Αρχαία Ελλάδα και... το σήμερα!

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Ο ελληνικός πολιτισμός κάθε άλλο παρά κατεστραμμένος είναι στις μέρες μας. Ζει, βασιλεύει και είναι και παγκόσμιος. Και φυσικά δεν εννοούμε τον ελληνικό πανθεϊστικό αχταρμά, να εξηγούμαστε.

Να προτείνω και μία ονοματολογική διόρθωση. Αντί για αρχέλληνες και έλληνες, καλύτερα να μιλάμε για έλληνες και νεοέλληνες. ;)

α) Συγχώρεσε με αλλά που βλέπεις οτι ζεί βασιλεύει και είναι παγκόσμιος ο πολιτισμός μας; Οι Δυτικοί έκλεψαν την Αρχαία γνώση και την παρουσιάζουν ως δική τους με ψευτονεύτωνες και ψευτοαινστάιν και λοιπούς σαρδανάπαλους.... Οταν μίλαγε ο Αριστοτέλης υπήρχε βασιλεύων Ελληνικός πολιτισμός αγαπητέ Σκεφτόμυλε. Εαν είμαι εγω και ο Πάνος και παίζουμε και εκείνος κατέχει ενα 40αρι, εκείνος θα βασιλεύει! Εαν του κλέψω το 40αρι απ τα χέρια, δε θα βασιλεύει ούτε ο Πάνος, ούτε το 40αρι όπως λες στο παραπάνω πόστ σου για τον πολιτισμό. Θα βασιλεύω εγω εις βάρος του Πάνου.

β)Διόρθωση από που κι ως που και δη ονοματολογική; Η χώρα μας ονομάζεται Ελλάς και προερχόμεθα ΕΥΘΕΩΣ απ τους Αρχαίους, οι οποίοι λέγονται και Αρχαίοι επειδή πέθαναν κάτι χιλιάδες χρόνια πρίν απο μας! Δεν είναι όπως λέμε "Ποτίδαια" και "Νεα Ποτίδαια". Δεν είμαστε κάτι διαφορετικό ή κάτι νεο! Είμαστε Έλληνες! Άλλο η αλλοτρίωση και άλλο μια νεα εθνότητα (ή είδος αν θες καλύτερα:whistle: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
@Valder: Μάλλον δε σε βρίσκει σύμφωνο η ρήση του Ισοκράτη: "Έλληνες είναι οι μετέχοντες της ελληνικής παιδείας". Οι δυτικοί δεν έκλεψαν τον πολιτισμό μας. Τον ασπάστηκαν ... και έγιναν Έλληνες - πολιτισμικά. Ο σύγχρονος ελληνικός-δυτικός πολιτισμός έχει σωρεύσει απείρως περισσότερες γνώσεις σε σχέση με τον εκκολαπτόμενο ελληνικό πολιτισμό της αρχαιότητας. Αν ο Σωκράτης ταξιδεύοντας το χρόνο επισκεπτόταν μία σύγχρονη μεγαλούπολη θα έμενε έκθαμβος. Εμείς οι ταπεινοί Νεοέλληνες παράγουμε κάθε χρόνο δέκα Παρθενώνες, αλλά δεν το συνειδητοποιούμε. Με πόσους Παρθενώνες θα έλεγες ότι ισοδυναμεί η γέφυρα στο Ρίο-Αντίριο;


Έχουμε μια έκφραση: Όταν η σελήνη θα γίνει μώβ και θα χοροπηδάει, εγω τότε θα καταλάβω οτι όλοι οι Έλληνες είναι τσιγκούνηδες και άσχημοι.

Απομόνωσε τώρα από αυτή τη φράση που δεν είναι σκιασμένη. Τώρα η ρήση μου έχει τελείως διαφορετικό νόημα από το αρχικό της.

Επειδή λοιπόν γνωρίζεις μέρος της ρήσης του Ισοκράτη -το οποίο και με ρωτάς εαν με βρίσκει σύμφωνο- θα σου παραθέσω ενα κειμενάκι...

