Συμβουλές, οδηγίες, σεμινάρια: Τα πάντα για την οδήγηση!

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ε άμα μαζευτούμε κόσμος και πάρουμε να ρωτήσουμε, δεν μπορεί, θα μας κάνουν σοβαρή έκπτωση! ;)

Μεχρι στιγμής είμαστε μέσα οι εξής:

  1. kajira
  2. Lorien
  3. misslittledevil
  4. Youki
Άλλος;

ΥΓ: Idril ωραία ιδέα, αλλά εγώ είμαι άσχετη με drift and drag - μόνο στο Need for Speed ξέρω να κάνω τέτοια κι ακόμα κι εκεί παίζεται! :redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
θα με μαθουν η θα τους μαθω;


μεσα σε ολες της περιπτωσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maximos75

Νεοφερμένος

Ο maximos75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ πήρα δίπλωμα πριν 10 χρόνια περίπου με την δεύτερη.Καλά με τα διπλώματα θυμάμαι γινόταν ένας χαμός όταν έδινα εγώ.Τώρα δεν ξέρω τι συμβαίνει και εαν έχουν αλλάξει τα δεδομένα. Γενικά την πρώτη φορά πήγα να σκάσω απο το κακό μου.Δεν ξέρω για εσάς αλλά επειδή δεν ξέρω καλά τους δρόμους και θεωρώ επίσης ότι έχω και κακό προσανατολισμό διότι δεν οδηγούσα ποτέ πριν, πάντα ένιωθα οκ με τον εκάστοτε δάσκαλο που μου έλεγε στρίψε εδώ η συνέχισε ευθεία κτλ Έτσι την πάτησα την πρώτη φορά που ενώ όλα πήγαιναν τέλεια βρέθηκα σε μια διασταύρωση και ενώ περίμενα εντολές δεν άκουσα τίποτα και συνέχισα ευθεία όπου δυστυχώς μπήκα ανάποδα σε μονόδρομο και κόπηκα από βλακεία μου..δεν θυμάμαι εάν φαινόταν καλά το σήμα ή οχι πάντως δεν έψαξα για δικαιολογίες.Το θέμα είναι ότι έκτοτε δεν ξαναοδήγησα διότι δεν είχα και αυτοκίνητο διαθέσιμο αλλά και επειδή με πείραξε πολύ το γεγονός.Πιστεύω πάντως επειδή ξέρω τον εαυτό μου ότι είμαι συνετός και όσο μπορώ προσεκτικός οδηγός. Φέτος αποφάσισα να αγοράσω τελικά αλλά σίγουρα νιώθω και σφιγμένος και φοβισμένος δεν το αρνούμαι.Έκανα κάποια μαθήματα μετεκπαίδευσης(πανάκριβα έχουν φτάσει τα μαθήματα γενικά) και απλά αναμένω τώρα μέχρι να το παραλάβω.Το μόνο που εύχομαι καθημερινά είναι να πάνε όλα καλα και να το χαρώ.Δυστυχώς δεν έχω κανένα πιο έμπειρο να μπορεί να διαθέσει κάποιες ώρες να κάνουμε βόλτες μαζί.Με απασχολεί το γεγονός ότι δεν ξέρω και που να πηγαίνω- έτσι είναι όταν έχεις μάθει τόσα χρόνια σε ένα διαφορετικό τρόπο ζωής-Συγνώμη εάν σας κούρασα και ελπίζω σύντομα να διαβάσω την γνώμη σας και τα σχόλια σας.Καλές γιορτές σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
τι ειναι αυτο το σεμιναριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
παιδικια καλημερα!! καθε μερα και καλυτερα παω! σημερα μου ετυχε ενα ψιλοαπροοπτο στο δρομο και καταφερα να το αποφυγω και νομιζω τα πηγα αρκετα καλα. βεβαια σημερα συνεβη το εξης αστειο!εβγαλα φλας για να αλλαξω λωριδα και ενω ηταν ενα σμαρτακι πισω που μαλλον μου εκανε χωρο εγω περιμενα σα χαζη γαιτι δεν καταλαβα οτι με αφηνε να περασω! θα τσαντιστηκε ο ανθρωπος, θα λεει τι χαζο ειναι αυτο μπροστα μου :redface: αλλα σε γενικές γραμμές νομιζω τα παω καλα...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kargas

