• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Kάνναβη και παρενέργειες

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αλλο να αντιλαμβανεσαι και να καταλαβαινεις τις συμπεριφορες αυτες (και οχι μονο) και αλλο να τις δικαιολογεις...
Και εννοειται οτι η κριση διαμορφωνεται με τα χρονια βασει των εμπειριων που αποκταει κανεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Οκ, τότε κι εσύ δεν έχεις πρόβλημα, αν εγώ δεν κάνω παρέα μαζί σου όταν πας για μπάφο και house, έτσι;
Αν σου μένει χρόνος θα πηγαίνουμε για disco, αλλά πόσος θα 'ναι αυτός..;

Φυσικά, No problem αν διαφέρουμε σε αυτό. Απλώς και εγώ σπάνια είμαι παρόν μπροστά σε άτομα που παίρνουν σε εξωτερικό χώρο για το λόγο ότι η καλή νομοθεσία είναι ικανή να σε καταστρέψει αν σε βρει να κάνεις μπάφο. Δε νομίζω να τρως απλώς πρόστιμα. Σε πάνε μέσα... Μου φαίνεται όμως να υποννοείς ότι παίρνω μπάφο. Δε παίρνω απλώς δε μπορώ να κάνω κριτική σε αυτόν που παίρνει. Η δικιά μου αντίληψη για τα πράγματα. Δε θα συμφωνήσουμε γιατί νομίζω ότι δεν θέλεις να έχεις επαφή με αυτά τα άτομα ενώ εγώ απλώς τους αποδέχομαι με τη προϋπόθεση βέβαια να μην αναλώνεται η ζωή τους γύρω από το μπάφο αλλά να ασχολούνται και με άλλα πράγματα. Όσο για το χρόνο που λες ότι δε θα μου μένει εννοείς ότι ένα άτομο το οποίο παίρνει μπάφο ουσιαστικά κατέστρεψε τη ζωή του και λιώνει στα τσιγαριλίκια. Μμμμμ! Όχι... :)
Δε σε καταστρέφει η πράξη η ίδια αλλά οι συνέπειες του νόμου. Και επαναλαμβάνω ότι για να το κάνουν κάποιο λόγο θα έχουν. Δε με ενδιαφέρει αν είναι ηθικά σωστός ή όχι αλλά απλώς να τους καταλάβω. Δε σημαίνει ότι επειδή τους καταλαβαίνω θα ενστερνιστώ το τρόπο ζωής τους. Λάθος μου αν άφησα να φανεί κάτι τέτοιο. (Καμιά φορά παρερμηνεύω και τον ίδιο μου τον εαυτό :worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Wow! Πρώτη φορά αντιλαμβάνομαι τόσο έντονα το χάσμα γενεών. Φαντάζομαι ότι σε 15 χρόνια κάπως έτσι θα σκέφτομαι και εγώ (το επιχείρημα της Κακής Επιρροής το βρίσκω απόλυτα λογικό) αλλά στην ηλικία που είμαι το βλέπω τελείως ουτοπικό. Γράφω απλώς για να γίνει συζήτηση γύρω από το ΠΛΕΟΝ. Από μια άλλη σκοπιά όχι μακριά όμως από τη δική σου αφού το ΠΛΕΟΝ τα λέει όλα :)

Αγαπητή Κ.Ε. Υπάρχουν τα εξής στερεότυπα (καλώς ή κακώς) στη σύγρονη εποχή. 1) Αν δεν πας στρατό και δε πάρεις "χόρτο" δεν έκανες στρατό. Η ιδέα υπάρχει δε σημαίνει ότι την ακολουθούν όλοι. 2) Αν σαν φοιτητής δεν τα "μ@μησεις όλα" δεν ήσουν φοιτητής. Καινούριες εμπειρίες είναι πάντα ευπρόσδεκτες. Μπορεί κάποιοι συνομήλικοι μου να διαφωνούν με αυτά (άλλωστε είναι αλώς μοντέλα, δε το κάνουν όλοι) αλλά δε ντρέπομαι να πω ότι φίλοι μου καπνίζουν "χόρτο". Είναι επιλογή του καθενός να το κάνει (αν και προσωπικά δε το έχω κάνει :D) και το να απομακρυνθώ από άτομα τα οποία γουστάρουν να τη βρουν με οινόπνευμα και "χόρτο" σημαίνει ότι θα έδιωχνα ανθρώπους από το κοινωνικό μου περίγυρο όχι εξαιτίας των απόψεων τους ή του χαρακτήρα τους αλλά για κάτι που στη νεολαία (καλά όχι σε όλους) είναι απολύτως αποδεκτό. Να ξέρεις ότι πολλοί που καπνίζουν σε τέτοια ηλικία σιχαίνονται τους ανθρώπους που καπνίζουν στα 40 τους. Πίστεψε με έχουν λογική σε αυτό που κάνουν και δε θα ήθελαν να το κάνουν τότε ούτε καν περιστασιακά. το θεωρούν παρακμή...

"""ή μπορείς να γελάς όπως είσαι... ή αστο, δεν μου κάνεις για παρέα""" :):):)

Δε το κάνουν μόνο για να γελάνε. Το κάνουν και γιατί θέλουν να ξεχωρίζουν μέσα στη παρέα αλλά και γιατί η ένταση σε πολλά σημεία διασκέδασης είναι αφόρητη. Πως να στο πω. Δε τη παλεύεις χωρίς αλκοόλ (ή και "χόρτο") να χορεύεις σε άπειρα ντεσιμπέλ για 3 ώρες. Βλέπεις τα πράγματα με λογική αλλά οι άνθρωποι έχουν και αδυναμίες. Δε μπορούμε να είμαστε πάντα κριτικοί εναντίον τους. Και εγώ που στο ανέλυσα αυτό λογικά κάποια στιγμή θα γίνω κομμάτια από αλκοόλ όσο και να έχω σκεφτεί τις παρενέργειες. Δε ντρέπομαι για αυτό. Όμως ούτε είμαι λιγότερο σταθερός σαν άνθρωπος.