«... Τοσοῦτον δ' ἀπολέλοιπεν ἡ πόλις ἡμῶν περί τό φρονεῖν καί λέγειν τούς ἂλλους ἀνθρώπους, ὥσθ᾿ οἱ ταύτης μαθηταί τῶν ἄλλων διδάσκαλοι γεγόνασι, καί τό τῶν Έλλήνων ὅνομα πεποίηκε μηκέτι τοῦ γένους ἀλλά τῆς διανοίας δοκεῖν εἶναι, καί μᾶλλο ῞Ελληνας καλεῖσθαι τούς τῆς παιδεύσεως τῆς ἡμετέρας ἤ τούς τῆς κοινῆς φύσεως μετέχοντας ....»

Ω ναι! Ισοκράτους "Πανηγυρικός"!

Τι σημαίνει αυτό; Ιδού:

«... Τόσον πολύ έχομεν υπερακοντίσει τους άλλους λαούς ως προς την φιλοσοφίαν καί τον έντεχνον λόγον, ώστε οι μαθητές μας έχουν γίνει διδάσκαλοι των άλλων καί κατωρθώσαμεν ώστε το όνομα Έλλην να είναι δηλωτικόν όχι μόνον της ιθαγενείας ανθρώπων, αλλά και του καλλιεργημένου πνεύματος και να ονομάζουν «Έλληνας, (οι ξένοι και όχι οι Έλληνες), όχι μόνον όσους ανήκουν εις αυτήν την όμοεθνίαν αλλά και όσους λαμβάνουν μόρφωσιν όμοίαν προς την ίδικήν μας...»,



Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Μια διευκρίνηση: Θα μπορούσε να είναι και διαφορετικά; Δηλαδή να προερχόμασταν ΠΛΑΓΙΩΣ από τους Αρχαίους; Και τι θα σήμαινε αυτό; :)

Σε παραπέμπω στους Ελληνοαμερικάνους και αν θες και παράδειγμα, πάρε την ηθοποιό Jennifer Aniston που έχει ελληνικές ρίζες. Σοβαρά, δε σου κάνω πλάκα ούτε θέλω να σε ειρωνευτώ κατά κανέναν τρόπο. Οι συγκεκριμένοι άνθρωποι προέρχονται εν μέρει απο τους Αρχαίους αλλά ομιλούν και γράφουν εις άπταιστον Αγγλικήν και είναι και Αμερικάνοι πολίτες. Είναι απολύτως όμοιοι με εσένα και εμένα; (Εννοώ οχι σαν άνθρωποι, αλλά σαν ποσοστό πρόσμιξης και ολοκληρωτικής αλλαγής.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Thanx Valder για το κείμενο με τη ρήση του Ισοκράτη! Προφανώς με έπιασες ημιμαθή σε αυτό το σημείο. :) Τη φράση την έχω ακούσει από τον Ν.Δήμου - τον οποίο έχω σε μεγάλη εκτίμηση - αλλά απ' ό,τι βλέπω τώρα είναι λάθος. Ο Ισοκράτης λοιπόν δε θεωρούσε ότι οι μετέχοντες της ελληνικής παιδείας είναι Έλληνες, ή τουλάχιστον δεν προκύπτει καθόλου από τη φράση του που διασώθηκε. Άρα καταλήγουμε ότι δε διαφωνείς με τον Ισοκράτη αλλά ... διαφωνώ εγώ! Θεωρώ ότι ο πολιτισμός είναι κάτι ευρύτερο από μια γλώσσα, μια θρησκεία ή ένα γονιδιακό μίγμα, είναι ένα μη στατικό φαινόμενο που εξελίσσεται στον χρόνο, είναι ο άνεμος και όχι η αέρια μάζα. Το ξέρω ότι ο ορισμός της λέξης πολιτισμός που δίνω μπάζει από παντού, αλλά δε με ικανοποιεί ιδιαίτερα καμιά από τις ερμηνείες του λεξικού.

