Εισαγωγή στην Καλών τεχνών

Depo0

Νεοφερμένος

Η Depo0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει πολύ να ασχοληθώ με την ζωγραφική γι αυτό το λόγο θα ήθελα να περάσω στην σχολή καλών τεχνών. Γνωρίζετε ποια κατεύθυνση πρέπει να ακολουθήσω; Εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο η θετική και η τεχνολογική... Μπορώ να περάσω στην σχολή μέσα από αυτές τις κατευθύνσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Κατ' αρχάς δεν επιτρέπονται τα geeklish και θα στο πουν.

Πάνω σε αυτό που ρωτάς, ναι μπορείς να περάσεις είτε από τεχνολογική είτε από θετική κατεύθυνση, το ζήτημα είναι σε ποια μαθήματα είσαι καλύτερη.
Επίσης θα πρέπει να πάρεις μάθημα επιλογής γραμμικό και ελευθερο σχέδιο όπως και δήποτε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Μα στην καλων τεχνων δε δινεις ανεξαρτητες εξετασεις? Δε νομιζω οτι εχουν σχεση με τις πανελληνιες και τις κατευθυνσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ουπς!

Σοβαρά; :eek:
Γράψε λάθος τότε. :P

Και τι εξετάσεις δίνεις εκτός από σχέδιο;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Οι Σχολές Καλών Τεχνών της Ελλάδας εμπίπτουν στις σχολές με ειδικό σύστημα πρόσβασης. Το Υπουργείο Πολιτισμού της Ελλάδας προσφέρει κάθε χρόνο και ενδέχεται να συνεχίσει να προσφέρει, αριθμό θέσεων στις δημόσιες σχολές Καλών Τεχνών που λειτουργούν στην Ελλάδα. Συγκεκριμένα, ενδέχεται να δοθούν θέσεις για την Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών Αθήνας, για το Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και για το τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας. Λεπτομέρειες για τις ημερομηνίες διεξαγωγής της εξέτασης ανακοινώνονται κάθε χρόνο τον Ιούλιο από την Υπηρεσία Εξετάσεων.
Εισιτήριες δοκιμασίες
1. Οι υποψήφιοι εκτελούν έργα εικαστικά από διάφορα πρότυπα έμψυχα ή άψυχα ή και από τα δύο.
2. Τα έργα τα οποία εκτελούν οι υποψήφιοι είναι:
α) Σχέδια σε φύλλο χαρτιού με μολύβι, κάρβουνο ή μελάνι.
β) Χρώμα σε χαρτόνι με τέμπερα, ακουαρέλα, ακρυλικά ή παστέλ.
3. Τα φύλλα χαρτιού και τα χαρτόνια χορηγούνται από την Υπηρεσία Eξετάσεων, ενώ τα άλλα απαιτούμενα υλικά προσκομίζονται από τους υποψηφίους.
4. Από το σύνολο των έργων που εκτελεί κάθε υποψήφιος επιλέγει και παραδίνει για βαθμολόγηση δύο μέχρι τέσσερα (2-4) σχέδια και ένα ή δύο (1-2) χρώματα μέσα σε φάκελο που χορηγείται από την Υπηρεσία Εξετάσεων.
5. Οι υποψήφιοι δεν σχεδιάζουν τον περιβάλλοντα χώρο και πράγματα εκτός συνθέσεως.


λινκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι η πανελλήνια εξέταση στα μαθήματα Ελεύθερου και Γραμμικού Σχεδίου δεν είναι απαραίτητη για την εισαγωγή στην Σχολή Καλών Τεχνών. Επίσης η κατεύθυνση στις δύο τελευταίες τάξεις του Λυκείου δεν επηρεάζει τις διαδικασίες. Μόνο στο τμήμα Θεωρητικής Εκπαίδευσης της Σχολής Καλών Τεχνών μπορεί κάποιος να εισαχθεί από τις πανελλήνιες εξετάσεις.

Για την εισαγωγή στα Πρακτικά Μαθήματα η μόνη απαραίτητη προϋπόθεση από το Ενιαίο Λύκειο είναι το απολυτήριο με βαθμό μεγαλύτερο της βάσης. Μετά από αυτό ο υποψήφιος δίνει ειδικές εξετάσεις μέσα στη σχολή (αν δεν κάνω λάθος είναι 5 εξάωρα) στα οποία εξετάζεται 1.σε σχέδιο με μολύβι ή κάρβουνο είτε αντικειμένου είτε ακόμα και προτομής και 2.σε χρώμα.

