Προσφέρει κάτι στην σχέση ο γάμος;

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
δεν ξέρω βρε συ Νερ... μπορεί να έχεις και δίκιο...

Απλώς με τη συγκεκριμένη φίλη έχω "τρομάξει" λίγο. Με την έννοια "πριν" ήταν καλή, ήταν χρυσή (είχε τις χάρες όλες ένα πράγμα) και που ο γιος/αδερφός τέτοια τύχη ούτε στο όνειρό τους (λόγια του "άλλου" σογιού όχι δικά μου) και "μετά" (Από τον αρραβώνα που έγινε 2 μήνες πριν τον γάμο και μετά και "κορυφώθηκε" στο γάμο) δεν μαγείρευε σωστά/δούλευει πολλές ώρες και πώς θα φτιάξει οικογένεια/ε τι θα πάτε διακοπές στο χ νησί, σπίτι σας (είναι απο επαρχία και οι 2) θα έρθετε και άλλα τέτοια "ευχάριστα"...

Νταξ, μπορεί να'ναι και εξαίρεση δεν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
δεν ξέρω βρε συ Νερ... μπορεί να έχεις και δίκιο...

Απλώς με τη συγκεκριμένη φίλη έχω "τρομάξει" λίγο. Με την έννοια "πριν" ήταν καλή, ήταν χρυσή (είχε τις χάρες όλες ένα πράγμα) και που ο γιος/αδερφός τέτοια τύχη ούτε στο όνειρό τους (λόγια του "άλλου" σογιού όχι δικά μου) και "μετά" (Από τον αρραβώνα που έγινε 2 μήνες πριν τον γάμο και μετά και "κορυφώθηκε" στο γάμο) δεν μαγείρευε σωστά/δούλευει πολλές ώρες και πώς θα φτιάξει οικογένεια/ε τι θα πάτε διακοπές στο χ νησί, σπίτι σας (είναι απο επαρχία και οι 2) θα έρθετε και άλλα τέτοια "ευχάριστα"...

Νταξ, μπορεί να'ναι και εξαίρεση δεν ξέρω...

Ξερεις κατι, εχω και εγω τετοιο παραδειγμα που για 3 χρονια η εν δυναμει πεθερα την ειχε στα πουπουλα και πριν καν ακομα παντρευτουν για τα επομενα 2 χρονια της εκανε τη ζωη πολυ δυσκολη με χιλια δυο παραπονα κ.ο.κ.
Απλα εχω την εντυπωση πως δεν εχει να κανει με το "γαμο" αυτον καθ εαυτον...
Και ποτέ δεν ξερεις πότε οι "γυρω" θα αρχισουν να μικρο-μεγαλα κουσκουσακια για τη "νυφη" που καλως ή κακως επηρεαζουν...Δεν εχω την εντυπωση πως ξαφνικα τα οποια πεθερικα "τρελλαθηκαν"....
Βασικα, το καλυτερο απ ολα ειναι το "μακρια και αγαπημενοι"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Τώρα ....αν πω ...... ότι οι μανάδες των ανδρών συνήθως (λέω συνήθως... όχι πάντα) είναι πιο επιρρεπείς, στο να προσάπτουν στις νυφούλες τους διάφορα, απ' ότι είναι οι μανάδες των γυναικών .... θα εξαγριωθούν λέτε τα αντρικά πλήθη του στεκιού;;; :P

