Άρχοντας των δαχτυλιδιών vs Avatar

Άρχοντας vs Αβαταρ

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 66)
  • Άρχοντας

    Ψήφοι: 45 68.2%
  • Avatar

    Ψήφοι: 9 13.6%
  • Το ίδιο μου κανουν ή δεν με ενδιαφέρουν

    Ψήφοι: 12 18.2%

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τις φρυκτωρίες... Εκεί που άναβαν οι φωτιές από την Gondor μέχρι το Rohan, που τις άναψε ο Pippin και μέσω αυτών ζητούσαν την βοήθεια του Rohan για την μάχη στα Pelinor Fields
α,ναι,,τωρα θυμαμαι..
ωραια σκηνη..

και αληθινη,,τετοιες υπηρχαν και στην αρχαια ελλαδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ενα ακομα πλην για μενα που βλεπω τωρα που βλεπω τον αρχοντα 3..το καλυτερο για μενα απο τα 3..

ειναι οτι οι νοτιοι ,αραβες ,σκουροι ανατολιτες κλπ ειναι οι κακοι που συμμαχουν μ το διαβολο σαουρον..
ενω οι καλοι ειναι οι δυτικοι και βορειοι..

και σε αναλογα rpg το ιδιο ηταν..οι αραβες ,ανθρωποι της ερημου κλπ,ειναι κακοι λατρευουν το διαβολο ,θανατο κλπ..

καθαρος ρατσισμος προκαταληψη των βορειοευρωπαιων..

ολος ο αρχοντας στηριζεται στην Σκανδιναβικη μυθολογια..

προτιμω την ελληνικη μυθολογια,,πολυ πιο πλουσια και διδακτικη..μονο που δεν εχουμε τα λεφτα και τη δυναμη οπως οι βορειοευρωπαιοι να την προβαλουμε. ,με ταινιες παιχνιδια κλπ..

και δυστυχως και τα ελληνοπουλα και αλλου εχουν ποτιστει μτ ην βορεια μυθολογια ξεχνοντας συχνα τη δικια μας,,που ειναι ουσιαστικα αρχαιοτερη..

ή ακομα παραπανω,,η ανατολικη μυθολογια,,αιγυπτιων,βαβυλωνιων κλπ..

απλα οποιος εχει τα λεφτα και τη δυναμη επιρροη -αγγλοι βορειοευρωπαιοι- προβαλλουν και προωθουν την μυθολογια τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αυτό που λες ισχύει... Γενικώς εκεί βρίσκονται οι επιρροές του Άρχοντα...

Αλλά μην ξεχνάς ότι αυτά τα στερεότυπα ήταν κοινώς αποδεκτά την εποχή που γράφτηκαν τα βιβλία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μολις (ξανα)ειδα το φιναλε του αρχοντα...

συγκλονιστικο..

απο το σημειο που ο Σαμ παιρνει τον Φροντο καβαλα ειδικα και περα..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Προτιμω τον Αρχοντα των δαχτυλιδιων,παρολο που δεν τρελαινομαι κιολας.... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Didonia

Νεοφερμένος

Η Υπερτατη Ελληνιδα Θεα(ΕΓΩ ΕΣΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Εγω υποστηρίζω σθεναρά Άρχοντα των Δαχτυλιδιών ... και να σας πω την αληθεια... ενιωσα απογοητευμενη οταν ειδα το Αβαταρ..Τόσος σάλος και τελικά δε με ικανοποίησε αυτοό που είδα! αποψεις και γουστα ειναι αυτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Ο Αρχοντας των δαχτυλιδιών είναι κλάσεις ανώτερο. Μην τρελαθούμε! :D
Μας βάλανε λίγα pixels για 2 ωρες και κάνανε ταινία και την συγκρίνουμε με τον Αρχοντα?Are you kidding me?:worry:
Πράγματι, είναι σε διαφορετικές "κατηγορίες" οι ταινίες.
Σε 2 μόλις ώρες ο Κάμερον πέρασε στο κοινό....semiotics πολύ πιο έντονα και στοχεύοντας εκεί που πρέπει χωρίς να.... χρειάζεται να περπατάς πίσω από τον Φρόντο 30 ώρες για να ανακαλύψεις την αληθινή έννοια της φιλίας π.χ. Άλλωστε έχεις ξεχάσει προς το τέλος από που ξεκίνησες και που πας! Καλό δε λέω αλλά ο τίτλος λάθος.... η "οδύσσεια του δαχτυλιδιού" έπρεπε να λέγεται :lol:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Το ίδιο μου κάνουν και οτι βλέποντας either χωρίς να ξενερώνεις είναι μεγάλη υπόθεση για εμένα .
Το Avatar είχε σημαντικά μηνύματα πάντως γιατί κατά έναν τρόπο βλέπει στο μέλλον ενώ τονίζει και σημαντικά προβλήματα που έχουμε εδώ και τώρα(έλλειψη σεβασμού στο περιβάλλον) . Δεν νομίζω οτι σαν ταινία είχε να δείξει μόνο εφέ επομένως . Το Lotr στην σκέψη μου είναι το backbone για έναν ποιοτικό κινηματογραφικό κόσμο . Επομένως εαν έπρεπε να διαλέξω αναγκαστικά μεταξύ των δύο θα στήριζα το Lotr δίχως να σημαίνει οτι το Avatar δεν άξιζε .
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.

