Ανατροφή παιδιών και ομοφυλοφιλία. Σχετίζονται;

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Υπάρχουν άτομα που τα γονίδια τους προικισαν με ανατομικά χαρακτηριτικά ή έστω ροπές πρός αυτά του άλλου φύλου. Ο τρόπος ομιλιας, κίνησης. Αυτά τα άτομα, μπορούμε να πουμε ότι είναι τα τυχερά. Ξέρουν τί είναι. Θα το ακολουθησουν και θα το απολαύσουν χωρίς αμφιβολίες και ψυχολογικά προβλήματα. Ενας/μια γκέυ όμως, που δεν έχουν τέτοια χαρακτηριστικά, πώς μπορουν να είναι σίγουροι;
Γιατι ; Το αν εισαι ή πρεπει να γινεις γκευ θα το κρινεις μονο απο καποια εξωτερικα χαρακτηριστικά οπως ομιλια και κινηση ; Πως εχεις σχηματισει αυτη την ιδεα; Οταν μιλαμε για ψυχοσυνθεση, παει να πει οτι μπορει ο αλλος να μην εχει το παραμικρο εξωτερικο χαρακτηριστικο gay και ομως να ειναι.

Προσωπικά με ενδιαφέρει η ευτυχία των παιδιων μου. Μου είναι εντελώς αδιάφορο αν θα χορεύουν πολυ ή λίγο, άν θα τραγουδάνε ή θα μιλάνε πολύ ή λίγο, αν θα κανουν ή όχι αθλητισμο αν θα ασχοληθούν με κάποια τέχνη. Αυτές όλες είναι επίσης ροπές της ψυχοσύνθεσης. Μπορούμε να πουμε οτι έχουν γενετικη προδιαθεση; Ίσως, για τους κορυφαιους σ'αυτες τις ασχολίες. Ομως για τον περισσότερο κόσμο ειναι απλά ροπές πρός τις οποίες ωθει ενα περιβάλλον μια μοδα, ή μια φιλοσοφία. Ο γεννημένος χορευτής θα γινει χορευτής ο κόσμος να χαλασει όμως παρα πολύς κόσμος χορεύει γιατί απλά στον κύκλο του αυτό συνηθίζεται και είναι αρεστό.
Αλλο το να εχεις ταλεντο για κατι, και άλλο το να εχεις γενετικό υποβαθρο με τη μορφη χαρακτηρα και ιδιοσυγκρασιας προς καποια ασχολια. Δε χωριζεται ο κοσμος σε α)ταλεντα και β)ερμαια αποκλειστικα του περιβαλλοντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν ρεύματα της εποχής που ωθούν τα παιδιά στην ομοφυλοφιλία. Απλά δεν αποτελεί τόσο ταμπου όσο πριν και οι ομοφυλόφιλοι μπορούν να εκφράζονται πλέον πιο ελεύθερα από πριν. Οπότε ίσως γι' αυτό να νιώθεις ότι τα σημερινά παιδιά κινδυνεύουν να ωθηθούν πιο εύκολα στην ομοφυλοφιλία.

Δηλαδή δεν διαφημίζεται παντοιοτρόπως η γκέυ κουλτούρα εδώ και 15 χρόνια; Οταν ο Πέτρος ο Κώστόπουλος έγραφε "Έχει πλάκα να είσαι αντρας" και το εμφανιζε με το γνωστό τρόπο του, να λέει δηλαδή κάτι επικοινωνόντας και αναδεικνύοντας το αντίθετο, δεν ήταν βιαιη επιρροή; Είναι το ίδιο σαν να έλεγε "Είναι ωραίο να είσαι άντρας" ή ας πούμε "Η γοητεία να είσαι άντρας" ;;

Δεν είναι. Ομως φυσικά δεν θα έβγαινε κανείς να πεί "το να είσαι άντρας είναι της πλάκας""έχει πλάκα που οι άντρες κάνουν τους άντρες" (ενώ βασικά όλοι φοβούνται μήπως είναι γκέυ) :) . Γατί τότε όλοι θα έβγαιναν και θα φώναζαν "μας πιεζουν να γινουμε γκέυ". Ομως πολλοί γκέυ θα πούν, σε οποιονδήποτε εκφράσει το παραμικρο επίχείρημα γιατί αυτός ή τα παιδιά του δεν θα ήθελε να είναι γκέυ ότι:

1) Είναι ομοφοβικός
2) Είναι κλισε
3) Είναι πουριτανος, ρατσιστής κλπ
4) Είναι σφικτόκ..ος, κρύος, χωρίς φαντασία και τέλος
5) Φοβάται πολύ μήπως ανακαλύψει ότι είναι κι αυτός γκέυ