Σε σχέση με το γάμο τώρα ... για μένα είναι απλά διαδικαστικό ζήτημα και έχει να κάνει με την απόκτηση παιδιών. Αν θες να κάνεις παιδιά, κατά την προσωπική μου άποψη καλό είναι να παντρευτείς.
Το κατά πόσο μπλέκονται τα σόγια ή όχι, έχει να κάνει με πολλές παραμέτρους ... αλλά νομίζω πως κατά κάποιο τρόπο, ελάχιστα παίζει ρόλο και ο γάμος.
Όχι ότι αλλάζει κάτι ουσιαστικό, μάλλον ψυχολογικό είναι το ζήτημα. Απλά (κακώς) θεωρείται πιο τετελεσμένο το γεγονός (του τύπου "σε παντρευτήκαμε και αν δούμε τα στραβά ... ξέρουμε ότι μάλλον θα σε τρώμε μια ζωή στη μάπα" ... ενώ όσο συζούσες, σου λέει, που ξέρεις δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι αυτή/αυτός).
Έπειτα λόγω κοινωνικών υποχρεώσεων έχεις και πιο μεγάλη τριβή, έρχονται και τα σόγια μεταξύ τους σε επαφή (ενώ όσο συζείς, δεν είναι και πολύ συχνό), αν κάνεις και κανά παιδάκι, έχουν άποψη και οι γιαγιάδες ... και κάπου εκεί μέσα γίνεται και η ζημιά.... η οποία όμως μπορεί να αποφευχθεί ή τουλάχιστον μπορεί να αντιμετωπιστεί, αρκεί να γνωρίζει κανείς τα στραβά τη δικής του πλευράς και να τη βάζει στη θέση της, όταν επιχειρεί να "θίξει" τον/την σύντροφο.
Δε νομίζω πως σκοτώνει τη σχέση ο γάμος από μόνος του, η σχέση σκοτώνεται από τη ρουτίνα, από το να αφήνουμε να "μπαίνουν" τα σόγια που λέγαμε πριν μέσα, από το να θεωρούμε ότι αφού παντρευτήκαμε... νταξ μωρέ... κλπ
Τελικά είναι μάλλον και για μας ψυχολογικό.... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Σύμφωνοι, αλλά ποιας σχέσης;

Της σχέσης δυο ανθρώπων βρε φαντάγκο, ποιάς άλλης;
Προσωπικά τον γάμο θα τον έκανα για την διαδικασία, αλλά κυρίως γιατί η χαρά που θα έδινα σε κάποια αγαπημένα μου πρόσωπα, θα μου επιστρεφόταν πολλαπλάσια. Θα ήθελα για παράδειγμα να με δει ο παππούς μου και η γιαγιά μου γαμπρό, να χορέψει ο παππούς μου στο γάμο μου. Και αυτοί πάντως, δεν θα χαιρόντουσαν γιατί θεωρούν ότι ο γάμος είναι κάτι που ΠΡΕΠΕΙ να γίνει, αλλά γιατί για αυτούς θα σήμαινε ότι βρήκα τον άνθρωπο μου.

Εσύ θα έκανες το γάμο για να δείς το παπού σου να χορεύει, ο παπούς σου γιατί θα θεωρούσε ότι βρήκες τον ανθρωπό σου... Καλύτερα δε θα ήταν αν τον έκανες γιατί θα το θεωρούσες κι εσύ; Νομίζω ότι το βλέπεις λίγο λάθος. Νομίζω ότι πρέπει να παντρευτείς κάποια, αν ισχυρίζεσαι ότι την αγαπάς. Αλλιώς θα παντρευτείς κάποια άλλη, που θα αγαπάς εκείνη. Εκτός και άν όλος ο καυγάς είναι ο χαβαλές και ο παπούς που θα χορεύει. Να πουμε και για τα δώρα του γάμου; Ή το ανεβασμένο κοινωνικό προφίλ;

Προφανώς οι λόγοι για τους οποίους κάνεις το γάμο παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο στο πώς θα είναι ο γάμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Προφανώς buggs δεν με κατάλαβες. :)

Ξαναλέω επιγραμματικά:

  • Θα παντρευόμουν μόνο αν ήξερα ότι η ζωή μου δεν θα αλλάξει δραματικά (σαφώς και θα υπάρχουν αλλαγές)
  • Εφόσον θεωρώ ότι ο γάμος ουσιαστικά προσφέρει όση νομική κατοχύρωση στο ζευγάρι, όσο ένα συμβόλαιο συμβίωσης, οι λόγοι που θα με οδηγούσαν στο μυστήριο του γάμου είναι πχ:
    • θα προσφέρει χαρά σε άτομα που αγαπώ και άρα και σε εμένα
    • θέλω να πιστεύω ότι θα μου μείνουν ευχάριστες αναμνήσεις από το συμβάν
κατάλαβες;

Επίσης το ζευγάρι το διευκρίνισα, για να πω ότι ουσιαστικά μετά το γάμο, η έννοια ζευγάρι όπως την είχαμε πριν το γάμο, διευρύνεται σε ζευγάρι οικογενειών :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Θα παντρευόμουν μόνο αν ήξερα ότι η ζωή μου δεν θα αλλάξει δραματικά (σαφώς και θα υπάρχουν αλλαγές)

