Αυθαιρεσίες της ΕΛ.ΑΣ

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το θέμα μας δεν είναι αυτό Dark_kronos. Ό,τι και να έκαναν [σκότωσαν, βίασαν, έκλεψαν], οι αστυνομικοί δεν έχουν κανένα δικαίωμα να ξυλοκοπήσουν ή να επιβάλλουν τη δική τους δικαιοσύνη.
Αυτό από μόνο του είναι άλλο ένα έγκλημα. :)

Παιζει ρολο και αυτο ομως ρε πετρο...! Μπορει να μην εχουν το δικαιωμα, αλλα αν ο αλλος εχει σκωτωσει εν ψυχρο 15 ατομα ο ξυλοδαρμος αυτος πολυ λιγος για αυτον.... Ουτε οι αλβανοι ειχανε το δικαιωμα να κλεψουν και να δειρουν την γυναικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Παιζει ρολο και αυτο ομως ρε πετρο...! Μπορει να μην εχουν το δικαιωμα, αλλα αν ο αλλος εχει σκωτωσει εν ψυχρο 15 ατομα ο ξυλοδαρμος αυτος πολυ λιγος για αυτον.... Ουτε οι αλβανοι ειχανε το δικαιωμα να κλεψουν και να δειρουν την γυναικα...
Κανένας δεν είναι σε θέση να επιβάλλει από μόνος του τις ποινές που θεωρεί ότι αξίζουν. Αυτή τη δουλειά την έχει αναλάβει το δικαστήριο όσο δίκαιο ή άδικο το θεωρεί ο καθένας μας.
Επειδή δεν είχαν το δικαίωμα να εγληματίσουν βρέθηκαν στην αστυνομία. :)

Οι μεν είναι οι εγληματίες και οι δε είναι οι αστυνομικοί οι οποίοι θα έπρεπε να είναι οι τελεταίοι που παραβαίνουν το νόμο μέσα σε μια κοινωνία! [αν θεωρήσουμε ότι είναι αναπόφεκτο να μην τον παραβούν ποτέ έστω κάποιοι από αυτούς]


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Συμφωνω Πετρο, ειναι μεγαλο λαθος τον αστυνομικων εαν το βιντεο ειναι πραγματικο. Ομως δεν μπορουμε και να ξεχασουμε τον λογο για τον οπιων βρεθηκαν στο αστυνομικο τμημα αυτοι οι δυο... Δεν μπορουμε να πουμε "Α τους καΐμενους, του δερνουνε"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Το βίντεο φαίνεται πως έχει κάποια αξιοπιστία... Από ότι μαθαίνω αυτή τη στιγμή το έδειξε και το MEGA.

Κρόνε, είναι βασικό δικαίωμα και του χειρότερου εγκληματία να έχει σωστή μεταχείριση μέχρι και την δίκη. Η αυτοδικία δεν είναι λύση. Από πότε οι αστυνομικοί έγιναν και δικαστές και με ΤΟΣΗ ΨΥΧΡΟΤΗΤΑ βασανίζουν σαδιστικά τους κρατούμενους;

Θα συμφωνούσα μαζί σου αν το βίντεο έδειχνε τους αστυνομικούς να πιάνουν τους κλέφτες και να τους ρίχνουν ξύλο εν βρασμώ ψυχής. Εκεί να πει κανεις: έχασαν την ψυχραιμία τους με αυτό που έκαναν οι κλέφτες.

Δεν είναι το ίδιο όμως να δέρνεις κάποιον εν θερμώ, ακόμη και αν δεν έχεις το δικαίωμα, και το ίδιο να στήνεις ολόκληρο σαδιστικό θεατράκι για να ευχαριστιέσαι!

Επιτέλους, θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι την δικαιοσύνη την απονέμουν τα δικαστήρια και οι νόμοι και όχι τα "λαϊκά δικαστήρια" και οι αστυνομικοί. Ο καθένας έχει συγκεκριμένα καθήκοντα και υποχρεώσεις!