Ολα αυτά δεν είναι πίεση και ψυχοδιανοητική βία, ούτε κινδυνεύουν να ωθήσουν τους νέους πρός την ομοφυλοφιλία;

Τελος το κερασάκι ότι δηλαδή αν ήσουν δημοκρατικός, ανοικτόμυαλός και προπαντώς έξυπνος και ειλικρινής με τον εαυτό σου, ε τότε θα.... γινόσουν κι εσύ γκέυ και θα ησύχαζες κι εσύ και εμείς. Ποιο παιδί θα αρνιόταν να θεωρειται δημοκρατικο, ανοικτόμυαλο και προπαντώς έξυπνο;

Πώς λοιπον αγαπητη Ινβαλιντ βλέπεις να μην υπάρχει τίποτα που να ωθεί; Οταν μάλιστα οι πιέσεις δια μέσου αρνητικής κριτικής αφ ενός και υποτιθέμενων κινήτρων αφ ετέρου δεν τελειώνουν εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Τα ιδια και τα ιδια, με τις ιδιες λεξεις και ας εχουμε πει αμετρητες φορες τ'αντιθετα.
Περι ομοφοβιας, κλισε κτλ.
Απορω αν πραγματικα διαβαζονται τα ποστ σε αυτο το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τα ιδια και τα ιδια, με τις ιδιες λεξεις και ας εχουμε πει αμετρητες φορες τ'αντιθετα. Περι ομοφοβιας, κλισε κτλ.

( Ποιοι "έχουμε" ; )

Το ποστ #2 του Φαντασμενου, που δεν σβήστηκε ενώ σβήστηκαν εκατο άλλα, καλώς στέκει εκεί, με όλες αυτές τις θετικές ψήφους μάλιστα, για να αποδεικνύει περίτρανα ότι δεν έχουνε πεί τα αντίθετα ίσα ίσα, αμέτρητες φορές (και με αμέτρητες ψήφους)
υποστηριξαν ακριβώς αυτά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.


Δηλαδή δεν διαφημίζεται παντοιοτρόπως η γκέυ κουλτούρα εδώ και 15 χρόνια; Οταν ο Πέτρος ο Κώστόπουλος έγραφε "Έχει πλάκα να είσαι αντρας" και το εμφανιζε με το γνωστό τρόπο του, να λέει δηλαδή κάτι επικοινωνόντας και αναδεικνύοντας το αντίθετο, δεν ήταν βιαιη επιρροή; Είναι το ίδιο σαν να έλεγε "Είναι ωραίο να είσαι άντρας" ή ας πούμε "Η γοητεία να είσαι άντρας" ;;

Δεν είναι. Ομως φυσικά δεν θα έβγαινε κανείς να πεί "το να είσαι άντρας είναι της πλάκας""έχει πλάκα που οι άντρες κάνουν τους άντρες" (ενώ βασικά όλοι φοβούνται μήπως είναι γκέυ) :) . Γατί τότε όλοι θα έβγαιναν και θα φώναζαν "μας πιεζουν να γινουμε γκέυ". Ομως πολλοί γκέυ θα πούν, σε οποιονδήποτε εκφράσει το παραμικρο επίχείρημα γιατί αυτός ή τα παιδιά του δεν θα ήθελε να είναι γκέυ ότι:

1) Είναι ομοφοβικός
2) Είναι κλισε
3) Είναι πουριτανος, ρατσιστής κλπ
4) Είναι σφικτόκ..ος, κρύος, χωρίς φαντασία και τέλος
5) Φοβάται πολύ μήπως ανακαλύψει ότι είναι κι αυτός γκέυ

Ολα αυτά δεν είναι πίεση και ψυχοδιανοητική βία, ούτε κινδυνεύουν να ωθήσουν τους νέους πρός την ομοφυλοφιλία;

Τελος το κερασάκι ότι δηλαδή αν ήσουν δημοκρατικός, ανοικτόμυαλός και προπαντώς έξυπνος και ειλικρινής με τον εαυτό σου, ε τότε θα.... γινόσουν κι εσύ γκέυ και θα ησύχαζες κι εσύ και εμείς. Ποιο παιδί θα αρνιόταν να θεωρειται δημοκρατικο, ανοικτόμυαλο και προπαντώς έξυπνο;

Πώς λοιπον αγαπητη Ινβαλιντ βλέπεις να μην υπάρχει τίποτα που να ωθεί; Οταν μάλιστα οι πιέσεις δια μέσου αρνητικής κριτικής αφ ενός και υποτιθέμενων κινήτρων αφ ετέρου δεν τελειώνουν εκεί.

