Πολυφασικός ύπνος

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
20 λεπτά φτάνουν για να μπούμε σε φάση REΜ;

Σύμφωνα με το άρθρο υποτίθεται πως όταν κάνεις αυτόν τον πολυφασικό ύπνο επειδή ακριβώς κοιμάσαι μόνο 20 λεπτά κάθε τέσσερις ώρες ο οργανισμός σου μετά από την περίοδο προσαρμογής συνηθίζει και μπαίνει απευθείας με το που κλείσεις τα μάτια σε κατάσταση REM και παραλείπει τα προηγούμενα στάδια. Πόσο καλό είναι αυτό τώρα δεν ξέρω. Εγώ πάντως δεν θα το έκανα καθώς μου μοιάζει περισσότερο με έλλειψη ύπνου παρά με εναλλακτικό ύπνο. Και φυσικά δεν ξέρουμε τι μακροπρόθεσμα αποτελέσματα έχει αυτό στον οργανισμό, γιατί καλό είναι να έχεις 5 ώρες τη μέρα παραπάνω, αλλά τι να το κάνω αν σε μια δεκαετία μου δημιουργήσει ένα κάρο χρόνια προβλήματα.

Κάτι παρόμοιο είχα δοκιμάσει εξ ανάγκης στον στρατό για κανένα μήνα όπου κοιμόμουνα γύρω στη μισή ώρα κάθε 4-6 ώρες και μπορώ να πω ότι ήμουνα σαν κινούμενο ζόμπι, καμία σχέση με ευεξία και όσα αναφέρει το άρθρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ρε παιδιά 20λεπτα; Εγώ θέλω καμιά ώρα για να με πάρει ο ύπνος ακόμα και κουρασμένη να είμαι. :P Εγώ μέσα στη μέρα από το πρωί που θα ξυπνήσω δεν κοιμάμαι εκτός αν έχω πονοκέφαλο και ξαπλώνω για μισή ώρα να με φύγει (ύπνο δε το λες ακριβώς δηλαδή). Επίσης ο καλός ύπνος είναι απόλαυση και κάνει δερματάκι μην τον υποτιμάτε. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top