EDIT: Από ότι μαθαίνω (δεν μπορώ να δω MEGA) έκανε δήλωση και ο πρωθυπουργός για το θέμα. Ζήτησε την έρευνα της υπόθεσης και την τιμωρία των υπευθύνων. Η είδηση μοιάζει αληθινή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αυτό που έχω να προσθέσω είναι πως κάποτε ο Καραμανλής (ο Πολιτικός, όχι ο τωρινός) σε μια δίκη, δεν θυμάμαι που, τον είχαν ρωτήσει αν πρέπει να επιβληθεί σε ορισμένα άτομα θανατική ποινή (νομίζω ήταν στη δίκη για τη Χούντα) και είπε αυτός ο μεγάλος άνθρωπος:"Με αίμα δεν θα μπούμε στην Ευρώπη". Στην Ευρώπη μπήκαμε, αλλά να τα χάλια μας τώρα. Ας θυμηθούμε λίγο όλοι τα λόγια αυτών των μεγάλων πολιτικών, που τώρα σίγουρα τρέμουν τα κοκκαλάκια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Η ΕΙΔΗΣΗ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΣΚΑΙ:
https://www.skai.gr/master_story.php?id=51347


Φαίνεται ότι οι δύο Αλβανοί ήταν ανήλικοι και κατηγορούνται για το κλέψιμο τσάντας από μια ηλικιωμένη.

Αντιδράσεις προκαλεί βίντεο, που προβάλλεται στο Διαδίκτυο και απεικονίζει βασανισμό δύο Αλβανών μεταναστών στο Αστυνομικό Τμήμα Ομονοίας.

Το βίντεο δείχνει τρεις αστυνομικούς να εξαναγκάζουν με τη χρήση βίας τους δύο ανήλικους Αλβανούς, να χτυπούν και να βρίζουν ο ένας τον άλλο.

Οι δυο νεαροί είχαν συλληφθεί για την αρπαγή τσάντας από ηλικιωμένη γυναίκα. Η λήψη έχει γίνει από κινητό τηλέφωνο το 2006.

Από τη Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Αττικής παραγγέλθηκε ποινική και διοικητική διερεύνηση της υπόθεσης.

Ο υπουργός Δημόσιας Τάξης Βύρων Πολύδωρας χαρακτήρισε την πράξη απαράδεκτη και καταδικαστέα, που "προσβάλλει ευθέως τον πολιτισμό μας και θίγει βάναυσα το κύρος της αστυνομίας".

Πρόσθεσε ότι ήδη τέθηκε σε διαθεσιμότητα ο αρχιφύλακας, δράστης του επεισοδίου και μετακινείται ο διοικητής του τμήματος.

Ως προς το ποινικό μέρος, σχηματίζεται δικογραφία, που υποβάλλεται αμέσως στον εισαγγελέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Η είδηση είναι πέρα για πέρα αληθινή παιδιά και απορώ με αυτούς που εκπλήσσονται..

Και από in.gr:
Βίντεο-σοκ με σκηνές κακοποίησης μεταναστών μέσα σε αστυνομικό τμήμα

[βέβαια κι εγώ πέθανα από την αηδία όταν το είδα]

"Το δίκιο μας εμπρός
να βγάλουμε στους δρόμους
μπουρλότο και φωτιά
σε κράτος κι αστυνόμους"

Ν. Άσιμος

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Να σας πω ρε παιδια, ας πουμε οτι ειναι αληθινο το βιντεο (αν και προσωπικα πολυ αμφιβαλω). Οταν αυτοι οι αλβανοι εδερναν την γυναικα ωραια ητανε; Ητανε υπερβολικο βεβαια, αλλα και αυτοι ητανε 2 και εδερναν μια γυναικα που δεν μπορουσε να κανει τπτ....

Ελπίζω να είναι απλά μία επιπόλαιη σκέψη. Αν ήταν έτσι δεν θα βγάζαμε νόμους να ορίζουν ποινές και κυρώσεις. Θα εφαρμόζαμε το "οφθαλμός αντί οφθαλμού" και όλα καλά και ωραία.

Ο Ασημος είχε πει ότι όσο κάποιοι αμόρφωτοι σαδιστές κυκλοφορούν οπλοφορώντας και έχοντας το δικαίωμα να βαρέσουν στο ψαχνό, γη διαγφορετικότητα και η ελευθερία θα είναι απαγορευμένα. Οχι εκ του νόμου. Εκ του γκλομπ...

