Να μείνεις ή να φύγεις από την Ελλάδα;

Να μείνεις η να φύγεις από την Ελλάδα;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 12)
  • Συμφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 10 83.3%
  • Διαφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 1 8.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 8.3%

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Ναι γιατι να μην θέλω.

Ο γνωστος μου και φιλος βασικά πολλά χρονια φιλος καταρχην ειχε παππου απο την Αμερικη ΑΛΛΑ ο παπους του δεν έμενε στην πολιτεια που πηγε αυτος για δουλεια και εκει οι πολιτειες μπορει να φαινονται στο χαρτη διπλα διπλα αλλα με το αεροπλανο θέλουν 6-7 ωρες ειναι σαν να πηγαινεις σε άλλη χώρα.

Αρχικα πηγε στην Ισπανια (δεν ξερω πως βρηκε την δουλεια) αυτος μου ειπε μεσω συνεντευξης απο το skype στην Κομισιον έπιασε αρχικά και μετά βρηκε μια άκρη στην Αμερική. Αρχικα ηταν στην Ισπανια για 1 χρονο. Φιλε με το που πηγε Ισπανια ομως 1200 ευρω το μηνα μισθος. Δεν μιλαμε για μαλακιες τωρα εδω δουλεψε για 700 ευρώ ή για 1200 αλλα θα δουλευεις απο το πρωί ως το βραδυ ποιο το νοημα τοτε.

Κατάλαβα. Το χω ξαναδεί το σενάριο αυτό μετακίνηση στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού από ήδη υπάρχουσα εργασία στην Ευρώπη.

Να σαι καλά αδερφέ για τις πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,986 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος για αυτό; :/
Ήμουν πρόσφατα στην Αυστρία και δεν είδα τρομερές διάφορες σε σχέση με τα δικά μας σουπερμαρκετ.




Συμφωνώ απόλυτα.
Δεν είναι εύκολη υπόθεση.
Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος εκεί έξω.
Εδώ είναι στην Ελλάδα, για μια θέση να πας σε συνέντευξη συναντάς άλλους 100 για την ίδια θέση.
Στην Αμερική είναι πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα. Αν δεν έχεις γνωστό να βρεις μια άκρη καπως κάπου να ακουμπήσεις...
Υπάρχουν πολλοί Έλληνες που γύρισαν πίσω και το American dream μετατράπηκε σε φιάσκο.


Ναι είμαι σίγουρος πήγαινε σε Γερμανικό supermarket και θα δεις 20% κάτω οι τιμές από ότι εδώ.Και δεν μιλάω για Lidl,Aldi μιλάω για τα ακριβά supermarkets της Γερμανίας Rewe ,Edeka.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ναι είμαι σίγουρος πήγαινε σε Γερμανικό supermarket και θα δεις 20% κάτω οι τιμές από ότι εδώ.Και δεν μιλάω για Lidl,Aldi μιλάω για τα ακριβά supermarkets της Γερμανίας Rewe ,Edeka.


Α οκ. Εγώ στο SPAR είχα μπει. Έτσι από ´εριεργεια να δω τι παίζει στις τιμές και να συγκρίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος για αυτό; :/
Ήμουν πρόσφατα στην Αυστρία και δεν είδα τρομερές διάφορες σε σχέση με τα δικά μας σουπερμαρκετ.




Συμφωνώ απόλυτα.
Δεν είναι εύκολη υπόθεση.
Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος εκεί έξω.
Εδώ είναι στην Ελλάδα, για μια θέση να πας σε συνέντευξη συναντάς άλλους 100 για την ίδια θέση.
Στην Αμερική είναι πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα. Αν δεν έχεις γνωστό να βρεις μια άκρη καπως κάπου να ακουμπήσεις...
Υπάρχουν πολλοί Έλληνες που γύρισαν πίσω και το American dream μετατράπηκε σε φιάσκο.


Ενταξει δεν είναι ευκολη υπόθεση εδω υπάρχουν αλλοι 100, δεν είναι ευκολη στη Γερμανία υπάρχουν αλλοι 300, ε ας κατσουμε να τον κάνουμε πίπα λοιπόν και να ψοφήσουμε σε κανα πεζοδρόμιο παίρνοντας τα επιδόματα του Τσίπρα.