Μα καλά!!!γιατί τόση αγωνιά?Γιατί έχεις εναντιωθεί με τέτοιο μένος κατά αυτών των ανθρώπων?Τελικά θέλεις να μεγαλώσεις τα παιδιά σου απλά ή με στόχους άριας φυλής?Κανείς άντρας δεν πόθησε έναν άλλον άντρα από πλύση εγκεφάλου.Ο πόθος δεν ορίζεται από τάσεις μόδας ούτε οδηγείτε από αυτές.Αρχίζω να πιστεύω ότι σε ενοχλεί αυτός ο τρόπος έρωτα απλά και μόνο επειδή υπάρχει για κάποιους δικούς σου λόγους που θα πρέπει να δεις σύντομα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μα καλά!!!γιατί τόση αγωνιά?Γιατί έχεις εναντιωθεί με τέτοιο μένος κατά αυτών των ανθρώπων?Τελικά θέλεις να μεγαλώσεις τα παιδιά σου απλά ή με στόχους άριας φυλής?Κανείς άντρας δεν πόθησε έναν άλλον άντρα από πλύση εγκεφάλου.Ο πόθος δεν ορίζεται από τάσεις μόδας ούτε οδηγείτε από αυτές.Αρχίζω να πιστεύω ότι σε ενοχλεί αυτός ο τρόπος έρωτα απλά και μόνο επειδή υπάρχει για κάποιους δικούς σου λόγους που θα πρέπει να δεις σύντομα.....

Πραγματικά δεν θα μπορούσα να ζητήσω καλύτερο παράδειγμα αυτού που μόλις ανέφερα και το οποίο ο φίλος μας νεγκατιβ έβαλε στο ποστ του (χωρίς ίσως να το διαβασει). Αρνείται λοιπόν πεισμάτικά να δεχτεί οτι απλά δεν το θέλω, δεν μ'αρέσει. Κολλάει αγωνίες έχθρες μένος κλπ και γράφει όσα γράφει. Και ρωτώ, αυτή η πολιτική είναι ή δεν είναι το ακόλουθο;

Ομως πολλοί γκέυ θα πούν, σε οποιονδήποτε εκφράσει το παραμικρο επίχείρημα γιατί αυτός ή τα παιδιά του δεν θα ήθελε να είναι γκέυ ότι:

1) Είναι ομοφοβικός
2) Είναι κλισε
3) Είναι πουριτανος, ρατσιστής κλπ
4) Είναι σφικτόκ..ος, κρύος, χωρίς φαντασία και τέλος
5) Φοβάται πολύ μήπως ανακαλύψει ότι είναι κι αυτός γκέυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
E οχι δεν ειναι το ιδιο...
Αυτος που φοβαται την ομοφυλοφιλια, που εναντιωνεται σε αυτην, με ο,τι αυτο συνεπαγεται....ειναι ομοφοβικος....Και οσο και να μην αρεσει σε καποιους, ο ομοφοβικος ειναι και ρατσιστης...Αν δε μας αρεσουν αυτοι οροι, ας φροντισουμε να το δουμε διαφορετικα...
Κανεις δεν ευχεται να γινουν τα παιδια του ομοφυλοφιλα για λογους που εχουν ειπωθει πολλακις σε αυτο το θεμα...
Καποιοι θεωρουν οτι ειναι στο χερι των γονεων να μη γινουν, καποιοι αλλοι, οπως και η αφεντομουτσουναρα μου, εχουν αντιθετη γνωμη.....
Απορω ειλικρινα για ποιο λογο συνεχιζεται ολη αυτη η συζητηση πλεον, αφου τα συμπερασματα εχουν ηδη βγει...τοσο για τους μεν, οσο και για τους δε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Πραγματικά δεν θα μπορούσα να ζητήσω καλύτερο παράδειγμα αυτού που μόλις ανέφερα και το οποίο ο φίλος μας νεγκατιβ κάνει μάλιστα ποστ. Αρνείται λοιπόν πεισμάτικά να δεχτεί οτι απλά δεν το θέλω, δεν μ'αρέσει. Κολλάει αγωνίες έχθρες μένος κλπ και γράφει όσα γράφει. Και ρωτώ, αυτή η πολιτική είναι ή δεν είναι το ακόλουθο;