Μόνο που ο συμπαθέστατος ο Άσιμος αναφερόταν στα επι χούντας χρόνια...

Ότι γίνεται γίνεται. Εύκολο δεν είναι αλλά γίνεται. Θα πρέπει όμως να γνωρίζεις τον αριθμό του κινητού και να είσαι λίγο hacker, κοινώς να έχεις τα σύγχρονα "αστυνομικά" μέσα.

Με ένα πολύ απλό προγραμματάκι συνδέεσαι με το κινητο του άλλου όταν έχει ανοικτά bluetooth.



Δεν εκπλήσσομαι και δεν περιμένω ένα τέτοιο βίντεο για να δω ότι είμαστε υποανάπτυκτοι. Η αστυνομία είναι τελείως διεφθαρμένη στην Ελλάδα και στην πλειοψηφία της αποτελείται είτε από αμόρφωτους τραμπούκους, που έχουν ίδια ποιότητα με τους Αλβανούς τραμπούκους και τους ρώσους μαφιόζους, είτε από δειλούς νωθρούς τεμπέληδες με κοιλιές.

Είναι εντελώς λογικό όταν το κριτήριο του να μπεις στην αστυνομία είναι το να είσαι πάνω απο 1.70 και να έχεις αντοχές στο τρέξιμο.


Δυο φορές μέχρι τώρα υπέστην την χείριστη αντιμετώπιση από αστυνομικούς όταν τους ζήτησα βοήθεια να επέμβουν την πρώτη φορά σε ένα τροχαίο, την δεύτερη σε μια περίπτωση που απειλήθηκε η ζωή μου από έναν άγνωστο κλέφτη που μου επιτέθηκε κάποια νύχτα. Υπήρχε και στις δυο περιπτώσεις μια στάση ''χαλλλλαρά, κι εμείς τί να σου κάνουμε ρε φίλε ?'' λες και με ήξεραν από χθες. 'Οποτε ζήτησα βοήθεια, φέρθηκαν με αδιαφορία.

Μου θύμισες τώρα την κορυφαία σκηνή απο την Kika του Alomodovar που
βιάζουν την Κίκα στο σπίτι και πάνε έξω απο την πόρτα του σπιτιού δύο αστυνομικοί, χτυπάνε, και το κορυφαιότερο, ο ένας λέει ενώ χασμουριέται "Αστυνομία, ανοίξτε γρήγορα" (στα ισπανικά)

EDIT: Από ότι μαθαίνω (δεν μπορώ να δω MEGA) έκανε δήλωση και ο πρωθυπουργός για το θέμα. Ζήτησε την έρευνα της υπόθεσης και την τιμωρία των υπευθύνων. Η είδηση μοιάζει αληθινή...

Πωπω τι καλός! Ας τιμωρηθούν οι υπεύθυνοι. Δώστε τους ένα δικαστήριο και κάνετε του αναβολή 5-6 φορές. Τα παραπτώματα μετά απο 3 χρόνια διαγράφονται, κρίμα που μέσα στα 3 χρόνια δεν πρόλαβαμε να δικάσουμε τους ενόχους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αυτό που έχω να προσθέσω είναι πως κάποτε ο Καραμανλής (ο Πολιτικός, όχι ο τωρινός) σε μια δίκη, δεν θυμάμαι που, τον είχαν ρωτήσει αν πρέπει να επιβληθεί σε ορισμένα άτομα θανατική ποινή (νομίζω ήταν στη δίκη για τη Χούντα) και είπε αυτός ο μεγάλος άνθρωπος:"Με αίμα δεν θα μπούμε στην Ευρώπη". Στην Ευρώπη μπήκαμε, αλλά να τα χάλια μας τώρα. Ας θυμηθούμε λίγο όλοι τα λόγια αυτών των μεγάλων πολιτικών, που τώρα σίγουρα τρέμουν τα κοκκαλάκια τους.