Δεν κατευθύνεται σε σένα αυτό το τοξικό συννεφάκι μου βέβαια, μη το πάρεις στραβά, αλλά εντάξει δε μας λένε οι "εξωείναιπαλούκια" πως στο διάολο ορθοπόδησαν τόσοι Έλληνες έξω που εδω φίλαγαν κατουρημένο μποξεράκι μανατζαραίων στο Κορωπί;

Τι πρέπει να κάνουμε λοιπόν κατά την γνώμη των εξωειναιπαλουκάκηδων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Ναι είμαι σίγουρος πήγαινε σε Γερμανικό supermarket και θα δεις 20% κάτω οι τιμές από ότι εδώ.Και δεν μιλάω για Lidl,Aldi μιλάω για τα ακριβά supermarkets της Γερμανίας Rewe ,Edeka.


Λοιπον για να κάνουμε μια συγκεκριμενη συζητηση!

Εγω σημερα πηγα σουπερ μαρκετ εδω στην ελλαδα ψωνισα εκτος των άλλων βασικά πραγματα οπως ειναι τυρι , αυγα , μακαρονια , πατατες , ντοματες και πορτοκαλια.

Το τυρι ηταν σε προσφορά το Μιλνερ στα 7 ευρω το κιλο.
Τα αυγα τα πηρα 1,40 την εξάδα.
Μακαρονια 1 πακετο 80 λεπτά
πατάτες 1 ευρω το κιλο (Αιγυπτου)
ντομάτες 1,5 ευρω το κιλο (Χανιων)
και πορτοκαλια 70 λεπτά

αυτα στην Γερμανια ποσο θα κοστιζαν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ενταξει δεν είναι ευκολη υπόθεση εδω υπάρχουν αλλοι 100, δεν είναι ευκολη στη Γερμανία υπάρχουν αλλοι 300, ε ας κατσουμε να τον κάνουμε πίπα λοιπόν και να ψοφήσουμε σε κανα πεζοδρόμιο παίρνοντας τα επιδόματα του Τσίπρα.

Δεν κατευθύνεται σε σένα αυτό το τοξικό συννεφάκι μου βέβαια, μη το πάρεις στραβά, αλλά εντάξει δε μας λένε οι "εξωείναιπαλούκια" πως στο διάολο ορθοπόδησαν τόσοι Έλληνες έξω που εδω φίλαγαν κατουρημένο μποξεράκι μανατζαραίων στο Κορωπί;

Τι πρέπει να κάνουμε λοιπόν κατά την γνώμη των εξωειναιπαλουκάκηδων;


Μην ανησυχείς δεν παρεξηγώ καταρχήν.

Και φυσικά τα ξέρω τα στραβά της χώρα μου. Στην Ελλάδα μένω δεν είναι εξωγήινη.

Εγώ αυτό που θελω να πω είναι ότι έχουμε πολλά στραβά και πολλά λάθη.

Τι να κάνουμε; Να σηκωθούμε να φύγουμε όλοι 10 εκατομμύρια λαός;

Έχω πολλούς γνωστούς που γύρισαν πίσω. Δεν ευδοκιμεί για όλους το έξω. Χρειάζεται προϋποθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Μην ανησυχείς δεν παρεξηγώ καταρχήν.

Και φυσικά τα ξέρω τα στραβά της χώρα μου. Στην Ελλάδα μένω δεν είναι εξωγήινη.

Εγώ αυτό που θελω να πω είναι ότι έχουμε πολλά στραβά και πολλά λάθη.

Τι να κάνουμε; Να σηκωθούμε να φύγουμε όλοι 10 εκατομμύρια λαός;

Έχω πολλούς γνωστούς που γύρισαν πίσω. Δεν ευδοκιμεί για όλους το έξω. Χρειάζεται προϋποθέσεις.


Και έχεις δίκιο σε αυτά που είπες, δεν αντιλέγω καθόλου. Πιθανόν τα παραδείγματα που έχεις εσυ στο μυαλό σου να είναι τέτοια που να επιβεβαιώνουν αυτή την πλευρά του επιχειρήματος "εξωτερικό", εγω αντίθετα έχω άλλα. Μπορεί να μην είχαν τις ιδιες προϋποθέσεις οι γνωστοί μου με τους δικούς σου και το ανάποδο. Και είναι λογικό.