Τότε μην παντρευτείς καλύτερα αφου το βλέπέις έτσι. Και σε καμία περίπτωση μην κάνεις παιδιά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Τότε μην παντρευτείς καλύτερα αφου το βλέπέις έτσι. Και σε καμία περίπτωση μην κάνεις παιδιά :)
O fandago είναι ο δεύτερος άνθρωπος στο φόρουμ που συμβουλεύεις να μην κάνει παιδιά. Έλεος πλέον. Κράτα τις συμβουλές για τον εαυτό σου καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Τότε μην παντρευτείς καλύτερα αφου το βλέπέις έτσι. Και σε καμία περίπτωση μην κάνεις παιδιά :)
Θα μπορούσα να γίνω λίγο κυνικός, αλλά θα πάω για ποινή και δεν λέει. :)

Λοιπόν, μάλλον έχεις συσχετίσει (κακώς) την έννοια γάμος, με το "κάνω παιδιά". Σαφώς και ξέρω ότι αν αποφασίσω να κάνω παιδιά, η ζωή μου θα αλλάξει δραματικά (δες λίγο το θέμα έκτρωση να καταλάβεις). Σαφώς και καταλαβαίνω ότι από το γάμο και μόνο, η ζωή αλλάζει, αλλά δεν είναι απαραίτητο η αλλαγή να είναι δραματική.

Αν πχ συζείς με μία γυναίκα για αρκετό καιρό, έχετε κοινό προγραμματισμό οικονομικών, ευθυνών κτλ το να παντρευτείς ΔΕΝ θα έπρεπε να έχει κάποια δραματική αλλαγή. Αν έχει, τότε για μένα η σχέση μπάζει. Το μόνο που δέχομαι να αλλάζει άμεσα είναι η σχέση των υπολοίπων με το ζευγάρι. Επειδή όμως είμαι άτομο που δεν δίνω πολλά δικαιώματα γενικώς, ΔΕΝ θα επέτρεπα οι υπόλοιποι, να αλλάξουν δραματικά τη ζωή μας, μόνο και μόνο επειδή παντρευτήκαμε.

Απλό; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
O fandago είναι ο δεύτερος άνθρωπος στο φόρουμ που συμβουλεύεις να μην κάνει παιδιά. Έλεος πλέον. Κράτα τις συμβουλές για τον εαυτό σου καλύτερα.

Είπα "αφού το βλέπει έτσι". Και περισσότερο ευχή ήταν παρά συμβουλή. Ολοι ήρθαμε στη ζωή χωρίς να μας ρωτήσουνε. Ομως πολλές φορές από γονείς που δεν έπρεπε να γίνουνε γονείς. Καλό δεν είναι κάποιοι να λογαριάσουν τις, συναισθηματικές κυρίως, φιλοσοφικές και ψυχολογικές τους προδιαγραφές, πριν κάνουν αυτό το έγκλημα;

Λοιπόν, μάλλον έχεις συσχετίσει (κακώς) την έννοια γάμος, με το "κάνω παιδιά". Σαφώς και ξέρω ότι αν αποφασίσω να κάνω παιδιά, η ζωή μου θα αλλάξει δραματικά (δες λίγο το θέμα έκτρωση να καταλάβεις). Σαφώς και καταλαβαίνω ότι από το γάμο και μόνο, η ζωή αλλάζει, αλλά δεν είναι απαραίτητο η αλλαγή να είναι δραματική.

Γι'αυτο σου είπα ότι σου είπα. Αν βλέπεις τον γάμο ασύνδετο με τα παιδιά (εκτός και άν είσαι βέβαιος ότι δεν μπόρεις να τα κάνεις) τότε βλέπεις το γάμο λάθος. Το άλλο το διόρθωσες, σχετικά με την δραματική αλλαγή. Οπότε, για να ξέρεις ακριβώς τί θα κάνεις, άν το κάνεις αποφάσισε καλύτερεα να παντρευτείς όταν είσαι έτοιμος και για παιδιά και για δραματικές αλλαγές στη ζωή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Γι'αυτο σου είπα ότι σου είπα. Αν βλέπεις τον γάμο ασύνδετο με τα παιδιά (εκτός και άν είσαι βέβαιος ότι δεν μπόρεις να τα κάνεις) τότε βλέπεις το γάμο λάθος. Το άλλο το διόρθωσες, σχετικά με την δραματική αλλαγή. Οπότε, για να ξέρεις ακριβώς τί θα κάνεις, άν το κάνεις αποφάσισε καλύτερεα να παντρευτείς όταν είσαι έτοιμος και για παιδιά και για δραματικές αλλαγές στη ζωή σου.
Δεν διόρθωσα τίποτα. Η άποψη μου ήταν και είναι η ίδια, από το πρώτο post που σχολίασες. Απλά εσύ δεν την κατάλαβες με την πρώτη και ήθελες επεξήγηση ;)