Κύριε συνομιλητή Buggs είναι δικαίωμα σου να σου αρέσει ότι επιλέγεις εσύ.Αλλά δεν είναι δικαίωμα σου να επιβάλεις στους άλλους ακόμα και στο παιδιά σου την άποψη σου επί του θέματος.Χαρακτηρίζοντας το ως μη φυσιολογικό γιατί απλά δεν είσαι εσύ ο δημιουργός τούτου το κόσμου.Αναφέρθηκα στην αγωνία και στο μένος σου γιατί απλά δεν θέλεις να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει κάποιο μαγικό ραβδί που θα μεγαλώσει τα παιδιά σου όπως το θέλεις εσύ.Μπορεί τα παιδιά σου να θέλεις να τα δεις στρατιωτικούς ή γιατρούς...αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα γίνουν.
Επίσης δεν εννοείς να καταλάβεις ότι την σεξουαλική ταυτότητα του τέκνου σου δεν θα του την δώσεις ή αλλάξεις εσύ.Ούτε εσύ ούτε το gay σύστημα ούτε η ιερόδουλη κάποιου οίκου ανοχής.
Μπορείς όμως να αλλάξεις τον τρόπο σκέψης σου....
Εγώ προσωπικά εύχομαι όλα τα νέα παιδιά να είναι ευτυχισμένα με τους εαυτούς τους και να χαίρονται την ζωή που επιλέγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

confused

Νεοφερμένος

Η confused αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Όποιος γονιός θέλει να αποκλείσει την πιθανότητα να γίνει γκέι ο γιος του απλά φαντάζομαι του γεμίζει το μυαλό από μικρό με απόψεις του στιλ'είναι ανώμαλο αυτο κλπ κλπ΄.Του δείχνει ότι αν δεν συμπεριφέρεται ανάλογα με το φύλο του θα έχει ΄ποινές' και 'κυρώσεις'.

Το αποτέλεσμα φαντάζομαι θα είναι να γίνει σαν εσενα τον γονιό,με τις ίδιες ιδέες..Σε περίπτωση όμως που τελικα είναι γκέι φαντάζομαι ότι πάντα θα καταπιέζεται και θα είναι ένα δυστυχισμένο παιδί..

:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
[...]
Ολα αυτά δεν είναι πίεση και ψυχοδιανοητική βία, ούτε κινδυνεύουν να ωθήσουν τους νέους πρός την ομοφυλοφιλία;
Τώρα πως είναι δυνατόν να συνδέεται η όποια κουλτούρα και υποκουλτούρα με τον σεξουαλικό προσανατολισμό, είναι απορίας άξιον.
Επιπλέον, είναι πολύ λογικά ορθό αφού συνδέσουμε τον σεξουαλικό προσανατολισμό με ένα οποιοδήποτε σύνολο συνηθειών και γούστων, να τον κρίνουμε. :P


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εμαθα επιπλέον ότι η ζωή είναι γεμάτη πραγματικά μόνο όταν κάνεις οικογένεια και δικά σου παιδιά
Ναι, θα με στεναχωρήσει βαθιά αν το παιδί μου δε θα έχει αυτή τη δυνατότητα να γίνει γονιός

Ξέρω ότι θα βγω εκτός τώρα αλλά πραγματικά δεν άντεξα να μην πιαστώ απο τις δυο αυτές φράσεις.
Και χαίρομαι ιδιαίτερα που γράφτηκαν απο την Κουε γιατί είμαι απολύτως σίγουρη πως δεν θα παρεξηγήσει(-θεί) απο τα γραφομενά μου και θα καταλάβει τον σκοπό της ερώτησης χωρίς να το πάρει προσωπικά.

Ας ξεκινήσω απο την πρώτη φράση αντιλέγοντας πως για κάποιους ανθρώπους το παν δεν είναι τα παιδιά και είναι όντως συνειδητή η επιλογή τους να μην κάνουν, ξεκαθαρίζοντας παράλληλα πως εγώ δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία και θέλω αν μπορέσω κάποια στιγμή στην ζωή μου να κάνω οικογένεια.Δεν μπορώ όμως να αρνηθώ πως πέρα απο όσους συγκυριακά δεν έγιναν γονείς αρκετοί επέλεξαν να μη γίνουν.
Οπότε αυτό που απο την πλειοψηφία γίνεται αποδεκτό ως η προσωπική μας ολοκλήρωση υπάρχει και η μειοψηφία που δεν το ασπάζεται.