Επίσης καλό θα είναι για όποιον ενδιαφέρεται να έχει μία προετοιμασία 2 ετών το λιγότερο σε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΛΙΝΑ

Νεοφερμένος

Η Αλινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αναφορικά με την εισαγωγή στην Α.Σ Κ.Τ Αθήνας ή άλλης πόλης, μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν υπάρχει όριο ηλικίας;
Κάπου άκουσα ότι δεν υπάρχει όριο, νοουμένου ότι, έχεις τα δικαιολογητικά συμμετοχής στις εξετασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

TheBattleOfEvermore

Νεοφερμένος

Η Dirty Eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας και από μένα! Μου λύσατε απορίες πραγματικά... Είμαι Α' Λυκείου φέτος και αναρωτιέμαι αν θελήσω να πάω Καλών Τεχνών, πότε προτείνετε να αρχίσω προετοιμασία; Συγγνώμη αν είμαι λίγο εκτός θέματος πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Ναι, πρέπει να αρχίζεις να προετοιμάζεσαι σιγά σιγά...:) Αν μιλάμε για την πρακτίκη των καλών τεχνών χρειάζεσαι τουλάχιστον 2 χρόνια προετοιμασία -για την θεωρητική μπαίνεις από πανελλήνιες οπότε είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο- και απλά να έχεις το απολυτήριο λυκείου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Βασικά το καλύτερο είναι να πας σε ένα φροντιστήριο που ειδικεύεται στο σχέδιο και κάνει προετοιμασία για σχολή καλών Τεχνών (π.χ. στη Θεσσαλονίκη είναι το Παπιώτη πάρα πολύ καλό). Εκεί θα σε προετοιμάσουν κατάλληλα και θα ξέρουν και τι ακριβώς χρειάζεται.

Η εισαγωγή δεν έχει σχέση με τις Πανελλήνιες. Επίσης, όπως είπαν και παραπάνω θα χρειαστείς τουλάχιστον 2 χρόνια προετοιμασίας αλλά και το παραπάνω δεν βλάπτει. Ξέρω άτομο που έδωσε πολλές φορές για να περάσει αν και είχε φοβερό ταλέντο.

Δυστυχώς, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω το είχα ψάξει πολύ και ειδικά για την σχολή Καλών Τεχνών Αθήνας παίζει ρόλο και να έχεις κάποιον γνωστό. Δηλαδή, οι εξετάσεις δεν είναι τόσο αδιάβλητες όσο οι Πανελλήνιες. Αν έχεις μέσο είναι πιο εύκολο να μπεις. Τουλάχιστον, αυτό έμαθα εγώ τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας και από μένα! Μου λύσατε απορίες πραγματικά... Είμαι Α' Λυκείου φέτος και αναρωτιέμαι αν θελήσω να πάω Καλών Τεχνών, πότε προτείνετε να αρχίσω προετοιμασία; Συγγνώμη αν είμαι λίγο εκτός θέματος πάντως...

Καλό θα ήταν να αρχίσεις σιγα σιγά ώστε να αποκτήσεις τριβή με το αντικείμενο.
Επειδή όμως η Καλών Τεχνών, από ό,τι ξέρω, έχει διάφορες κατευθύνσεις- εσύ μιλάς για ζωγραφική ή για κάτι άλλο; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheBattleOfEvermore

Νεοφερμένος

Η Dirty Eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι μένω επαρχία... Μόνο σε μεγάλες πόλεις μπορείς να κάνεις εξάσκηση γιατί κτ εργαστήρια έχει και δω... Και άλλωστε πόσο σίγουρη μπορεί να είμαι ότι το θέλω πραγματικά (15 χρονών είμαι); Μ'αρεζε πάντα η ζωγραφική, αλλά από τότε που ο καθηγητής μου είπε ότι πρέπει να δώσω Καλώ Τεχνών το σκέφτομαι συνέχεια! Κοιτάξτε για μέσο τώρα που το σκέφτομαι υπάρχει, αλλά δεν είμαι τόσο εγωίστρια ώστε να φάω την θέση κάποιου που είναι καλύτερος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheBattleOfEvermore

Νεοφερμένος

Η Dirty Eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ζωγραφική και σχέδιο μ αρέσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι μένω επαρχία... Μόνο σε μεγάλες πόλεις μπορείς να κάνεις εξάσκηση γιατί κτ εργαστήρια έχει και δω... Και άλλωστε πόσο σίγουρη μπορεί να είμαι ότι το θέλω πραγματικά (15 χρονών είμαι); Μ'αρεζε πάντα η ζωγραφική, αλλά από τότε που ο καθηγητής μου είπε ότι πρέπει να δώσω Καλώ Τεχνών το σκέφτομαι συνέχεια! Κοιτάξτε για μέσο τώρα που το σκέφτομαι υπάρχει, αλλά δεν είμαι τόσο εγωίστρια ώστε να φάω την θέση κάποιου που είναι καλύτερος!