Συμφωνώ απόλυτα μ'αυτή την άποψη του μετεξελιγμένου Καραμανλή (γιατί ο Καραμανλής ήταν ένας τελείως διαφορετικός χαρακτήρας πριν το 74' κι ένας τελείως διαφορετικός μετά το 74'), αλλά νομίζω ότι ποτέ πια η Ελλάδα δεν θα γίνει πολιτισμένη. Είμαι τελείως απαισιόδοξος. Ο αείμνηστος Καραμανλής αυτό το είπε συμφερντολογικά γιατί είχε ένα στόχο εκείνη την εποχή, την ένταξή μας στην Ευρωπαική 'Ενωση, και καλώς τον είχε και μπράβο του που τον πέτυχε. Με το ίδιο σκεπτικό νομιμοποίησε και το ΚΚΕ, αν μπορούσε θα ήταν και τότε εξίσου σκληρός όπως παλιότερα. Ενώ βρίσκω εξαιρετικά εποικοδομητική την εποχή διακυβέρνησής του και ίσως την καλύτερη εποχή της μεταπολιτευτικής Ελλάδας από πολιτιστική άποψη τουλάχιστον, ο ίδιος ήταν εξαιρετικά βίαιος χαρακτήρας σύμφωνα με τους βιογράφους του και υπεύθυνος για τις περίφημες εκλογές βίας και νοθείας καθώς και το παρακράτος βίας (δολοφονία Λαμπράκη κλπ). Και επί Καραμανλή βία υπήρχε, δεν μιλάω για την μεταπολίτευση, αλλά παλιότερα. Οι καραμανλικές Χριστοπαναγίες δε έδιναν και έπαιρναν και χτυπούσε το χέρι πάνω στο τραπέζι και φώναζε και απ'όλα. Οπότε αν δεν έχουμε ηγεσίες ευγενών αντρών, πώς περιμένουμε τα εκτελεστικά όργανα που είναι και οι αστυνομικοί να είναι συγκρατημένοι και συγκροτημένοι ?

Συγνώμη αν βγήκα εκτός θέματος, αλλά κάποιες ιστορικές διευκρινίσεις απαραίτητες για να ξέρουν οι νεότεροι και να μην ξεχνάνε οι παλιότεροι τι σημαίνει βία στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,849 μηνύματα.
Θα ήθελα να σημειώσω κάτι στην παράθεση του Μοναχού:

Ο υπουργός Δημόσιας Τάξης Βύρων Πολύδωρας χαρακτήρισε την πράξη απαράδεκτη και καταδικαστέα, που "προσβάλλει ευθέως τον πολιτισμό μας και θίγει βάναυσα το κύρος της αστυνομίας". Πρόσθεσε ότι ήδη τέθηκε σε διαθεσιμότητα ο αρχιφύλακας, δράστης του επεισοδίου και μετακινείται ο διοικητής του τμήματος.
Τι σημαίνει "τέθηκε σε διαθεσιμότητα"; Ήμαρτον ρε παιδιά με αυτή τη μονιμότητα του δημοσίου. Ήμαρτον πιααα.....:mad: Στείλτε την στα τσακίδια να ησυχάσουμε! Κύριε, παρανομείς, βγάζεις την βαρβατήλα σου και θέλεις να συνεχίζεις να δουλεύεις για την ασφάλεια των πολιτών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
το βιντεο ειναι αληθινο, ο χωρος που τραβηχθηκε ειναι το γραφειο του αξιωματικου υπηρεσειας στο ΑΤ Ομονιας στον δευτερο οροφο του κριτιου.

(Εχω κατσει στην καρεκλα αυτη και φαινεται ακριβως το ιδιο)

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ συμπεριφορα αυτη, ο αστυνομικος ο καραφλος ειναι γνωστος φασιστας / συνδικαλιστης και ειπε σε ενα δελτιο πριν λιγο οτι το επισοδιο αυτο εγινε περσι το καλοκαιρι, και δεν θυμαται ποιοι αλλοι ηταν μεσα στο γραφειο τοτε.