Και αν υποθετικά θεωρήσουμε πως το παιδί σου θα ανήκει σε αυτήν την μειοψηφία, όχι δεν θα μπορέσει συγκυριακά να αποκτήσει απογόνους αλλά ας πούμε αν αφοσιωθεί σε κάτι όπως πχ μια επιστήμη και θεωρήσει πως η ολοκλήρωση του θα επέλθει μέσα απο αυτήν και πραγματικά δεν θελήσει να τεκνοποιήσει τότε εσύ, εσύ τι?
Θα το πιέσεις άμεσα ή έμμεσα έχοντας ως γνώμονα την ευτυχία που εσύ βίωσες απο την γέννηση του?Θα καθορίσεις την ζωή του με βάση ένα δικό σου δεδομένο?
Μπορεί η παρακίνηση "κάνε οικογένεια είναι η αληθινή ευτυχία" να παρομοιαστεί με τις παρακινήσεις του τύπου "σπούδασε για να γίνεις ένας ολοκληρωμένος άνθρωπος"?
Ανήκει και αυτό στις νουθεσίες-πιέσεις των γονιών που γίνονται με βάση δικά τους προσωπικά κριτήρια?
Κι εδώ έρχομαι στην δεύτερη σου φράση, θα σε στεναχωρήσει βαθιά αν το παιδί σου βρει το νόημα της δικής του ζωής σε κάτι άλλο απο αυτό που βρήκες εσύ το νόημα της δικής σου?
Τα παραπάνω καμμία σχέση δεν έχουν με την ομοφυλοφυλία μιλώ για την περίπτωση στρέητ που δεν θέλει να κάνει παιδιά.


Υ.Γ.1 Ξέρεις πολύ καλά (Κουε) πως τα παραπάνω είναι εντελώς υποθετικά, σίγουρα ο Ωρίωνας θα σε κάνει μια ευτυχισμένη γιαγιά(με άσπρα μαλλιά:P)
Υ.Γ.2 Ξέρω πολύ καλά πως το ποστ είναι οφ τόπικ και δεν θα το έγραφα αν δεν πίστευα πως θα οδηγήσει σε γόνιμο σπλιτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
παρόλο που δεν διαφωνώ με το υπόλοιπο ποστ σου (το είχα αναφέρει αλλά αν πήρε το μάτι μου καλά έφυγε -λογικά κατά λάθος- εκτός το ποστ εκείνο) να με συμπαθά η χάρη σου [και του buggs κ όποιου άλλου τέσπα την ενστερνίζεται] αλλά είναι σαν να μου λες ότι τα... πάρα πολλά παιδιά που ΔΕΝ μεγαλώνουν μέσα στην οικογένεια με την αγάπη, τη συμπαράσταση, το ενδιαφέρον [και ναι είναι πολλά δυστυχώς!] ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο, έχουν αυξημένες πιθανότητες να γίνουν ομοφυλόφυλα.

ή λάθος κατάλαβες ή λάθος διατύπωσα
το ότι ΜΠΟΡΕΙ ΠΙΘΑΝΑ κάποια από αυτά τα παιδιά για εξωγενής παράγοντες να γίνουν ομοφυλόφιλα, καμία σχέση δεν έχει με όλα τα παιδιά που αναφέρεις.
Κάποια παιδιά θα γίνουν ομοφυλόφιλα, κάποια θα γίνουν κακοί άνθρωποι, κάποια θα γίνουν ετεροφυλόφιλα και θα βασανίζουν τον σύντροφο τους και θα τον κακοποιούν, κάποια θα γίνουν μαργαριτάρια

Υπάρχουν πιθανότητες να γίνουν πολλά και διάφορα οι νέοι άνθρωποι ανάλογα με τον χαρακτήρα τους, με τις συνθήκες που μεγαλώνουν καθώς και με την οικογένεια τους.

Το ότι δεν γίνονται όλοι, δεν συνάδει με το ότι δεν υπάρχουν εξωγενής παράγοντες που μπορεί να ωθήσουν ένα άτομο στην ομοφυλοφιλία.
Επιπλέον, ξέρω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό ομοφυλόφιλων γενιέται και δεν γίνεται.
Παρόλα αυτά, ΚΑΠΟΙΟΙ (λίγοι? ελάχιστοι? μηδαμινοί?) γίνονται.
Θεωρώ χρέος μου ως γονιός, να βρω αυτό το μηδαμινό και να το κάνω μηδενικό.
ΑΝ είναι το παιδί μου απ τη φύση του έχει καλώς, δεν θα το πετάξω ΦΥΣΙΚΑ
Και φυσικά θα το αγαπάω και θα το πονάω και θα θέλω πάντα το καλύτερο για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Κουε αν διαβασεις τα ποστ κανεις δεν ειπε "ζητω η ομοφυλοφιλια" και "γουσταρω να ειναι το παιδι μου gay" και παει λεγοντας.
Οποτε σε καμια φαση δεν ισχυει οτι αν καποιος δεν θελει το παιδι του να βγει gay ειναι και ομοφοβικος.
Η ολη συζητηση εγινε για τον "στησιμο στον τοιχο" μιας ομαδας ατομων που ανοικουν στον κοινονικο μας περιγυρο.


