«Ξενοφών» - «Ζορμπάς» σαρώνουν τη χώρα: Κλειστά σχολεία, πεσμένα δέντρα, διακοπές ρεύματος

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Ο λόγος που τα σχολεία έμειναν κλειστά χθες;Μήπως για να ξεκουραστούν οι καθηγητές(που έτσι κι αλλιώς δεν κάνουν τίποτα);

Τωρα τον δείχνουν στην Πελλοπόνησο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Είχαμε μεγάλες καταστροφές σε πολλές περιοχές στην Ελλάδα. Περιμένω οι παροχές στους πλημμυροπαθείς να είναι αντίστοιχες με αυτούς στο μάτι καθώς και τα παιδιά αυτών που πέθαναν να παίρνουν 1000 ευρώ από τη βουλή μέχρι τα 24 τους.

Βέβαια δεν πρόκειται να τους τα δώσουν γι αυτο τότε ήμουν κατά αυτών των παροχών. Όποιος θέλει να αποζημείωνεται να ασφαλίζει το σπίτι του και τον εαυτό του όπως γίνεται σε όλο τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχουμε και αγνοούμενους στην Εύβοια.
https://www.google.gr/amp/s/www.tan...-gia-tous-treis-agnooumenous-stin-eyvoia/amp/
Ελπίζω να μείνουν μονο τρεις σε αριθμό.
:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Έχουμε και αγνοούμενους στην Εύβοια.
https://www.google.gr/amp/s/www.tanea.gr/2018/09/30/greece/kyklonas-zormpas-agonia-gia-tous-treis-agnooumenous-stin-eyvoia/amp/
Ελπίζω να μείνουν μονο τρεις σε αριθμό.
:/:


Γενικά πολλές περιοχές έχουνε προβλήματα δυστυχώς και ελπίζω όντως μην έχουμε θύματα.
Μου θυμίζουν λίγο τα γεγονότα της Μάνδρας τέτοια καιρικά φαινόμενα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Μου θυμίζουν λίγο τα γεγονότα της Μάνδρας τέτοια καιρικά φαινόμενα :/:

σωστά Σοφάκι, σχεδόν το ίδιο είναι. τέτοια φαινόμενα, medicanes λέγονται, στην Ελλάδα ήταν άγνωστα, τώρα με την κλιματική αλλαγή θα γίνονται όλο και πιο έντονα και περισσότερα. κι ενώ βλέπουμε γύρω μας πλέον τι σημαίνει αυτή η κλιματική αλλαγή, οι περισσότεροι συνεχίζουν ακάθεκτα να εθελοτυφλούν, να την αρνούνται ή απλά να μην νοιάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Πιστευω πως η Δουρου καλα επραξε που εκλεισε τα σχολεια, εφοσον ειχε λαβει προειδοποιηση για ακραια καιρικα φαινομενα στην Αττικη. Γιατι την κατηγορουμε που εκανε το αυτονοητο γα πρωτη φορα στην θητεια της; Καλυτερα να λαμβανονται μετρα παρα να θρινουμε παλι θυματα. Τουλαχιστον τα παιδια ηταν ασφαλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Είχαμε μεγάλες καταστροφές σε πολλές περιοχές στην Ελλάδα. Περιμένω οι παροχές στους πλημμυροπαθείς να είναι αντίστοιχες με αυτούς στο μάτι καθώς και τα παιδιά αυτών που πέθαναν να παίρνουν 1000 ευρώ από τη βουλή μέχρι τα 24 τους.

Βέβαια δεν πρόκειται να τους τα δώσουν γι αυτο τότε ήμουν κατά αυτών των παροχών. Όποιος θέλει να αποζημείωνεται να ασφαλίζει το σπίτι του και τον εαυτό του όπως γίνεται σε όλο τον κόσμο.

Καταντησαμε να γινονται ρουσφετια τα λεφτα για τα αντιπυρικα και τα αντιπλημμυρικα τοσα χρονια,και οταν τελικα γινει το κακο και χαθουν ανθρωποι απλα να δινονται "αποζημιωσεις" .Τα λεφτα που θα δοθουν δεν θα ειναι τιποτα μπροστα σε αυτα που θα πηγαιναν για να γινουν τα παραπανω εργα.Κυριολεκτικα τζακ ποτ με τις ζωες των ανθρωπων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
σωστά Σοφάκι, σχεδόν το ίδιο είναι. τέτοια φαινόμενα, medicanes λέγονται, στην Ελλάδα ήταν άγνωστα, τώρα με την κλιματική αλλαγή θα γίνονται όλο και πιο έντονα και περισσότερα. κι ενώ βλέπουμε γύρω μας πλέον τι σημαίνει αυτή η κλιματική αλλαγή, οι περισσότεροι συνεχίζουν ακάθεκτα να εθελοτυφλούν, να την αρνούνται ή απλά να μην νοιάζονται.