Επίσης δεν βλέπω τον γάμο ασύνδετο με τα παιδιά, εσύ όμως, θεωρείς ότι ΜΟΛΙΣ παντρευτείς, θα πρέπει να κάνεις και παιδιά (κάτι που δεν ισχύει απαραίτητα), οπότε κακώς θεωρείς ότι ο γάμος σαν γάμος σου αλλάζει ντε και καλά την ζωή. Μιλάμε για τον γάμο τον ίδιο, ο οποίος δεν είναι απαραίτητο ότι θα συμπέσει με την απόκτηση παιδιών.

Οπότε θα έπρεπε να με συμβουλεύεις, να κάνω παιδιά όταν θα είμαι έτοιμος για δραματικές αλλαγές στη ζωή μου, κάτι που όμως γνωρίζω ήδη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Οπότε θα έπρεπε να με συμβουλεύεις, να κάνω παιδιά όταν θα είμαι έτοιμος για δραματικές αλλαγές στη ζωή μου, κάτι που όμως γνωρίζω ήδη :)

Δεν έπρεπε να σε συμβουλεύσω τίποτα, αφου τα γνωρίζεις όλα ήδη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν έπρεπε να σε συμβουλεύσω τίποτα, αφου τα γνωρίζεις όλα ήδη ;)
Μου φαίνεται είναι λάθος μου που σε αντιμετωπίζω σοβαρά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πάιδες, ηρεμία...


* * *

Προσφέρει κάτι στην σχέση ο γάμος;
Ναι, προσφέρει. Είμαι υπέρ του θεσμού του γάμου,
γι' αυτό σκοπεύω να κάνω πέντε-έξι.


Χμ, τώρα που το σκέφτομαι, ίσως χρειαστεί να κάνω και δύο ταυτόχρονους... :confused: Να γίνω δλδ δίγαμος. :confused:
... Άλλωστε, διγαμία και γάμος δεν είναι τόσο διαφορετικές καταστάσεις,
και στις δύο περιπτώσεις τυγχάνει να έχεις μία περισσότερη σύζυγο από όσες χρειάζεσαι.

Τέσπα. Τι λέγαμε; Α ναι.

να παντρευτείς όταν είσαι έτοιμος και για παιδιά και για δραματικές αλλαγές στη ζωή σου.
Άμα ήταν έτσι, εγώ (και πολλοί άλλοι στοιχηματίζω)
δεν θα είχαμε γεννηθεί ποτέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
παντως σε εμας ο γαμος αποδειχτηκε πολυ κερδοφορος.....(δωρα,φακελακια,επιταγες...)
τοσο που σκεφτομαστε να το ξανακανουμε του χρονου!
και γενικοτερα να το καθιερωσουμε ως θεσμο στην ζωη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριακι

Νεοφερμένος

Η μαριακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Βασικά θα πώ και εγώ το δικό μου...μη έχοντας διαβάσει όλες τις απόψεις όμως,άρα αν επαναλαμβάνομαι περαστε το στο ντουκου. Καταρχήν συμφωνώ ότι ο γάμος είναι νομικό ζήτημα..όμως θα κάνω μια αλλη παραδοχή,αυτή είναι ότι σήμερα τα άτομα δυσκολεύονται να κάνουν παραχωρήσεις,υποχωρήσεις και άλλες θύσιες που μια σχέση έχει ανάγκη(με γάμο ή χωρίς). Το βλέπουν όλοι εντελώς υποκειμενικα και προτάσουν τις ατομικές επιλογές ως πρωταρχικές ανάγκες που υπερβαίνουν οποιοδήποτε σύντροφο.
Νομίζω ότι η ισότητα όσο οπισθοδρομικό και αν ακούγεται μετάλλαξε τους ρόλους των φύλων και μετέτρεψε τη γυναίκα σε ένα ανηλεή διεκδικητή και τον άντρα σε ένα διχασμένο κατασκεύασμα.
Ίσως δεν μας αρέσει ο γάμος γιατί μας επιτάσει να είμαστε ταυτόχρονα αυτόνομοι αλλά και ομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Ο γάμος ως τελετή προσφέρει:
  • ατελείωτες προετοιμασίες (αν γίνει ανοιχτός σα μαύρη τρύπα ένα πράμα) που τελικά φθείρουν τους πάντες
  • αλλά και κάποιες όχι και άσχημες αναμνήσεις
  • ακριβούτσικες να το πώ? τελετές και πράγματα που πρέπει να γίνουν γιατί έτσι κάνουν όλοι που μπορεί να οδηγήσουν σε προστριβές, διαφωνίες και έπεται συνέχεια
  • αλλά και ευχάριστες αναμνήσεις αν όλοι τα πάνε καλά με όλους στο τέλος
ο γάμος τώρα ως επισημοποιημένη συμβίωση προσφέρει:
  • κίνδυνο τελμάτωσης ή και φθοράς της σχέσης αφού μέχρι πριν από αυτόν κανείς δεν θεωρεί τον άλλο δεδομένο ή τουλάχιστον έτσι νομίζω, μη με παρεξηγείτε
  • αλλαγή αντιμετώπισης από τους άλλους αφού μπαίνοντας στο club των παντρεμένων αποκτάμε επιπλέον υποχρεώσεις και επιπλέον αναμίξεις στη ζωή μας από αυτόκλητους σωτήρες που χρειάζεται περισσότερη προσπάθεια για να αποφύγουμε
  • κάποιες τυπικές διευκολύνσεις στις σχέσεις με το κράτος ως ενιαία οντότητα-οικογένεια
  • κάποιες ακόμα περισσότερες τυπικές διευκολύνσεις όταν υπάρχουν ή υπάρξουν παιδιά
η συμπλήρωση του καταλόγου, καλοδεχούμενη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Γαμοs καπωs αλλιωs σημαινει,κοψε απο εδω και περα στα σοβαρα τα οποια τσιλιμπουρδιματα σου ειχεs δεν ειχεs και δωσε στα σοβαρα βαση σε αυτην την σχεση γιατι μετα θα εχειs να κανειs με εμενα και με τον δικηγορο μου.Ακουγεται ωs απειλη αλλα δεν ειναι απλα κατοχυρωνη την αξιοπρεπεια σου εναντι του αλλου σε περιπτωση που ο αλλοs την πληγωση.Δεν υπαρχει τιποτα το κακο σε ολα αυτα, γιατι λοιπον θεωρουμε τον γαμο σωνει και καλα μαντατο κακων ειδησεων για το μελλον: Αν εισαι σωστοs μεσα στην σχεση δεν εχειs να φοβασε τιποτα, αντιθετα εαν δεν εισαι θα πρεπει να εισαι και ετοιμοs να αντιμετωπισηs και τηs οπoιεs συνεπειεs γιατι και ο αλλοs δεν σου φταιει σε τιποτα να χαραμιζει τα νιατα του η τα νιατα τηs μαζι σου χωριs την οποια εστω νομικη δικαιωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γαμοs καπωs αλλιωs σημαινει,κοψε απο εδω και περα στα σοβαρα τα οποια τσιλιμπουρδιματα σου ειχεs δεν ειχεs και δωσε στα σοβαρα βαση σε αυτην την σχεση γιατι μετα θα εχειs να κανειs με εμενα και με τον δικηγορο μου.Ακουγεται ωs απειλη αλλα δεν ειναι απλα κατοχυρωνη την αξιοπρεπεια σου εναντι του αλλου σε περιπτωση που ο αλλοs την πληγωση.Δεν υπαρχει τιποτα το κακο σε ολα αυτα, γιατι λοιπον θεωρουμε τον γαμο σωνει και καλα μαντατο κακων ειδησεων για το μελλον: Αν εισαι σωστοs μεσα στην σχεση δεν εχειs να φοβασε τιποτα, αντιθετα εαν δεν εισαι θα πρεπει να εισαι και ετοιμοs να αντιμετωπισηs και τηs οπoιεs συνεπειεs γιατι και ο αλλοs δεν σου φταιει σε τιποτα να χαραμιζει τα νιατα του η τα νιατα τηs μαζι σου χωριs την οποια εστω νομικη δικαιωση.