το πηρε και πρεφ ο Πολυδωρας και εβγαλε και ανακοινωση:

Πρακτορείο : ΑΠΕ
ΤΙΤΛΟΣ : (Ξένη δημοσίευση) - ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΥΠΟΥ-Υπ. Δημόσιας Τάξης - Β.Πολύδωρας για βίντεο με κακοποίηση νεαρών.
Ημερομηνία - Ώρα : 16/06/2007-1425
Κατηγορία : ΑΝΤ
Ελλάδα Αθήνα Υπ. Δημόσιας Τάξης



Αθήνα, 16/06/2007

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ο Υπουργός Δημοσίας Τάξεως κ. Βύρων Πολύδωρας σχολιάζοντας το οπτικοακουστικό
υλικό που προβάλλεται σε διαδικτυακό τόπο, δήλωσε τα εξής:

« Η πράξη (που είδα στο DVD η οποία έλαβε χώρα στο Α.Τ. Ομονοίας στις
24-06-2006) είναι απαράδεκτη και καταδικαστέα.

Προσβάλλει ευθέως τον πολιτισμό μας και θίγει βάναυσα το κύρος της Αστυνομίας.

Οι υπεύθυνοι αστυνομικοί θα τιμωρηθούν παραδειγματικά.

Ήδη τίθεται σε διαθεσιμότητα ο Αρχιφύλακας, δράστης του επεισοδίου, και
μετακινείται ο Διοικητής του Τμήματος Ασφαλείας.

Η μεταχείριση των κρατουμένων πρέπει να γίνεται με απόλυτο σεβασμό στα κατά το
Σύνταγμα και τον Νόμο δικαιώματά τους.

Κάθε μορφή κατάχρησης εξουσίας θα αντιμετωπίζεται με την μέγιστη αυστηρότητα
προκειμένου να μη δημιουργείται ούτε η ελάχιστη σκιά στον τρόπο λειτουργίας της
Αστυνομίας .

Ως προς το ποινικό μέρος σχηματίζεται δικογραφία που υποβάλλεται αμέσως στον
Εισαγγελέα ».



Για περισσότερες πληροφορίες τηλ. : 210 6977505
Fax : 210 6929764
e-mail :
elasgrty@mopo.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αυτό που πρέπει να γίνει είναι ΑΜΕΣΗ παραίτηση του Υπουργού και των υπευθύνων σε συγκεκριμένες θέσεις εξουσίας.

όπως λέει κ ο δρ. Στέφωσης:

Αν ο Βύρων Πολύδωρας δεν είχε τη στοιχειώδη ευθιξία να παραιτηθεί μετά από τα δεκάδες σκάνδαλα αστυνομικής βίας κατά πολιτών, μετά την κατασυκοφάντηση ενός κοινοβουλευτικού κόμματος, μετά τη διεθνή κατακραυγή κατά της Ελλάδας για την κακομεταχείριση μεταναστών, τότε μετά τα γεγονότα, τα οποία δημοσιοποιούνται σήμερα, η μόνη λύση είναι η απομάκρυνσή του από τη θέση του υπουργού Δημόσιας Τάξης από τον ίδιο τον πρωθυπουργό, Κώστα Καραμανλή.

:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,849 μηνύματα.
Και να παραιτηθεί ο Υπουργός, αυτός που θα έρθει τι θα αλλάξει;
Το πρόβλημα για μένα είναι θεσμικό, όχι προσώπων.

Δεν με ενδιαφέρει να "τιμωρηθεί παραδειγματικά" ο δράστης αστυνομικός. Το μόνο που θέλω είναι να απολυθεί. Ζητάω πολλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όχι δε ζητάς πολλά γιατί εγώ ζητάω οι αστυνομικοί να παρακολουθούν ειδικά μαθήματα κοινωνιολογίας και ψυχολογίας να περνούν από evaluation πριν γίνουν αστυνομικοί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Η μεταχείριση των κρατουμένων πρέπει να γίνεται με απόλυτο σεβασμό στα κατά το
Σύνταγμα και τον Νόμο δικαιώματά τους.