Θα σου πω και κάτι εξεζητημένο σε σχέση με τη πλαισίωση σου από ανθρώπους που πατούν γερά στα πόδια τους το οποίο μπορεί και να προκαλέσει αντιδράσεις αλλά είναι η ταπεινή μου γνώμη: Όταν είσαι ύπο την επήρεια αλκοόλ (και απο συζητήσεις με φίλους υπό την επήρεια και άλλων ουσιών) έχεις το σπάνιο αίσθημα του "φέυγω από τους κανόνες της ζωής μου". Σου φαίνεται παιδικό και αστείο αλλά να ξέρεις ότι δεν είναι τυχαία το αλκοόλ αγαπητό σε πολλούς...

Το κείμενο δεν είχε αποδέκτη εσένα. Απλώς ήσουν η αφορμή
;)
Ψάχνω να βρώ νόημα σε τόσες γραμμές, αλλά δεν βρίσκω τίποτα.
Πρώτα από όλα λυπάμαι πολύ που διαβάζω από ένα νέο άνθρωπο, οτι αποδέχεται τέτοιου τύπου στερεότυπα.
Πάντα πίστευα οτι η νεολαία θέλει να ζει μακριά από κάθε δέσμευση και υποχρέωση επιβάλλουν τα στερεότυπα, ή τουλάχιστον έτσι έμαθα εγώ. Τώρα το μόνο που βλέπω, είναι μια νεολαία γερασμένη και κολλημένη στο αυτονόητο και τη συντήρηση.
Βέβαια έχεις ένα point ότνα λες οτι δεν το κάνουν για να γελάσουν, αλλά για να ξεχωρίσουν μέσα στην παρέα.
Γιατί όμως δεν έχουν άλλους τρόπους για να ξεχωρίζουν;
Γιατί ας πούμε να μην ξεχωρίσει κάποιος από αυτούς για το υπέροχο γυμνασμένο σώμα του, ή το μυαλό ξυράφι του, ή ακόμα καλύτερα για την προσωπικότητά του;
Να απαντήσω εγώ;
Γιατί όλα αυτά κοστίζουν.
Κοστίζουν όχι σε χρήμα, αλλά σε προσπάθεια, και σήμερα κανείς δεν θέλει να προσπαθήσει. Θέλουν όλοι την εύκολη λύση.
Το κάνουν, λες , γιατί πολλά σημεία διασκέδασης, έχουν αφόρητη ένταση.
Αλήθεια, πως είναι δυνατόν κάποιος να διασκεδάζει αφόρητα;
Η διασκέδαση ή σου αρέσει ή όχι.
Αν όχι, διασκεδάζεις αλλιώς. Δεν είναι κανείς από πα΄νω σου με το μαστίγιο για να σε υποχρεώνει να μείνεις εκεί, έστω και ντοπαρισμένος. Κι αν δεν μπορείς να την παλέψεις χωρίς αλκοόλ ή χόρτο, κάτσε σπίτι και κοίτα τηλεόραση.
Και τέλος, γιατί θεωρείς οτι το "φεύγω από τους κανόνες της ζωής μου" είναι θετικό.
Εγώ το μεταφράζω ως : "αδυνατώ να τα βάλω με τη ζωή γιατί ξέρω οτι θα χάσω"
Ε, ναι λοιπόν. Θα χάσεις. Αν δεν κατέβεις καθόλου στο γήπεδο, είσαι χαμένος από χέρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αποδέχομαι τέτοια στερεότυπα; Oh my gooooooooooooooooooooooooooooooooooooood. Δε νομίζω. Αν έχω ψυχολογήσει σωστά τον εαυτό μου, δε νομίζω.

Με λύπη βλέπω ότι όλα τα κρίνεις με τις δικές σου αξίες και τις δικές σου αντιλήψεις. Σκοπός μου απλώς ήταν να αναφέρω το διαφορετικό τρόπο σκέψης του "άλλου". Και να γινει συζήτηση και από αυτή τη σκοπιά.

Ως συνήθως καταπιάνεσαι με κάποιες φράσεις και δε κοιτάς το συνολικό νόημα

Μπορεί να θες η κοινωνία να λειτουργεί με τους δικούς σου κανόνες αλλά δε γίνεται... Σκοπός είναι να τη καταλάβεις και να αντιληφθείς τα προβλήματα της με τρόπο διαλλακτικό και όχι να την αφορίσεις μόνο και μόνο επειδή δε συμβαδίζει με τα δικά σου πιστεύω.

Για τη κριτική για τα κέντρα διασκέδασης και να θέλουν να διαφέρουν απέχεις πόρω από τη φάση του 18νου που έχει σιχαθεί τις γ@μ.....ες καταπιεστικές πανελλήνιες και να κάνει αυτό που πραγματικά γουστάρει. Ο σκληρά εργαζόμενος Έλληνας μαθητής βλέπει το πανεπιστήμιο σαν απελευθέρωση από το βλαβερό εκπαιδευτικό σύστημα του σχολείου. Καταπιεσμένος όπως είναι θα αναζητήσει κάποιες διόδους ζητώντας να ζήσει με υπερένταση...

Όσο για τη γερασμένη νεολαία ας μιλήσουμε σαν 35ρης με 20ρη. Η δικιά σας όπως και η προηγούμενη γενιά ευθύνεται για αυτό... Οι αμαρτίες γονέων πέφτουν στο κεφάλι των παιδιών... Η απάθεια που αναφέρεις έχει συγκεκριμένες αιτίες...