Νεοφερμένος

Ο Kargas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
LoL εσυ είσαι το αντίθετο του ταξιτζή!:hehe::hehe::hehe::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
καλημερα παιδακια!! καθε μερα και καλυτερα μπορω να πω!! χτες το πηρα και πηγα δροσια ( εκει μενει ο φιλος μου βλεπετε, πιο μακρια και αυτος δε θα μπορουσε) και πηγαν ολα μια χαρα ευτυχως!! ε σημερα εκανα και μια βλακειουλα, ημουν στη γειτονια μου πηγα να στριψω δεξια ηταν και ενα παρακαρισμενο πανω στη στροφη και την πηρα λιγο κλειστη ε και ανεβηκα λιγο στο πεζοδρομιο :redface::redface: και πισω κουναγε το κεφαλι της μια κυρια :( ( με τα καμωματα μου)!! αλλα σε γενικες γραμμες μια χαρα ολα!! βεβαια παρατηρω οτι κουραζομαι λιγο οταν οδηγω ( ισως επειδη αγχωνομαι λιγακι ισως επειδη δεν εχω συνηθισει!!! αυτα απο μενα καλη εβδομαδα σε ολους!! πολλα φιλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
αχ και κατι αλλο ποιο ειναι το κολπο και δε σας τσουλαει πισω στην ανηφόρα? πραγματικα βλεπω αλλους ουτε εκατσοστο πισω δεν τους παει εμενα παλι, τι πρεπει να κανω? πριν αφησω το φρενο να εχω ηδη αφησει το συμπλεκτη πατωντας λιγο γκαζι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κατ' αρχήν πάντα τσουλάει λίγο το αυτοκίνητο, μην πτοείσαι και μην πανικοβάλλεσαι! :)
Αν σου είναι πολύ απότομα, δοκίμασε το κόλπο με το χειρόφρενο.
Κατά τ' άλλα, είναι απλά θέμα εμπειρίας, μέχρι να βρεις την κατάλληλη ισορροπία ανάμεσα στο πόσο έχεις αφήσει το συμπλέκτη και πόσο πατάς το γκάζι. Έτσι, ούτε θα μουγκρίζει το αμάξι, ούτε θα σου φεύγει πίσω! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
Κατ' αρχήν πάντα τσουλάει λίγο το αυτοκίνητο, μην πτοείσαι και μην πανικοβάλλεσαι! :)
Αν σου είναι πολύ απότομα, δοκίμασε το κόλπο με το χειρόφρενο.
Κατά τ' άλλα, είναι απλά θέμα εμπειρίας, μέχρι να βρεις την κατάλληλη ισορροπία ανάμεσα στο πόσο έχεις αφήσει το συμπλέκτη και πόσο πατάς το γκάζι. Έτσι, ούτε θα μουγκρίζει το αμάξι, ούτε θα σου φεύγει πίσω! ;)


ευχαριστω Γιδάκι!! ναι μωρε μου φαινονται βουνα μερικα πραγματα :redface: και ειμαι και λιγο αγχωδης απο τη φυση μου...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ο πανικός στο δρόμο μόνο κακό θα κάνει! Χαλλλλαρά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariann_lia