Δεν είναι σωστό όμως όσοι ΕΧΟΥΝ τις προϋποθέσεις να φύγουν; Καλή η αγάπη για την πατρίδα αν και στραβή πατρίδα. Αλλά μην κάτσουμε και να μας σκοτώσει αγάπη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ που βρίσκομαι σε εξωτερικό προσωρινά θα προτιμούσα να δουλεύω Ελλάδα αν τα λεφτά ήταν maximum μέχρι διπλάσια. Δηλαδή αν για μια δουλεια Ελλάδα παίρνω 1000 καθαρά και στο εξωτερικό έπαιρνα 2000 καθαρά, θα προτιμούσα να μένω Ελλάδα. Ωστόσο η εμπειρια μου μέχρι τώρα στο εξωτερικό μου δείχνει ότι οι μισθοί που παίζουν είναι πολύ μεγαλύτεροι, τουλάχιστον στον τομέα της πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Εγώ που βρίσκομαι σε εξωτερικό προσωρινά θα προτιμούσα να δουλεύω Ελλάδα αν τα λεφτά ήταν maximum μέχρι διπλάσια. Δηλαδή αν για μια δουλεια Ελλάδα παίρνω 1000 καθαρά και στο εξωτερικό έπαιρνα 2000 καθαρά, θα προτιμούσα να μένω Ελλάδα. Ωστόσο η εμπειρια μου μέχρι τώρα στο εξωτερικό μου δείχνει ότι οι μισθοί που παίζουν είναι πολύ μεγαλύτεροι, τουλάχιστον στον τομέα της πληροφορικής.


Περισσοτερα λεφτά => Περισσοτερα πραγματα και δυνατοτητες που μπορεις να κάνεις => Καλυτερη ποιοτητα ζωης.

Σκεψου παιρνεις μια μέρα ρεπο απο τη δουλειά παιρνεις το αμάξι και πάς οπου γουστάρεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ο κατώτατος μισθός στην Γερμανία για 8αρο είναι 1.400€ στην Ελλάδα 580€.Ατομο γνωστό μας ανειδίκευτο πήγε Γερμανία ως βοηθός Κομμωτή και είχε μισθό 1.490€ καθαρά.Εδω ποσό θα έπαιρνε για την ίδια θέση;300 άντε το πολύ 400.Επισης να πούνε κάποιες άλλες διάφορες.Στο εξωτερικό οι υπερωρίες πληρώνονται ενώ εδώ όχι.Επισης στο εξωτερικό υπάρχει αξιοκρατία και αν είσαι καλός στην δουλειά σου ανεβαίνεις κλίμακα εδώ αν δεν έχεις μέσο δεν κανείς τίποτα.
Ο μισθός που παρουσιάζεις είναι κάτι πολύ σχετικό και αν φτάνει ή όχι εξαρτάται από το που μένεις. Πολύ πιθανό αυτός ο μισθός σε μια μικρή πόλη της Γερμανίας οριακά να φτάνει ενώ σε μεγάλη πόλη ούτε για ζήτω. Υπάρχουν πολλές παράμετροι δηλαδή σε ποιο μέρος πας, αν ξέρεις καλά τη γλώσσα, να έχεις κάποιο πτυχίο ή μια άκρη. Το άπειρο με βάρκα την ελπίδα (ειδικά αν δεν μιλάς τη γλώσσα) είναι πολύ σκούρο. Σίγουρα δεν είναι όλα ρόδινα. Και τα λέω αυτά έχοντας τους μισούς μου συγγενείς στη Γερμανία αλλά και γνωστούς που έφυγαν αργότερα. Δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Και έχεις δίκιο σε αυτά που είπες, δεν αντιλέγω καθόλου. Πιθανόν τα παραδείγματα που έχεις εσυ στο μυαλό σου να είναι τέτοια που να επιβεβαιώνουν αυτή την πλευρά του επιχειρήματος "εξωτερικό", εγω αντίθετα έχω άλλα. Μπορεί να μην είχαν τις ιδιες προϋποθέσεις οι γνωστοί μου με τους δικούς σου και το ανάποδο. Και είναι λογικό.

Δεν είναι σωστό όμως όσοι ΕΧΟΥΝ τις προϋποθέσεις να φύγουν; Καλή η αγάπη για την πατρίδα αν και στραβή πατρίδα. Αλλά μην κάτσουμε και να μας σκοτώσει αγάπη μου.