Μάριε εγώ προσωπικά στο πρώτο ποστ του θέματος δεν βρήκα κάτι που να υπονοεί όλα αυτά που λες. Αν εσύ το βλέπεις, θα ήθελα να μου το υποδείξεις.
Είδα μόνο ένα προβληματισμό και πολλές αρνητικές
Τώρα το τι κατάλαβα λάθος... ακόμα δεν το έχω καταλάβει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ας ξεκινήσω απο την πρώτη φράση αντιλέγοντας πως για κάποιους ανθρώπους το παν δεν είναι τα παιδιά και είναι όντως συνειδητή η επιλογή τους να μην κάνουν, ξεκαθαρίζοντας παράλληλα πως εγώ δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία και θέλω αν μπορέσω κάποια στιγμή στην ζωή μου να κάνω οικογένεια.Δεν μπορώ όμως να αρνηθώ πως πέρα απο όσους συγκυριακά δεν έγιναν γονείς αρκετοί επέλεξαν να μη γίνουν.
Οπότε αυτό που απο την πλειοψηφία γίνεται αποδεκτό ως η προσωπική μας ολοκλήρωση υπάρχει και η μειοψηφία που δεν το ασπάζεται.

Και αν υποθετικά θεωρήσουμε πως το παιδί σου θα ανήκει σε αυτήν την μειοψηφία, όχι δεν θα μπορέσει συγκυριακά να αποκτήσει απογόνους αλλά ας πούμε αν αφοσιωθεί σε κάτι όπως πχ μια επιστήμη και θεωρήσει πως η ολοκλήρωση του θα επέλθει μέσα απο αυτήν και πραγματικά δεν θελήσει να τεκνοποιήσει τότε εσύ, εσύ τι?
Θα το πιέσεις άμεσα ή έμμεσα έχοντας ως γνώμονα την ευτυχία που εσύ βίωσες απο την γέννηση του?Θα καθορίσεις την ζωή του με βάση ένα δικό σου δεδομένο?
Μπορεί η παρακίνηση "κάνε οικογένεια είναι η αληθινή ευτυχία" να παρομοιαστεί με τις παρακινήσεις του τύπου "σπούδασε για να γίνεις ένας ολοκληρωμένος άνθρωπος"?
Ανήκει και αυτό στις νουθεσίες-πιέσεις των γονιών που γίνονται με βάση δικά τους προσωπικά κριτήρια?
Κι εδώ έρχομαι στην δεύτερη σου φράση, θα σε στεναχωρήσει βαθιά αν το παιδί σου βρει το νόημα της δικής του ζωής σε κάτι άλλο απο αυτό που βρήκες εσύ το νόημα της δικής σου?
Τα παραπάνω καμμία σχέση δεν έχουν με την ομοφυλοφυλία μιλώ για την περίπτωση στρέητ που δεν θέλει να κάνει παιδιά.

1. φυσικά και δεν παρεξηγούμαι :P
2. ναι θα στεναχωρηθώ που θα θεωρεί ότι έχει βρει το νόημα της ζωής σε κάτι άλλο
3. ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ από όλους σας, ξέρω ότι αυτό που θα πω δεν είναι επιχείρημα, ξέρω ότι θα σπαστείτε ότι θα χαλαστείτε ότι ότι ότι...
ΑΛΛΑ....
Μα την Παναγία σας ορκίζομαι στα κόκαλα της μάνας μου, αυτό που λέω θα το καταλάβετε μόνο αν και όταν κάνετε δικά σας παιδιά
Λυπάμαι που δεν υπάρχει άλλος τρόπος
Εχω βρεθεί στη θέση σας και μου τα έλεγαν κι εμένα κι έλεγα κι εγώ τα ίδια
Όποιος όμως κάνει τελικά παιδί, τότε θα καταλάβει
Καμία περιγραφή από τον καλύτερο συγγραφέα δεν μπορεί να καλύψει το τι σημαίνει να είσαι γονιός



τώρα μπορείτε να με πυροβολίσετε άφοβα με αρνητικές, δε με πειράζει (πολύ :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Όποιος γονιός θέλει να αποκλείσει την πιθανότητα να γίνει γκέι ο γιος του απλά φαντάζομαι του γεμίζει το μυαλό από μικρό με απόψεις του στιλ'είναι ανώμαλο αυτο κλπ κλπ΄.Του δείχνει ότι αν δεν συμπεριφέρεται ανάλογα με το φύλο του θα έχει ΄ποινές' και 'κυρώσεις'.