Κάθε μορφή κατάχρησης εξουσίας θα αντιμετωπίζεται με την μέγιστη αυστηρότητα
προκειμένου να μη δημιουργείται ούτε η ελάχιστη σκιά στον τρόπο λειτουργίας της
Αστυνομίας .:

Αυτό είναι το πιο σπαστικό. Γίνεται κάθε φορά ένα σκάνδαλο, αναστατώνεται όλο το ελληνικό κράτος, το οποίο σχολιάζει "Άντε πάλι" και τελικά βγαίνει ο τάδε αντιπρόσωπος της δημοκρατίας και το παίζει ανυποψίαστος! Και καλά "Πρώτη φορά συμβαίνει αυτό. Δεν μας έχει ξανατύχει"

Όχι δε ζητάς πολλά γιατί εγώ ζητάω οι αστυνομικοί να παρακολουθούν ειδικά μαθήματα κοινωνιολογίας και ψυχολογίας να περνούν από evaluation πριν γίνουν αστυνομικοί!

ειδικά μαθήματα δημοκρατίας Isiel. εκεί υστερούν οι αστυνομικοί.

Δεν μπορούν να καταλάβουν οτι κρατάνε την εκτελεστική εξουσία, η οποία ορίζει απο τη νομοθετική, συγκεκριμένες κυρώσεις για συγκεκριμένες παρανομίες και όλα αυτά είναι κατοχυρωμένα στο σύνολο και κανένας δεν έχει δικαίωμα να βάζει χέρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
αηδίασα!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
θα σας τη σπάσω τώρα....

1) πιστεύετε αλήθεια ότι αυτά συμβαίνουν μόνο στην υποανάπτυκτη Ελλάδα? :hehe:

2) είσαστε σίγουροι ότι αν αυτοί οι άνθρωποι που βλέπουμε στο video, είχαν κλέψει το δικό σας σπίτι, και τους πιάνατε στα χέρια σας, θα τους κάνατε λιγότερα? :hehe:


σορρυ... ούτε εμένα μου άρεσε αυτό που είδα, ναι κι εγώ αηδίασα αλλά... στο τέλος μου έμεινε κι ένα αλλά....
shoot me
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Όχι δε ζητάς πολλά γιατί εγώ ζητάω οι αστυνομικοί να παρακολουθούν ειδικά μαθήματα κοινωνιολογίας και ψυχολογίας να περνούν από evaluation πριν γίνουν αστυνομικοί!

Αντε το evluation, αλλα δεν νομιζω οτι τα ειδικα μαθηματα κοινωνιολογιας και ψυχολογις εχουν νοημα. Αν εισαι ικανος να κανεις αυτα τα πραγματα σε συνανθρωπους σου, που δεν εχουν ελπιδα να αντιδρασουν απεναντι σε αυτα που κανεις...ο,τι μαθηματα και να σου κανουν, ΖΩΟ θα παραμεινεις!

θα σας τη σπάσω τώρα....

1) πιστεύετε αλήθεια ότι αυτά συμβαίνουν μόνο στην υποανάπτυκτη Ελλάδα? :hehe:

2) είσαστε σίγουροι ότι αν αυτοί οι άνθρωποι που βλέπουμε στο video, είχαν κλέψει το δικό σας σπίτι, και τους πιάνατε στα χέρια σας, θα τους κάνατε λιγότερα? :hehe:


σορρυ... ούτε εμένα μου άρεσε αυτό που είδα, ναι κι εγώ αηδίασα αλλά... στο τέλος μου έμεινε κι ένα αλλά....
shoot me

1. Οχι. Αλλα τι επιχειρημα ειναι αυτο; Επειδη συμβαινουν κι αλλου, το κανει λιγοτερο αισχρο που συνεβη και εδω; :hmm:
2. Ναι ειμαι βεβαιος. Γιατι τι θα κερδισω αν τον σαπισω στο ξυλο; :/:

Αλλα αστο αυτο. Οι βασικες διαφορες απο το να τον εσπαγα εγω στο ξυλο ειναι οι εξης τρεις:
1) Αν τον βαρεσω εγω, μπορει και να αντιδρασει. Μεσα σε ενα τμημα, απεναντι σε αστυνομικο τι μπορει να κανει;
2) Αυτοι δεν τους βαρουσαν απο αγανακτηση, κατα τα δικα τους λεγομενα το εκαναν για πλακα (ΠΛΑΚΑ;;;;;!!!:mad: ) και προφανως, το εκαναν για να τους εξευτελισουν!
3) Ακομα και εγω να εκανα ο.τι εκαναν αυτοι επειδη με ειχαν ιθξει/κακοποιησει, κτλ, αυτος ειναι ο βασικος λογος που ζουμε σε μια πολιτισμενη κοινωνια, οπου η δικαιοσυνη αποδιδεται απο τα αρμοδια οργανα και οχι με μεθοδους οφθαλμον αντι οφθαλμου!