Κατά ποια έννοια κάποιος σαν εμένα κατάγεται ΕΥΘΕΩΣ από τους αρχαίους ενώ η Jennifer ΠΛΑΓΙΩΣ; Σόρρυ αν είμαι σχολαστικός αλλά το θέμα παραμένει ασαφές. Πρέπει να ξέρουμε τι σημαίνει να κατάγεται κάποιος από κάπου, εκτός αν θέλουμε να το αφήσουμε στο φλου και να μιλάμε γενικώς και αορίστως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Thanx Valder για το κείμενο με τη ρήση του Ισοκράτη! Προφανώς με έπιασες ημιμαθή σε αυτό το σημείο. :) Τη φράση την έχω ακούσει από τον Ν.Δήμου - τον οποίο έχω σε μεγάλη εκτίμηση - αλλά απ' ό,τι βλέπω τώρα είναι λάθος. Ο Ισοκράτης λοιπόν δε θεωρούσε ότι οι μετέχοντες της ελληνικής παιδείας είναι Έλληνες, ή τουλάχιστον δεν προκύπτει καθόλου από τη φράση του που διασώθηκε. Άρα καταλήγουμε ότι δε διαφωνείς με τον Ισοκράτη αλλά ... διαφωνώ εγώ! Θεωρώ ότι ο πολιτισμός είναι κάτι ευρύτερο από μια γλώσσα, μια θρησκεία ή ένα γονιδιακό μίγμα, είναι ένα μη στατικό φαινόμενο που εξελίσσεται στον χρόνο, είναι ο άνεμος και όχι η αέρια μάζα. Το ξέρω ότι ο ορισμός της λέξης πολιτισμός που δίνω μπάζει από παντού, αλλά δε με ικανοποιεί ιδιαίτερα καμιά από τις ερμηνείες του λεξικού.

Κατά ποια έννοια κάποιος σαν εμένα κατάγεται ΕΥΘΕΩΣ από τους αρχαίους ενώ η Jennifer ΠΛΑΓΙΩΣ; Σόρρυ αν είμαι σχολαστικός αλλά το θέμα παραμένει ασαφές. Πρέπει να ξέρουμε τι σημαίνει να κατάγεται κάποιος από κάπου, εκτός αν θέλουμε να το αφήσουμε στο φλου και να μιλάμε γενικώς και αορίστως.

Κι εγω σε ευχαριστώ πολύ για τον υπέροχο διάλογο που έχουμε μέσα απο αυτό το θέμα. Όσον αφορά τη σχολαστικότητα επι του ζητήματος της καταγωγής, πιστεύω οτι δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμμη. Επιβάλλεται να συζητάμε αναλυτικά ώστε να μαθαίνουμε ο ενας απο τον άλλο!

Ισως έπρεπε να αντικαταστήσω το "ευθέως" με τη φράση "με μεγαλύτερο ποσοστό φυλετικής ομοιότητας". Τι λες; Αυτό ίσως να κάνει πιο σαφή τη σκέψη μου.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Γιατί η Γέφυρα του Ριο-αντιριου να ισοδυναμεί με παρθενώνες και όχι με πυραμίδες; Αυτο που θέλω να πω είναι πως ήμαστε σίγουροι ότι ο συχρόνος πολιτισμός είναι εξέλεξη του ελληνικού ή κάποιου άλλου και όχι ένας ξεχωριστός πολιτισμός;

Δεν τίθεται θέμα ότι ο πολιτισμός των Αιγυπτίων υπήρξε λαμπρός και άφησε πολλών ειδών επιδράσεις, αλλά είναι δεδομένο ότι ο δυτικός κόσμος από την Αναγέννηση και έπειτα είχε ως πρότυπο τον Ελληνικό. Δηλαδή οι ίδιοι οι δυτικοί θεωρούσαν και θεωρούν τους εαυτούς τους πνευματικά τέκνα των Ελλήνων σοφών, τολμώ να πω πολύ περισσότερο από ό,τι θεωρούμε τους εαυτούς μας εμείς. Βλέπεις αποφασίσαμε εκούσια να φορτωθούμε στην πλάτη μια βαριά κληρονομιά, σε τέτοιο βαθμό που κλυδωνιζόμαστε από το βάρος της. Αντίθετα οι Ευρωπαίοι εταίροι μας προτίμησαν να πάρουν ότι θεωρούσαν πιο αξιόλογο, και κράτησαν φυσικά τον αφρό.

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πάντως είμαστε εκτός θέματος αμφότεροι.