Συγνώμη για το επιθετικό ύφος... Μου βγήκε αυθόρμητα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Louard

Νεοφερμένος

Η Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Πάντα πίστευα οτι η νεολαία θέλει να ζει μακριά από κάθε δέσμευση και υποχρέωση επιβάλλουν τα στερεότυπα, ή τουλάχιστον έτσι έμαθα εγώ. Τώρα το μόνο που βλέπω, είναι μια νεολαία γερασμένη και κολλημένη στο αυτονόητο και τη συντήρηση.
Βέβαια έχεις ένα point ότνα λες οτι δεν το κάνουν για να γελάσουν, αλλά για να ξεχωρίσουν μέσα στην παρέα.
Γιατί όμως δεν έχουν άλλους τρόπους για να ξεχωρίζουν;
Γιατί ας πούμε να μην ξεχωρίσει κάποιος από αυτούς για το υπέροχο γυμνασμένο σώμα του, ή το μυαλό ξυράφι του, ή ακόμα καλύτερα για την προσωπικότητά του;
Να απαντήσω εγώ;
Γιατί όλα αυτά κοστίζουν.
Κοστίζουν όχι σε χρήμα, αλλά σε προσπάθεια, και σήμερα κανείς δεν θέλει να προσπαθήσει. Θέλουν όλοι την εύκολη λύση.
Το κάνουν, λες , γιατί πολλά σημεία διασκέδασης, έχουν αφόρητη ένταση.
Αλήθεια, πως είναι δυνατόν κάποιος να διασκεδάζει αφόρητα;
Η διασκέδαση ή σου αρέσει ή όχι.
Αν όχι, διασκεδάζεις αλλιώς. Δεν είναι κανείς από πα΄νω σου με το μαστίγιο για να σε υποχρεώνει να μείνεις εκεί, έστω και ντοπαρισμένος. Κι αν δεν μπορείς να την παλέψεις χωρίς αλκοόλ ή χόρτο, κάτσε σπίτι και κοίτα τηλεόραση.
Και τέλος, γιατί θεωρείς οτι το "φεύγω από τους κανόνες της ζωής μου" είναι θετικό.
Εγώ το μεταφράζω ως : "αδυνατώ να τα βάλω με τη ζωή γιατί ξέρω οτι θα χάσω"
Ε, ναι λοιπόν. Θα χάσεις. Αν δεν κατέβεις καθόλου στο γήπεδο, είσαι χαμένος από χέρι.

Καλησπέρα...
απο πάρα πολύ μικρή ηλικία κάνω παρέα με ανθρώπους που έχουν σχέση με όλων των ειδών τα ναρκωτικα , και σε μικρή ηλικία , στην εφηβεία μου, δοκίμασα και εγώ κάποιες φορές "χόρτο"... μπορώ να πω οτι μου άρεσε, γέλασα πάρα πολυ, και το διασκέδασα...μιας και το "χόρτο" έχει στάδια--- και το πρώτο έχει πλάκα...
εξ'ακολουθώ να το θεωρώ ωραίο, γιατί θυμάμαι όλες εκείνες τις βλακείες που κάναμε... αλλά δεν μου κάνει... δεν ταιριάζει με εμένα...έμαθα να δημιουργώ στον εαυτό μου οποιοδήποτε συναίσθημα έχω ανάγκη..αν θέλω να γελάσω γελάω, αν θέλω να κλάψω - κλαίω, αν θέλω να διασκεδάσω - διασκεδάζω, και αν καμιά φορά δεν καταφέρω να ελέγξω τα συναισθηματά μου δεν χαλιέμαι, το διασκεδάζω και αυτό!!!
Οι άνθρωποι που έχουν σχέση με ναρκωτικά, ή μάλλον με το συγκεκριμένο ναρκωτικό, γιατί τα άλλα θέλουν άλλη ανάλυση, όταν ξεπεράσουν το στάδιο του ξεχωρίζω, διαφέρω, πάω κόντρα στο νόμο, τότε το κάνουν καθαρά γιατι τους ηρεμεί και τους χαλαρώνει... αδειάζει το κεφάλι τους.. όπως χαρακτηριστικά λένε και οι ίδιοι...
ποιός σου είπε οτι δεν έχουν γυμνασμένο σώμα, μυαλό ξυράφι ή έντονες προσωπικότητες? ίσα - ίσα.. όλες οι κατηγορίες ανθρώπων πίνουν χόρτο, ή έχεις την εντύπωση οτι το κάνει μόνο η εργατια ή κάποια κατώτερη κοινωνική τάξη? ξέρω απο δικηγόρους που ξόδεψαν χρόνο και ιδρώτα να σπουδάσουν ως ανθρώπους που δεν διάβασαν ούτε ένα βιβλίο στην ζωή τους...
ο καθένας για τον δικό του λόγο...
οτι και αν κάνει καποιος , απο την στιγμή που δεν βλάπτει τους γύρω του, είναι δικαιώματα του, και δεν τον κρίνει κανείς απο αυτό... ειδικά αν στις υποχρεώσεις του προς την οικογένεια του και το κοινώνικο σύνολο είναι σωστός , τότε καλά κάνει και κάνει αυτο που τον γεμίζει..
άλλα πράγματα είναι πιο σοβαρά απο το να πιεί κάποιος χασίσι... όχι οτι λέω μπράβο, ή συμβουλεύω τον κόσμο να πιούν όλοι... απλά δεν κρίνω τους ανθρώπους απο αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αποδέχομαι τέτοια στερεότυπα; Oh my gooooooooooooooooooooooooooooooooooooood. Δε νομίζω. Αν έχω ψυχολογήσει σωστά τον εαυτό μου, δε νομίζω.
Εσύ τα είπες. Δεν τα είπα εγώ.