Υ.Γ:

α) "Θα τιμωρηθουν παραδειγματικα: Ηδη ο διοικητης μετατεθηκε" Γουαου! Μηπως τον αποκαλεσαν και κακο παιδι; Γιατι μονο ετσι μπορει να γινει πιο παραδειγματικη η τιμωρια!
β) (Διοικητης) "Εγω δεν το ηξερα το γεγονος...κτλ...Αλλα τοσο καιρο που ημουν εγω στο τμημα δεν ειχαν συμβει τετοια περιστατικα." Αφου ουτε αυτο το ηξερες ρε ανθρωπε, πως εισαι βεβαιος και για το αν εχουν συμβει και αλλα; :hmm: :whistle: ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
1. Οχι. Αλλα τι επιχειρημα ειναι αυτο; Επειδη συμβαινουν κι αλλου, το κανει λιγοτερο αισχρο που συνεβη και εδω; :hmm:
2. Ναι ειμαι βεβαιος. Γιατι τι θα κερδισω αν τον σαπισω στο ξυλο; :/:

Αλλα αστο αυτο. Οι βασικες διαφορες απο το να τον εσπαγα εγω στο ξυλο ειναι οι εξης τρεις:
1) Αν τον βαρεσω εγω, μπορει και να αντιδρασει. Μεσα σε ενα τμημα, απεναντι σε αστυνομικο τι μπορει να κανει;
2) Αυτοι δεν τους βαρουσαν απο αγανακτηση, κατα τα δικα τους λεγομενα το εκαναν για πλακα (ΠΛΑΚΑ;;;;;!!!:mad: ) και προφανως, το εκαναν για να τους εξευτελισουν!
3) Ακομα και εγω να εκανα ο.τι εκαναν αυτοι επειδη με ειχαν ιθξει/κακοποιησει, κτλ, αυτος ειναι ο βασικος λογος που ζουμε σε μια πολιτισμενη κοινωνια, οπου η δικαιοσυνη αποδιδεται απο τα αρμοδια οργανα και οχι με μεθοδους οφθαλμον αντι οφθαλμου!

Υ.Γ:

α) "Θα τιμωρηθουν παραδειγματικα: Ηδη ο διοικητης μετατεθηκε" Γουαου! Μηπως τον αποκαλεσαν και κακο παιδι; Γιατι μονο ετσι μπορει να γινει πιο παραδειγματικη η τιμωρια!
β) (Διοικητης) "Εγω δεν το ηξερα το γεγονος...κτλ...Αλλα τοσο καιρο που ημουν εγω στο τμημα δεν ειχαν συμβει τετοια περιστατικα." Αφου ουτε αυτο το ηξερες ρε ανθρωπε, πως εισαι βεβαιος και για το αν εχουν συμβει και αλλα; :hmm: :whistle: ;)


1) όχι, το ίδιο αισχρό είναι αλλά μου τη σπάει που για όλα κατηγορούμε την Ελλάδα κι όχι τον εαυτό μας.
2) εγώ πάντως θα τον έσπαγα στο ξύλο αν μπορούσα οποιονδήποτε εισέβαλε στο ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ .-

όσο για τα υπόλοιπα... φυσικά και συμφωνώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
1) όχι, το ίδιο αισχρό είναι αλλά μου τη σπάει που για όλα κατηγορούμε την Ελλάδα κι όχι τον εαυτό μας.
2) εγώ πάντως θα τον έσπαγα στο ξύλο αν μπορούσα οποιονδήποτε εισέβαλε στο ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ .-

όσο για τα υπόλοιπα... φυσικά και συμφωνώ

Για το δυο εξηγησα τη διαφωνια μου, για το εναναι προφανως και δεν κατηγορω την Ελλαδα, ουτε θεωρω οτι ολοι οι Ελληνες ετσι ειμαστε. Σαν γεγονος απο μεμονωμενα ατομα το κρινω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top