Καλά δεν είμαστε δα και εντελώς-εντελώς εκτός, αλλά ούτε και εντός φυσικά! :D Όμως δεν είναι εύκολο να σταματήσει κανείς από μόνος του μια ενδιαφέρουσα συζήτηση, γι αυτό υπάρχουν και οι mods έτσι δεν είναι; :P

@Valder: Το πρόβλημα με το "μεγαλύτερο ποσοστό φυλετικής ομοιότητας" είναι ότι αναφέρεται σε ένα βιολογικό και μη πολιτισμικό στοιχείο. Γιατί μη μου πεις ότι ο πολιτισμός είναι θέμα γονιδίων. Παρόλο που τα γονίδια των Ίνκας, Βαβυλωνίων, Αιγυπτίων, Αράβων, Κινέζων κ.λπ. αφθονούν σήμερα στον κόσμο, ο πολιτισμός τους είναι εξαφανισμένος ή υπό εξαφάνιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Τώρα σοβαρά ψάχνετε τον πολιτισμό στα γονίδια?:confused::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarK_HumOuR

Νεοφερμένος

Ο DarK_HumOuR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Αν ο Σωκράτης ταξιδεύοντας το χρόνο επισκεπτόταν μία σύγχρονη μεγαλούπολη θα έμενε έκθαμβος. Εμείς οι ταπεινοί Νεοέλληνες παράγουμε κάθε χρόνο δέκα Παρθενώνες, αλλά δεν το συνειδητοποιούμε. Με πόσους Παρθενώνες θα έλεγες ότι ισοδυναμεί η γέφυρα στο Ρίο-Αντίριο;

(ενα ενα τα βλεπω. σορρυ..)

μιλας για το πιο τρελλο μου ονειρο ε σκεπτομυλε?! :D:D
look here!

https://www.cosmopolitan.gr/cosmo/cosmomisc.showthread?fthid=335900

οσο για το επομενο που λες, σου απαντω τα εξης
δεν παραγουμε 10 παρθενωνες. δεν παραγουμε τιποτα πια. μονο λιγη τρελλα, λιγο πεισμα και λιγη υπερηφανεια. και αυτο μονο στα αθλητικα..
μην ξεχνας πως ο παρθενωνας -και ο καθε παρθενωνας- ηταν εργα avant garde. πρωτοπορειακα για τις εποχες τους. το συγκεκριμμενο ηταν θαυμα της αρχιτεκτονικης απο δυο κορυφαιους αρχιτεκτονες της εποχης, και το οποιο καμια σχεση δεν εχει με οποιαδηποτε "κονσερβαρισμενη" γεφυρα που φτιαχτηκε σημερα, με τεχνολογιες που εξελιχθηκαν εδω και αιωνες. ασε δε που μας την εφτιαξαν οι γαλλοι.. ;)
αλλο να δημιουργεις τεχνολογια και αλλο να την παιρνεις ετοιμη και να την εξελισσεις. το ιδιο ισχυει και με τις τεχνες, την φιλοσοφια και τελικα, τον ιδιο τον πολιτισμο. εμεις τοτε δημιουργουσαμε πολιτισμο, δεν τον παιρναμε ετοιμο για να τον εξελιξουμε..

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από DarK_HumOuR:
μιλας για το πιο τρελλο μου ονειρο ε σκεπτομυλε?!
look here!

Σωστός! Νομίζω ότι θα πάθαιναν την πλάκα της ζωής τους!

Αρχική Δημοσίευση από DarK_HumOuR:
Εμεις τοτε δημιουργουσαμε πολιτισμο, δεν τον παιρναμε ετοιμο για να τον εξελιξουμε..

Εγώ προσωπικά δε δημιούργησα κανένα πολιτισμό τότε. Για την κατασκευή του Παρθενώνα δεν έβαλα ούτε ένα τόσο δα λιθαράκι. Συμβαίνει να έχω μια πιο περιορισμένη εικόνα για τον εαυτό μου, τόσο χρονικά όσο και χωρικά. Δε με βλέπω ως αραιό νεφέλωμα που εκτείνεται στα μήκη και πλάτη του χωροχρόνου, αλλά ως μεμονωμένο σημείο, καθορισμένο, πυκνό και μετρήσιμο. Δεν το λέω για να ειρωνευτώ ή να θίξω κανέναν, αλλά απλά γιατί είναι πραγματικότητα. Αν για μια στιγμή μπεις στην ψυχολογία μου θα καταλάβεις γιατί προτάσεις σαν την παραπάνω μου φαίνονται δίχως νόημα.

Αρχική Δημοσίευση από DarK_HumOuR:
...καταστρεψατε καθε τι αρχαιοελληνικο...