Με λύπη βλέπω ότι όλα τα κρίνεις με τις δικές σου αξίες και τις δικές σου αντιλήψεις. Σκοπός μου απλώς ήταν να αναφέρω το διαφορετικό τρόπο σκέψης του "άλλου". Και να γινει συζήτηση και από αυτή τη σκοπιά.
Δεν είναι δικές μου αξίες φίλε μου. Ομως είναι πράγματι αξίες. Αυτό που αντιπροσωπεύεις εσύ τι είναι;

Ως συνήθως καταπιάνεσαι με κάποιες φράσεις και δε κοιτάς το συνολικό νόημα
Που είναι το νόημα λοιπόν; Επανειλημμένως ρωτάω χωρίς να παίρνω απάντηση.

Μπορεί να θες η κοινωνία να λειτουργεί με τους δικούς σου κανόνες αλλά δε γίνεται... Σκοπός είναι να τη καταλάβεις και να αντιληφθείς τα προβλήματα της με τρόπο διαλλακτικό και όχι να την αφορίσεις μόνο και μόνο επειδή δε συμβαδίζει με τα δικά σου πιστεύω.
Είτε θέλουμε είτε όχι, η κοινωνία τόσα χρόνια με αυτούς τους κανόνες πορεύεται. Και σε διαβεβαιώ οτι δεν είναι δικοί μου.

Για τη κριτική για τα κέντρα διασκέδασης και να θέλουν να διαφέρουν απέχεις πόρω από τη φάση του 18νου που έχει σιχαθεί τις γ@μ.....ες καταπιεστικές πανελλήνιες και να κάνει αυτό που πραγματικά γουστάρει. Ο σκληρά εργαζόμενος Έλληνας μαθητής βλέπει το πανεπιστήμιο σαν απελευθέρωση από το βλαβερό εκπαιδευτικό σύστημα του σχολείου. Καταπιεσμένος όπως είναι θα αναζητήσει κάποιες διόδους ζητώντας να ζήσει με υπερένταση...

Όσο για τη γερασμένη νεολαία ας μιλήσουμε σαν 35ρης με 20ρη. Η δικιά σας όπως και η προηγούμενη γενιά ευθύνεται για αυτό... Οι αμαρτίες γονέων πέφτουν στο κεφάλι των παιδιών... Η απάθεια που αναφέρεις έχει συγκεκριμένες αιτίες...

Συγνώμη για το επιθετικό ύφος... Μου βγήκε αυθόρμητα :(
Και που ακριβώς ευθύνεται η δική μας γενιά για τη δική σας γερασμένη κατάντια;
Και έπειτα λες οτι εγώ δεν έχω πιάσει την ουσία. Καλύτερα να διαβάσεις πιο προσεκτικά το παραπάνω ποστ, γιατί σε κανέναν από τους προβληματισμούς που έθεσα δεν απάντησες.

Καλησπέρα...
απο πάρα πολύ μικρή ηλικία κάνω παρέα με ανθρώπους που έχουν σχέση με όλων των ειδών τα ναρκωτικα , και σε μικρή ηλικία , στην εφηβεία μου, δοκίμασα και εγώ κάποιες φορές "χόρτο"... μπορώ να πω οτι μου άρεσε, γέλασα πάρα πολυ, και το διασκέδασα...μιας και το "χόρτο" έχει στάδια--- και το πρώτο έχει πλάκα...
εξ'ακολουθώ να το θεωρώ ωραίο, γιατί θυμάμαι όλες εκείνες τις βλακείες που κάναμε... αλλά δεν μου κάνει... δεν ταιριάζει με εμένα...έμαθα να δημιουργώ στον εαυτό μου οποιοδήποτε συναίσθημα έχω ανάγκη..αν θέλω να γελάσω γελάω, αν θέλω να κλάψω - κλαίω, αν θέλω να διασκεδάσω - διασκεδάζω, και αν καμιά φορά δεν καταφέρω να ελέγξω τα συναισθηματά μου δεν χαλιέμαι, το διασκεδάζω και αυτό!!!
Οι άνθρωποι που έχουν σχέση με ναρκωτικά, ή μάλλον με το συγκεκριμένο ναρκωτικό, γιατί τα άλλα θέλουν άλλη ανάλυση, όταν ξεπεράσουν το στάδιο του ξεχωρίζω, διαφέρω, πάω κόντρα στο νόμο, τότε το κάνουν καθαρά γιατι τους ηρεμεί και τους χαλαρώνει... αδειάζει το κεφάλι τους.. όπως χαρακτηριστικά λένε και οι ίδιοι...
ποιός σου είπε οτι δεν έχουν γυμνασμένο σώμα, μυαλό ξυράφι ή έντονες προσωπικότητες? ίσα - ίσα.. όλες οι κατηγορίες ανθρώπων πίνουν χόρτο, ή έχεις την εντύπωση οτι το κάνει μόνο η εργατια ή κάποια κατώτερη κοινωνική τάξη? ξέρω απο δικηγόρους που ξόδεψαν χρόνο και ιδρώτα να σπουδάσουν ως ανθρώπους που δεν διάβασαν ούτε ένα βιβλίο στην ζωή τους...
ο καθένας για τον δικό του λόγο...
οτι και αν κάνει καποιος , απο την στιγμή που δεν βλάπτει τους γύρω του, είναι δικαιώματα του, και δεν τον κρίνει κανείς απο αυτό... ειδικά αν στις υποχρεώσεις του προς την οικογένεια του και το κοινώνικο σύνολο είναι σωστός , τότε καλά κάνει και κάνει αυτο που τον γεμίζει..
άλλα πράγματα είναι πιο σοβαρά απο το να πιεί κάποιος χασίσι... όχι οτι λέω μπράβο, ή συμβουλεύω τον κόσμο να πιούν όλοι... απλά δεν κρίνω τους ανθρώπους απο αυτό...
Λυπάμαι, αλλά κάποιο λάθος έχεις κάνει.
Η ήθελες να απαντήσεις σε άλλο ποστ, ή δεν έχεις διαβάσει τι ακριβώς γράφω.
Δεν εξηγείται διαφορετικά τέτοια ανακρίβεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Wow! Πρώτη φορά αντιλαμβάνομαι τόσο έντονα το χάσμα γενεών. Φαντάζομαι ότι σε 15 χρόνια κάπως έτσι θα σκέφτομαι και εγώ (το επιχείρημα της Κακής Επιρροής το βρίσκω απόλυτα λογικό) αλλά στην ηλικία που είμαι το βλέπω τελείως ουτοπικό. Γράφω απλώς για να γίνει συζήτηση γύρω από το ΠΛΕΟΝ. Από μια άλλη σκοπιά όχι μακριά όμως από τη δική σου αφού το ΠΛΕΟΝ τα λέει όλα :)