Το πρόβλημα εντοπίζεται στο γεγονός ότι οι περισσότεροι θεωρούμε ότι έχουμε τις προϋποθέσεις.
Βλέπεις ένα επο τα πολλά στραβά μας είναι και η έλλειψη αυτογνωσίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,986 μηνύματα.
Ο μισθός που παρουσιάζεις είναι κάτι πολύ σχετικό και αν φτάνει ή όχι εξαρτάται από το που μένεις. Πολύ πιθανό αυτός ο μισθός σε μια μικρή πόλη της Γερμανίας οριακά να φτάνει ενώ σε μεγάλη πόλη ούτε για ζήτω. Υπάρχουν πολλές παράμετροι δηλαδή σε ποιο μέρος πας, αν ξέρεις καλά τη γλώσσα, να έχεις κάποιο πτυχίο ή μια άκρη. Το άπειρο με βάρκα την ελπίδα (ειδικά αν δεν μιλάς τη γλώσσα) είναι πολύ σκούρο. Σίγουρα δεν είναι όλα ρόδινα. Και τα λέω αυτά έχοντας τους μισούς μου συγγενείς στη Γερμανία αλλά και γνωστούς που έφυγαν αργότερα. Δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου.


Πουθενά δεν είναι ουτοπία όμως θα σου πω γιατί το εξωτερικό είναι καλύτερο.
Υψηλότεροι μισθοί
Υπάρχουν θέσεις εργασίας
Εργασιακή εξέλιξη
Αξιοκρατία στην εργασία και όχι τεμεπελια δημοσίου τύπου Ελλάδα
Κοινωνικό κράτος


Αυτά με κάνουν να λέω ότι 1000 φορές εξωτερικό παρά Ελλάδα.Δεν με ενδιαφέρει αν η Ελλάδα ανακαμψει σε 15 χρόνια τότε θα είμαι 34.Με ενδιαφέρει το τώρα,θα μπορώ σε 2-3 χρόνια που θα βγω στην αγορά εργασίας να μπορώ να ζήσω και να κάνω αυτά που θέλω πχ να έχω δικό μου αμάξι;Όχι άρα δεν με ενδιαφέρει όταν ο μέσος μισθός ενός υπαλλήλου τράπεζας στην Γερμανία είναι 45.000€ (3.500€ το μήνα) και εδώ είναι 17.500€ (1.450€ το μήνα) γιατί να κάτσω εδώ;Για να έχω εργοδότες τύπου my market και να μου λέει να είσαι ευχαριστημένος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πουθενά δεν είναι ουτοπία όμως θα σου πω γιατί το εξωτερικό είναι καλύτερο.
Υψηλότεροι μισθοί
Υπάρχουν θέσεις εργασίας
Εργασιακή εξέλιξη
Αξιοκρατία στην εργασία και όχι τεμεπελια δημοσίου τύπου Ελλάδα
Κοινωνικό κράτος


Αυτά με κάνουν να λέω ότι 1000 φορές εξωτερικό παρά Ελλάδα.Δεν με ενδιαφέρει αν η Ελλάδα ανακαμψει σε 15 χρόνια τότε θα είμαι 34.Με ενδιαφέρει το τώρα,θα μπορώ σε 2-3 χρόνια που θα βγω στην αγορά εργασίας να μπορώ να ζήσω και να κάνω αυτά που θέλω πχ να έχω δικό μου αμάξι;Όχι άρα δεν με ενδιαφέρει όταν ο μέσος μισθός ενός υπαλλήλου τράπεζας στην Γερμανία είναι 45.000€ (3.500€ το μήνα) και εδώ είναι 17.500€ (1.450€ το μήνα) γιατί να κάτσω εδώ;Για να έχω εργοδότες τύπου my market και να μου λέει να είσαι ευχαριστημένος;

Αν 1450 το μήνα δε σου φτάνουν για να ζήσεις άνετα στην Ελλάδα τότε έχεις κάποιο εγκεφαλικό πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Το πρόβλημα εντοπίζεται στο γεγονός ότι οι περισσότεροι θεωρούμε ότι έχουμε τις προϋποθέσεις.
Βλέπεις ένα επο τα πολλά στραβά μας είναι και η έλλειψη αυτογνωσίας.