Το αποτέλεσμα φαντάζομαι θα είναι να γίνει σαν εσενα τον γονιό,με τις ίδιες ιδέες..Σε περίπτωση όμως που τελικα είναι γκέι φαντάζομαι ότι πάντα θα καταπιέζεται και θα είναι ένα δυστυχισμένο παιδί..

:eek:

σορρυ, αλλά και το πρωκτικό σεξ ανωμαλία είναι
γιαυτό και λέγεται παρα φύση
αλλά δεν είδα κανέναν να τον απασχολεί αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ξεχνάς ότι η ομοφυλοφιλία υπήρχε από αρχαιοτάτων χρόνων όπως επίσης και σε όλων των ειδών τις κοινωνίες είτε ήταν φαλλοκρατικές και συντηρητικές είτε φεμινιστικές και σοσιαλιστικές. Ακόμα η ομοφυλοφιλία υπήρχε και υπάρχει σε κοινωνίες με διαφορετικό θρήσκευμα.Άρα λογικά δεν έχει να κάνει με την δομή η τον χαρακτήρα της κάθε κοινωνίας.Δεν είναι ένα φαινόμενο η ομοφυλοφιλία που τώρα βρίσκετε σε ακμή.Είναι τελείως αφελές να πιστέψει κάποιος ότι κάποια κοινωνία βοηθά στην αύξηση των ατόμων με αυτή την σεξουαλική ταυτότητα.Μάλλον κάποιος άλλος καθορίζει τον αριθμό αυτών των ανθρώπων και όχι εσύ ή εγώ ή οποιοσδήποτε από εμάς.

ο ομοφυλοφιλία όπως λες υπήρχε από αρχαιοτάτων χρόνων πολύ ορθά
μόνο που δεν υπήρχε στις κατώτερες τάξεις και τους δούλους
υπήρχε στους φιλόσοφους και δασκάλους με μαθητές...
Νομίζω λοιπόν, ότι τότε, κάτι υπήρχε που "επέτρεπε" σε μια συγκεκριμένη ομάδα να είναι "υπεράνω" της φύσης
Αυτό το κάτι προφανώς ήταν η "Διάνοια" ή η "φιλοσοφία"
Ήταν η δική τους κουλτούρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Δεν μιλησα για το πρωτο ποστ.
Μιλησα για το γενικοτερο υφος του θεματος, και αυτο που λεω ειναι ιδιατερα απλο.
το να μην θελει καποιος το παιδι του να γινει gay δεν το κανει ομοφοβικο.
Και απο οσο εχω διαβασει το thread και οσο το εχω κατανοησει κανεις δεν το υποστηριξε αυτο.
Εχουμε κολλησει σε 2-3 λεξεις και κανουμε σβουρες γυρω απο αυτες.
Τελος παντων αν δεις το ποστ μου περιπου τα ιδια με εσενα ελεγα.
Αλλα τα παντα στην ζωη δεν ειναι ή ασπρο η μαυρο/(δηλαδη ή γουσταρω τους gay και τους λατρευω και θελω το παιδι μου να ειναι ενας ή τους λιθοβολω και δενω το παιδι σε μια καρεκλα που γυριζει γυρω γυρω και του κανω 24ωρη διδασκαλια για τους "κακους" gay)
Υπαρχουν αμετρητες αλλες αποχρωσεις.
Ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
έκανα πολλά και διαδοχικά ποστ και ζητώ συγγνώμη... απλά θεωρώ ότι δεν είναι σκόπιμο να μπουν όλα σε ένα με πολλά quotes γιατί γίνονται κουραστικά


Να θέσω ένα ερώτημα προς όλους
Η πλειοψηφία πιστεύει ότι η ομοφυλοφιλία ΜΟΝΟ γεννιέται και δεν γίνεται .... σωστά? Σωστά...
Αυτό το λέει η επιστήμη... σωστά? Σωστά....


Μέχρι πριν λίγα χρόνια η επιστήμη έλεγε άλλα... σήμερα έχει εξελιχθεί και αναιρεί τα μέχρι πρότινος λεγόμενα της...
Ποιος μπορεί να μας εγγυηθεί ότι σε 20 χρόνια δεν θα λέει άλλα?