Αγαπητή Κ.Ε. Υπάρχουν τα εξής στερεότυπα (καλώς ή κακώς) στη σύγρονη εποχή. 1) Αν δεν πας στρατό και δε πάρεις "χόρτο" δεν έκανες στρατό. Η ιδέα υπάρχει δε σημαίνει ότι την ακολουθούν όλοι. 2) Αν σαν φοιτητής δεν τα "μ@μησεις όλα" δεν ήσουν φοιτητής. Καινούριες εμπειρίες είναι πάντα ευπρόσδεκτες. Μπορεί κάποιοι συνομήλικοι μου να διαφωνούν με αυτά (άλλωστε είναι αλώς μοντέλα, δε το κάνουν όλοι) αλλά δε ντρέπομαι να πω ότι φίλοι μου καπνίζουν "χόρτο". Είναι επιλογή του καθενός να το κάνει (αν και προσωπικά δε το έχω κάνει :D) και το να απομακρυνθώ από άτομα τα οποία γουστάρουν να τη βρουν με οινόπνευμα και "χόρτο" σημαίνει ότι θα έδιωχνα ανθρώπους από το κοινωνικό μου περίγυρο όχι εξαιτίας των απόψεων τους ή του χαρακτήρα τους αλλά για κάτι που στη νεολαία (καλά όχι σε όλους) είναι απολύτως αποδεκτό. Να ξέρεις ότι πολλοί που καπνίζουν σε τέτοια ηλικία σιχαίνονται τους ανθρώπους που καπνίζουν στα 40 τους. Πίστεψε με έχουν λογική σε αυτό που κάνουν και δε θα ήθελαν να το κάνουν τότε ούτε καν περιστασιακά. το θεωρούν παρακμή...

"""ή μπορείς να γελάς όπως είσαι... ή αστο, δεν μου κάνεις για παρέα""" :):):)

Δε το κάνουν μόνο για να γελάνε. Το κάνουν και γιατί θέλουν να ξεχωρίζουν μέσα στη παρέα αλλά και γιατί η ένταση σε πολλά σημεία διασκέδασης είναι αφόρητη. Πως να στο πω. Δε τη παλεύεις χωρίς αλκοόλ (ή και "χόρτο") να χορεύεις σε άπειρα ντεσιμπέλ για 3 ώρες. Βλέπεις τα πράγματα με λογική αλλά οι άνθρωποι έχουν και αδυναμίες. Δε μπορούμε να είμαστε πάντα κριτικοί εναντίον τους. Και εγώ που στο ανέλυσα αυτό λογικά κάποια στιγμή θα γίνω κομμάτια από αλκοόλ όσο και να έχω σκεφτεί τις παρενέργειες. Δε ντρέπομαι για αυτό. Όμως ούτε είμαι λιγότερο σταθερός σαν άνθρωπος.

Θα σου πω και κάτι εξεζητημένο σε σχέση με τη πλαισίωση σου από ανθρώπους που πατούν γερά στα πόδια τους το οποίο μπορεί και να προκαλέσει αντιδράσεις αλλά είναι η ταπεινή μου γνώμη: Όταν είσαι ύπο την επήρεια αλκοόλ (και απο συζητήσεις με φίλους υπό την επήρεια και άλλων ουσιών) έχεις το σπάνιο αίσθημα του "φέυγω από τους κανόνες της ζωής μου". Σου φαίνεται παιδικό και αστείο αλλά να ξέρεις ότι δεν είναι τυχαία το αλκοόλ αγαπητό σε πολλούς...

Το κείμενο δεν είχε αποδέκτη εσένα. Απλώς ήσουν η αφορμή
;)

εγώ πάλι το κείμενο σου το βρήκα μια χαρά και συμβαδίζει απόλυτα με την ηλικία σου και δεν έχω καμία αντίρρηση :)
φυσικά και κατάλαβα ότι δεν είμαι αποδέκτης των όποιων σχολίων σου και ότι θες να κάνουμε κουβέντα, πράγμα που με χαροποιεί γιατί για αυτό το λόγο είμαι άλλωστε εδώ
Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι σε 15 χρόνια θα τα βλέπεις τα πράγματα όπως τα βλέπω εγώ σήμερα... όταν θα κάνεις ένα παιδί και θα θες να διδάξεις σε αυτό το παιδί κάποια πράγματα που εσύ ο ίδιος έχεις βιώσει. Δε θες να καεί το παιδί σου απ το μάτι της κουζίνας για να μάθει ότι καίει.. προτιμάς να το πίσεις ότι καίει γιατί εσύ ξέρεις, γιατί εσύ έχεις καεί.
Αντίστοιχα λοιπόν παίζει και η φάση με τις ουσίες αυτές που συζητάμε.