Και σε αυτό έχεις δίκιο εν γένει, αν και εγω είμαι στο αντίθετο άκρο μη σου πω. Εχω Β2 στα Γερμανικά και κωλώνω να στείλω Γερμανία αν δεν είναι αγγλικη δουλειά.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Και σε αυτό έχεις δίκιο εν γένει, αν και εγω είμαι στο αντίθετο άκρο μη σου πω. Εχω Β2 στα Γερμανικά και κωλώνω να στείλω Γερμανία αν δεν είναι αγγλικη δουλειά.:redface:


Όντως υπάρχουν εργασίες που ζητούν αγγλικά άσχετα αν δεν είναι η πρώτη γλώσσα της χώρας;
Εξαιρούνται οι ναυτιλιακές.
Μια φίλη μου που πήγε στη Σουηδία (με Καλο πρώτο πτυχίο και μεταπτυχιακό) σε 3 μήνες επέστρεψε πίσω λόγω πτι ήξερε άριστα αγγλικά αλλά γρι Σουηδικά :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Πουθενά δεν είναι ουτοπία όμως θα σου πω γιατί το εξωτερικό είναι καλύτερο.
Υψηλότεροι μισθοί
Υπάρχουν θέσεις εργασίας
Εργασιακή εξέλιξη
Αξιοκρατία στην εργασία και όχι τεμεπελια δημοσίου τύπου Ελλάδα
Κοινωνικό κράτος


Αυτά με κάνουν να λέω ότι 1000 φορές εξωτερικό παρά Ελλάδα.Δεν με ενδιαφέρει αν η Ελλάδα ανακαμψει σε 15 χρόνια τότε θα είμαι 34.Με ενδιαφέρει το τώρα,θα μπορώ σε 2-3 χρόνια που θα βγω στην αγορά εργασίας να μπορώ να ζήσω και να κάνω αυτά που θέλω πχ να έχω δικό μου αμάξι;Όχι άρα δεν με ενδιαφέρει όταν ο μέσος μισθός ενός υπαλλήλου τράπεζας στην Γερμανία είναι 45.000€ (3.500€ το μήνα) και εδώ είναι 17.500€ (1.450€ το μήνα) γιατί να κάτσω εδώ;Για να έχω εργοδότες τύπου my market και να μου λέει να είσαι ευχαριστημένος;


1450; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ!!!

Που πήγα σε γνωστή μεγάλη εταιρία στην Ελλάδα (ονόματα δε λεω για ευνόητους λόγους) και μου κάνει η προισταμένη, γιατί δε δουλεύετε 3 μήνες δωρεαν μπας και πιάσετε δουλειά;

Με 1450 entry level μισθό, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ κάθεσαι Ελλάδα. Άλλοι έχουν κατέβει από Ολλανδία Αθήνα για λιγότερα.

Για μίλα λίγο με όρους αγοράς και μην αιθεροβατείς.


Όντως υπάρχουν εργασίες που ζητούν αγγλικά άσχετα αν δεν είναι η πρώτη γλώσσα της χώρας;
Εξαιρούνται οι ναυτιλιακές.
Μια φίλη μου που πήγε στη Σουηδία (με Καλο πρώτο πτυχίο και μεταπτυχιακό) σε 3 μήνες επέστρεψε πίσω λόγω πτι ήξερε άριστα αγγλικά αλλά γρι Σουηδικά :/

Ελάχιστες στη Γερμανία, κυρίως οι Startup στο Βερολίνο. Fliessendes Deutsch und gut Englischkentnisse. Δηλαδή δευτεράντζα τα Αγγλικά στο 90% των αγγελιών (και καλά κάνουν κατά τη γνώμη μου, οι Γερμανοί είναι άριστοι σε πολλά, και σέβονται κάργα και τους ανάπηρους).

Σουηδία είχα κάνει αιτήσεις Στοκχόλμη, αν δεν ξερεις μια απο τις 3 συγγενείς σκανδιναβικές γλώσσες δεν έχεις πολύ τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,986 μηνύματα.
Λοιπον για να κάνουμε μια συγκεκριμενη συζητηση!

Εγω σημερα πηγα σουπερ μαρκετ εδω στην ελλαδα ψωνισα εκτος των άλλων βασικά πραγματα οπως ειναι τυρι , αυγα , μακαρονια , πατατες , ντοματες και πορτοκαλια.