Ισχύει αυτό που λες, αλλά είναι και άλλοι που χτίζουν πάνω στα ρέματα χωρίς βέβαια να θέλω να εννοήσω ότι φταίνε 100% , αλλά εάν το είχανε σκεφτεί ότι αυτό ενέχει και κινδύνους, ή κάποιος τους το έλεγε, ίσως να μην έχουμε και να μην είχαμε αυτά και πόσα ακόμα θα έχουμε. Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα, αφού ξέρουμε τους επερχόμενους κινδύνους όσο μπορούμε πρέπει να προλαμβάνουμε τέτοια περιστατικά. Και στο Μάτι με τις φωτιές πάνω κάτω , θρηνήσαμε 100 νεκρούς!

Πιστευω πως η Δουρου καλα επραξε που εκλεισε τα σχολεια, εφοσον ειχε λαβει προειδοποιηση για ακραια καιρικα φαινομενα στην Αττικη. Γιατι την κατηγορουμε που εκανε το αυτονοητο γα πρωτη φορα στην θητεια της; Καλυτερα να λαμβανονται μετρα παρα να θρινουμε παλι θυματα. Τουλαχιστον τα παιδια ηταν ασφαλεις.

Κι εγώ συμφωνώ που έκλεισαν τα σχολεία, καλύτερα του προλαμβάνεις παρά το θεραπεύειν. Εάν τα άφηναν ανοιχτά και γινόνταν κάτι μετά θα άρχιζαν γιατί δεν τα κλείσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.


Ο άνθρωπος έπαθε έμφραγμα.
Θεωρείται θύμα του τυφώνα; Στατιστικά κάθε βδομάδα κάποιος θα πάθει έμφραγμα σε μία οποιοδήποτε περιοχή θα πρέπει να ενοχοποιούμε τις φυσικές καταστροφές για αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Πέρα από τα παθολογικά αίτια που οδηγούν σε μία καρδιακή προσβολή, ή όταν συνδυάζονται και με άλλες αιτίες γιατρός δεν είμαι, πιστεύω πως έντονες στρεσσογόνες καταστάσεις από φυσικές καταστροφές πχ και όχι μόνο μπορεί να οδηγήσουν έναν άνθρωπο με προβλήματα υγείας πχ να πάθει κρίση πανικού, έμφραγμα ή δεν ξέρω εγώ τι. Ο κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά σε μία απειλητική κατάσταση και ανάλογα με τα άλλα προβλήματα που κουβαλά ίσως να έχει και τις ανάλογες επιπτώσεις. Προφανώς ο άνθρωπος που έχασε την ζωή του, απειλήθηκε, ίσως να τρόμαξε επειδή ήταν αβοήθητος να επηρέασε την καρδιά και να κατέληξε. Δεν είμαι γιατρός δεν έχω γνώσεις, αλλά ξέρω ότι όταν βρίσκεσαι σε άγχος και σε απειλητική κατάσταση η καρδιά χτυπάει και πιο γρήγορα από την ανάγκη και το ένστικτο της επιβίωσης, αν αυτός ο άνθρωπος είχε θέματα καρδιάς τρόμαξε δεν ξέρω εγώ τι έκανε, και ανέβασε έντονους παλμούς, δεν ήταν φυσικό να επηρεαστεί η καρδιά του; Ελπίζω να καταλαβαίνεις που το πάω. Νομίζω πως του ανθρώπου, τον πρόδωσε η καρδιά του υπό την απειλή του χειμάρρου που ήταν ο ίδιος μπροστά σε αυτόν και να προκλήθηκε υποθέτω καρδιακή ανακοπή από τον φόβο, που ΊΣΩΣ σε φυσιολογικές συνθήκες, να μην ήταν να το πάθει.

Υποθέσεις κάνω, δεν επιμένω απλά το βλέπω από αυτήν την οπτική γωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
1.) Τόσα ωραία ελληνικά ονόματα έχουμε. Ήταν ανάγκη η διεθνής μετεωρολογική υπηρεσία να ονομάσει τον κυκλώνα "Ζορμπά"; :hehe:

Μπάμπης και Μητσάρας οι επόμενοι :playboy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Δυστυχώς έχουμε έναν νεκρό στην Εύβοια από την κακοκαιρία και αγνοείται και η γυναίκα του. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top