Εννοείται ότι μια στα τόσα μπορεί κι εγώ να πιω ένα ποτηράκι παραπάνω και να κάνω κεφάλι... αλλά στην ηλικία που είμαι το να μεθήσω έως λιποθυμίας και ξερατών είναι κατάντια
Στην ηλικία σου, όπως πολύ σωστά είπες, είχε πλάκα! ;)
Ας μιλήσουμε λοιπόν για τα στερεότυπα της δικής σου εποχής γιατί στη δική μου εποχή είχαμε άλλα στερεότυπα...
Εμείς έπρεπε να φοράμε μαύρα ρούχα συνεχώς λες και είμασταν χήρες :lol: έπρεπε να καπνίζουμε για να είμαστε οι "διαφορετικοί", έπρεπε να ακούμε rock γιατί η disco ήταν για τα φλωράκια κλπ κλπ κλπ... εγώ τουλάχιστον έτσι τα θυμάμαι τα πράγματα...
Η δική μου παρέα, απαρτιζόταν από ακόμα πιο "κακά παιδιά" που έκαναν και χόρτο... κι άλλα πράγματα... όχι απαραίτητα όμορφα και νόμιμα.
Ο φίλος που είχα στα 16 μου όταν πήγε φαντάρος έκανε κι αυτός εκεί χόρτο... πράγμα που με ψιλιάζει ότι αυτή η παραμύθα με τον στρατό και το χόρτο είναι παλιά...
Το να θες να χτυπηθεις 3 ωρες με δυνατή μουσική δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζονται το χόρτο γιατί εγώ ακόμα και τώρα στα 37 μου το κάνω ψιλοάνετα χωρίς καμία ουσία :lol:

Αυτό όμως που τελικά βγάζω σαν συμπέρασμα και της δικής μου εποχής αλλά και της δικής σου, είναι ότι τα άτομα τα οποία κάνουν συστηματική χρήση ουσιών, το κάνουν για να "ξεχωρίσουν" με κάποιο τρόπο ... όχι στους γονείς τους (γιατί οι γονείς δεν τα μαθαίνουν ποτέ αυτά)... όχι στους φίλους (γιατί με τους φίλους το κάνουν παρέα) ... αλλά στον ίδιο τους τον εαυτό, γιατί είναι παιδιά που δεν έχουν αυτοπεπίθηση ίσως, γιατί είναι παιδιά που δεν έχουν πραγματική φροντίδα και ενδιαφέρον απ την οικογένεια τους ίσως, γιατί είναι παιδιά που απλά κάπου θέλουν να νιώσουν "είμαι κι εγώ εδώ και μπορώ να κάνω τα πάντα", γιατί προφανώς κάποιος δεν τους έδωσε τη σημασία που χρειάζονται κι αξίζουν.
Ως ενήλικας και αρκετά αποστασιοποιημένη πλέον από τέτοιου είδους συναισθηματικές ανασφάλειες αυτά που σου γράφω μπορώ να τα δω με μια σχετική άνεση γιατί "ήμουν κι εγώ εκεί".... στα 37 λοιπόν ένα άτομο το οποίο θα ήταν στη δική μου παρέα, και άρα θα ήταν σχετικά κοντά και στην ηλικία μου... με οικογένεια πιθανά κλπ κλπ κλπ... αντιλαμβάνεσαι και μόνος σου ότι ένα άτομο που έχει ανασφάλειες 15χρονου δεν είναι εύκολο να είναι παρέα ενός ενήλικα.
Να εξηγήσω εδώ κάτι που ίσως παρεξηγηθεί
Δεν είναι ότι απαξιώνω από την παρέα μου τα πιθανά 15χρονα... ίσα ίσα! Που μου αρέσει να κάνω παρέα με κάποια 15χρονα και να μαθαίνω όσα μπορώ κι εγώ από αυτα... αλλά ένας 40άρης με ανασφάλειες 15χρονου είναι κακός συνδυασμός... πολύ κακός!