Το τυρι ηταν σε προσφορά το Μιλνερ στα 7 ευρω το κιλο.
Τα αυγα τα πηρα 1,40 την εξάδα.
Μακαρονια 1 πακετο 80 λεπτά
πατάτες 1 ευρω το κιλο (Αιγυπτου)
ντομάτες 1,5 ευρω το κιλο (Χανιων)
και πορτοκαλια 70 λεπτά

αυτα στην Γερμανια ποσο θα κοστιζαν ;


Λοιπόν ωραία η ερώτηση θα σου γράψω τιμές από αυτά που θυμάμαι.Να πω ότι γράφω τιμές από τα Rewe.
Γάλα 1 λίτρο:0.70€ (Εδώ κάνει 1.20)
Αυγά 1.80€ η 12αδα
Ρύζι uncle Ben 1kg:1.50€
Μπουκάλι νερό 1.5 λίτρο:0.30€
Τυρί το κιλό:5-7€ (χωρίς προσφορά)
Μήλα 1.80€ το κιλό.
Πατατες 0.80-0.90€ το κιλό
Πορτοκάλια 1.90€ το κιλό
Barilla μακαρόνια:1€ (1.20 εδώ)

Να πω ότι κατά καιρούς στην Γερμανία βάζουν προσφορές.Ειχα πετύχει πέρσι τα Barilla από 1€ 0.60€ τα 2!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πουθενά δεν είναι ουτοπία όμως θα σου πω γιατί το εξωτερικό είναι καλύτερο.
Υψηλότεροι μισθοί
Υπάρχουν θέσεις εργασίας
Εργασιακή εξέλιξη
Αξιοκρατία στην εργασία και όχι τεμεπελια δημοσίου τύπου Ελλάδα
Κοινωνικό κράτος


Αυτά με κάνουν να λέω ότι 1000 φορές εξωτερικό παρά Ελλάδα.Δεν με ενδιαφέρει αν η Ελλάδα ανακαμψει σε 15 χρόνια τότε θα είμαι 34.Με ενδιαφέρει το τώρα,θα μπορώ σε 2-3 χρόνια που θα βγω στην αγορά εργασίας να μπορώ να ζήσω και να κάνω αυτά που θέλω πχ να έχω δικό μου αμάξι;Όχι άρα δεν με ενδιαφέρει όταν ο μέσος μισθός ενός υπαλλήλου τράπεζας στην Γερμανία είναι 45.000€ (3.500€ το μήνα) και εδώ είναι 17.500€ (1.450€ το μήνα) γιατί να κάτσω εδώ;Για να έχω εργοδότες τύπου my market και να μου λέει να είσαι ευχαριστημένος;
Δεν είπα ότι εδώ είναι όλα τέλεια. Η άποψη μου είναι ότι οι συνθήκες κάτω από τις οποίες πας σε μία χώρα παίζουν τεράστιο ρόλο για το αν θα καταφέρεις να τα βγάλεις πέρα: χώρα, γλώσσα, πτυχίο, άκρες. Πολύ βασικά πράματα. Εσύ το πας με τη μία "βρήκα το ντριμ τζομπ με το που πάτησα Γερμανία". Δεν είναι καθόλου έτσι. Ακόμα και αυτοί που γεννήθηκαν εκεί έχουν τα θέματα τους με τη δουλειά (η ξαδέρφη μου που παίρνει το βασικό κάνει και δεύτερη παρτ τάιμ δουλειά για να έχει μια άνεση). Εν τέλει καθόμαστε και συζητάμε για ένα "αν". Οπότε αν με το καλό πάρεις πτυχίο και το θες τόσο πολύ μπορείς να πας να δεις πως είναι. Μπορεί να τα καταφέρεις εν τέλει. Άλλος μπορεί να τα βγάζει καλά εδώ. Δεν είναι όλοι στα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,986 μηνύματα.
Αν 1450 το μήνα δε σου φτάνουν για να ζήσεις άνετα στην Ελλάδα τότε έχεις κάποιο εγκεφαλικό πρόβλημα.


Καλά εσυ μπορείς να ζήσεις και με 600€ πρόβλημα σου.Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες φίλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Να πω ότι κατά καιρούς στην Γερμανία βάζουν προσφορές.Ειχα πετύχει πέρσι τα Barilla από 1€ 0.60€ τα 2!


Να ένας βασικός λόγος για να μεταναυστευσει κάποιος.
Μακαρόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος :alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top