπτυχιακοί που ήταν όλη την ώρα στην ίδια θέση δεξιά, αριστερά και μπροστά αλλά πίσω δεν πήγαν καθόλου. Ε και διευκολύνθηκα ιδιαίτερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εγώ δεν αντιγράφω. :p Δε ξέρω πως.Καρφώνομαι.
'Εχω προσπαθήσει στο Λύκειο.Αποτυχημένα τις περισσότερες φορές .Μια φορά μου το πήρε στη Χημεία και η βλακεία ηταν ότι δεν είχε πέσει τίποτα.Το 8άρι απο τις ασκήσεις το 'χα γράψει :p
Στο πανεπιστήμιο δε θέλω. Θέλω να περνάω τα μαθήματα με την "αξία" μου ας το πούμε. Είμαι κατά της αντιγραφής στις εξετάσεις.Δεν μου φαίνεται σωστό.Ντάξει να βοηθήσω κάποιον να ξεκολλήσει ,ναι ,κανένα θέμα αλλά το να μου έχει ο άλλος στο κινητό όλο το βιβλίο και να αντιγράφει ενώ εγώ σκιζόμουν πόσες μέρες δε μ 'αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
ειχα κανει και στην ιστορια στο λυκειο σκονακι τρεις ημερομηνιες, σκετες, χωρις γεγονος διπλα. θυμομουν τι ηταν η καθεμια απλα δυσκολευομουν να συγκρατησω την ακριβη ημερομηνια. καρφωθηκα τοσο για τρεις ημερομηνιες που με ρωτησε η καθηγητρια αν ειμαι καλα :lol: :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Όταν αντιγράφουν άνθρωποι 40+ στη σχολή μου, το θεωρώ κωμικοτραγικό!!!! :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Σε εισαγωγικό μάθημα της Φιλολογίας στην εξεταστική 2 άτομα άνω των 40 με ρωτούσαν να τους πω απαντήσεις...
Τους άλλαξαν θέσεις στο τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν αντιγράφουν άνθρωποι 40+ στη σχολή μου, το θεωρώ κωμικοτραγικό!!!! :eek:

Δείχνουν το καλό παράδειγμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όταν αντιγράφουν άνθρωποι 40+ στη σχολή μου, το θεωρώ κωμικοτραγικό!!!! :eek:
Γιατί καλέ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top