Ανέφερε κάπου ο Louard ότι οι ενήλικες που κάνουν συστηματικά μπάφο το κάνουν για να αδειάσουν το μυαλό τους... να καθαρίσει...
Ε πολύ λυπάμαι αλλά σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχει και πολύ μυαλό να καθαρίσει καθότι θα έχουν καταστραφεί ένα σωρό εγκεφαλικοί νευρώνες
Εγώ όταν θέλω να αδειάσει το μυαλό μου, κάνω ασκήσεις αναπνοής ακούγοντας ήχους απ τη φύση και το βρίσω πολύ πολύ πολύ καλύτερο απο 10 μπάφους μαζεμένους ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Κάποιοι από εσάς μάλλον έμαθαν να ομαδοποιούν κάποια πράγματα με βάση την ιδιότητα όχι όμως της συνέπειες..Γιατι δεν είστε και κατά τις ασπιρίνης η του μαρουλιού που οπός έχει διαπιστωθεί εάν καταναλώσεις ποσότητα και για την ακρίβεια την ουσία που περιέχετε στο λευκό κλωνάρι λειτουργεί ως ηρεμιστικό και κατʼεπκεταση ναρκωτικό.. επειδή σας βάζουνε νόμου που το απαγορεύουν μάθατε να το κατακρίνετε.. μέχρι πριν λίγο καιρό πωλούσαν στα φαρμάκια LSD.. Ελάχιστη περνάνε όμως όταν έγινε παράνομο εκτινάχθηκε στα ύψη η πώλησης του…Αν είστε κατά πάσης φύσεως ναρκωτικών και τσιγάρου τότε δικαίως είστε κατά του χόρτου…αν όμως το κατακρίνετε γιατί έτσι σας έμαθαν να κάνετε η νόμοι σας χωρίς ο ίδιος να έχετε ανακάλυψη τρομαχτικές συνέπειες ..τότε τι να σας πω…καλύτερα να πίνεις ένα χόρτο την εβδομάδα παρά να κανείς 2 πακέτα τσιγάρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κάποιοι από εσάς μάλλον έμαθαν να ομαδοποιούν κάποια πράγματα με βάση την ιδιότητα όχι όμως της συνέπειες..Γιατι δεν είστε και κατά τις ασπιρίνης η του μαρουλιού που οπός έχει διαπιστωθεί εάν καταναλώσεις ποσότητα και για την ακρίβεια την ουσία που περιέχετε στο λευκό κλωνάρι λειτουργεί ως ηρεμιστικό και κατʼεπκεταση ναρκωτικό.. επειδή σας βάζουνε νόμου που το απαγορεύουν μάθατε να το κατακρίνετε.. μέχρι πριν λίγο καιρό πωλούσαν στα φαρμάκια LSD.. Ελάχιστη περνάνε όμως όταν έγινε παράνομο εκτινάχθηκε στα ύψη η πώλησης του…Αν είστε κατά πάσης φύσεως ναρκωτικών και τσιγάρου τότε δικαίως είστε κατά του χόρτου…αν όμως το κατακρίνετε γιατί έτσι σας έμαθαν να κάνετε η νόμοι σας χωρίς ο ίδιος να έχετε ανακάλυψη τρομαχτικές συνέπειες ..τότε τι να σας πω…καλύτερα να πίνεις ένα χόρτο την εβδομάδα παρά να κανείς 2 πακέτα τσιγάρα
Μπορείς να μου πεις από που έβγαλες όλα αυτά τα συμπεράσματα;
Ποιος ομαδοποίησε και τι;
Μα τι στο καλό, άλλο φόρουμ διαβάζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Εσύ δεν είσαι κατά του χόρτου? τουλάχιστον από τα Post σου αυτό το νόημα έβγαλα..σε ρωτάω ευθαρσώς αν είσαι και κατά του τσιγάρου και τον παυσίπονων?γιατι αν είσαι μόνο κατά του χόρτου και πάλι το δικαιολογώ ελάχιστη μεγάλοι άνθρωποι δεν έχουν στερεότυπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εσύ δεν είσαι κατά του χόρτου? τουλάχιστον από τα Post σου αυτό το νόημα έβγαλα..σε ρωτάω ευθαρσώς αν είσαι και κατά του τσιγάρου και τον παυσίπονων?γιατι αν είσαι μόνο κατά του χόρτου και πάλι το δικαιολογώ ελάχιστη μεγάλοι άνθρωποι δεν έχουν στερεότυπα
Αν είχες διαβάσει προηγούμενα ποστ, θα έπρεπε να το έχεις καταλάβει.
Σου απαντώ λοιπόν ευθαρσώς, οτι είμαι εναντίον οτιδήποτε προκαλεί εξάρτηση στον ανθρώπινο οργανισμό, είτε λέγεται ναρκωτικό, είτε λέγεται αλκοόλ, είτε λέγεται τσιγάρο, είτε είναι οποιαδήποτε άλλη αναλόγως καταστροφική συνήθεια (π.χ τζόγος κ.λ.π.)
Δεν έχω τίποτα, μα τίποτα, με τους ανθρώπους που έχουν τις παραπάνω συνήθειες, δεν με αφορούν, και όποιες κρίσεις έχω κάνει, τις έκανα απαντώντας στις ερωτήσεις του φόρουμ.
Μακριά ο κάθε είδους ρατσισμός από μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ο εθισμός είναι ένας. Και είναι ταυτόχρονα και βιολογικός και ψυχικός.
Δεν μπορεί να διαχωρισθεί.

Η marijuana και το xtc προκαλούν μόνο ψυχολογικό εθισμό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Η marijuana και το xtc προκαλούν μόνο ψυχολογικό εθισμό ;)
Ολα τα ερεθίσματα, λαμβάνονται και αναλύονται από τον εγκέφαλο. Ακόμα και ο "ψυχολογικός"
εθισμός, δεν διαφέρει ουσιαστικά σε τίποτα, αφού ως εθισμός εκλαμβάνεται από τον εγκέφαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Αν είχες διαβάσει προηγούμενα ποστ, θα έπρεπε να το έχεις καταλάβει.
Σου απαντώ λοιπόν ευθαρσώς, οτι είμαι εναντίον οτιδήποτε προκαλεί εξάρτηση στον ανθρώπινο οργανισμό, είτε λέγεται ναρκωτικό, είτε λέγεται αλκοόλ, είτε λέγεται τσιγάρο, είτε είναι οποιαδήποτε άλλη αναλόγως καταστροφική συνήθεια (π.χ τζόγος κ.λ.π.)
Δεν έχω τίποτα, μα τίποτα, με τους ανθρώπους που έχουν τις παραπάνω συνήθειες, δεν με αφορούν, και όποιες κρίσεις έχω κάνει, τις έκανα απαντώντας στις ερωτήσεις του φόρουμ.
Μακριά ο κάθε είδους ρατσισμός από μένα.