Νεοφερμένος

Η mariann_lia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας!!!!!!!!!Εδω και 3 μερες εχω βγει στον δρομο και τα εχω βρει σκουρα!!!!Σε σημειο που σκεφτομαι να τα παρατησω και να πουλησω το αμαξι!!!!Εχω διπλωμα εδω και 2 χρονια αλλα τοσο καιρο δν οδηγουσα(ο μπαμπας μου τραβαγε το χειροφρενο στο γκολφακι κ οταν το πουλησε και πηρε μερσεντεσ δεν το συζηταμε καν....) και πηρα ενα αυτοματο αυγουλακι της τογιοτα....Φυσικα το εγκαινιασα με μια γρατζουνια οσο το μηκος του στο μαρσπιε την πρωτη μερα κιολας.....ευτυχως που δν εχω στο κεφαλι μου ταχυτητες,συμπλεκτη κτλ και γι'αυτο ευχαριστω τον πατερα μου που τσιριζε γιααυτοματο!!!!Παντως τα εχω παιξει!!!!Ειδικα οταν προκειται να αλλαξω λωριδα,να βγω παραλιακη(στη σκεψη γιατι δεν εχω τολμησει ακομα) ειμαι σιγουρη οτι θα προκαλεσω ατυχημα...επισης το να βλεπω τα αυτοκινητα απο τουσ καθρεπτες οταν προκειται να αλλαξω λωριδα μου προκαλει ζαλαδα!!Εχετε καμια συμβουλη???Θα μου περασει αυτο?????Αααα και φυσικα παντα μαζι με τον μπαμπα///Κοιμαμαι κ βλεπω στον υπνο μου οτι τρακαρω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
ΔΕΝ θα τα παρατησεις!:)
Ειναι μεχρι να παρεις την ολη ιδεα και να συνηθισεις.
Θα γινεις πιο χαλαρη πιο εμπειρη και θα μαθεις οτιδηποτε χρειαζεται ωστε να μην σε πιανει πανικος.
Αλλοιμονο εαν ολοι μας ειχαμε γεννηθει οδηγαρες....
Βεβαια υπαρχουν και παρα πολλοι που το νομιζουν αυτο -οτι ειναι ΟΔΗΓΑΡΕΣ-, ενω δεν ειναι...αυτους απλουστατα τους "γειωνουμε" κανονικα γιατι κανουν το μεγαλυτερο κακο εξω στους δρομους.
Ειναι προκλητικοι,απροσεκτοι, επιτηδειοι(?), προσβαλλουν και αγχωνουν τον αλλο.
Θα σου περασει με τον καιρο αρχει να το παρεις λιγο πιο χαλαρα το θεμα.
Οχι να βγαινεις στον δρομο ζαμαν φου τελειως, αλλα ουτε και να εισαι μεσα στο αγχος.

Μια καλη συμβουλη ειναι να ξεκινησεις σιγα ιγα να οδηγεις χωρις συνοδηγο.Πολλες φορες οι γονεις σαν συνοδηγοι ειναι οτι χειροτερο.
Σε αγχωνουν, σε τσιτωνουν και ειναι κουραστικοι.
Ξεκινα μονη σου εντελως και οποτε εχεις ευκαιρια.Πρωτα σε ωρες μη αιχμης (για να αισθανεσαι πιο χαλαρα) και μετα κανονικα.

Γενικα το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι δεν χρειαζεται να τα παρατησεις.
Γραφεις στην αρχη:
Γεια σας!!!!!!!!!Εδω και 3 μερες εχω βγει στον δρομο και τα εχω βρει σκουρα!!!!
Πιστεψε με μιααααααα χαρα εισαι....;)
Οταν πρωτοειχα βγει εγω στον δρομο, τα ειχαν βρει οι υπολοιποι σκουρα....:P:whistle::D

Καλως μας ηρθες κι ολας!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μια καλη συμβουλη ειναι να ξεκινησεις σιγα ιγα να οδηγεις χωρις συνοδηγο.Πολλες φορες οι γονεις σαν συνοδηγοι ειναι οτι χειροτερο.
Σε αγχωνουν, σε τσιτωνουν και ειναι κουραστικοι.
Ξεκινα μονη σου εντελως και οποτε εχεις ευκαιρια.Πρωτα σε ωρες μη αιχμης (για να αισθανεσαι πιο χαλαρα) και μετα κανονικα.

Γενικα το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι δεν χρειαζεται να τα παρατησεις.
Γραφεις στην αρχη:

Πιστεψε με μιααααααα χαρα εισαι....;)
Οταν πρωτοειχα βγει εγω στον δρομο, τα ειχαν βρει οι υπολοιποι σκουρα....:P:whistle::D

Καλως μας ηρθες κι ολας!;)