Μα όσοι φοβούνται ότι ίσως με τον γάμο, κάτι θα αλλάξει ή κάτι θα πάει στραβά, δεν εννοούν ότι φοβούνται μην μπλέξουν με νομικές διαδικασίες, αν είναι δυνατόν. :worry:

Έχεις την εντύπωση ότι αν παντρευτώ κάποιον και ανακαλύψω ότι με απατάει θα νιώσω καλύτερα με την όποια νομική δικαίωση; Αυτό είναι το τελευταίο που θα με ενδιαφέρει... Την οργή και τη στενοχώρια μου για το γεγονός, δεν πρόκειται να την εξελείψει το ότι θα έχω το νόμο με το μέρος μου- να το βράσω.
Δεν πρόκειται να επικαλεστώ κανέναν νόμο που τον υποχρεώνει να είναι μαζί μου ή να κάνει το ο,τιδήποτε- αν θέλει, το κάνει και έχει καλώς, αν δεν θέλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Μα όσοι φοβούνται ότι ίσως με τον γάμο, κάτι θα αλλάξει ή κάτι θα πάει στραβά, δεν εννοούν ότι φοβούνται μην μπλέξουν με νομικές διαδικασίες, αν είναι δυνατόν. :worry:

Έχεις την εντύπωση ότι αν παντρευτώ κάποιον και ανακαλύψω ότι με απατάει θα νιώσω καλύτερα με την όποια νομική δικαίωση; Αυτό είναι το τελευταίο που θα με ενδιαφέρει... Την οργή και τη στενοχώρια μου για το γεγονός, δεν πρόκειται να την εξελείψει το ότι θα έχω το νόμο με το μέρος μου- να το βράσω.
Δεν πρόκειται να επικαλεστώ κανέναν νόμο που τον υποχρεώνει να είναι μαζί μου ή να κάνει το ο,τιδήποτε- αν θέλει, το κάνει και έχει καλώς, αν δεν θέλει...
Μην το λεs kalypso εισαι μικρη ακομα για αυτο το λεs, εχουν δει εμενα τα ματια μου χωρισμενεs μητερεs ανω τον 40 με δυο και τρια παιδια που δεν ειχαν αλλουs πορουs και χωριs καμμια ασφαλιστικη καλυψη να μην ξερουν τι να κανουν και πωs να μεγαλωσουν τα παιδια τουs. Αλλο το πωs νιωθειs εκεινη την δεδομενη στιγμη και αλλο το μετα ομωs που εχει να κανει με την σκληρη πραγματικοτητα τηs επιβιωσηs τηs δικη σου και των παιδιων σου ειδικα σε αυτεs τηs δυσκολεs εποχεs που ξερειs καλα πωs οι γυναικεs μιαs καποιαs ηλικιαs με παιδια η χωριs αντιμετωπιζουν σκληροτερα το φασμα τηs ανεργιαs απο τουs αλλουs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μην το λεs kalypso εισαι μικρη ακομα για αυτο το λεs, εχουν δει εμενα τα ματια μου χωρισμενεs μητερεs ανω τον 40 με δυο και τρια παιδια που δεν ειχαν αλλουs πορουs και χωριs καμμια ασφαλιστικη καλυψη να μην ξερουν τι να κανουν και πωs να μεγαλωσουν τα παιδια τουs. Αλλο το πωs νιωθειs εκεινη την δεδομενη στιγμη και αλλο το μετα ομωs που εχει να κανει με την σκληρη πραγματικοτητα τηs επιβιωσηs τηs δικη σου και των παιδιων σου ειδικα σε αυτεs τηs δυσκολεs εποχεs που ξερειs καλα πωs οι γυναικεs μιαs καποιαs ηλικιαs με παιδια η χωριs αντιμετωπιζουν σκληροτερα το φασμα τηs ανεργιαs απο τουs αλλουs.

Ξέρω τι σου λέω και ότι ακριβώς αυτό θα έκανα κι εγώ. Βλέπεις η μητέρα μου ήταν μία από αυτές τις γυναίκες που περιγράφεις... :) Με δύο παιδιά και χωρισμένη, την υποβάθμισαν στη δουλειά της για να την αναγκάσουν να παραιτηθεί (γνωστοί του μπαμπά, που τότε είχε σπαστεί και φανταζόταν πως αν τα έβρισκε σκούρα η μαμά μου, θα γύριζε πίσω), παραιτήθηκε και ξεκίνησε από το μηδέν. Διατροφή όμως, όπως και οποιαδήποτε άλλη κάλυψη από νομικής πλευράς, ουδέποτε ζήτησε. Και ο μπαμπάς μου θα μπορούσε να δείξει λίγη καλή θέληση και να τα λύσουν χωρίς να βάλουν ενδιάμεσο το δικηγόρο, όμως εκείνος επέλεξε να πάρουν τα πράγματα τη νομική οδό και ακόμη και για το πότε θα μας βλέπει- ήθελε να το κανονίσουν με νομικές διαδικασίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top