Για τον ελληνικό πολιτισμό εν γένει έχω πει την άποψή μου, ότι ουδόλως κατεστραμμένος είναι. Όσο για την καταστροφή της ελληνικής θρησκείας δε βλέπω γιατί θα πρέπει να στεναχωριέται κανείς. Μπορεί ο Χριστιανισμός να έχει χάσει στις μέρες μας κάθε δυναμική, αλλά δεν ήταν πάντα έτσι. Αν η ελληνική θρησκεία ήταν καλύτερη, γιατί δε μπόρεσε να αντισταθεί στην επέλαση του σταυρωμένου ψυχοσώστη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Για τον ελληνικό πολιτισμό εν γένει έχω πει την άποψή μου, ότι ουδόλως κατεστραμμένος είναι. Όσο για την καταστροφή της ελληνικής θρησκείας δε βλέπω γιατί θα πρέπει να στεναχωριέται κανείς. Μπορεί ο Χριστιανισμός να έχει χάσει στις μέρες μας κάθε δυναμική, αλλά δεν ήταν πάντα έτσι. Αν η ελληνική θρησκεία ήταν καλύτερη, γιατί δε μπόρεσε να αντισταθεί στην επέλαση του σταυρωμένου ψυχοσώστη;
Μήπως γιατί ο ψυχοσώστης είχε οπαδούς που προσπάθησαν να εισέλθουν με την βιαία στον αρχ. ελληνικό πολιτισμό ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Οι Δυτικοί έκλεψαν την Αρχαία γνώση και την παρουσιάζουν ως δική τους με ψευτονεύτωνες και ψευτοαινστάιν και λοιπούς σαρδανάπαλους....