Συμφωνώ με τον The Djinn (καλά το Μάριο :P).
Ξεκινα μόνη σου τις βόλτες όταν δεν έχει κίνηση και σιγά σιγά θα του πάρεις τον αέρα.
Το ότι φοβάσαι λίγο στην αρχή δεν είναι λόγος να τα παρατήσεις.Εγώ στην αρχή φοβόμουν στην ιδέα να βγώ σε κεντρικό δρόμο.:P
Κι οι γρατζουνιές και όλα αυτά μέσα στο πρόγραμμα είναι.Κανείς μας δεν γεννήθηκε τέλειος.Όλοι μαθαίνουμε σιγά σιγά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
μην κανεις το λαθος και τα παρατήσεις. κανεις δε γεννηθηκε να ξερει να οδηγει.και εγω 2 μηνες ειμαι στο δρομο και στην αρχη ειχα τρομοκρατηθει με την παραμικρη κινηση! μην αγχωνεσαι. ολα ειναι φυσιολογικα. θα το παιρνεις λιγο λιγο μονη σου σε μικρες αποστασεις και μετα πιο μεγαλες.και οπωσδηποτε ΜΟΝΗ ΣΟΥ. μην παιρνεις τον πατερα σου μαζι γιατι θα αγχωνεσαι περισσοτερο! προσοχη χρειαζεται και συγκεντρωση η οδηγηση. ο πανικος δε βοηθησε ποτε κανεναν. και εξαλλου αυτα θα τα σκεφτεσαι μετα απο καιρο και θα λες στον εαυτο σου: εγώ έκανα έτσι? θα δεις που ολα θα πανε καλα!! μην ανησυχεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Εγώ πήρα το δίπλωμα το καλοκαίρι και από τότε ζήτημα να έχω πάρει το αυτοκίνητο 3 φορές. Έχουμε 2 αυτοκίνητα και δε μου τα δίνουν γιατί τα χρειάζονται και έχουν συνέχεια δουλειές. Έχω και άλλο πρόβλημα. Το δίπλωμα δεν το πήρα στην Αθήνα αλλά από την πόλη από όπου κατάγονται οι γονείς μου (γιατί ήμουν εκεί το καλοκαίρι) και τώρα μου λένε ότι δεν είναι το ίδιο εδώ και θα πρέπει να κάνω μαθήματα. Λέω κι εγώ στον μπαμπά μου να πάμε μαζί και όλο δουλειές έχει. Μήπως θέλει κάτι να μου πει;;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κοίτα,είτε βαριέται είτε φοβάται.Το πρώτο το παρατήρησα οταν εβγαλε κι ο αδερφος μου δίπλωμα κι ο πατερας μου εστελνε εμενα μαζι του για παρεα στο αμαξι.Για τη δευτερη περιπτωση μαλλον πρεπει να κερδισεις την εμπιστοσυνη τους σε περιπτωση που προκυψει η ευκαιρία.
Μπορεις επισης να τους το πεις στα ισα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Τους το έχω πει και μου είπαν να πάω σε ένα δάσκαλο εδώ στην Αθήνα να μου μάθει τους δρόμους και για να συνηθίσω σιγά σιγά. Τα Χριστούγεννα μου το είπαν αυτό. Από τότε τίποτα... Βαρέθηκα κι εγώ να γκρινιάζω συνέχεια... Μάλλον το πρώτο λοιπόν ισχύει, βαριέται :mad::mad::mad: Τώρα που το θυμήθηκα πάω να γκρινιάξω, ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί να φιλοτιμηθεί!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εγώ πήρα το δίπλωμα το καλοκαίρι και από τότε ζήτημα να έχω πάρει το αυτοκίνητο 3 φορές. Έχουμε 2 αυτοκίνητα και δε μου τα δίνουν γιατί τα χρειάζονται και έχουν συνέχεια δουλειές. Έχω και άλλο πρόβλημα. Το δίπλωμα δεν το πήρα στην Αθήνα αλλά από την πόλη από όπου κατάγονται οι γονείς μου (γιατί ήμουν εκεί το καλοκαίρι) και τώρα μου λένε ότι δεν είναι το ίδιο εδώ και θα πρέπει να κάνω μαθήματα. Λέω κι εγώ στον μπαμπά μου να πάμε μαζί και όλο δουλειές έχει. Μήπως θέλει κάτι να μου πει;;; :hmm:

Kοίτα... κι εγώ δεν πήρα δίπλωμα στην Αθήνα (οπότε δεν ξέρω τι τους... μαθαίνουνε :P) και πριν φέρω το αμάξι εδώ είχα 8947574287348237427365473279873 φοβίες (με ένα γρήγορο υπολογισμό :P). Βέβαια, η διαφορά μας είναι ότι είχα οδηγήσει αρκετά στην πόλη μου πριν βγω...στην παραλιακή (ναι ναι έκανα εντυπωσιακή είσοδο στους δρόμους της Αθήνας :P)
Θα σου πω τι παρατήρησα εγώ σε σχέση με την οδήγηση σε μια επαρχιακή πόλη.
-Σε γενικές γραμμές θέλει λίγο μεγαλύτερη εγρήγορση ( πάντα υπάρχει ένα 3@$%#@ πίσω σου να ...ορισει το χρόνο του dt με την κόρνα του!). Και δεν στο λέω γιατί πρέπει να είσαι στην τσίτα αλλά γιατί κατά κανόνα έναν νέο οδηγό τον...μπλοκάρουν οι κόρνες :/:.
- Το σημαντικότερο κατ'εμέ είναι να συνηθίσεις την έννοια της ... παράλληλης κίνησης. Οδηγώντας στην επαρχία είχα συνηθίσει τους στενούς δρόμους, τον απέναντι που έρχεται, τις στροφές κτλ. Αυτό που εμένα με ζόρισε ήταν η κίνηση σε 2 λωρίδες (ασυναίσθητα όταν έβλεπα από τους καθρέφτες να πλησιάζει από τις διπλανές λωρίδες ένα αυτοκίνητο έκοβα), και τις αλλαγές λωρίδας. Τόσο από αυτούς που θα μπουν στη δικιά σου όσο και αν θελήσεις εσύ. Αλλά αυτό δεν είναι κάτι που κυκλοφορεί σε οδηγίες χρήσης είναι κάτι που αποκτάς σιγουριά εσύ με τον καιρό. Πχ. την πρώτη φορά που βγήκα σε μεγάλο δρόμο (την παραλιακή που λέγαμε :P) ή την πρώτη φορά που πέρασα από Β.Σοφίας κ Ομόνοια είχα πιάσει απο... κμ μακρυά τη λωρίδα που ήθελα για να μην χρειαστεί επουδενί να αλλάξω :P. Πλέον αυτό δεν μου είναι... επικίνδυνες αποστολές :P... Αλλά όλα είναι θέμα εξάσκησης.

Να πω επίσης ότι γιατί το βλέπεις τόσο αρνητικό να πας σε ένα δάσκαλο; Μια φίλη μου είχε αντίστοιχο "πρόβλημα" (είχε να πιάσει τιμόνι από όταν πήρε δίπλωμα στα 18 της) και δεν κατάφερε να ...σύρει τον πατέρα της να της κάνει training όταν πια πήρε απόφαση να πάρει αυτοκίνητο (στα 25 της) κατέφυγε σε αυτή τη λύση. Πήγε σε ένα δάσκαλο κοντά στο σπίτι της και κανόνισε 6-7 μαθήματα για να αποκτήσει λίγο confidence και να βγει στο δρόμο μόνη της. Δεν είναι τόσο κακό νομίζω... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Κι εγώ τόσες φοβίες έχω (μη σου πω και περισσότερες:P) Πάνω κάτω τα ίδια σκέφτομαι και φοβάμαι κι εγώ και επίσης φοβάμαι τα στενά (τις στροφές στα στενά συγκεκριμένα) :redface: Δεν έχω πρόβλημα να πάω σε δάσκαλο, κανένα κιόλας αλλά πρέπει να το κανονίσουν οι γονείς μου. Μου είπαν να πάω σε έναν γνωστό τους και πρέπει να τον πάρουνε τηλέφωνο να το κανονίσουνε. Άσε που είναι και το κεφάλαιο οι γονείς και δεν μπορώ να το κάνω μόνη μου :P Μου είπανε ότι περιμένανε να τελειώσει η εξεταστική μου. Τώρα που τελείωσε να δω τι θα γίνει...

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!!! Η αλήθεια είναι ότι όλα όσα μου είπες τα σκέφτομαι κι εγώ (γέλιο θα έχει όταν θα θέλω να αλλάξω λωρίδα :D) αλλά ας ελπίσω ότι θα τα μάθω αυτά τώρα που θα κάνω μαθήματα για να εγκλιματιστώ και μετά θα λύσω το κυκλοφορικό πρόβλημα της Αθήνας. Θα φοβούνται να πάρουν αυτοκίνητο και θα αδειάσουν δρόμοι :lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top