Κοίταξε, επειδή είσαι στην ηλικία που είσαι, θα σου έλεγα να δώσεις πανελλήνιες κανονικά και παράλληλα με αυτό να κάνεις χαλαρή προετοιμασία για τις εισαγωγικές στην Καλών Τεχνών. Αφού είναι ανεξάρτητες οι εξετάσεις, αυτό σημαίνει πως μπορείς να δώσεις όποτε θέλεις. Αν όταν τελειώσεις το σχολείο, δεις ότι το θέλεις ακόμα, τότε...βουρ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheBattleOfEvermore

Νεοφερμένος

Η Dirty Eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εννοείται ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην δώσω Πανελλήνιες - δεν θέλω να το παινευτώ αλλά θα το παινευτώ 20 έβγαλα :D!! Απλά ο καθηγητής με προβλημάτισε (διότι εδώ και καιρό έχω πείσει τον εαυτό μου ότι δεν έχω ταλέντο και δεν αξίζει κλπ...) :hmm: Θα ήταν μία καλή λύση να αρχίσω χαλαρά και ωραία μαθήματα σε ένα εργαστήρι που είναι στην γειτονιά και εάν σε 2 χρόνια το θέλω ακόμα να αρχίσω πιο εντατικά μαθήματα; :worry:- τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αφού είσαι τόσο καλή μαθήτρια με απεριόριστες δυνατότητες, θα πρότεινα όπως λες, να δώσεις πανελλήνιες κανονικά, να περάσεις σε κάποια σχολή που σε ενδιαφέρει πέραν των Καλών τεχνών και τότε αν θες, να δώσεις και τις εξετάσεις Καλών Τεχνών και αν ακόμα θες και σε πάρουν, να πας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
σ.σ. Ο βαθμός που βγάζεις στο γυμνάσιο και στο λύκειο αρκετά συχνά δεν είναι καθόλου ενδεικτικός του βαθμού που θα βγάλεις στις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheBattleOfEvermore

Νεοφερμένος

Η Dirty Eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
σ.σ. Ο βαθμός που βγάζεις στο γυμνάσιο και στο λύκειο αρκετά συχνά δεν είναι καθόλου ενδεικτικός του βαθμού που θα βγάλεις στις πανελλήνιες.
Αρκετά συχνά. Όχι πάντα όμως.:whistle:

Πόσα χρόνια χρειάζεται η Καλών Τεχνών; Μήπως η αναποφασιστικότητα μου είναι δείγμα ότι δεν ενδιαφέρομαι πραγματικά; Τι λέτε; Ευχαριστώ πολύ για τις έως τώρα απαντήσεις σας! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Η αναποφασιστικότητα σου είναι λογική, αφού η απόφαση αυτή επηρεάζει σημαντικά μέρος της ζωής σου. Αν δεις όμως ότι υπάρχει δικλείδα ασφαλείας για ότι απόφαση και να πάρεις, θα αποφασίσεις πιο εύκολα.

Και εξηγούμαι, είπα ότι η απόφαση επηρεάζει ένα μέρος της ζωής σου και μάλιστα το πολύ 2 χρόνια, τα οποία είναι αρκετά για να δεις αν σου αρέσει τελικά η Καλών Τεχνών. Δηλαδή, περνάς με αξιώσεις σε μία σχολή που σε ενδιαφέρει με τις πανελλήνιες, δίνεις και για Καλών Τεχνών, περνάς και ξεκινάς τα μαθήματα εκεί. Δεν πρέπει να το βλέπεις σαν απόφαση ζωής, όπως κάνει ο περισσότερος κόσμος που κοιτάει που να περάσει μετά τις Πανελλήνιες.

Το σύστημα σου δίνει δυνατότητα φοίτησης στην Ανώτατη Εκπαίδευση 2ν χρόνια (όπου ν ο χρόνος κανονικής φοίτησης στη σχολή), εκτός αν άλλαξε και είναι ν + 2. Και στις δύο περιπτώσεις, έχεις ένα περιθώριο 1 χρόνου σίγουρα, να δεις αν σου αρέσει η Καλών Τεχνών και αν δεν σου αρέσει να ξεκινήσεις την άλλη σχολή από το μηδέν, "χάνοντας" μόνο τον χρόνο φοίτησης στην Καλών Τεχνών.