ξανανοιξε το θεμα και συγχυστηκα
ΛΟΤΡ ρε ιεροσυλοι που τολμησατε να μπειτε και στη διαδικασια να το συγκρινεται
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Lord of the rings δαγκωτό. :inlove:

Τα Χόμπιτ δεν μου άρεσαν τόσο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Δεν συγκρίνονται.

Φυσικά Lord of the rings.
 

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Lord of the rings δαγκωτό. :inlove:

Τα Χόμπιτ δεν μου άρεσαν τόσο.
Σιγά μωρε, σα τη βίβλο όχι των χριστιανών αλλά των τεράτων θα το χαρακτήριζα, που την ξεκινάς πρωτοετής και την τελειώνεις στο πτυχίο :yawn:
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Σιγά μωρε, σα τη βίβλο όχι των χριστιανών αλλά των τεράτων θα το χαρακτήριζα, π8ου την ξεκινάς πρωτοετής και την τελειώνεις στο πτυχίο :yawn:
Μπορει κ αργοτερα
Βαλε μεσα και Χομπιτ, Σιλμαριλλιον, Μπερεν κ Λουθιεν, Τα παιδια του Χουριν, Η πτωση της Γκοντολιν....
 

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Μπορει κ αργοτερα
Βαλε μεσα και Χομπιτ, Σιλμαριλλιον, Μπερεν κ Λουθιεν, Τα παιδια του Χουριν, Η πτωση της Γκοντολιν....
Σώσε με, δως μου να πιω το δηλητήριο :stunned:

Υγ θυμήθηκα τον άρχοντα Στέλιο ;)

Μετά από 10 ολόκληρα χρόνια, το avatar έπεσε στη 2η θέση με μια διαφορά της πλάκας....
Μη ψάχνετε το ...δαχτυλίδι το όμορφο στολίδι, κάπου στα τάρταρα ήταν πάντα και ο καημός των φαν του θα είναι μεγάλος αν το δουν να το φοράει άλλος :console:
https://www.boxofficemojo.com/alltime/world/

Υγ περαστικά σας, ειδήμονες :yawn:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Πέθανε ο ηθοποιός Ίαν Χολμ. Υποδύθηκε τον Μπίλμπο Μπάγκινς στις τριλογίες του «Άρχοντα των Δαχτυλιδιών» και του «Χόμπιτ» ...
Σε ηλικία 88 ετών.
 

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Αν το σκεφτείς, δεν υπάρχει σύγκριση. Δε γίνεται να μη σε συνεπάρει το εύρος της φαντασίας του Tolkien. Σίγουρα με επιρροές από την αγγλική κουλτούρα (Hobbit), την ελληνική μυθολογία, τη μυθολογία των Vikings, το Χριστιανισμό (καθότι βαθιά θρησκευόμενος). Παρόλα αυτά, το βάθος της γενεαλογίας των χαρακτήρων, το ότι έπλασε μια ιστορία σχεδόν για τον καθένα (και μιλάω από την Πρώτη Εποχή), το ότι δημιούργησε γλώσσες.

Έχω πάρει εδώ και καιρό "Τα παιδια του Χουριν" και δεν το έχω διαβάσει. Ο Κούλης θα με κάνει να το ξεσκονήσω.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Lord of the rings αν και τα 2 μου φαινονται γενικα overrated
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ο άρχοντας των δαχτυλιδιών είναι η καλύτερη σειρά ταινιών που βγήκε ποτέ. Και από τις λίγες φορές που η ταινία ξεπερνάει τα βιβλία.
Οι επίδρασης του στην ποπ κουλτούρα τεράστιες και αντιχουν έως σήμερα.

Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης με την ρηχή χαζομάρα του Κάμερον.

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top