:D :D :D :D [εδώ υπήρχε προσβλητικό μνμ] :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αφαιρέθηκαν μερικά offtopic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Το έθνος είναι η ανώτερη μορφή κοινωνικού σχηματισμού. Τα συστατικά του στοιχεία είναι ο κοινός ιστορικός βίος των μελών του, ο κοινός πολιτισμός και η ομόθυμη θέληση να συνεχιστεί η κοινή πολιτιστική πορεία. Ακόμη οι κοινές αναμνήσεις και παραδόσεις, οι κοινές θυσίες, οι ένδοξες πράξεις αλλά και οι συμφορές που έπληξαν το εθνικό σώμα. Ιδιαίτερα οι δοκιμασίες και οι συμφορές είναι που σφυρηλατούν ακατάλυτους θεσμούς ενότητας. Τα ηρωικά κατορθώματα των προγόνων και των ζωντανών μελών, μεγάλες πολιτιστικές δημιουργίες καλλιεργούν αισθήματα περηφάνιας, που ενισχύουν την διάθεση γι’ ασυνέπεια και συνέχεια δημιουργικής πορείας στο μέλλον. Αυτά είναι βάση και θεμέλιο του έθνους? ουσία του είναι οι ψυχικοί δεσμοί των μελών του. Το έθνος είναι ενότητα ψυχής και πνεύματος.
Η γλώσσα, η θρησκεία, η φυλή, η ενιαία διοίκηση, τα κοινά συμφέροντα, είναι γνωρίσματα δευτερεύοντα και όχι συστατικά της ενότητας του έθνους. Συχνά λείπουν ένα ή περισσότερα χωρίς να διαταράσσεται η ενότητα του έθνους. Πάνω και πρώτα απ’ όλα μετράει το φρόνημα? η πίστη του κάθε μέλους ότι ανήκει στο έθνος και η θέληση του ν’ ανήκει σε αυτό.
Η εθνική ενότητα της Ελβετίας είναι άρρηκτη παρότι ο λαός της μιλάει τρεις γλώσσες και υπάρχουν χριστιανικά δόγματα. Αντίστροφα, Γερμανοί και Αυστριακοί είναι ομόγλωσσοι αλλά ανήκουν σε διαφορετικά έθνη. Οι βαλκανικοί λαοί είναι ορθόδοξοι, αλλά δεν έχουν πάντοτε τις καλύτερες σχέσεις μεταξύ τους. η κοινή διοίκηση των γνωστών αυτοκρατοριών (Ρωμαϊκή, Οθωμανική, Αυστροουγγαρίας, Σοβιετική) δεν κατόρθωσε ν’ εξομοιώσει τους λαούς που αυτές περιλάμβαναν? και όταν διαλύθηκαν ξέσπασε ένας ακραίος εθνικισμός. Δεν πρέπει να συγχέονται οι έννοιες έθνος και κράτος. Υπάρχουν κράτη πολυεθνικά (Γιουγκοσλαβία) και εθνικότητες χωρίς κρατική υπόσταση (Κούρδοι). Οι Εβραίοι έζησαν δύο χιλιετίες στην διασπορά χωρίς να εκλείψει η εθνική τους συνείδηση? η πίστη και η θέληση τη διατήρησε ζωντανή.
Το ίδιο συνέβη και με το ελληνικό έθνος. Αιώνες ολόκληροι κάτω από ξένους κυρίαρχους (Ρωμαίους, Τούρκους) διατήρησε τα εθνικά του χαρακτηριστικά. Ακόμη και σήμερα τα εκατομμύρια των απόδημων Ελλήνων ανήκουν συνειδητά στο έθνος μας. Η ανώτατη μορφή κοινωνικής συμβίωσης είναι η οργάνωση του έθνους σε αυτοτελή πολιτεία. Εκεί ασκούνται οι εθνικές αξίες. Η ιδιαιτερότητα του κάθε έθνους εκφράζεται στα ιδανικά του. Για τους αρχαίους Έλληνες «λόγος» με την φιλοσοφική του έννοια και το «μέτρον» ως κοινωνική αξία ήταν η στάση τους απέναντι στις πνευματικές τους αναζητήσεις και στην καθημερινή τους συμπεριφορά. Ιδανικός ανθρώπινος τύπος «ο καλός και αγαθός», το ωραίο σώμα και η γενναία ψυχή, τύπος που επέζησε διαχρονικά και εκφράζεται στα ακριτικά έπη και τη νεότερη δημώδη μας ποίηση….
Η συνείδηση της ελληνικότητας των αρχαίων φυλών (Αχαιοί, Ίωνες, Αιολείς, Δωριείς), παρά τους κάποιους ιδιωματισμούς στις διαλέκτους τους, μαρτυριέται από την αυγή της ιστορίας. Ο Όμηρος μιλάει για «Πανέλληνες», το ίδιο ο Ησίοδος, ο Αρχίλοχος, ο Στράβων. Ο Ευριπίδης για «των πανελλήνων νόμου σώζων» και «νόμους τε κοινής Ελλάδος». Ο όρος «πανελλήνιος» αναφέρεται από πολλούς αρχαίους συγγραφείς. Αλλά και στην επιτύμβια στήλη των μαραθωνομάχων, έγραψαν:
«ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣ ΑΘΗΝΑΙΟΙ ΜΑΡΑΘΩΝΙ ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝ ΜΗΔΩΝ ΕΣΤΟΡΗΣΑΝ ΔΥΝΑΜΙΝ»
Τον 15ο αιώνα στο Μυστρά, ο Γεώργιος Πλήθων Γεμιστός θα αναφωνήσει: «Έλληνες εσμέν». Και ο Κολοκοτρώνης όταν μιλούσε στους αγωνιστές, τους προσφωνούσε: Έλληνες!
Μέσα στο έθνος το κάθε άτομο διαμορφώνει το δικό του τύπο, με χωριστό ύφος και ήθος. Αυτός ο τύπος τον διακρίνει από μέλη άλλων εθνών. Τα μέλη του κάθε έθνους διακρίνονται κυρίως από τον τρόπο που σκέπτονται, μιλούν, συμπεριφέρνονται. Οι διαφορές είναι πολιτισμικές.
(Πηγή: Πολιτικοί Θεσμοί & Οργάνωση του Κράτους, Ομάδα εκπαιδευτών –Παιδαγωγών, Εκδόσεις Πελεκάνος, Αθήνα, σσ. 20 - 21)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μικρή γοργόνα

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Γεια σας!! Ξέρει κανείς να μου πει: Οι αρχαίοι συγγραφείς όταν έγραφαν το "σενάριο" ένος έργου, το έγραφαν σε πλάκιες, σε πάπυρο, σε τι??
Το έχω σκεφτεί πολλές φορές και δεν ξέρω, πάπυρο είχαν?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top