Ακόμα και να "χάσεις" όμως τον χρόνο αυτό, είμαι σίγουρος ότι πρώτον δεν θα σε απασχολούν θέματα του στυλ "και αν είχα πάει στην Καλών Τεχνών;" και δεύτερον, θα έχεις αποκομίσει σημαντικές εμπειρίες. :)

Οπότε είναι πολύ σημαντικό να βάλεις τα δυνατά σου ΚΑΙ για τις πανελλήνιες ;)


Πολλές περισσότερες πληροφορίες, μπορείς να βρεις και στην ιστοσελίδα της σχολής εδώ. Απ' ότι διαβάζω, ελάχιστος χρόνος σπουδών είναι τα 5 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
@TheBattleOfEvermore θέλω να σου κάνω μερικές ερωτήσεις :
Ο καθηγητής που σου είπε για την Καλών Τεχνών τι ειδικότητα έχει ?
Γιατί αισθάνεσαι πως δεν αξίζει έχεις πάρει άλλες κριτικές που δεν ήταν θετικές ?
Έχει δει δουλειά σου κάποιος ζωγράφος ?
Έχεις δουλέψει διάφορα υλικά από μολύβι , κάρβουνο , λάδια , εως μη σου πω μπογιά για τα παπούτσια ?

Τώρα θα σε ρωτήσω τα πιο σημαντικά όλων :
Α ) Ζωγραφίζεις από τότε που θυμάσαι τον εαυτό σου ?
Β ) Ζωγραφίζεις σε ότι βρεις μπροστά σου όπου κι αν βρίσκεσαι ?
Γ ) Οι χαρτοπετσέτες στην καφετέρια που πας , τα χάρτινα τραπεζομάντηλα στις ταβέρνες , τα βιβλία του σχολείου σου είναι γεμάτα με ζωγραφιές σου ?
Δ ) Όταν είσαι φορτισμένη , βρίσκεις στη ζωγραφική καταφύγιο και εκτονώνεσαι μέσω αυτής ?

Και τώρα θα σου πω τη γνώμη μου , η ζωγραφική είναι ταλέντο , χάρισμα , δώρο , όμως καλλιεργείται και διαμορφώνεται πρώτον από τις εμπειρίες της ζωής και δεύτερον από την συνεχή επαφή με το αντικείμενο.
Αν το έχεις θα έχεις και τον καημό , το μεράκι, και δε θα μπορείς να φανταστείς τη ζωή σου χωρίς αυτό .
Πάρα πολύ καλοί ζωγράφοι δεν έχουν τελιώσει καμιά σχολή . Όμως έχουν φτιάξει αριστουργήματα .
Ο χώρος είναι δύσκολος και γεμάτος κλίκες το ταλέντο μόνο και οι σπουδές δεν αρκούν. Αν δεν έχεις τα κονέ ή πλάτες πίσω σου που θα σε καλύπτουν οικονομικά ετοιμάσου για πείνες . Επίσης συχνά έχουν και μια ελαφριά «βρωμιά» αν με νοάς , χαριτολογώντας βέβαια φίλος μου σκιτσογράφος λέει : μη το λέτε αυτό , εγώ βλέπω πάντα τον χώρο σφουγγαρισμένο :P… αλλά όπως και να έχει ψιλοισχύει σε κάποιες περιπτώσεις αρκεί να ξέρεις να αποφεύγεις τις παγίδες.
Υπάρχουν και άλλοι χώροι που μπορείς να ασχοληθείς σε σχέση με το σχέδιο και τη ζωγραφική και είναι λίγο πιο εύκολα να αποκατασταθείς επαγγελματικά όπως η γραφιστική , κόμιξ κλπ. Όμως και σε αυτούς τους χώρους ειδικά στα κόμιξ αν και είναι από τους πιο ενδειαφέροντες χώρους έχει πείνα , πολύ πείνα μιλώ εκ πείρας !!

Πράγματι κυκλοφορεί η φήμη πως χρειάζεται μέσον για την Καλών Τεχνών όμως δεν γνωρίζω κάτι προσωπικά , μόνο φήμες που σίγουρα κάποια αλήθεια θα περιέχουν . Ξέρω όμως αρκετές περιπτώσεις που πέρασαν χωρίς μέσον με αρκετά φροντιστήρια , αλλά και ιδιαίτερα μαθήματα από ζωγράφους τα οποία συνήθως επιβάλλονται .

Και γω είμαι της άποψης πως δεν είναι απαραίτητο οι σπουδές να έχουν και επαγγελματικό αντίκρυσμα , μπορούν κάλλιστα να γίνονται σε όλες τις ηλικίες όποτε ο άλλος επιθυμεί να μάθει κάτι που τον ενδειαφέρει .
Όμως ένα νέο παιδί , με γονείς που σίγουρα θα αγχώνονται για το μέλλον του και τη γενικότερη φιλοσοφία που επικρατεί της άμεσης σύνδεσης των σπουδών με την επαγγελματική αποκατάσταση λογικό είναι να προβληματίζεται κανείς για τις αποφάσεις του . Οπότε εδώ θα συμφωνήσω με όσα σου είπαν η Kalypso και ο Fandago .
Ότι κι αν αποφασίσεις τελικά εύχομαι όλα να πάνε κατά πως τα έχεις ονειρευτεί !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top