Μπράβο τώρα καταλαβαινόμαστε είσαι αντίθετος σε ότι προκαλεί έξαρση δεχτή η άποψη σου…σύμφωνα με το σύνταγμα έχουμε ελευθέρια λόγου… Είχα την εντύπωση πως ήσουνα κατά με κριτήρια και παρενέργειες που ήξερες σχετικά με την χρίση αυτού του πράγματος για αυτό επέμεινα οκ το ξεκαθαρίσαμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Louard

Νεοφερμένος

Η Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ανέφερε κάπου ο Louard ότι οι ενήλικες που κάνουν συστηματικά μπάφο το κάνουν για να αδειάσουν το μυαλό τους... να καθαρίσει...
Ε πολύ λυπάμαι αλλά σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχει και πολύ μυαλό να καθαρίσει καθότι θα έχουν καταστραφεί ένα σωρό εγκεφαλικοί νευρώνες
Εγώ όταν θέλω να αδειάσει το μυαλό μου, κάνω ασκήσεις αναπνοής ακούγοντας ήχους απ τη φύση και το βρίσω πολύ πολύ πολύ καλύτερο απο 10 μπάφους μαζεμένους ;)

Αυτό ακριβώς κάνω και εγώ όταν θέλω να αδειάσω το μυαλό μου...όχι πάντα με αναπνοές, αλλά σίγουρα πάντα με ήχους είτε της φύσης, και έχω το πλεονέκτημα να ζω στη φύση κοντά, είτε με ήχους απο τραγούδια που αγαπώ....ανάφερα τι λένε οι ίδιοι , θες για δικαιολογιά? θες γιατί έτσι είναι πραγματικά? η αλήθεια είναι οτι το μυαλό σου φεύγει όταν πίνεις χασίς και δυστυχώς αν δεν κάνω λάθος, και εγώ που καπνίζω 2 πακέτα τσιγάρα την ημέρα έχω τις ίδιες πιθανότητες να κάψω τα εγκεφαλικά μου κύτταρα στον ίδιο βαθμό που έχει κάποιος που πίνει χασις...
Μακάρι να μπορούσαν όλοι να ηρεμούν απλά κοιτάζοντας μέσα τους!!!! και καταβαίνοντας οτι δεν υπάρχει καλύτερο ηρεμιστικό απο την ομορφία που βρίσκεται γύρω μας!!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.

Μακάρι να μπορούσαν όλοι να ηρεμούν απλά κοιτάζοντας μέσα τους!!!! και καταβαίνοντας οτι δεν υπάρχει καλύτερο ηρεμιστικό απο την ομορφία που βρίσκεται γύρω μας!!!!

Αλήθεια, προσπάθησες ποτέ να το κάνεις αυτό χωρίς τη βοήθεια κάποιας ουσίας;
Κι αν δεν τα κατάφερες, αναρωτήθηκες ποτέ το γιατί;
Μήπως όταν δεν καταφέρνουμε κάτι, το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε περισσότερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Louard

Νεοφερμένος

Η Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Γιατί όμως δεν έχουν άλλους τρόπους για να ξεχωρίζουν;
Γιατί ας πούμε να μην ξεχωρίσει κάποιος από αυτούς για το υπέροχο γυμνασμένο σώμα του, ή το μυαλό ξυράφι του, ή ακόμα καλύτερα για την προσωπικότητά του;
Να απαντήσω εγώ;
Γιατί όλα αυτά κοστίζουν.
Κοστίζουν όχι σε χρήμα, αλλά σε προσπάθεια, και σήμερα κανείς δεν θέλει να προσπαθήσει. Θέλουν όλοι την εύκολη λύση.

τι δεν κατάλαβα ακριβώς? λες οτι δεν προσπαθούν να ξεχωρίσουν για το υπέροχο γυμνασμένο σώμα τους ή το μυαλό ξυράφι ή για την προσωπικότητα τους? γιατί κοστίζει σε προσπάθεια...
και σου είπα απλά οτι αυτοί που καπνίζουν χασίς μπορεί να έχουν όλα τα παραπάνω...ή και τίποτα, όπως χαρακτηριστικά σου είπα, γνωρίζω απο δικηγόρους , γιατρούς μεχρι ανθρώπους που δεν ξέρουν να γράφουν το ονομά τους...
αν πραγματικά κάτι δεν κατάλαβα, εξηγησέ μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
τι δεν κατάλαβα ακριβώς? λες οτι δεν προσπαθούν να ξεχωρίσουν για το υπέροχο γυμνασμένο σώμα τους ή το μυαλό ξυράφι ή για την προσωπικότητα τους? γιατί κοστίζει σε προσπάθεια...
και σου είπα απλά οτι αυτοί που καπνίζουν χασίς μπορεί να έχουν όλα τα παραπάνω...ή και τίποτα, όπως χαρακτηριστικά σου είπα, γνωρίζω απο δικηγόρους , γιατρούς μεχρι ανθρώπους που δεν ξέρουν να γράφουν το ονομά τους...
αν πραγματικά κάτι δεν κατάλαβα, εξηγησέ μου...
Το εξηγώ λοιπόν:
Αναφέρεις οτι κάποιοι καταφεύγουν στη χρήση ουσιών επειδή θέλουν να ξεχωρίζουν.
Είμαι κι εγώ λοιπόν βέβαιος οτι ανάμεσά τους, υπάρχουν σίγουρα πολλοί μορφωμένοι και αξιόλογοι άνθρωποι για την προσωπικότητά τους, το μυαλό τους, ή ακόμα και το σώμα τους σε τελευταία ανάλυση. Γιατί όμως δεν προσπαθούν να προβάλουν αυτά τους τα χαρίσματα; Γιατί θέλει κόπο. Θέλει κόπο να αποδείξεις οτι είσαι ξεχωριστός ως προσωπικότητα, οτι δεν είσαι του σωρού, αλλά κάτι παραπάνω. Θέλει έργα.
Είμαστε τώρα όμως εμείς για τέτοια πράγματα; Που να τρέχουμε τώρα.

Κάτσε να κάνουμε κάτι πιο εύκολο για να ξεχωρίσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top