Είναι ευφυές να έχεις φίλους;

Είναι ευφυές να έχεις φίλους;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 15)
  • Ναι

  • Όχι

  • Ίσως

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Είναι ευφυές να έχεις φίλους;



Είναι γεγονός ότι από όλους εκτιμάται η ικανότητα να έχει κάποιος φίλους.... ίσως να είναι και δείγμα ευφυΐας...
Άλλωστε αυτοί που αποκτούν εύκολες φιλίες και οργανώνουν φιλικές παρέες διακρίνονται από άνεση στην επικοινωνία....
Οι άνθρωποι που έχουν, πραγματικούς φίλους, φίλους που είναι δίπλα τους και στις καλές και στις κακές στιγμές, που χαίρονται με τη χαρά και λυπούνται με τη δυστυχία των φίλων τους, πετυχαίνουν καλύτερες επιδόσεις στη ζωή τους από εκείνους που θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν εσωστρεφείς, οι οποίοι λόγω της έλλειψης αυτοπεποίθησης κλείνονται πιο εύκολα στον εαυτό τους και αισθάνονται απομονωμένοι...

Ο άνθρωπος που έχει φίλους έχει την ικανότητα της κατανόησης και του ελέγχου των συναισθημάτων και των αντιδράσεων των ανθρώπων που είναι γύρω του, αλλά ταυτόχρονα χαρακτηρίζεται για την επιμονή στους στόχους του σε όλους τους τομείς της ζωής του.

Μήπως θα πρέπει να αναλογιστούμε ότι στη ζωή η ικανότητα να αποκτάς φίλους είναι μια μορφή ευφυΐας το ίδιο ή περισσότερο σημαντική με άλλες εκδηλώσεις και εκφράσεις της ζωής;

Τελικά είναι όχι μόνο ευφυές αλλά και ωραίο να έχεις φίλους;
Από την άλλη πλευρά υπάρχουν και δυο ευφυολογήματα τα οποία μας θέτουν έναν άλλο προβληματισμό σχετικά με τη φιλία και τους φίλους....
Αριστοτέλης: «Εκείνος που έχει φίλους, δεν έχει φίλο»
Δημοσθένης: «Το να έχεις φίλους σημαίνει ότι δεν έχεις κανένα»
Τελικά τι ισχύει;



Έχω φίλους

Εγώ δε θέλω γιατρικά γιατί έχω φίλους,
εσύ κρατάς τα μυστικά, τα δένεις κόμπους χίλιους.

Σε μάλωσα μια μέρα και το έγραψες
κι εσύ σε μία ώρα όλα τα ξέγραψες.

Εγώ δε θέλω να ξεχνώ τα τόσα βάσανά μου,
στα δάχτυλά μου τα μετρώ τα αμαρτήματά μου.

Σε μάλωσα μια μέρα και το έγραψες
κι εσύ σε μία ώρα όλα τα ξέγραψες.

Τη λύπη μου θέλω να ζω όπως και τη χαρά μου,
σήμερα μαύρα να φορώ και αύριο τα καλά μου.

Σε μάλωσα μια μέρα και το έγραψες
κι εσύ σε μία ώρα όλα τα ξέγραψες.

Στίχοι: Γιώργος Σκούρτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Φίλους κάνεις εύκολα οταν μπορείς να βρεις πολλά κοινά με αυτούς κι αυτό γιατί έτσι διευκολύνεται η επικοινωνία. Για κάποιον του οποίου η ευφυία* πάει σε ακραία επίπεδα δε νομίζω πως θα ισχύει το ίδιο.

* ευφυία με την κοινή έννοια τώρα πώς το καταλαβαίνει ο καθένας δεν ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Για εμένα άλλο πράγμα η άνεση στην επικοινωνία, άλλο πράγμα η ευφυΐα, άλλο πράγμα η φιλία..
Η ευφυΐα είναι (ατομική νοητική) ικανότητα, ενώ η επικοινωνία είναι μια διαδικασία αποστολής ενός μηνύματος από έναν πομπό σε ένα δέκτη,η οποία μπορεί να είναι - μέσα σε άλλα- είτε προιον εκπαιδευσης είτε χειραγωγήσιμη.
Η επικοινωνία σε ορισμένες περιπτώσεις ενδέχεται και να θεωρείται ένα δείγμα νοημοσύνης, ωστόσο μην ξεχνάς πως ζούμε σε μία κοινωνία όπου η γλωσσική επικοινωνία είναι ένα από τα πιο δυνατά χαρτιά για να καλύψουμε βασικές βιοτικές ανάγκες.
Η φιλία είναι κάτι παραπάνω από την επικοινωνία, η φιλία είναι ένα συναίσθημα όπως είναι και η αγάπη, το πάθος, ο έρωτας , το μίσος.....

Τα ερωτήματα των φιλοσόφων είναι στοχασμοί, ο καθένας από αυτούς τους άνδρες εξέφραζε τους προβληματισμούς του, τις ιδέες του... Πράγματα τόσο αναγνωρίσιμα καθολικώς , αλλά και τόσο υποκειμενικά.... Υποκειμενικοί στοχασμοί που άλλοι βοήθησαν στην ανάπτυξη μιας θεωρίας και άλλοι που οδήγησαν σε αναρίθμητα γιατί που έως και σήμερα δεν έχουν απάντηθει...

Αυτό πάντως που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι πως η φιλία είναι ένα από τα μεγαλύτερα αγαθά στη ζωή μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mariannouli

Νεοφερμένος

Η mariannouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
δεν ειναι ευφυες γιατι ολοι ειναι ηλιθιοι
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, επειδή κάθε άνθρωπος πρέπει να κοιμάται 8 ώρες την μέρα χρειάζεται να έχει δίπλα του άλλους ανθρώπους που εμπιστεύεται ώστε να μένουν ξύπνιοι όταν αυτός κοιμάται για να μην γίνει τροφή για κάποια τίγρη όσο κοιμάται.
 

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σημασία έχει να ξέρεις να τους κρατάς κ να μην τους θυμάσαι μόνο όταν τους έχεις ανάγκη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top