Κι ΑΝ τελικά είναι και έτσι κι αλλιώς?
Κι ΑΝ τελικά και γεννιέσαι αλλά και γίνεσαι?
Δεν είναι χρέος του κάθε γονιού να ψάξει? Να προσπαθήσει να μάθει? Να προσπαθήσει να διδάξει? Να δώσει τον δρόμο?

Οι ερωτήσεις μου είναι ειλικρινές κι όχι ειρωνικές
Ως μητέρα με ένα μωρό, βλέπω ότι ακόμα και στα πιο απλά πράγματα, οι γιατροί και η επιστήμη διαφωνούν
Άλλοι λένε ναι στα εμβόλια, άλλοι όχι
Άλλοι λένε ξεκίνα στέρεη τροφή στον 4ο άλλοι λένε στον 6ο
Μη σας κουράζω με λεπτομέρειες... πιστέψτε με όμως, η επιστήμη δεν έχει όλες τις απαντήσεις για τα πάντα και καθημερινά αλλάζει άποψη

Εγώ σαν μάνα, τι πρέπει να κάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Το ότι δεν γίνονται όλοι, δεν συνάδει με το ότι δεν υπάρχουν εξωγενής παράγοντες που μπορεί να ωθήσουν ένα άτομο στην ομοφυλοφιλία.
Επιπλέον, ξέρω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό ομοφυλόφιλων γενιέται και δεν γίνεται.
Παρόλα αυτά, ΚΑΠΟΙΟΙ (λίγοι? ελάχιστοι? μηδαμινοί?) γίνονται.
Θεωρώ χρέος μου ως γονιός, να βρω αυτό το μηδαμινό και να το κάνω μηδενικό.
ΑΝ είναι το παιδί μου απ τη φύση του έχει καλώς, δεν θα το πετάξω ΦΥΣΙΚΑ
Και φυσικά θα το αγαπάω και θα το πονάω και θα θέλω πάντα το καλύτερο για αυτό.

Ποιοι είναι τελικά αυτοί οι εξωγενείς παράγοντες?Άμα όλα κυλούν κανονικά σε μια οικογένεια ποιοι παράγοντες ωθούν ένα παιδί σε μια τέτοια σεξουαλική ταυτότητα?Δεν πιστεύω ότι παράγοντες αλλάζουν ή καθορίζουν την σεξουαλική ταυτότητα κάποιου.Ένα παιδί θα αποχτήσει την σεξουαλική ταυτότητα που είναι να αποχτήσει.Τα άλλα όλα είναι προσδοκίες που το μόνο που κάνουν είναι να διαιωνίσουν πόνο.Οι εξωτερικοί παράγοντες θα καθορίσουν εάν το παιδί αργότερα θα είναι ισορροπημένος ενήλικας εάν θα είναι καλός άνθρωπος εάν θα είναι ευγενής εάν θα μπορεί να διαχειρίζεται καταστάσεις και συναισθήματα του εάν θα μπορεί να είναι ένας χρήσιμος πολίτης ή και γονιός.....αλλά όλα αυτά δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που λέγετε έρωτας , σεξουαλική ταυτότητα κλπ.Όλοι οι άνθρωποι αναζητούμε την συντροφικότητα.ΌΛΟΙ όσοι σεβόμαστε τους εαυτούς μας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μα καλά!!!γιατί τόση αγωνιά?Γιατί έχεις εναντιωθεί με τέτοιο μένος κατά αυτών των ανθρώπων?Τελικά θέλεις να μεγαλώσεις τα παιδιά σου απλά ή με στόχους άριας φυλής?Κανείς άντρας δεν πόθησε έναν άλλον άντρα από πλύση εγκεφάλου.Ο πόθος δεν ορίζεται από τάσεις μόδας ούτε οδηγείτε από αυτές.Αρχίζω να πιστεύω ότι σε ενοχλεί αυτός ο τρόπος έρωτα απλά και μόνο επειδή υπάρχει για κάποιους δικούς σου λόγους που θα πρέπει να δεις σύντομα.....

κάνεις μεγάλο λάθος εδώ
ή μάλλον όχι ακριβώς λάθος....
ο πόθος ναι, δεν ορίζεται από τάσεις μόδας
ο πειραματισμός όμως ορίζεται
μια στάση ζωής, ορίζεται
μια συγκεκριμένη συμπεριφορά, ορίζεται

κι αν πιστεύεις ότι το να είναι κάποιος Bi, δεν είναι ακριβώς μόδα, τότε θα ήθελα να μου πεις ότι η φύση έχει κάνει κάποιους ανθρώπους να ποθούν και άντρες και γυναίκες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top